Szukaj
Close this search box.

Jak naprawić stan swoich finansów po wakacjach?

Jak naprawić stan swoich finansów po wakacjach?

Wakacje to piękny czas, który wiążę się z niezapomnianymi przeżyciami i odpoczynkiem. Jednakże, część z nas po powrocie może zaliczyć twarde lądowanie, a to z kilku względów. Oprócz tego, że nie jest łatwo na nowo przystosować się do codziennej rutyny związanej z pracą, to w dodatku na naszym koncie bankowym może być o wiele mniej pieniędzy.

Niestety, ale wakacje to również mnóstwo okazji do sporych wydatków. Pomijając sam fakt kosztów noclegów, transportu czy obiadów, to będąc na wakacjach łatwo jest wydawać więcej, niż możemy sobie pozwolić, bo czemu nie? Polacy to jeden z najbardziej pracowitych narodów na świecie, niewątpliwie zasługujemy na to, co najlepsze, nawet jeśli zasobność naszych portfeli nie do końca to potwierdza. Jak jednak odbudować swoje finanse po powrocie z wakacji?

Niestety, jesteśmy jednym z krajów, w których zarabia się najmniej w Europie. Zatem za każdym razem, gdy wyjeżdżamy za granicę średnio mamy mniej środków do dyspozycji niż urlopowicze z większości innych krajów. Tym samym, nie tylko nasza rozrzutność podczas wakacji może wydrenować nasz domowy budżet, ale także sam fakt, że po prostu koszty, które się z nimi wiążą są dla nas dużym obciążeniem. Tym bardziej, jeśli na wakacje wybieramy się dziećmi.

Często słyszy się opinie, że spędzanie wakacji w Polsce bywa droższe niż za granicą. Poza nielicznymi wyjątkami, jest to raczej mitem, ceny urlopu w Polsce są porównywalne, bądź niższe niż w wielu innych krajach europejskich. Ogólnie dane Eurostatu dotyczące cen towarów i usług konsumpcyjnych w Unii Europejskiej za 2023 rok wskazują na to, że ceny w Polsce są jedynymi z najniższych w Europie. Oczywiście, przekłada się to też na koszty wakacji w naszym kraju. Mimo, że sezon wakacyjny w Polsce, na przykład nad morzem, trwa zaledwie parę miesięcy, a przedsiębiorcy starają się wydusić ze wczasowiczów ostatniego grosza, to ogólnie rzecz biorąc w Polsce jest wciąż taniej w porównaniu z cenami popularnych europejskich  zachodnio europejskich kurortów wypoczynkowych.

Do tego, często odpadają koszty biletów lotniczych. Nie mówiąc już o tym, że paliwo w Polsce jest jednym z najtańszych w Europie. Zatem, nawet jeśli czasem wystraszy nas paragon grozy to powinniśmy brać pod uwagę pełny obraz sytuacji.

1. Podsumuj swoje finanse po wakacjach

Wracając z wakacji pierwszą i dość odważną rzeczą, za którą powinieneś się zabrać w kontekście finansów, to podsumowanie swoich wydatków. Oczywiście, że już sama myśl o podliczeniu sumy wydanych pieniędzy może przyprawić wielu o dreszcze, ale bez spojrzenia prawdzie w twarz trudno będzie podjąć dalsze właściwe kroki.

Ogólnie rzecz biorąc, prowadzenie budżetu domowego, a więc bilansu przychodów i wydatków to jedna z najmądrzejszych rzeczy jakie możemy robić. Wiedza to potęga, a świadomość, którą zyskujemy dokonując takich analiz pozwala nam od razu wychwycić, w których aspektach potrzebujemy dokonać korekty naszych wydatków.

Prowadzenie budżetu domowego jest fundamentem zdrowia finansowego, ponieważ przejrzyste finanse to zdrowe finanse. Jeśli naprawdę wiesz czym dysponujesz i jak tym rozporządzasz, możesz na tej podstawie budować mądrze swoją przyszłość. Rachunek strat i zysków to kamień węgielny bogactwa.

Wielu ludzi próbuje szczęścia w grach losowych lub dokonując ryzykownych inwestycji, gdy tymczasem najskuteczniej zbudować bogactwo od podstaw, zyskując kontrolę nie tylko nad tym, ile pieniędzy wpływa do Twojego budżetu, ale także ile z niego wypływa i jak. Ostatecznie to Ty o tym decydujesz. Nieważne jak wielki posiadasz obecnie majątek, są to Twoje zasoby, których mądre wykorzystanie ostatecznie decyduje o tym, czy pieniądze się Ciebie trzymają czy nie.

2. Pozbądź się długów

Jeśli na wakacje pojechałeś na kredyt to znaczy, że pozwoliłeś sobie na coś na co Cię nie stać. Teraz będziesz musiał oddać te pieniądze wraz z odsetkami. Trudno, stało się, nie jest to najrozsądniejszy sposób na spożytkowanie pożyczonych pieniędzy, ale wszyscy rozumiemy – żyje się raz i tak, to fakt, należy się nam coś od życia. Mleko się już rozlało, a domowy budżet należy zacząć reperować od spłaty pożyczek. Zdecydowanie powinno stać się to teraz priorytetem, tak abyś miał sytuację pod kontrolą. Niektóre pożyczki da się spłacić szybko – jednorazowo lub po kilku miesiącach, inne to kwestia lat czy dziesięcioleci jak w przypadku hipotek.

To, co najważniejsze w takim momencie to przygotować jasny plan spłaty długu tak, aby codzienna egzystencja Twoja i Twojej rodziny nie była zaburzona, a kredyt został spłacony możliwie jak najszybciej. Zatem, zachęcamy Cię, abyś przemyślał poniższe punkty oraz jeśli jesteś w stanie, to zastosował się do wskazanych porad, mogą Ci się one przydać również przy spłacie innego typu długów:

  • spłać najpierw najdroższe kredyty – upraszczając chodzi o te o najwyższym oprocentowaniu,
  • spłacaj wyższe raty, jeśli masz taką możliwość,
  • bądź regularny – nie pozwalaj sobie na opóźnienia,
  • przeznaczaj wszystkie niespodziewane przychody takie jak premie, nagrody, wygrane na poczet szybszej spłaty długu,
  • negocjuj warunki spłaty kredytu tak, żeby były dla Ciebie bardziej korzystne.

3. Odbuduj poduszkę finansową

Jeśli wyjazd na wakacje nie nadszarpnął Twojej poduszki finansowej, możesz z powodzeniem uważać się za osobę dobrze gospodarującą swoimi finansami. Niestety, wielu z nas, w ogóle nawet nie przywiązuje wagi do posiadania rezerwy finansowej na niespodziewane wydatki. Życie stawia nas w różnych sytuacjach, a często wiążą się one także z nagłymi wydatkami. W grę wchodzi naprawa auta, utrata pracy, potrzeba nagłego remontu itd. Posiadanie takiej poduszki finansowej ma wiele zalet, a oprócz korzyści w wymiarze praktycznym wiedza o tym, że będziemy mogli reagować finansowo na niespodziewane sytuacje daje duży komfort psychiczny. Wysokość takiej poduszki finansowej powinna stanowić mniej więcej równowartość 3-6 miesięcznych przychodów gospodarstwa domowego.

Niezależnie od tego, czy wykorzystaliśmy wszystkie nasze oszczędności na wakacje, czy nawet jesteśmy w trudniejszej sytuacji, ponieważ zadłużyliśmy się, aby móc na nie pojechać, naszym priorytetem powinno stać się odbudowanie lub utworzenie odpowiednio wysokiej rezerwy finansowej.

Obok prowadzenia budżetu naszego gospodarstwa domowego, posiadanie poduszki finansowej jest drugim fundamentem budowania bogactwa i prosperity w naszych finansach osobistych. Ustala ona górną granicę, od której możemy zacząć myśleć o naszych oszczędnościach w kontekście długoterminowym.

Nawet w przypadku posiadania zadłużenia, wciąż powinniśmy zadbać o to, aby obok spłaty długów zbudować rezerwę finansową. Będzie się to wiązało z dodatkowym poświęceniem, ale posiadanie poduszki finansowej w każdym przypadku jest po prostu zdroworozsądkowe. Gdybyśmy nagle potrzebowali pieniędzy w sytuacji, w której staramy się wyjść z długów, regularność ich spłaty byłaby zagrożona, co najpewniej wiązałoby się z wydłużeniem okresu spłaty, a być może nawet ze wzrostem zadłużenia. Jeżeli zadbałeś o posiadanie rezerwy finansowej, nagły wydatek będzie sfinansowany za pieniądze z poduszki finansowej.

Dlatego, wracając z wakacji, zaraz po analizie swoich finansów, następną rzeczą powinno być sprawdzenie stanu w jakim znajduje się Twoja poduszka finansowa. Dopiero, gdy zadbasz o ten element, możesz spokojnie zacząć myśleć o inwestowaniu lub oszczędzaniu na następne wakacje lub inne cele.

4. Zrezygnuj z niepotrzebnych wydatków

Wracając z wakacji z uszczuplonym budżetem, sam z siebie będziesz najprawdopodobniej odczuwał potrzebę ograniczenia niepotrzebnych wydatków. Jednak do dobrego przyzwyczajamy się łatwo, a niektórym z nas trudno jest się zatrzymać, gdy wytworzymy sobie już nawyk dokonywania impulsywnych zakupów, o które łatwo podczas wakacji. Nawet, przyzwyczajenie do picia kawy w kawiarniach, zatrzymywania się przy każdej budce z lodami, jedzenia obiadów w restauracjach, z pozoru niewinne, może w skali miesięcznej, dość pokaźnie nadwyrężać domowy budżet. Jeśli regularnie dokonujesz analizy swoich wydatków, to dobrze wiesz, że gdybyś przygotowywał kawę w termosie, a obiady gotował w domu, zaoszczędziłbyś setki złotych miesięcznie.

Właśnie takich zmian potrzebują Twoje finanse po wakacjach, które nadwyrężyły Twój budżet. Analizując swoje zwyczaje zakupowe, sprawdź, gdzie nie są one optymalne, a tam, gdzie to możliwie przygotuj strategię ich optymalizacji. Tak naprawdę jest to bardzo proste. Sprowadza się to do pomysłów w rodzaju:

  • jednorazowych hurtowych zakupów produktów, z których korzystamy cyklicznie (makarony, środki czystości, itp.),
  • ograniczenie kupowania rzeczy, bez których możemy się obejść (ubrania, gadżety itp.),
  • gotowanie w domu,
  • korzystanie z usług typu cashback,
  • korzystanie z tańszych zamienników w przypadku produktów, które traktujemy czysto utylitarnie (w zależności od naszego stylu życia mogą to być papier toaletowy, być może niektóre kosmetyki lub akcesoria, dla niektórych taką rzeczą może być bielizna, a dla innych wszystko to, co dotyczy ubrań, czy nawet elektroniki, itp.).

Stosowanie się do niektórych z tych pomysłów może zostać z Tobą na dłużej, ponieważ zwyczajnie kalkulują się finansowo. Inne, mogą być tylko tymczasowo dobrym rozwiązaniem, chociażby ze względu na to, że często zaoszczędzenie paru złotych może kosztować nas dużo czasu i wysiłku. Przygotowywanie listy zakupów na każdy miesiąc w oparciu o różne promocje, to wbrew pozorom dość skomplikowana akcja wymagająca planowania oraz koordynacji.

Nie zapomnijmy podliczyć wszystkich kosztów, również kosztów transportu. Na przykład, nawet jeżeli benzyna na stacji oddalonej o 30 km od Ciebie jest tańsza niż na stacji blisko Twojego miejsca zamieszkania, to tankowanie tylko tam nie będzie miało sensu, jeśli ostatecznie wydasz więcej, ze względu na to, że musisz tam dojechać. Korzystanie z takiej stacji będzie miało większy sens, gdy możesz zrobić to przejazdem przejeżdżając w pobliżu w związku z innymi sprawami.

Jeśli jeszcze nie starałeś się mądrze zoptymalizować swoich wydatków, skala tego jak bardzo można zwiększyć swoją płynność finansową poprzez takie działania może Cię zaskoczyć, szczególnie w kontekście długoterminowym. Zwróć również uwagę na wszystkie usługi subskrypcyjne, które regularnie opłacasz. Być może każdego miesiąca płacisz za dostęp do serwisów, z których nawet nie korzystasz. Na przykład serwisu streamingowego czy jakiejś usługi, której potrzebowałeś przez jakiś czas, a teraz zupełnie o niej zapomniałeś. Po wakacjach pełnych wydatków jest to dobry moment, aby uporządkować swoje sprawy i anulować niepotrzebne subskrypcje. Nie zastanawiaj się nad tym zbyt długo, pamiętaj, że zawsze będziesz mógł je odnowić w dowolnym czasie.

5. Zwiększ swoje przychody

Logicznym sposobem na naprawę swoich finansów, nie tylko po wakacjach, jest zwiększenie swoich przychodów. Oczywiście, łatwiej powiedzieć niż wykonać, aczkolwiek w tym temacie często blokuje nas wiele negatywnych przekonań. Jest tak, ponieważ, aby zarabiać więcej musimy po prostu dać z siebie więcej. Może się to wiązać na przykład z prośbą o podwyżkę w pracy. Będzie to jednak często oznaczało wyjście ze swojej strefy komfortu. Stojąc przed pracodawcą będziemy musieli znać swoją wartość oraz potrafić uargumentować, dlaczego to jest dobry pomysł. Niejednokrotnie zobowiążemy się do wzięcia na siebie większej odpowiedzialności w ramach swoich obowiązków oraz następnie każdego miesiąca będziemy musieli udowadniać, że pracodawca słusznie postąpił dając nam podwyżkę. Nie każdy będzie czuł się z tym komfortowo.

Z drugiej strony, jeśli uda nam się uzyskać podwyżkę, poczujemy dodatkowy wiatr w żagle, zwiększy się nasza pewność siebie i istnieje szansa, że będziemy pracować jeszcze lepiej. Zwiększymy swoją wartość nie tylko tam, gdzie pracujemy, ale także na rynku pracy. Nie mówiąc już o tym, że ostatecznie będziemy lepiej zarabiać.

Jednak to nie jedyny sposób, aby zwiększyć swoje przychody. Możemy postarać się o dodatkową pracę, jeśli mamy na to przestrzeń lub zacząć powoli zamieniać swoją pasję w biznes, oferując nasze usługi lub produkty na sprzedaż. To prawda, że wszystkie te aktywności wiążą się z potrzebą wykazania się odwagą, ale jeszcze chyba nikt nigdy nie żałował, że zarabia więcej pieniędzy niż poprzednio.

Jeśli jesteś przedsiębiorcą, rozważ automatyzacje swojej pracy tam, gdzie to możliwe oraz naucz się delegować swoje obowiązki, jeśli tego jeszcze nie robisz. Zaoszczędzony czas będziesz mógł wykorzystać na lepsze zarządzanie zespołem oraz egzekwowanie wyznaczonych celów. Oprócz tego typu sprytnych sposobów na zwiększenie efektywności oraz przychodów firmy, niejednokrotnie dodatkowe zyski przynosi również po prostu skoncentrowanie się na biznesie i zakasanie rękawów, zwłaszcza jeśli wróciłeś z wakacji wypoczęty i pełen nowych pomysłów.

6. Sprzedaj to, czego już nie potrzebujesz

Sprzedając rzeczy, które mają wartość, a których już nie potrzebujesz jest sposobem na szybkie podreperowanie swojego budżetu. Być może posiadasz w domu sprzęt elektroniczny, którego nie używasz, a który wciąż niesie wartość rynkową. Może to być po prostu stary laptop lub lustrzanka. Jeśli posiadasz kolekcje płyt winylowych lub płyt CD, postaraj się oszacować ich wartość i wystaw je na sprzedaż. Podobnie w przypadku gier komputerowych, szczególnie jeśli mówimy o kultowych pozycjach z przeszłości.

Być może jesteś muzykiem amatorem, a w przeciągu czasu nagromadziłeś mnóstwo efektów, wzmacniaczy oraz instrumentów. Na pewno nie ze wszystkiego korzystasz. Ze względu na to, że sprzęt dla muzyków opiera się często na ponadczasowych podzespołach analogowych, jego wartość utrzymuje się w czasie, a w niektórych przypadkach rośnie. Na przykład, jeśli jesteś posiadaczem jakiejś kultowej wersji wzmacniacza lub instrumentu.

Być może posiadasz zestawy klocków lego, które obecnie często są traktowane jako przedmioty inwestycyjne. Wartość zestawów, którymi bawiłeś się jako dziecko dziś kilkukrotnie, lub nawet kilkunastokrotnie przewyższa swoją pierwotną wartość. Podobnie wygląda sprawa komiksów z lat dziewięćdziesiątych, pierwszy wydany w Polsce Superman kosztował 9 500 ówczesnych złotych (95 groszy) dziś na popularnym portalu aukcyjnym, pierwszy egzemplarz serii jest sprzedawany w okolicach 200 złotych.

Nie zapomnij o kolekcji nieużywanych ubrań w swoich szafach. Skorzystaj z odpowiedniej strony internetowej, aby zorganizować ich wyprzedaż. Podobnie możesz postąpić z książkami. Być może posiadasz dużo kwiatków, które nie mieszczą się już w mieszkaniu, okazuje się, że mogą być sporo warte, jeśli jesteś w stanie się z nimi rozstać. Na przykład za dużą monsterę w dobrym stanie możesz zainkasować nawet kilkaset złotych.

7. Co zrobić z walutą

Jeśli po powrocie z wakacji wciąż zostało Ci trochę obcej waluty, jest wiele rzeczy, które możesz z nią zrobić. Jeśli jest to waluta kraju, do którego wiesz, że już nie pojedziesz, a w dodatku jest ona używana tylko w tym kraju, dobrze byłoby zamienić ją z powrotem na złote i tak odzyskać część środków przeznaczonych na wakacje. Jeśli są to małe kwoty, może większą wartość będzie miało zachować sobie te banknoty na pamiątkę lub podarować je bliskim. Zależy od Ciebie. Jeśli jednak jest to waluta kraju, który będziesz chciał odwiedzić ponownie, możesz ją zostawić na później. Najlepiej by było, aby środki te mogły przez ten czas pracować na siebie.

Znalezienie odpowiedniego produktu finansowego, który pozwoliłby nam podnieść wartość środków, które zostały nam po wakacjach może nie być łatwe, szczególnie wtedy, jeśli jest to mało znana waluta. Jednakże, jeśli jest to jedna z głównych walut światowych jak dolar amerykański czy euro, szansa na znalezienie odpowiedniego produktu się zwiększa.

W przypadku euro możesz skorzystać z Rezerwy inwestycyjnej w euro na Portu. Jest ona zbudowana głównie z gotówki oprocentowanej na 3,25% w skali roku. Dlatego, jeśli wpłacisz tam środki, które pozostały Ci po wakacjach, Rezerwa w swej obecnej formie zapewni Ci wzrost wartości tych środków o 3,25% w skali roku. Więcej szczegółowych informacji o produkcie znajdziesz tutaj.

Skorzystanie z takiego produktu wyraźnie zmniejszy wpływ inflacji na wartość Twoich euro. Dodatkowo, jeśli będziesz regularnie zasilał Rezerwę inwestycyjną, dzięki skorzystaniu z tej możliwości, profesjonalnie przygotujesz swoje finanse na przyszłe wakacje. Trzymając te pieniądze w szufladzie straciłyby one tylko na wartości wskutek inflacji. Korzystanie z takich produktów jak Rezerwa inwestycyjna jest jednym z tych inteligentnych rozwiązań, które pozwalają Ci w pełni wykorzystywać potencjał Twoich pieniędzy.

8. Zaplanuj przyszłe wakacje już teraz

Często jest tak, że o ile wyjazd w jakieś konkretne miejsce nie jest naszym marzeniem, to niejednokrotnie zostawiamy planowanie wakacji na ostatnią chwilę. Wynika to z różnych czynników i samo w sobie nie jest niczym złym. Często czynnikiem determinującym nasz wyjazd są tanie loty, których destynacja wyznacza jednocześnie miejsce, w którym spędzimy zasłużony urlop.

Pracując na etacie, nierzadko, o terminie urlopu musimy zadecydować już wcześniej, a później staramy się na ile to możliwe dopasować do terminu, który już posiadamy, co nie jest łatwe i wymaga od nas wiele gimnastyki w różnych wyszukiwarkach lotów i noclegów. Niektórzy z nas lubią korzystać z ofert last minute, a inni kochają mieć wszystko sami pod kontrolą. Dodatkowo, nasze wyobrażenie wymarzonych wakacji często zmienia się z roku na rok, wraz z nabywanym przez nas doświadczeniem.

Niewątpliwą zaletą zaplanowania wakacji wcześniej jest możliwość ustalenia ich budżetu. Następnie, przez cały rok, możemy część naszych przychodów przeznaczać na poczet przyszłych wakacji. Ponownie, o wiele lepiej będzie dać tym pieniądzom gdzieś zarobić na siebie niż po prostu trzymać je na zwykłym koncie bankowym. Takim rozwiązaniem, może być lokata lub konto oszczędnościowe. Jeżeli chodzi o inwestycje, okres jednego roku może być zbyt krótki do tego, aby inwestując, nawet konserwatywnie, można byłoby ustrzec się przed wpływem zmienności rynku.

Sprawa wygląda inaczej w przypadku Rezerwy inwestycyjnej w euro, która jest przeznaczona dla osób chcących podnieść wartość swoich oszczędności w krótkim terminie. Oczywiście, warunkiem koniecznym jest tutaj posiadanie środków w euro. Zatem, jeśli posiadasz oszczędności w euro i chcesz, aby zwiększały swoją wartość w krótkim terminie, prawdopodobnie nie znajdziesz produktu bardziej odpowiedniego niż Rezerwa inwestycyjna Portu. Dla zarabiających lub posiadających oszczędności w euro, chcących inwestować w dłuższym horyzoncie inwestycyjnym niż z myślą o przyszłych wakacjach, w Portu można również inwestować w euro w każdy oferowany przez nas produkt.

Wakacje to piękny czas i nie muszą się one wiązać z wyzerowaniem naszego konta. Jeśli zaś już do tego doszło, przejęcie kontroli nad swoimi finansami i zastosowanie się do kilku bardzo przydatnych porad, może sprawić, że będziesz mógł kreślić śmielsze plany finansowe na przyszłość. Rok to wystarczający czas, żeby przygotować swoje finanse na przyszłe wakacje w taki sposób, aby nie wrócić z nich pokonanym, ale jako zwycięzca, który umie korzystać z życia i swoich pieniędzy zachowując przy tym pełny portfel. Tu wcale nie chodzi o to, ile masz pieniędzy, ale jak skutecznie gospodarowanie nimi zaspokaja potrzeby Twoje i Twojej rodziny.

—————————————————————–

Na co zwrócić uwagę po przeczytaniu artykułu?

– Artykuł nie jest rekomendacją inwestycyjną, a Portu nie świadczy usługi doradztwa inwestycyjnego.

– Historyczne wyniki inwestycji nigdy nie są gwarancją przyszłych zysków.

– Inwestycje na rynkach kapitałowych są zawsze ryzykowne.

– Portu nie gwarantuje osiągnięcia zysków z inwestycji.

– Nie jesteś pewien, jaki profil ryzyka jest dla Ciebie odpowiedni? Wypełnij naszą ankietę inwestycyjną, by to sprawdzić.

– Niniejszy artykuł jest materiałem marketingowym.

Najnowsze artykuły

Lepsze miejsce dla Twoich pieniędzy

Uwolnij potencjał swojego kapitału. Konta oszczędnościowe nie chronią pieniędzy przed inflacją. Z kolei wysokie opłaty funduszy inwestycyjnych zabierają Twoje zyski. Na szczęście jest sposób, by inwestować lepiej – Ty decydujesz, a eksperci pracują dla Ciebie. Portu oferuje nowoczesny i efektywny sposób inwestowania dla każdego. Przygotujemy portfel na miarę Twoich potrzeb.