Szukaj
Close this search box.

Przegląd FinTech – Wzrasta zainteresowanie gotówką i inne aktualności ze świata FinTech

Przegląd FinTech – Wzrasta zainteresowanie gotówką i inne aktualności ze świata FinTech

Przedstawiamy podsumowanie najciekawszych wiadomości ze świata FinTech z mijającego tygodnia 👇

Wykorzystanie gotówki wzrosło po raz pierwszy od dekady

Co się stało?

Według corocznego badania British Retail Consortium (BRC), monety i banknoty stanowiły prawie jedną piątą wszystkich transakcji (19%) w Wielkiej Brytanii w 2022 roku, w porównaniu do 15% z 2021 roku. Jest to pierwszy wzrost wykorzystania gotówki od czasu, gdy ta organizacja zaczęła śledzić metody płatności w 2013 roku.

Płatności kartą były wykorzystywane w 76% transakcji (83% w 2021 roku), przy czym karty debetowe stanowiły cztery piąte tych transakcji. Rośnie natomiast wykorzystanie alternatywnych rodzajów płatności bezgotówkowych. Alternatywne metody płatności, takie jak kup teraz, zapłać później (BNPL) i płatności z wykorzystaniem otwartej bankowości, wzrosły z 2% w 2021 roku do 4,9% w 2022 roku. Oczekuje się, że trend ten przyspieszy w 2023 roku.

Co to oznacza?

Według BRC najnowsze dane świadczą o tym, że wiele gospodarstw domowych podjęło decyzję o korzystaniu z gotówki, ponieważ pozwala im to lepiej śledzić wydatki i ostrożniej planować budżet w czasach rosnących kosztów utrzymania. Jednocześnie ludzie wracają do gotówki po okresie pandemii COVID-19, kiedy płatności bezgotówkowe były uważane za bezpieczniejszy sposób.

Więcej aktualności ze świata FinTech

Banki powinny udzielać kredytów typu BNPL (kup teraz, zapłać później) w sposób bezpieczny. Amerykańskie Biuro Kontroli Walut (Office of the Comptroller of the Currency – OCC) wydało wytyczne dla amerykańskich banków, przypominając im, aby upewniły się, że pożyczki typu „kup teraz, zapłać później” (BNPL) są oferowane w sposób „bezpieczny i solidny”. Korzystanie z BNPL wzrosło gwałtownie w ostatnich latach, dzięki sukcesowi firm takich jak Klarna i Affirm, które przyciągnęły miliony klientów. Narastają jednak obawy, że branża pozwala zadłużać się osobom, których często nie stać na spłatę tych pożyczek.

Societe Generale uruchamia własny stablecoin. Część francuskiego Societe Generale uruchomiła swój nowy stablecoin na giełdzie kryptowalut BitStamp. Będzie to pierwszy bank, który zaoferuje stablecoina na giełdzie kryptowalut. Społeczność kryptowalutowa zareagowała raczej negatywnie na nowego stablecoina, a głównym powodem jest to, że wydana przez nich kryptowaluta jest pod pełną kontrolą banku.

Polski fintech Autopay uruchomił możliwość zakupu austriackich winiet poprzez swój serwis internetowy. Stało się to dzięki wygranemu przetargowi organizowanemu przez ASFiNAG, odpowiedzialnemu za austriackie autostrady. Autopay, specjalizujący się w płatnościach drogowych, oferuje tę usługę już w Czechach, na Słowacji, Słowenii i na Węgrzech. Nową funkcją mogą teraz cieszyć się również polscy kierowcy. Winiety dostępne są na stronie oraz w aplikacji Autopay.

Wrocławski fintech PayEye uruchomił pierwsze terminale biometryczne w Stanach Zjednoczonych po podpisaniu umowy z firmą Stripe. Terminale znajdują się w miejscowości Lansing, Michigan, blisko Detroit, w punktach gastronomicznych i klubie fitness. Wybór tej lokalizacji wynika z obecności dużej liczby młodych ludzi, głównie studentów, będących aktywnymi użytkownikami usługi PayEye. PayEye planuje także współpracę z pierwszą siecią handlową w USA oraz pracuje nad uruchomieniem usługi e-PayEye umożliwiającej płatności w sklepach internetowych. Chwali się także umową z firmą Stripe, która będzie agentem rozliczeniowym PayEye w USA.

Zgodnie z raportem „Digital Consumer Trends” Deloitte, ponad dwie trzecie Polaków korzysta z platform streamingowych. Ostatnio nastąpiło pewne nasycenie rynku subskrypcjami wideo, spowodowane głównie wzrostem cen. Polacy posiadają średnio 2,59 subskrypcji na gospodarstwo domowe. Choć 33% badanych nie anuluje subskrypcji serwisów streamingowych, to rośnie grupa poszukująca korzystniejszych ofert cenowych. Oprócz tego raport pokazuje również inne dane opisujące polską rzeczywistość cyfrową. Na przykład, smartfony w Polsce zyskują na popularności jako narzędzie płatności oraz jako źródło informacji, zwłaszcza wśród osób poniżej 34 roku życia. Z kolei media społecznościowe stanowią główne źródło informacji dla 49% osób w wieku 18-24 lat. Co czwarty badany doświadczył dezinformacji w mediach społecznościowych w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Pomimo rosnącej popularności urządzeń monitorujących aktywność, 42% respondentów nie zgodziłoby się udostępnić lokalizacji telefonu w celu ścigania nadużyć, a 47% nie chciałoby udostępnić cyfrowego zapisu twarzy.

Najnowsze artykuły

Lepsze miejsce dla Twoich pieniędzy

Uwolnij potencjał swojego kapitału. Konta oszczędnościowe nie chronią pieniędzy przed inflacją. Z kolei wysokie opłaty funduszy inwestycyjnych zabierają Twoje zyski. Na szczęście jest sposób, by inwestować lepiej – Ty decydujesz, a eksperci pracują dla Ciebie. Portu oferuje nowoczesny i efektywny sposób inwestowania dla każdego. Przygotujemy portfel na miarę Twoich potrzeb.