Szukaj
Close this search box.

Inwestowanie jest dla Ciebie, ale czy na pewno chcesz to robić samodzielnie?

Inwestowanie jest dla Ciebie, ale czy na pewno chcesz to robić samodzielnie?

Inwestowanie staje się coraz bardziej popularne wśród Polaków i to nie przypadek. Nasze społeczeństwo staje się coraz zamożniejsze, generując nadwyżki finansowe. Owszem, ostatnie lata przyniosły pewne zawirowania z powodu inflacji, która uderzyła w oszczędności, ale perspektywa długoterminowa wygląda cały czas obiecująco. Mamy coraz więcej majątku, którego nie chcemy trzymać na nieoprocentowanych rachunkach bankowych ani pozwolić, aby pożarła go inflacja. Inwestowanie to fascynująca dziedzina, która może przynieść znaczne zyski w dłuższej perspektywie czasowej. Jak więc zacząć?

Źrodło: PFR

Zacząć od szkolenia?

Kupowanie szkoleń o inwestowaniu może wydawać się kuszącą opcją na początek. Prawda jest jednak taka, że dla większości osób jest to nieopłacalne i nieoptymalne rozwiązanie. Wszelka wiedza, którą znajdziesz na tych kursach, jest dostępna w Internecie, a także w naszym Magazynie Portu. Zaś sama cena szkoleń – wygórowana. Czy zdajesz sobie sprawę, że za tę samą kwotę, którą wydałbyś na kurs, przeciętny klient Portu w Polsce może inwestować w zautomatyzowany sposób przez ponad 22 lata*? Bez poświęcania swojego czasu i energii, korzystając z możliwości płynących z globalnych rynków finansowych. Nasze portfele w ciągu ostatnich 10 lat generowały średnio nawet ponad 10% rocznej stopy zwrotu, co ogółem oznaczało ponad 170% zysku w tym okresie.

Być może są wśród Was tacy, którzy już wzięli sobie do serca nasze wcześniejsze uwagi i zaczęli na własną rękę handlować na popularnych platformach tradingowych bez wykorzystania szkoleń. Kupowanie na dołku, sprzedawanie na górce – brzmi prosto, prawda? Ale czy wiecie, że średnio samodzielny aktywny inwestor na giełdzie traci często kilka tysięcy złotych miesięcznie na prowizjach, opłatach i stratach kapitału? To nie przypadek, że Komisja Nadzoru Finansowego publikuje dane na temat rocznych strat „inwestorów” na rynku Forex. Średnio w 2022 aktywny inwestor na tym rynku stracił ponad 10 tys. złotych. A wszystkie te straty nie uwzględniają jeszcze Twojego najcenniejszego zasobu – czasu.

Co z tego wynika? Inwestowanie jest dla Ciebie, ale warto gruntowanie zastanowić się jak do niego podejść. Dla większości optymalne będzie powierzenie swoich środków zautomatyzowanym platformom inwestycjnym, jak Portu, które po minimalnych kosztach pomogą zainwestować Twoje środki w sposób efektywny i dostosowany do Ciebie.

Jedynie 1,1% day traderów uzyskuje regularne zyski

Zupełnie inną kwestią jest także fakt, że osoby inwestujące samodzielnie wcześniej czy później rezygnują z inwestowania ze względu na zniechęcenie oraz ponoszone straty. Nie jest to najlepsza wiadomość. W ten sposób inwestorzy pozbawiają się zysków, które mogliby uzyskać, gdyby od początku podeszli do inwestowania racjonalnie i mądrze. Początkujący inwestorzy często ulegają złudnemu przekonaniu, że to właśnie oni pokonają rynek, a wraz z rosnącymi słupkami będzie rosnąć zasobność ich portfeli. Okazuje się jednak, że tego typu motywacje rzeczywistość weryfikuje bardzo szybko, albowiem aż 40% inwestorów chcących uprawiać day-trading rezygnuje już po 1 miesiącu. Po 5 latach jedynie 7% inwestorów pozostaje dalej w grze, co nie oznacza, że wszyscy oni osiągają zyski.

Samodzielne inwestowanie, niezależnie od tego czy jest to forma aktywna jak day trading czy swing trading lub inwestowanie pasywne, wymagają zdobycia odpowiedniej wiedzy pozwalającej na dokonywanie świadomych wyborów, w których inwestor doskonale zdaje sobie sprawę z relacji między potencjałem na zysk, a ryzykiem, które ponosi. Osiągnięcie tego punktu wymaga poświęcenia, pracy z charakterem, zdobycia odpowiedniej wiedzy oraz doświadczenia, a to wszystko wymaga czasu, nawet jeśli chodzi inwestowanie pasywne.

Przeczytanie artykułu blogera, który zarabia na szkoleniach, wskazującego nam ETF-y, w które warto inwestować może niestety nie wystarczyć. ETF-y należy dobierać mądrze, ponieważ wybierając je przypadkowo szybko może okazać się, że inwestor nie wytrzyma dużej zmienności instrumentu i sprzeda ETF w obawie przed dalszymi stratami przed upływem horyzontu czasowego, który sobie założył (jeśli w ogóle brał jakikolwiek horyzont pod uwagę). W innym przypadku ETF lub złożony z nich portfel będzie przynosił zyski zbyt wolno w sytuacji, w której inwestor mógł sobie pozwolić na większe ryzyko. Nawet jeśli dobrze dobierzemy ryzyko pod względem aktywów, to czy będziemy potrafili tak dobrać ETF-y, żeby zapewniały nam dywersyfikację ze względu na regiony świata i branże? Ponadto, kierowanie się popularnymi podziałami 50/50, 60/40, 90/10 itd., dzielącymi portfele na obligacje i akcje to nie wszystko, przecież istnieją jeszcze inne klasy aktywów jak na przykład złoto czy nieruchomości. Należy jeszcze wiedzieć jak zestawić portfele biorąc pod uwagę liczne parametry charakteryzujące wszystkie instrumenty, a do tego nie zapominać, że cała inwestycja powinna być możliwie jak najmniej kosztowna.

Jest to wiedza, którą niewątpliwie warto zdobyć, ale nie musisz poświęcać lat nauki, aby zacząć inwestować. Jak chyba już wiesz, w inwestowaniu najważniejsze jest to, aby zacząć już, ponieważ długość horyzontu inwestycyjnego odgrywa tu kluczową rolę. Dlatego zrób pierwszy krok i skorzystaj z portfeli już przygotowanych przez ekspertów. Stań się inwestorem w sposób mądry, a czasem najmądrzej jest zaufać tym, którzy już przetarli szlaki. Po co odkrywać Amerykę dwa razy, lepiej skupić się na czymś, co nas najbardziej w życiu pasjonuje, a w między czasie pozwolić swoim pieniądzom pracować na siebie powierzając je komuś komu możesz zaufać. Jak dotychczas, jeśli chodzi o inwestowanie, to nie wymyślono jeszcze nic skuteczniejszego niż inwestowanie pasywne, do którego zyskujesz dostęp poprzez nasze Portfele na miarę. Naszą misją jest, dać Ci dostęp do tego co w inwestowaniu jest najlepsze.

Niestety, ale szczególnie w przypadku day lub swing tradingu, którego poziom ryzyka przybliża go do hazardu, brak wiedzy, nieracjonalne przekonania oraz ślepe zaufanie do swoich umiejętności jedynie potwierdzają powiedzenie, że „pycha kroczy przed upadkiem”. W Badaniu Kompetencji Inwestycyjnych to te osoby, które najgorzej odpowiedziały na pytania uważały siebie za najbardziej doświadczonych inwestorów. Być może, dlatego więc nie powinno nikogo dziwić, że odsetek inwestorów (day-trading), którzy tracą pieniądze w ciągu roku inwestując samodzielnie to aż 97%, a jedynie 1,1% day traderów potrafi uzyskiwać regularne przychody. Na to wskazuje badanie SSRN. Z kolei według Cory Mitchell’a, liczba osób, które potrafią żyć z day/swing tradingu to jedynie 4%. Cory szacuje także, że jedynie 10%-15% wychodzi na zero lub odnotowuje jakieś zyski.

Stań się inwestorem już dziś

W Portu oferujemy Portfele na miarę, które oferują ekspozycję na cały globalny rynek. Sposób w jaki zarządzamy portfelami sprawia, że inwestor nie musi martwić się o jakiekolwiek kwestie techniczne związane z inwestycją. Tym samym, inwestor inwestujący z Portu ma dosłownie dwa zadania do wykonania. Po pierwsze wypełnić ankietę inwestycyjną i przejść proces rejestracji, co łącznie zajmie nie więcej niż kilka – kilkanaście minut. Po drugie skoncentrować się na regularnych wpłatach zasilających inwestycję. To wszystko.

Ze względu na to, że Portfele na miarę są przystosowane do długoterminowego inwestowania pasywnego, klient ma praktycznie cały kłopot z głowy. Prawdą jest, że nawet inwestując pasywnie, należy od czasu do czasu podjąć szereg działań utrzymujących naszą optymalną strukturę portfela. Jednakże, za tak zwany rebalancing portfela całkowicie odpowiada Portu i nie jest to dodatkowo płatna usługa, a klient nie musi przejmować się tym, że wraz z upływem czasu zmieni się poziom ryzyka jego portfela.

Co więcej, w Portu w ogóle nie ma żadnych dodatkowych opłat. Koszt inwestycji w Portfele na miarę to tylko 1% rocznie i jest to jedyna opłata jaką pobieramy, jest w nią wliczone wszystko. Jeśli jesteś przekonany, że długość Twojego horyzontu inwestycyjnego wyniesie więcej niż 5 lat, możesz skorzystać z Programu zniżkowego, maksymalna wysokość zniżki jaką można uzyskać to nawet 40%.

Samodzielnie z Portu

W dzisiejszych skomplikowanych czasach, gdzie ze względu na nadmiar informacji ciężko wyodrębnić te najistotniejsze, wielu wykorzystuje ludzką niewiedzę, oferując szkolenia na podstawie treści, które są powszechnie dostępne. Tak właśnie jest w przypadku inwestowania. Być może wyobrażasz sobie, że aby skutecznie pomnażać pieniądze potrzebujesz szkolenia dającego Ci dostęp do elitarnej wiedzy? Niestety czy raczej na szczęście, wcale tego nie potrzebujesz. Jak najbardziej zachęcamy Cię do wzbogacania swojej wiedzy, aczkolwiek, ten najskuteczniejszy sposób inwestowania, odpowiedni dla każdego, jest banalnie prosty i informacje na jego temat są powszechnie dostępne.

Chodzi o inwestowanie pasywne. Oczywiście ten sposób wymaga umiejętności właściwego zestawienia portfela, który balansuje ryzyko z potencjałem na zysk. Co więcej nawet pasywne portfele wymagają regularnego rebalancingu dla zachowania swej struktury. Nie są to rzeczy, których da się nauczyć z dnia na dzień, ale ta wiedza jest powszechnie dostępna, między innymi w naszym Magazynie.

Załóżmy hipotetycznie, że samodzielnie zestawisz swój portfel pasywny, następnie oprócz czysto technicznej i żmudnej procedury regularnego rebalancingu, która wymaga dokonywania szczegółowych obliczeń dla każdego instrumentu, to zasadniczo taka pasywna inwestycja nie wymaga już żadnych innych ingerencji przez cały okres długości trwania horyzontu inwestycyjnego. Dlaczego więc, w miejsce samodzielnej nauki budowania portfeli pasywnych (często na błędach), dokonywania regularnych obliczeń związanych z rebalancingiem, ponoszenia kosztów transakcji związanych z nim związanych, nie powierzysz tych kwestii robodoradcy, który będzie to robił za Ciebie?  Szczególnie wtedy, gdy chcesz inwestować w coś, w co wierzysz, ale tematy finansowe nigdy nie były Twoją pasją?

Oszczędzisz mnóstwo czasu, bo o ile inwestowania pasywnego można nauczyć się samemu, to Portfele na miarę zostały przygotowane przez ekspertów, którzy umieją precyzyjnie wyważyć ryzyko portfeli i dzięki sprawnie dobranym instrumentom maksymalizować potencjalną stopę zwrotu. Jest to jedna z przyczyn, dla których nasze portfele radzą sobie tak dobrze, jak pisaliśmy powyżej.

Zostały przygotowane przez ekspertów z pasją, których misja jest, aby profesjonalne inwestowanie było dostępne dla każdego bez względu na wykształcenie czy zamożność portfela. Nasze finanse potrzebują pasywnej rewolucji, a najlepszy czas, aby zacząć jest dziś. Skorzystaj z tego.

* wyliczenia oparte przy założeniu kosztu szkolenia na poziomie 1000 zł, średniej wartości rachunku klienta w Portu w Polsce oraz wykorzystaniu zniżki dla inwestorów długoterminowych.

—————————————————————–

Na co zwrócić uwagę po przeczytaniu artykułu?

– Artykuł nie jest rekomendacją inwestycyjną, a Portu nie świadczy usługi doradztwa inwestycyjnego.

– Historyczne wyniki inwestycji nigdy nie są gwarancją przyszłych zysków.

– Inwestycje na rynkach kapitałowych są zawsze ryzykowne.

– Portu nie gwarantuje osiągnięcia zysków z inwestycji.

– Nie jesteś pewien, jaki profil ryzyka jest dla Ciebie odpowiedni? Wypełnij naszą ankietę inwestycyjną, by to sprawdzić.

– Niniejszy artykuł jest materiałem marketingowym.

Najnowsze artykuły

Lepsze miejsce dla Twoich pieniędzy

Uwolnij potencjał swojego kapitału. Konta oszczędnościowe nie chronią pieniędzy przed inflacją. Z kolei wysokie opłaty funduszy inwestycyjnych zabierają Twoje zyski. Na szczęście jest sposób, by inwestować lepiej – Ty decydujesz, a eksperci pracują dla Ciebie. Portu oferuje nowoczesny i efektywny sposób inwestowania dla każdego. Przygotujemy portfel na miarę Twoich potrzeb.