Szukaj
Close this search box.

Chcesz inwestować jeszcze taniej? Skorzystaj z Programu zniżkowego

Od prawie 6 lat Portu oferuje nowoczesną formę inwestowania dla każdego – prostą i skuteczną. Nieustannie dążymy do umocnienia swojej pozycji lidera w tej dziedzinie na rynku czeskim i ekspandujemy na inne rynki, między innymi właśnie do Polski. Regularnie wprowadzamy kolejne innowacje i ulepszenia. Chcemy wspierać klientów i pomagać im w pomnażaniu pieniędzy, niezależnie od wielkości ich majątku.

W tym artykule chcemy przedstawić bliżej nasz program rabatowy dla długoterminowych i odpowiedzialnych inwestorów. Jego celem jest zarówno ułatwienie klientom inwestowania, jak i zmotywowanie do mądrych zachowań inwestycyjnych.

Inwestowanie długoterminowe jeszcze taniej

Niskie opłaty mają pozytywny wpływ na wyniki Twojej inwestycji. Portu to świetny sposób na tanie i skuteczne inwestowanie. Inwestując w ETF-y w pasywny, zautomatyzowany sposób, możesz utrzymać koszty i opłaty za zarządzanie na bardzo niskim poziomie, co długoterminowo sprawia, że portfele przynoszą lepszą stopę zwrotu niż inne tradycyjne alternatywy.

Zachęcamy obecnych i nowych inwestorów do regularnego inwestowania w długim okresie – dlatego chcemy ich za to wynagradzać. W ramach Programu zniżkowego mogą oni uzyskać nawet 40% zniżki od opłaty za zarządzanie swoimi długoterminowymi inwestycjami. Oznacza to, że w Portfele Portu można inwestować już od 0,60% w skali roku. Opłaty za usługę własnych strategii zaczynają się od 0,47% rocznie. Dzięki temu, Portu, oprócz tego, że jest najbardziej zaawansowaną usługą tego typu w regionie, jest również najtańsze. A to z pewnością dobra wiadomość dla każdego klienta.

Jak działa program zniżkowy?

W każdym Portfelu Portu lub własnej strategii masz możliwość zadeklarowania długości okresu inwestycji, z którym połączona jest dana wysokość zniżki.

Zadeklarowany okres to horyzont czasowy, w którym planujesz inwestować. Powinien być on zgodny z Twoim celem inwestycyjnym. Wiedz, że po ustaleniu zadeklarowanego okresu, zaczniesz od razu korzystać ze zniżki od opłaty. Jej wysokość powiązana jest z długością zadeklarowanego okresu. Im dłuższy okres tym wyższa zniżka, o czym więcej w tabelce poniżej. Obniżona cena dotyczy środków w portfelu lub strategii, które nie zostaną wypłacone przed upłynięciem zadeklarowanego okresu. Wcześniejsze wypłaty skutkują naliczeniem opłaty do jej pełnej wysokości dla kwoty, która jest wypłacana.  Zasada ta stosuje się również w przypadku kont dla dzieci (0,25%), gdzie do pieniędzy wypłaconych przed ukończeniem przez dziecko 18 roku życia naliczana jest opłata uzupełniona do wysokości 1% rocznie.

Aby wyjść jak najbardziej naprzeciw klientom i ich potrzebom oferujemy 4 różne długości zadeklarowanego okresu, z którymi wiążą się następujące zniżki:

Zatem, jeśli w swoim Portfelu na miarę ustawisz długość zadeklarowanego okresu na 15 lat, od tego samego momentu, aż do upłynięcia horyzontu inwestycyjnego będziesz korzystał z 40% zniżki. Wówczas za zarządzanie swoją inwestycją zapłacisz jedynie 0,60% w miejsce 1% w skali roku. W takim przypadku aprecjacji będzie każdorocznie podlegać wyższa suma środków ulokowanych w papierach wartościowych, co doprowadzi do osiągnięcia korzystniejszej stopy zwrotu.

Dlaczego zniżka powiązana jest z horyzontem inwestycyjnym

Oprócz tego, że chcemy sprawić, aby Twoje pieniądze podnosiły swoją wartość możliwie najefektywniej, chcemy także motywować klientów do mądrych zachowań inwestycyjnych, a jednym z nich jest realizowanie celu finansowego poprzez dotrwanie do końca horyzontu inwestycyjnego. Program zniżkowy jest tak pomyślany, by pomóc inwestorowi w lepszym planowaniu finansowym. Przed ustawieniem zadeklarowanego okresu, zastanów się jaki jest Twój cel finansowy i w jakim horyzoncie czasowym chcesz go osiągnąć.

Aktywowanie zniżki działa wówczas jako motywacja do trzymania się ustanowionego celu. Przede wszystkim zasada, że zniżce podlegają jedynie te środki w portfelu lub strategii, które nie zostaną wypłacone przed upłynięciem zadeklarowanego okresu, motywuje do niepodejmowania pochopnych decyzji w reakcji na zmienność rynku. W celu osiągnięcia jak najlepszych rezultatów inwestycji długoterminowych ważne jest, aby nie reagować na krótkotrwałe zawirowania na rynku i wyzbyć się chęci spekulowania.

W większości przypadków, w których inwestorzy starają się przewidzieć rozwój rynku, by kupić tanio, a następnie sprzedać drogo, wychodzi im coś wprost przeciwnego. Program zniżkowy stawia sobie za cel przeciwdziałać tego typu spekulacjom i ewentualnym stratom. To właśnie regularne i długoterminowe inwestowanie jest kluczem do sukcesu.

Jak zwiększy się wynik inwestycji przy korzystaniu ze zniżki

Obniżka opłat ma na Twoją inwestycję dwojaki wpływ. Oprócz tego, że oszczędzisz na zarządzaniu inwestycjami, aprecjacji będzie podlegać także większa ilość środków, co przyniesie Ci wyższą stopę zwrotu.

Zilustrujmy, jak obniżona opłata może wpłynąć na wynik inwestycji:

  • Scenariusz 1 zakłada inwestowanie długoterminowe przez 30 lat, może to być oszczędzanie na emeryturę lub kupno nieruchomości w starszym wieku. W scenariuszu zakładamy wysokość pierwszej wpłaty w wysokości 10 000 złotych, a następnie systematycznych comiesięcznych wpłat w wysokości 400 złotych.
  • Scenariusz 2 zakłada inwestycję na 10 lat, celem takiej inwestycji może być zakup wymarzonego auta, budowa domu letniskowego lub założenie własnego biznesu. W tym przypadku pierwsza wpłata również wynosi 10 000 złotych, ale regularna comiesięczna wpłata zasilająca inwestycję to 1 200 złotych.
  • Hipotetyczny zwrot z inwestycji dla obu scenariuszy wynosi konserwatywne 5% (długoterminowy średni roczny wzrost rynku akcji to 8-10%)
  • W przykładzie porównujemy ze sobą 3 różne poziomy opłat: opłatę po obniżce, standardową opłatę za Portfele na miarę (1% rocznie) oraz opłatę pobieraną przez przeciętny fundusz inwestycyjny w Polsce (1,69% rocznie)

Poniższy rysunek podsumowuje ostateczną wartość inwestycji w zależności od wysokości opłaty:

Przykład pokazuje, że dzięki niższym opłatom za zarządzanie można osiągnąć wyraźnie wyższą ostateczną wartość inwestycji. Na przykład w Scenariuszu 1 całkowita wartość inwestycji po 30 latach przy skorzystaniu ze zniżki 40% będzie wyższa o 24 000 złotych niż w przypadku korzystania ze standardowej opłaty (1% na rok). Dzięki skorzystaniu ze zniżki ostateczna wartość inwestycji jest o blisko 8% wyższa. Jeśli zaś porównamy ją z wartością inwestycji typowego funduszu inwestycyjnego, inwestycja ze zniżką w Portu daje wynik o 22% wyższy

Gdzie można uruchomić zniżkę za zarządzanie?

Tabelę z zestawieniem aktualnych opłat, pobieranych za zarządzanie, dla każdego konkretnego portfela czy strategii, znajdziesz po zalogowaniu się do aplikacji internetowej Portu. Następnie rozkliknij menu w prawym górnym rogu i wejdź w „Opłaty”. To właśnie tam możesz zadeklarować okres dla każdego swojego portfela czy strategii. W zależności od wybranej długości horyzontu inwestycyjnego zobaczysz zniżkę na opłatę za zarządzanie, a także na jakim poziomie kształtuje się ostateczna opłata po wybraniu konkretnego horyzontu. Zniżkę uruchamia się poprzez kliknięcie na zieloną ikonę „Aktywuj zniżkę”.

Więcej o tym jak aktywować zniżkę w naszym FAQ.

Jakie są inne warunki Programu zniżkowego?

Rozumiemy, że każdy może dostać się do kryzysowej sytuacji, w której zaistnieje potrzeba wypłacenia części bądź całości inwestycji przed ukończeniem zadeklarowanego okresu. W takim przypadku nie musisz obawiać się żadnej kary z naszej strony. Do wypłaconych pieniędzy doliczymy Ci jedynie wstecznie opłatę do jej pełnej wysokości, która obowiązywałaby bez skorzystania z programu zniżkowego. Oznacza to, że korzystając ze zniżek możesz jedynie oszczędzić – aktywując zniżkę zawsze wyjdziesz na tym lepiej niż gdybyś jej w ogóle nie aktywował. Kiedy nie uda Ci się dotrwać do końca horyzontu inwestycyjnego, zapłacisz maksymalnie tyle ile zapłaciłbyś, gdybyś ze zniżki w ogóle nie skorzystał.

Jednocześnie, zawsze chcemy dać Ci możliwość korzystania z tej najbardziej atrakcyjne obniżki. Tak więc, jeśli w przeciągu obowiązywania zadeklarowanego okresu zdecydujesz się, że chcesz go przedłużyć i korzystać z wyższej zniżki, wówczas masz taką możliwość.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o warunkach programu zniżkowego dla inwestorów długoterminowych, jego regulamin znajdziesz tutaj.

Jesteś inwestorem długoterminowym? Na co czekasz?

Jeśli dotrwałeś do tego momentu, pozostaje jedynie ostatni krok: przemyśl swój plan inwestycyjny, zaloguj się, a w sekcji „Opłaty” ustaw zadeklarowany okres i wysokość zniżki dla wszystkich Twoich portfeli i strategii. Jeśli potrzebujesz pomocy lub masz jakiekolwiek pytania, jesteśmy do dyspozycji na czacie, mailu lub telefonicznie.

—————————————————————–

Na co zwrócić uwagę po przeczytaniu tego artykułu?

– Artykuł nie jest rekomendacją inwestycyjną.

– Historyczne wyniki inwestycji nigdy nie są gwarancją przyszłych zwrotów.

– Inwestycje na rynkach kapitałowych są zawsze ryzykowne.

– Portu nie gwarantuje osiągnięcia zysków z inwestycji na rynkach kapitałowych.

– Nie jesteś pewien, jaki profil ryzyka jest dla Ciebie odpowiedni lub czy np. inwestowanie tematyczne jest dla Ciebie? Wypełnij naszą ankietę inwestycyjną, by to sprawdzić.

Najnowsze artykuły

Lepsze miejsce dla Twoich pieniędzy

Uwolnij potencjał swojego kapitału. Konta oszczędnościowe nie chronią pieniędzy przed inflacją. Z kolei wysokie opłaty funduszy inwestycyjnych zabierają Twoje zyski. Na szczęście jest sposób, by inwestować lepiej – Ty decydujesz, a eksperci pracują dla Ciebie. Portu oferuje nowoczesny i efektywny sposób inwestowania dla każdego. Przygotujemy portfel na miarę Twoich potrzeb.