Szukaj
Close this search box.

Jak założyć konto dla dziecka?

Na Portu mogą inwestować nie tylko rodzice, ale również dzieci. Oczywiście, to rodzic posiada kontrolę nad inwestycją, ale papiery wartościowe są zapisane na imię i nazwisko dziecka. Jest to więc jego inwestycja, do której uzyska pełne prawo po ukończeniu 18 roku życia. Inwestować dla dzieci można zarówno w polskich złotych jak i euro. 

Opłata za taką inwestycję to jedyne 0,25% rocznie. Warto założyć Konto dla dziecka jak najwcześniej, ponieważ im dłuższy horyzont inwestycyjny, tym większa szansa na skorzystanie z długoterminowych wzrostów na światowych rynkach, co stwarza szansę na wyższą stopę zwrotu. 

Środki takie przydadzą się dziecku na studia, pierwsze mieszkanie czy wesele. Po ukończeniu 18 roku życia, dziecko wcale nie musi wypłacić tych środków, może inwestować dalej i powiększać swój majątek na przyszłość. Nawet małe sumy po kilkunastu czy kilkudziesięciu latach, dzięki magii procentu składanego potrafią zamienić się w solidny zasób pieniędzy. 

Jak pokazujemy w tym artykule, gdzie na podstawie wyników naszego Portfela nr 10, wyliczyliśmy, że aby zgromadzić na emeryturę milion złotych, w wieku 18 lat wystarczyłoby inwestować jedynie 68 złotych miesięcznie do 65 roku życia. 

Jeśli Twoje dziecko ma dopiero jeden roczek, aby na jego koncie pojawił się okrągły milion w wieku 65 lat, należałoby inwestować 10 złotych miesięcznie aż do emerytury. Suma wpłat przez cały ten okres będzie wynosiła jedynie około 8 000 złotych, reszta to zysk z odsetek. Oczywiście są to założenia hipotetyczne oparte na historycznych wynikach naszego Portfela na miarę numer 10. Niemniej jednak, można w ten sposób uświadomić sobie jak wielki potencjał ma inwestowanie, jeśli horyzont inwestycyjny jest długi. 

Założenie konta inwestycyjnego dla siebie czy dla dziecka jak najwcześniej to jedna z lepszych decyzji jakie możemy podjąć jeśli chodzi o nasze finanse. 

Kto może założyć konto dla dziecka?

Konto dla dzieci może założyć opiekun prawny dziecka, który założył konto na Portu i pomyślnie przeszedł proces weryfikacji. Nie jest wymagana zgoda drugiego rodzica lub opiekuna prawnego. 

Kto może wpłacać środki na konto inwestycyjne dla dziecka?

Środki na konto dla dziecka może wpłacać przede wszystkim rodzic, który założył konto dla dziecka i zweryfikował swój rachunek bankowy poprzez dokonanie pierwszej wpłaty.

Zasilać inwestycję dziecka mogą także jego bliscy. Wówczas należy dodać rachunek bankowy takiej bliskiej osoby na koncie dziecka i przy dodawaniu konta zaznaczyć, że jest to konto osoby bliskiej. W przypadku takich osób obowiązuje roczny limit wpłat w wysokości 4700 złotych. 

Ten limit obowiązuje tylko w przypadku, w którym osoba bliska nie jest klientem Portu. Bliski, który jest jednocześnie klientem Portu i jego rachunek bankowy, z którego wpłaca pieniądze dla dziecka jest zweryfikowany u niego na koncie, może wpłacać środki bez ograniczeń. 

Ograniczenia wypłaty środków

Ze względu na to, że konto dziecka jest jego własnością, prawo nakłada ograniczenia na dysponowanie jego środkami przez rodziców lub opiekunów prawnych. W praktyce wygląda to tak, że maksymalna ilość środków, które rodzic może wypłacić z konta dla dziecka w danym miesiącu to 2000 złotych. Jest to kwota, która mieści się w ramach zwykłego zarządu, w przypadku inwestycji w euro mówimy o równowartości tej kwoty, czyli około 500 euro. Co miesiąc ten limit się odnawia. 

W przypadku, w którym dziecko nie ukończyło jeszcze 15 lat, a rodzice zdecydowali się jednak wypłacić pieniądze, istnieje potrzeba, aby drugi rodzic lub opiekun prawny przedłożył swoją zgodę na taką wypłatę.

Po przekroczeniu przez dziecko 15 roku życia, ale nie ukończeniu jeszcze 18 lat, jakakolwiek wypłata środków jest możliwa wyłącznie za pisemna zgodą dziecka. 

Kiedy dziecko uzyska pełne prawo do inwestycji?

Konto dla dziecka przestanie być kontem dla dziecka w momencie ukończenia przez nie 18. roku życia. Jednak, aby uzyskać pełną kontrolę nad inwestycją, pełnoletnie już dziecko będzie musiało przejść proces rejestracji na Portu podobnie jak dorośli. Jest to formalność, następnie konto dziecka stanie się kontem dorosłego. 

Zakładanie konta dla dziecka

Czas na założenie Konta dla dziecka. Proces ten przypomina założenie konta dla siebie, ale jest o wiele szybszy, nie musisz już wypełniać ankiety, a opłata wynosi jedyne 0,25%.

1. Pierwszy krok

  • Aby założyć konto dla dziecka, rozkliknij ikonkę menu, a następnie wybierz – Załóż konto w euro albo dla dziecka. Następnie wybierz Konto dla dziecka. Po utworzeniu konta dla dziecka, będzie to też miejsce, w którym będziesz mógł przełączać między swoim kontem, a kontem dziecka. Wystarczy właśnie rozklikując ikonę menu w prawym górnym rogu.

 

  • Powinieneś wiedzieć, że możliwość założenia konta dla dziecka pojawi się dopiero wtedy, kiedy zweryfikujemy przesłane dokumenty związane z Twoją rejestracją, co zazwyczaj nie trwa dłużej niż jeden dzień roboczy, a często dokonywane jest do około godziny od przesłania dokumentów.

 

  • Zacznij od podania danych osobowych dziecka. W przypadku inwestycji dla dzieci możliwe jest inwestowanie jedynie w Portfele na miarę w wersji tradycyjnej bądź Odpowiedzialnej, decyzję możesz podjąć już na samym początku.

 

  • Następnie znajdziesz się w podobnym panelu jak przy okazji tworzenia swojego własnego Portfela na miarę. Jeśli, Twojemu dziecku daleko jeszcze do osiemnastki, wówczas horyzont czasowy inwestycji będzie dłuższy, a z tego względu jest prawdopodobne, że system podpowie Ci rozwiązania o wyższym stopniu ryzyka. Jeśli do osiemnastki zostało już tylko kilka lat, wówczas system prawdopodobnie podpowie bardziej konserwatywny styl inwestowania z wykorzystaniem portfela o niższym poziomie ryzyka.

 

  • Jeśli jesteś już pewien, że inwestycja jest idealnie dopasowana do Waszej sytuacji kliknij na zielony przycisk – Załóż portfel.

 

 

2. Potwierdź tożsamość dziecka i podpisz umowę

  • Zostaniesz od razu przeniesiony do panelu, w którym poprosimy Cię o przesłanie dokumentów potwierdzających tożsamość dziecka. Pamiętaj, że papiery wartościowe w takiej inwestycji są własnością dziecka. Więcej o szczegółach produktu dowiesz się tutaj.

 

  • W przypadku konta dla dzieci, weryfikacja tożsamości wymaga przesłania tylko jednego dokumentu potwierdzającego tożsamość dziecka, jeśli znajduje się na nim numer PESEL. Konkretnie musi to być dowód osobisty dziecka lub paszport.

 

  • Jednak, jeśli dziecko ich nie posiada, możemy też zweryfikować tożsamość w inny sposób. Wtedy należy przesłać akt urodzenia i oddzielny dokument poświadczający nadanie numeru PESEL. Może to być dokument z Urzędu Stanu Cywilnego, które dziecko otrzymało po nadaniu numeru PESEL, albo dokument pobrany z następującej strony.

 

  • Następnie zostaniesz zapytany o to czy adres zameldowania dziecka jest zgodny z adresem zameldowania rodzica, czy opiekuna prawnego zakładającego konto.

 

  • Jeśli ten krok jest już za Tobą, wówczas jesteś gotowy, aby podpisać umowę w imieniu dziecka, podobnie jak zrobiłeś to wcześniej przy okazji zakładania konta dla siebie.

 

3. Dostęp do konta dla dziecka

Zdecyduj, czy chcesz, aby Twoje dziecko miało dostęp do swojej inwestycji. Taki dostęp daje dziecku możliwość logowania się za pomocą własnych danych logowania, ale nie pozwala na dokonywanie jakichkolwiek zmian w inwestycji. Niemniej jednak, może to być świetne narzędzie dla rodzica, wspierające edukowanie dziecka w zakresie własnych finansów i oswajania go z inwestowaniem. Tym bardziej, że po ukończeniu 18. roku życia pieniądze przejdą pod kontrolę dziecka, warto, aby dysponowało nimi możliwie w jak najbardziej odpowiedzialny sposób. Jeśli się na to zdecydujesz, pozwól dziecku wpisać tam swój adres email, a także podać swoje hasło.

4. Pierwsza wpłata

Jedyne, co pozostaje do zrobienia, to zasilić inwestycję dziecka pierwszą wpłatą. Pamiętaj, że w tytule przelewu musi widnieć tylko i wyłącznie numer inwestycji, tak aby wpłata dotarła bez komplikacji bezpośrednio na inwestycję dziecka.

Konto inwestycyjna dla dziecka a podatki

Dochody z inwestycji młodych inwestorów będą również podlegały opodatkowaniu i tutaj, jak to często bywa, niezbędna okaże się pomoc dorosłych. Dochody dzieci należy zgodnie z ustawą PIT doliczyć do dochodów rodziców wykazywanych w deklaracji PIT-38. Co do zasady, każdy z rodziców powinien doliczyć do swojego dochodu 50% dochodów (lub strat) uzyskanych przez dziecko. Wyjątkiem jest m.in. sytuacja, w której rodzice pozostają w separacji. Wówczas dochody dziecka należy w całości doliczyć do dochodów rodzica, który wychowuje dziecko.

Warto dodać również, że rodzice są zobowiązani wykazać dochody dziecka w PIT-38 nawet jeśli sami nie uzyskali żadnych dochodów, które należałoby wykazać w tej deklaracji. W takiej sytuacji deklaracja rodzica będzie zawierała wyłącznie dochody z inwestycji dziecka.

Obawiasz się samodzielnych rozliczeń podatków z inwestycji? Nie ma potrzeby. Po zamknięciu roku fiskalnego przygotujemy dla Ciebie instrukcję pomagającą w wypełnieniu niezbędnych deklaracji.

Masz pytania?

To chyba wszystko, jeśli jednak dalej potrzebujesz z czymś pomocy zapraszamy Cię do kontaktu z naszą Obsługa klienta. Z chęcią rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości i odpowiemy na pytania. 

 


Na co zwrócić uwagę po przeczytaniu artykułu?

– Artykuł nie jest rekomendacją inwestycyjną, a Portu nie świadczy usługi doradztwa inwestycyjnego.

– Historyczne wyniki inwestycji nigdy nie są gwarancją przyszłych zysków.

– Inwestycje na rynkach kapitałowych są zawsze ryzykowne.

– Portu nie gwarantuje osiągnięcia zysków z inwestycji.

– Nie jesteś pewien, jaki profil ryzyka jest dla Ciebie odpowiedni? Wypełnij naszą ankietę inwestycyjną, by to sprawdzić.

– Niniejszy artykuł jest materiałem marketingowym.

Najnowsze artykuły

Lepsze miejsce dla Twoich pieniędzy

Uwolnij potencjał swojego kapitału. Konta oszczędnościowe nie chronią pieniędzy przed inflacją. Z kolei wysokie opłaty funduszy inwestycyjnych zabierają Twoje zyski. Na szczęście jest sposób, by inwestować lepiej – Ty decydujesz, a eksperci pracują dla Ciebie. Portu oferuje nowoczesny i efektywny sposób inwestowania dla każdego. Przygotujemy portfel na miarę Twoich potrzeb.