Szukaj
Close this search box.

Przegląd FinTech – liczba sprzedawców akceptujących płatności w bitcoinie wzrosła o 174% i inne aktualności ze świata FinTech

Przedstawiamy podsumowanie najciekawszych wiadomości ze świata FinTech z mijającego tygodnia 👇

Liczba sprzedawców detalicznych akceptujących Bitcoiny wzrosła w 2023 roku o 174%

Co się stało?

Liczba sprzedawców akceptujących Bitcoiny w 2023 roku na całym świecie niemal się potroiła. Według najnowszych danych z BTC Map, liczba restauracji, barów, sklepów i usług akceptujących cyfrowe aktywa wzrosła do 6 126 do końca roku z 2 207 podmiotów na początku roku.

Co to oznacza?

BTC Map wykorzystuje platformę mapowania OpenStreetMap o otwartym kodzie źródłowym, aby umożliwić firmom i użytkownikom oznaczanie miejsc, w których ludzie mogą płacić bitcoinami. W związku z tym wzrost może wynikać nie tylko z tego powodu, że sprzedawcy częściej akceptują bitcoiny, ale także dlatego, że użytkownicy dodają firmy do bazy danych bardziej sumiennie niż wcześniej. Koncentracja sprzedawców akceptujących bitcoiny wzrosła najbardziej w Ameryce Środkowej i Południowej, a w mniejszym stopniu w Afryce i Azji. Stany Zjednoczone i Europa również odnotowały większą liczbę sprzedawców akceptujących kryptowalutę.

Więcej aktualności ze świata FinTech

Sztuczna inteligencja jest najważniejszą technologią dla rozwoju FinTechów. Nowe badanie podkreśla znaczenie odpowiedniego i adekwatnego otoczenia regulacyjnego dla skalowalnego i zrównoważonego rozwoju FinTech. 70% FinTechów postrzega sztuczną inteligencję jako swoją główną szansę na rozwój.

Nawet jedna trzecia reklam na Facebook Marketplace może być fałszywa. Według nowego badania, 34% reklam okazało się fałszywych. Oszuści na przykład, odsyłali realizatorów badania na fałszywe strony internetowe, odmawiali zgody na osobistą inspekcję towarów oraz żądali dokonania płatności z góry. Wiele towarów było również reklamowanych jako „fabrycznie nowe” w cenie znacznie niższej niż ich rzeczywista cena detaliczna.

Grudziądz przygotowuje się do uruchomienia nowego systemu biletowego. Wejdzie on w życie już 24 stycznia 2024 roku. Firma Pixel, zwycięzca przetargu na jego przygotowanie, zainstaluje nowe czytniki w pojazdach komunikacji miejskiej, dostarczy urządzenia dla kontrolerów oraz udostępni internetowy portal pasażera i aplikację mobilną z funkcją karty miejskiej w telefonie. System umożliwi podróżującym opłacanie przejazdów kartą płatniczą, telefonem lub zegarkiem z funkcją płatności zbliżeniowych, eliminując konieczność drukowania biletów. Kontrolki biletów okresowych zostaną wycofane, a pasażerowie będą mogli po utworzeniu profilu pasażera zakodować bilet na wybranym nośniku danych, takim jak karta płatnicza, telefon czy smartwatch.

Samsung pracuje nad nowym urządzeniem ubieralnym, Galaxy Ring. Plany na jego wprowadzenie do obrotu zostały oficjalnie potwierdzone podczas wydarzenia Galaxy Unpacked. Chociaż prezentacja była krótka i urządzenie nie było głównym tematem, oczekuje się, że Galaxy Ring zostanie oficjalnie zaprezentowany w pełni już podczas kolejnego wydarzenia Galaxy Unpacked, prawdopodobnie w okresie wakacyjnym. Patrick Chomet, szef działu odpowiedzialnego za doświadczenie klienta w Samsungu, ujawnił, że pierścień będzie szczególnie przydatny do monitorowania snu, ale nie podał dalszych szczegółów na temat pozostałych funkcji. Warto zauważyć, że spekulacje wskazują, iż Galaxy Ring może mieć zastosowanie m.in. w monitorowaniu aktywności fizycznej, zdrowia, a także być pomocny przy dokonywaniu płatności bezgotówkowych.

Technologia coraz bardziej przystosowuje się do człowieka. Raport Technology Vision 2024 firmy Accenture podkreśla ogromną zmianę technologiczną w kierunku bardziej ludzkiej i intuicyjnej AI. Raport sugeruje, że w miarę jak technologie skoncentrowane na człowieku staną się bardziej „płynne” i osadzone w naszym życiu, staną się również bardziej niezauważalne. Szacuje się, że generatywna sztuczna inteligencja wpłynie na czas pracy w różnych branżach w USA w 44%, zwiększając produktywność w różnych dziedzinach związanych z pracą i generując co najmniej 8 bilionów dolarów globalnej wartości ekonomicznej. W raporcie zidentyfikowano cztery kluczowe trendy związane z humanizacją technologii: przekształcanie naszych relacji z wiedzą, ekosystemy sztucznej inteligencji, tworzenie wartości w nowych realiach oraz nowy interfejs człowieka.

Najnowsze artykuły

Lepsze miejsce dla Twoich pieniędzy

Uwolnij potencjał swojego kapitału. Konta oszczędnościowe nie chronią pieniędzy przed inflacją. Z kolei wysokie opłaty funduszy inwestycyjnych zabierają Twoje zyski. Na szczęście jest sposób, by inwestować lepiej – Ty decydujesz, a eksperci pracują dla Ciebie. Portu oferuje nowoczesny i efektywny sposób inwestowania dla każdego. Przygotujemy portfel na miarę Twoich potrzeb.