Szukaj
Close this search box.

Ciepły czerwiec – płace realnie na plusie, sprzedaż w górę

Produkcja przemysłowa spadła w czerwcu o -1,4% r/r, zaś wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw wzrosły o 11,9% r/r. Zatrudnienie wzrosło o 0,2% r/r, a ceny produkcji sprzedanej przemysłu wzrosły o 0,5% r/r.  

Opublikowane dane są nieco lepsze od oczekiwań analityków, którzy spodziewali się spadku produkcji o -1,6% r/r. Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja wzrosła o 0,4% miesiąc do miesiąca, co jest pozytywnym rezultatem. Największe spadki produkcji w ujęciu rocznym odnotowano w produkcji dóbr związanych z energią, zaś najmocniej rośnie produkcja dóbr inwestycyjnych. Ceny produkcji sprzedanej wzrosły nieznacznie mniej niż oczekiwania analityków. Ceny w segmencie samego przetwórstwa przemysłowego spadły o -4,9% r/r. Produkcja budowlano-montażowa wzrosła o 1,5% r/r.

„Dane z przemysłu należy ocenić pozytywnie. Wzrost produkcji miesiąc do miesiąca biorąc pod uwagę jak nisko kształtują się obecnie odczyty PMI to dobry prognostyk. Natomiast to wszystko jest ciągnięte jedną kategorią – dobrami inwestycyjnymi. Zapewne wskaźnik PMI „nie łapie” tego zwiększonego popytu w tym segmencie. Pozostałe kategorie cały czas są w recesji, co widać również po tym jak spadają ceny produkcji sprzedanej w przetwórstwie. Przemysł polski i globalny ma nadal pod górkę, ale pojawia się pierwsze oznaki poprawy na drugą połowę roku” – skomentował dane Mikołaj Raczyński, dyrektor zarządzający Portu.

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w segmencie przedsiębiorstw wyniosło w czerwcu 7335 zł. To wynik wyższy o 11,9% r/r i zbliżony do oczekiwań analityków. Zatrudnienie wzrosło o 0,2% r/r, poniżej oczekiwań analityków na poziomie 0,4% r/r. Według GUS w sektorze przedsiębiorstw (powyżej 9 pracowników) zatrudnionych jest 6512,8 tys. pracowników.

„Mamy wreszcie pierwszy od roku wzrost płac realnych brutto w ujęciu rocznym. Odczyty nastrojów konsumenckich sygnalizowały już od kilku miesięcy, że taka sytuacja może nastąpić, wraz z ustąpieniem najsilniejszej fali inflacji. To dobry prognostyk dla konsumpcji na drugą połowę roku. Płace nominalne nadal rosną w bardzo silnym tempie biorąc pod uwagę, gdzie znajduje się realna gospodarka. Produkcja przemysłowa spadła o -1.4%, a płace wzrosły o prawie 12%. Na dłuższą metę taka sytuacja będzie trudna do utrzymania. Albo produkcja w końcu odbije wraz zakończeniem globalnego cyklu redukcji zapasów, albo zacznie budować się kolejna fala inflacji, tym razem już prosto z rynku pracy, albo zaś coraz słabiej będzie zachowywać się zatrudnienie” – skomentował dane Mikołaj Raczyński, dyrektor zarządzający Portu.

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych spadła w czerwcu o -4,7% r/r. Miesiąc do miesiąca, po wyeliminowaniu czynników sezowych sprzedaż wzrosła o 0,6% względem maja. W cenach bieżących, czyli uwzględniajacych inflację, sprzedaż wzrosła o 2,1% r/r.

Odczyty sprzedaży za czerwiec okazały się zbliżone do oczekiwań analityków Najmocniej spada sprzedaż prasy, książek i pozostałej sprzedaży w wyspecjalizowanych sklepach (-16,6% r/r). Najlepiej radzi sobie z kolei sprzedaż farmaceutyków, kosmetyków i sprzętu ortopedycznego (0,0% r/r). Ceny w sprzedaży detalicznej wzrosły o 6,8% r/r.

Sytuacja w sprzedaży detalicznej stabilizuje się. Nadal obserwujemy spadki rok do roku, ale jak spojrzymy na dane miesięczne po wyrównaniu sezonowym to od kilku miesięcy widzimy już zatrzymanie trendu spadkowego. Najgorsze w sprzedaży detalicznej jest więc już najprawdopodobniej za nami. Wynagrodzenia zaczynają stopniowo rosnąć realnie, a kredyt 2% powinien na nowo „obudzić” kategorie sprzedaży związane z rynkiem mieszkaniowym” – skomentował dane Mikołaj Raczyński, dyrektor zarządzający platformy Portu.

—————————————————————–

Na co zwrócić uwagę po przeczytaniu artykułu?

– Niniejszy artykuł nie jest rekomendacją inwestycyjną, a Portu nie świadczy usługi doradztwa inwestycyjnego.

– Historyczne wyniki inwestycji nigdy nie są gwarancją przyszłych zysków.

– Inwestycje na rynkach kapitałowych są zawsze ryzykowne.

– Portu nie gwarantuje osiągnięcia zysków z inwestycji.

– Nie jesteś pewien, jaki profil ryzyka jest dla Ciebie odpowiedni? Wypełnij naszą ankietę inwestycyjną, by to sprawdzić.

– Ten artykuł jest materiałem marketingowym.

Najnowsze artykuły

Lepsze miejsce dla Twoich pieniędzy

Uwolnij potencjał swojego kapitału. Konta oszczędnościowe nie chronią pieniędzy przed inflacją. Z kolei wysokie opłaty funduszy inwestycyjnych zabierają Twoje zyski. Na szczęście jest sposób, by inwestować lepiej – Ty decydujesz, a eksperci pracują dla Ciebie. Portu oferuje nowoczesny i efektywny sposób inwestowania dla każdego. Przygotujemy portfel na miarę Twoich potrzeb.