Szukaj
Close this search box.

Chipy osiągnęły prawie trzykrotnie lepsze wyniki niż S&P 500 w ciągu 5 lat

Rynek akcji zdominowany przez chipy

Poziom zaawansowania technologicznego rośnie w szybkim tempie, o czym świadczą nowe obiecujące obszary, takie jak łączność, autonomiczna jazda, uczenie maszynowe, robotyka, 6G, IoT, chmura, wirtualna i rozszerzona rzeczywistość oraz, co nie mniej ważne, sztuczna inteligencja. Chipy są nierozerwalnie związane z rozwojem tych technologii, ponieważ są odpowiedzialne za ich wydajność. Deweloperzy i producenci tych chipów czerpią ogromne korzyści z tego trendu, czego najlepszym przykładem jest Nvidia.

W ciągu ostatnich 5 lat akcje Nvidii wzrosły o oszałamiających 2235%, a dziś jest to już trzecia najlepiej wyceniona firma na świecie z kapitalizacją rynkową wynoszącą ponad 2,2 biliona dolarów. Znakomite wyniki wynikają głównie ze skokowych postępów w dziedzinie prac nad sztuczną inteligencją. W rzeczywistości jednak Nvidia to tylko wierzchołek góry lodowej, korzyści z obecnego trendu związanego z AI odnosi cały szereg firm, również tych mniej znanych.

iShares MSCI Global Semiconductors UCITS ETF, fundusz giełdowy, który koncentruje się na globalnym sektorze półprzewodników, zyskał 287% od momentu powstania (5 lat temu), trzykrotnie przewyższając wynik indeksu giełdowego S&P 500 (94%) za ten sam okres.

Chipy to kluczowa branża dla współczesnej gospodarki

Na znaczenie branży półprzewodników wyraźnie wskazują działania różnych rządów. Nie chcą one, aby branża ta była podatna na zakłócenia, tak jak w czasie pandemii COVID-19. W związku z tym w ostatnich latach Stany Zjednoczone, UE, Chiny, Japonia, a także Korea Południowa ogłosiły przyznanie ogromnych dotacji dla producentów i deweloperów półprzewodników.

USA jest gotowe przeznaczyć na wsparcie tej branży nawet 280 miliardów dolarów. Z kolei UE planuje wesprzeć ten sektor 43 miliardami dolarów, rozdysponowanymi do 2030 roku. Sama tylko Japonia jest gotowa wpompować w ten sektor kwotę 33 miliardów dolarów. Nie wspominając już o Korei Południowej, która chce zdominować produkcję chipów, inwestując 470 miliardów dolarów w „megaklaster” firm zajmujących się przewodnikami na półwyspie. Oczywiście, nie można zapominać o Chinach, które również starają się nadrobić deficyt technologiczny w stosunku do Zachodu.

Największe firmy w sektorze półprzewodników

W poniższej tabeli uszeregowano najlepiej wycenione akcje spółek z sektora półprzewodników według kapitalizacji rynkowej, a także uwzględniono kraj pochodzenia spółki i pięcioletnią procentową stopę zwrotu z akcji. Nvidia dominuje w rankingu, co nie jest zaskoczeniem, a za nią plasują się tajwański producent chipów Taiwan Semiconductor Company, amerykański Broadcom, południowokoreański Samsung, holenderski producent maszyn półprzewodnikowych ASML oraz największy konkurent Nvidii, Advanced Micro Devices (AMD).

W Portu możesz również inwestować w półprzewodniki

W Portu umożliwiamy naszym klientom inwestowanie w półprzewodniki poprzez Własne strategie. W ten sposób można inwestować bezpośrednio we wspomniany wcześniej fundusz iShares MSCI Global Semiconductors UCITS ETF. Jego wyniki w ciągu ostatnich 5 lat przyćmiły najbardziej znany indeks S&P 500.

Zachęcamy jednak inwestorów do zachowania ostrożności również i w tym przypadku, ponieważ obstawianie jednego sektora może być zbyt ryzykowne. W Portu preferujemy długoterminowe i regularne inwestowanie o szerokiej dywersyfikacji uwzględniającej różne sektory, regiony geograficzne czy rodzaje aktywów.

—————————————————————–

Na co zwrócić uwagę po przeczytaniu artykułu?

– Niniejszy artykuł nie jest rekomendacją inwestycyjną.

– Historyczne wyniki inwestycji nigdy nie są gwarancją przyszłych zysków.

– Inwestycje na rynkach kapitałowych są zawsze ryzykowne.

– Portu nie gwarantuje osiągnięcia zysków z inwestycji.

– Nie jesteś pewien, jaki profil ryzyka jest dla Ciebie odpowiedni? Wypełnij naszą ankietę inwestycyjną, by to sprawdzić

 

Najnowsze artykuły

Lepsze miejsce dla Twoich pieniędzy

Uwolnij potencjał swojego kapitału. Konta oszczędnościowe nie chronią pieniędzy przed inflacją. Z kolei wysokie opłaty funduszy inwestycyjnych zabierają Twoje zyski. Na szczęście jest sposób, by inwestować lepiej – Ty decydujesz, a eksperci pracują dla Ciebie. Portu oferuje nowoczesny i efektywny sposób inwestowania dla każdego. Przygotujemy portfel na miarę Twoich potrzeb.