Szukaj
Close this search box.

Rezerwa Inwestycyjna w złotych – pozwól swoim pieniądzom generować odsetki

Przedstawiamy nowy produkt w naszej ofercie – Rezerwę Inwestycyjną w złotych. Nasi klienci od dłuższego czasu wyrażali zapotrzebowanie na tego typu produkt, dlatego dodajemy go do naszej oferty. Do tej pory, inwestorzy mogli korzystać z Rezerwy Inwestycyjnej w euro, teraz mają do dyspozycji podobny produkt w naszej rodzimej walucie. Oprocentowanie gotówki w Rezerwie Inwestycyjnej w PLN wynosi 4,5% w skali roku.

Czym jest Rezerwa Inwestycyjna?

Jest to produkt finansowy o konserwatywnym charakterze, często składający się tylko z oprocentowanej gotówki. Jednak nie musi tak być zawsze. Oprocentowana gotówka jako jedyny składnik Rezerwy jest optymalna w czasach wysokich stóp procentowych, tak jak dzieje się to obecnie zarówno w strefie euro jak i w Polsce. W sytuacji, w której pieniądz stanieje, aby podtrzymać wydajność Rezerwy Inwestycyjnej, sensownym stanie się częściowe wykorzystanie w jej ramach, instrumentów typowo inwestycyjnych, ale o konserwatywnym charakterze, czyli o możliwie najniższym ryzyku. Szerzej o aktywnym składniku Rezerwy Inwestycyjnej w okresie niskich stóp procentowych na przykładzie Rezerwy w euro, można przeczytać w tym artykule.

W przypadku rozszerzenia Rezerwy o element inwestycyjny, klienci Portu zostaną powiadomieni o wprowadzonych zmianach. Wówczas będą mogli także rozważyć przeniesienie części lub całości środków z Rezerwy na konkretne inwestycje długoterminowe, co pozwoli na pełniejsze wykorzystanie potencjału ich kapitału.

Dla kogo przeznaczona jest Rezerwa Inwestycyjna?

Rezerwa Inwestycyjna oferuje korzyści wszystkim, którzy poszukują efektywnego sposobu na zarządzanie swoimi środkami finansowymi, ale nie chcą ich trzymać na zwykłym nieoprocentowanym rachunku bankowym. Ten produkt wyróżnia się na tle innych ofert, które często narzucają szereg ograniczeń, takich jak brak możliwości swobodnej wypłaty środków, ograniczenia czasowe czy kwotowe. Rezerwa Inwestycyjna zapewnia prostotę, brak zbędnych ograniczeń i stały dostęp do zgromadzonych środków. Co więcej, oferuje również konkurencyjne oprocentowanie, co sprawia, że jest atrakcyjna dla osób ceniących sobie zarówno bezpieczeństwo, jak i korzyści finansowe.

Do czego służy Rezerwa Inwestycyjna?

Rezerwa jest miejscem, które sprawdza się najlepiej do krótkoterminowego przechowywania gotówki. Może ona służyć jako miejsce do przechowywania środków w ramach poduszki finansowej. Są to takie środki, których nie potrzebujemy na bieżąco każdego dnia, ale których w każdej chwili możemy nagle potrzebować. Zatem dobrze, gdyby pieniądze te mogły pracować na siebie jak na przykład na lokacie, ale jednocześnie, żeby można je było wypłacić w każdej chwili, bez obawy o utratę odsetek.

Posiadanie środków odłożonych w takim miejscu chroni również nasze inwestycje. Bez tego typu bufora finansowego, w sytuacji, w której nagle potrzebujemy gotówki, mogłoby okazać się koniecznym sięgnięcie po środki, które zainwestowaliśmy w papiery wartościowe. Konieczność przedwczesnego przerwania inwestycji s twarza duże ryzyko zrealizowania straty lub przerwania procesu kumulowania się odsetek składanych. W obu tych przypadkach są to bardzo niekorzystne scenariusze dla Twoich finansów.

Jednak głównym celem Rezerwy Inwestycyjnej, jest przechowywanie pieniędzy w miejscu, w którym mogą one stopniowo podnosić swoją wartość zanim zdecydujemy się je zainwestować. Rezerwa pozwala jeszcze wydajniej realizować jedną z podstawowych strategii inwestowania pasywnego, którą jest dywersyfikacja ceny zakupu aktywów w czasie. Zamiast zainwestować wszystko od razu, dobrze jest podzielić tę sumę na szereg mniejszych cyklicznych wpłat, tak aby zmniejszyć prawdopodobieństwo niekorzystnego momentu wejścia w inwestycję. O tym jak realizować tą popularną strategię właśnie na Portu, w prosty sposób dowiesz się w dalszej części tego artykułu.

Co oferuje Rezerwa Inwestycyjna w PLN na Portu?

W skrócie, Rezerwa w 99,5% składa się z gotówki oprocentowanej na 4,5% rocznie. Pół procenta składu Rezerwy to zwykła gotówka, która pozostaje w tej formie w celach technicznych, między innymi w celu pobrania opłaty, która wynosi tylko 0,25% rocznie.

Z posiadaniem tego produktu wiążą się liczne korzyści, które można by skwitować jednym słowem – elastyczność. Portu zawsze stara się, aby nasze produkty były proste, zrozumiałe i intuicyjne. Dlatego, nie znajdziesz na Rezerwie żadnych limitów wpłat, nie ma także konieczności zasilania Rezerwy nowymi środkami. Nigdy nie tracisz wypracowanych odsetek, niezależnie od tego, czy wypłacisz swoje środki po miesiącu czy po paru latach. Odsetki naliczane są od wszystkich środków znajdujących się w Rezerwie, niezależnie od tego, kiedy je wpłaciłeś. Najniższa kwota, od której można wpłacać środki na Rezerwę to 100 złotych, nie jest więc tak, jak w przypadku wielu ofert bankowych, gdzie dolny limit wpłat jest znacznie wyższy i dotyczy tylko nowych środków. Na Portu, jeśli zakończysz daną inwestycję, możesz z powodzeniem wypłacić te środki na Rezerwę, gdzie będą one dalej ulegać stabilnej aprecjacji.

Odsetki są naliczane każdego dnia od sumy środków dostępnych w danym momencie na Rezerwie. Z początkiem każdego miesiąca do istniejących już środków przypisywane są odsetki, które od tego momentu również podlegają oprocentowaniu.

Funkcja regularnych przelewów

Funkcja regularnych przelewów na Portu jest ściśle związana z Rezerwą Inwestycyjną. Jak wspomnieliśmy już wcześniej, dokonywanie regularnych wpłat na inwestycje, co sprowadza się do dywersyfikacji ceny zakupu aktywów w czasie, jest jedną z ważniejszych zasad inwestowania pasywnego. Zamiast wpłacać całą sumę, którą dysponujemy od razu na inwestycję, ryzykując niekorzystny okres na rynku, lepiej jest podzielić wpłatę na wiele mniejszych wpłat, tak by uśrednić cenę zakupu. Natomiast, Rezerwa Inwestycyjna przyda się jako miejsce, z którego będziesz dokonywał wpłat na swoje inwestycje. Dzięki jej wykorzystaniu, środki, których jeszcze nie zdecydowałeś się zainwestować, będą mogły międzyczasie przynosić stabilny wzrost.

Posiadając środki na Rezerwie Inwestycyjnej na Portu, możesz ustawić, aby określona kwota, w określonym interwale czasowym zasilała wybraną przez Ciebie inwestycję na Portu. Właśnie to zapewnia funkcja Regularnych przelewów. Ich ustawienie jest bajecznie proste, a na tym jak to zrobić skupiamy się, co do detalu w tym artykule. W skrócie, w sekcji „Transakcje” w górnym menu, wystarczy kliknąć „Regularne przelewy”, a to zaprowadzi Cię na właściwą stronę.

Czyli, wpłacając pieniądze jednorazowo lub co miesiąc na Rezerwę Inwestycyjną możesz zautomatyzować proces ich regularnego przekierowywania na konkretne inwestycje na Portu. Co więcej, jeśli zlecisz stałe zlecenie przelewu w swoim banku na przykład na Rezerwę Inwestycyjną, a do tego ustawisz funkcje Regularnych przelewów na Portu, możesz równie dobrze całkowicie zapomnieć o swojej inwestycji na długi czas. Taka postawa sprzyja osiąganiu celów inwestycyjnych, ponieważ ograniczamy możliwość wpływu emocji na nasze decyzje inwestycyjne. Zbyt częste zaglądanie na swoje konto inwestycyjne, mogłoby zachęcać do dokonywania zmian w strategii inwestycyjnej pod wpływem bieżących wahań na rynku.

Kwestie podatkowe

Portu nie odprowadza podatku od uzyskanych odsetek w imieniu klienta, jak robią to funkcjonujące w Polsce banki. Rezerwa jest produktem inwestycyjnym.  Wypłacając środki, inwestor zrealizuje zysk z wypracowanych odsetek, który należy następnie rozliczyć przy okazji składania zeznania podatkowego. Ale bez obaw, podobnie jak w przypadku jakiejkolwiek innej inwestycji na Portu, również i w tym przypadku zadbaliśmy o to, aby proces ten był najprostszy jak to tylko możliwe.

Na początku każdego roku, klienci otrzymują od nas Zestawienie podatkowe, w którym zawarte są wszystkie informacje i wyliczenia potrzebne do prawidłowego rozliczenia się z Urzędem Skarbowym za dany rok podatkowy. Dodatkowo każdego roku aktualizujemy artykuł, w którym dokładnie opisujemy jak przenieść informacje z Zestawienia w odpowiednie rubryki w PIT.

Twoje pieniądze mają większy potencjał niż myślisz

Pracować mogą również Twoje pieniądze. Może się wydawać, że 4,5% w skali roku to nie tak dużo. Wszystko zależy jednak od skali. Pamiętaj, że naliczane odsetki również będą się kumulować. Na Rezerwę możesz wpłacać środki bez końca, w końcu 4,5% może się okazać całkiem pokaźną sumą. Warto jednak zaznaczyć, że Rezerwa Inwestycyjna nie służy do bogacenia się, do tego najlepsze są inwestycje długoterminowe, takie jak na przykład Portfele na miarę. W międzyczasie jednak, kiedy być może nie wiesz jeszcze, co zrobić z pieniędzmi lub nie chcesz wpłacać wszystkiego naraz, Twoje pieniądze nie muszą leżeć bezczynnie, mogą kumulować Twoje bogactwo powoli, ale za to konsekwentnie. 

—————————————————————–

Na co zwrócić uwagę po przeczytaniu artykułu?

– Artykuł nie jest rekomendacją inwestycyjną, a Portu nie świadczy usługi doradztwa inwestycyjnego.

– Historyczne wyniki inwestycji nigdy nie są gwarancją przyszłych zysków.

– Inwestycje na rynkach kapitałowych są zawsze ryzykowne.

– Portu nie gwarantuje osiągnięcia zysków z inwestycji.

– Nie jesteś pewien, jaki profil ryzyka jest dla Ciebie odpowiedni? Wypełnij naszą ankietę inwestycyjną, by to sprawdzić.

– Niniejszy artykuł jest materiałem marketingowym.

Najnowsze artykuły

Lepsze miejsce dla Twoich pieniędzy

Uwolnij potencjał swojego kapitału. Konta oszczędnościowe nie chronią pieniędzy przed inflacją. Z kolei wysokie opłaty funduszy inwestycyjnych zabierają Twoje zyski. Na szczęście jest sposób, by inwestować lepiej – Ty decydujesz, a eksperci pracują dla Ciebie. Portu oferuje nowoczesny i efektywny sposób inwestowania dla każdego. Przygotujemy portfel na miarę Twoich potrzeb.