Szukaj
Close this search box.

Inflacja w USA spadła do 4%. Fed może być blisko zakończenia podnoszenia stóp

Inflacja w USA spadła do 4%. Fed może zakończyć podnoszenie stóp

Wzrost cen konsumpcyjnych w Stanach Zjednoczonych spadł w maju 11 miesiąc z rzędu do najniższego poziomu od ponad 2 lat. Spadek inflacji w ujęciu rok do roku do 4% r/r pozytywnie zaskoczył analityków, którzy prognozowali odczyt na poziomie 4,1% r/r.

Na trend inflacyjny duży wpływ miał spadek cen energii. W kontekście jednego roku spadły one o 11,7% w maju, podczas gdy w kwietniu obniżyły się już o 5,1%. Tempo wzrostu cen zmieniło się także w segmencie żywności. Podczas gdy w kwietniu wzrosły one o 7,7% w ujęciu rocznym, w maju ten wzrost również w ujęciu rocznym spowolnił do 6,7%.

Podobnie inflacja bazowa znacznie spowolniła osiągając najniższy poziom od 1,5 roku. Inflacja bazowa nie obejmuje cen energii i żywności, które z reguły są dosyć zmienne. W maju tempo inflacji bazowej spadło z 5,5% r/r na 5,3% r/r i jest najniższe od listopada 2021 roku.

W ujęciu miesięcznym inflacja w Stanach Zjednoczonych wzrosła w maju o zaledwie 0,1% m/m. Było to wyraźne spowolnienie w porównaniu z kwietniem, kiedy to międzymiesięczny wzrost wyniósł 0,4%. W każdym z tych dwóch przypadków wzrosty były mniejsze niż spodziewali się analitycy. Oczekiwali oni na przykład, że z miesiąca na miesiąc ceny konsumpcyjne wzrosną o 0,2 punktu procentowego.

Jak zachowa się Fed?

Tendencja spadkowa inflacji i jej komponentu bazowego daje inwestorom nadzieję, że amerykański bank centralny przestanie podnosić stopy procentowe.

Przed publikacją danych on inflacji analitycy dawali nawet 75% szans na to, że Fed nie podwyższy stóp procentowych na czerwcowym posiedzeniu. Ze względu na to, że nieco wcześniej Departament Pracy opublikował dane, że roczna stopa inflacji w USA spowolniła do 4% w maju, prawdopodobieństwo pozostawienia głównej stopy procentowej w obecnym przedziale od 5% do 5,25% wzrosło do 95%.

Fed spotka się ponownie na końcu lipca, 63% analityków stawia na to, że stopy mogłyby zostać podwyższone o 0,25 punktu procentowego. Również członkowie Fed utrzymują na razie, że dalsze podwyżki stóp będą kontynuwane. Nawet jednak, jeżeli Fed zdecyduje sie na kolejne drobne podwyżki stóp, na horyzoncie coraz mocniej maluje się wizja zakończenia tego bardzo gwałtowanego cyklu zacieśniania.

Czy czekają nas dalsze wzrosty?

Od niemal pół roku na rynkach finansowych panował byk. Amerykański indeks S&P 500 zyskał 12,9%, paneuropejski Euro Stoxx 50 13,7%. Jeszcze lepiej wiodło się japońskiemu Nikkei 225, który po 3 dekadach ponownie zwrócił na siebie uwagę zyskując już 26,3%. Niekwestionowanym zwycięzcą są jednak akcje technologiczne reprezentowane w ramach indeksu Nasdaq Composite, który od początku roku zyskał już 29,3%. Chiński Hang Seng z kolei nie radzi sobie dobrze, od nowego roku stracił 1,4%.

Spadająca inflacja w Stanach Zjednoczonych i prawdopodobnie zbliżające się zatrzymanie podwyżek stóp procentowych mogą wywołać dalszy optymizm wśród inwestorów. W rzeczywistości w oparciu o dane historyczne, rynki finansowe zwykle rozwijają się po okresach rosnących stóp procentowych.

Tym razem, może być podobnie, ale nie musi być, ponieważ nie mamy pewności, jeśli Fed zdecyduje się podnieść stopy w lipcu. Jednocześnie nie można nie odnotować tego, że rynki znacznie się ożywiły po ostatnim spowolnieniu. Dodatkowo, nadal znakiem zapytania pozostaje kondycja światowej i amerykańskiej gospodarki.

W obecnej sytuacji Twoje podejście powinno pozostać bez zmian, regularne i długoterminowe inwestowanie jest uniwersalną strategią, która w oparciu o historyczne wyniki działa bez względu na krótkoterminowe zmiany na rynkach (warto jednak pamiętać, że historyczne wyniki nie muszą być gwarancją przyszłych zysków). Jeśli trzymałeś się takiej strategii podczas spadków w ubiegłym roku, być może już widzisz pierwsze owoce swoich wysiłków.

—————————————————————–

Na co zwrócić uwagę po przeczytaniu artykułu?

– Artykuł nie jest rekomendacją inwestycyjną, a Portu nie świadczy usługi doradztwa inwestycyjnego.

– Historyczne wyniki inwestycji nigdy nie są gwarancją przyszłych zysków.

– Inwestycje na rynkach kapitałowych są zawsze ryzykowne.

– Portu nie gwarantuje osiągnięcia zysków z inwestycji.

– Nie jesteś pewien, jaki profil ryzyka jest dla Ciebie odpowiedni? Wypełnij naszą ankietę inwestycyjną, by to sprawdzić.

– Niniejszy artykuł jest materiałem marketingowym.

Najnowsze artykuły

Lepsze miejsce dla Twoich pieniędzy

Uwolnij potencjał swojego kapitału. Konta oszczędnościowe nie chronią pieniędzy przed inflacją. Z kolei wysokie opłaty funduszy inwestycyjnych zabierają Twoje zyski. Na szczęście jest sposób, by inwestować lepiej – Ty decydujesz, a eksperci pracują dla Ciebie. Portu oferuje nowoczesny i efektywny sposób inwestowania dla każdego. Przygotujemy portfel na miarę Twoich potrzeb.