Szukaj
Close this search box.

Jak odnieść sukces inwestując na Portu?

Rynki finansowe są zmienne. Dlatego, każdy inwestor może doświadczyć sytuacji, w której jego inwestycja jest na minusie. Zaskakuje to głównie początkujących inwestorów, którzy posiadają na przykład tylko jedną inwestycję. Częstym przykładem jest sytuacja, gdy zainwestują oni na szczycie gorączki inwestycyjnej, po czym rynki zaczną spadać.

Na wstępie należy zwrócić uwagę na fakt, że wahania wartości inwestycji są normalne. Inwestycje na Portu również nie są od nich wolne. Nasza usługa została jednak stworzona z myślą o regularnym długoterminowym inwestowaniu i właśnie dlatego, nasza platforma nie nadaje się do krótkoterminowych spekulacji. W Portu inwestujemy pasywnie, gdzie krótkoterminowa zmienność rynku nie odgrywa większego znaczenia.

Jak zatem postępować, aby inwestycja na Portu odniosła sukces? Prawda jest taka, że inwestowanie nie musi być bardzo skomplikowane. W przypadku inwestycji pasywnych wystarczy trzymać się paru prostych zasad, które prezentujemy poniżej. Dzięki temu zrobisz wszystko, co jest możliwe, aby inwestycja na Portu była udana.

Inwestuj długoterminowo

Pierwszym krokiem do tego, aby zostać odnoszącym sukcesy inwestorem jest po prostu podjęcie decyzji o inwestowaniu długoterminowym. Powód jest prosty. Rynki historycznie rosły w długim okresie. Przynajmniej tak działo się dotychczas, w przeszłości. Oczywiście, zawsze powinniśmy pamiętać o tym, że historyczne zwroty nie są gwarancją przyszłych zysków, ale nie ma też powodów, aby zakładać inaczej. Wzrostu rynków w długim terminie nie zatrzymała ani II Wojna Światowa, ani kryzys z 2008 roku. Tym bardziej, krótkoterminowe spadki koniunktury nie powinny budzić przerażenia, a znacznie korzystniej jest spojrzeć na nie jako na okazję inwestycyjną.

Inwestycje długoterminowe pozwalają również skorzystać z mechanizmu odsetek składanych. Oznacza to, że inwestycje generują zyski, które są ponownie inwestowane, co z czasem prowadzi do wykładniczego wzrostu. Ponadto, inwestowanie krótkoterminowe może być trudne emocjonalnie, ponieważ nagłe wahania na rynkach mogą wywoływać panikę, która prowadzi do impulsywnych i niekorzystnych decyzji. Dlatego właśnie długoterminowy horyzont pozwala zachować dystans i unikać sytuacji, w których kierowalibyśmy się strachem, bądź chciwością.

Wyznaczaj cele

Wyznaczanie właściwych celów ma kluczowe znaczenie dla inwestowania z kilku powodów. Cele pomagają określić kierunek wysiłków inwestycyjnych i zapewniają motywację do trzymania się długoterminowego planu. Inwestowanie bez jasnego kierunku lub strategii stwarza ryzyko wypłaty środków zanim zostanie zrealizowany pełny potencjał inwestycji lub w momencie, w którym dużo większy sens będzie miało dokupienie większej ilości aktywów ze względu na spadek cen.

Twoje cele powinny być również tak konkretne jak to tylko możliwe. W ten sposób możesz lepiej mierzyć efektywność swoich decyzji inwestycyjnych i kontrolować to, czy jesteś na dobrej drodze do osiągnięcia wyznaczonych planów.

W Portu staramy się pomagać inwestorom w wyznaczaniu celów. Dlatego zalecamy na przykład, aby nazwać swój portfel Portu zgodnie z celem inwestycyjnym. Jeśli inwestujesz na emeryturę, uwzględnij przeznaczenie portfela w jego nazwie, na przykład „Złota emerytura” lub „Moja emerytura”. Jeśli korzystasz z kont dla dzieci na Portu, mogą to być nazwy w rodzaju „Dla Oli na studia” czy „Robert – pierwsze mieszkanie”. Zachęcamy do kreatywności, najważniejsze, aby nazwa motywowała Cię do spełnienia swoich planów i zamierzeń. Nie zapomnij, aby ustawić również kwotę docelową, w ten sposób wyznaczysz sobie konkretny cel, który zmotywuje Cię do regularnego inwestowania.

Korzystaj ze zniżek

Musimy zwrócić Twoją uwagę również na opłaty związane z inwestycją, ponieważ mogą mieć one duży wpływ na ogólny wynik inwestycji, sprawiając, że moment osiągnięcia celu inwestycyjnego przeciągnie się w czasie. Wybierając firmę, z którą będziesz inwestował, w szczególności zalecamy wystrzeganie się niejasnych opłat, opłat wstępnych, za wypłaty środków czy przewalutowanie itd. Należy także zwrócić uwagę na procent prowizji jaki pobiera dana firma. Często fundusze inwestycyjne zarządzane aktywnie pobierają wysokie prowizje, gdy tymczasem niskokosztowe inwestowanie pasywne, generalnie, długoterminowo przynosi o wiele lepsze rezultaty.

Ponadto, nawet jeśli produkt jest oznaczony jako „darmowy”, w rzeczywistości może tak nie być. Na przykład, opłata może być ukryta w tak zwanym spreadzie przy wymianie polskich złotych na inne waluty, którą broker wykona za Ciebie.

Portu powstało między innymi w reakcji na brak produktów inwestycyjnych na rynku, które oferują przejrzyste usługi, na które klienci zasługują. Proste do zrozumienia opłaty oraz prosty i sprawdzony sposób inwestowania, który historycznie przynosi inwestorom korzyści od momentu powstania pierwszych ETF-ów.

W Portu bowiem, jesteśmy całkowicie transparentni. Dlatego nie znajdziesz u nas żadnych ukrytych opłat ani za wejście lub wyjście, ani ukrytych opłat za przewalutowanie. U nas płacisz tylko opłatę od całkowitej wartości aktywów, którymi zarządzamy. Dodatkowo, możesz obniżyć tę opłatę nawet o 40% dzięki naszemu Programowi zniżkowemu. Wystarczy zadeklarować okres, poprzez który będziesz z nami inwestował, żeby inwestować jeszcze taniej i po cenie, która jest fair dla inwestorów długoterminowych.

Pamiętaj, że inwestowanie jest kwestią indywidualną i powinno opierać się na realizacji Twoich celów z uwzględnieniem Twojej tolerancji do ryzyka oraz sytuacji finansowej. Dlatego inwestuj rozsądnie, zgodnie ze swoim planem. Trzymaj się zasad wymienionych powyżej, a znacznie zwiększysz szanse na realizację swoich celów.

Szczegółowy przewodnik po produktach Portu znajduje się w naszym artykule Portu krok po kroku.

—————————————————————–

Na co zwrócić uwagę po przeczytaniu artykułu?

– Artykuł nie jest rekomendacją inwestycyjną, a Portu nie świadczy usługi doradztwa inwestycyjnego.

– Historyczne wyniki inwestycji nigdy nie są gwarancją przyszłych zysków.

– Inwestycje na rynkach kapitałowych są zawsze ryzykowne.

– Portu nie gwarantuje osiągnięcia zysków z inwestycji.

– Nie jesteś pewien, jaki profil ryzyka jest dla Ciebie odpowiedni? Wypełnij naszą ankietę inwestycyjną, by to sprawdzić.

– Niniejszy artykuł jest materiałem marketingowym.

Najnowsze artykuły

Lepsze miejsce dla Twoich pieniędzy

Uwolnij potencjał swojego kapitału. Konta oszczędnościowe nie chronią pieniędzy przed inflacją. Z kolei wysokie opłaty funduszy inwestycyjnych zabierają Twoje zyski. Na szczęście jest sposób, by inwestować lepiej – Ty decydujesz, a eksperci pracują dla Ciebie. Portu oferuje nowoczesny i efektywny sposób inwestowania dla każdego. Przygotujemy portfel na miarę Twoich potrzeb.