Czy potrafisz sobie wyobrazić sytuację, w której do końca życia czerpałbyś pieniądze ze swoich oszczędności, których nigdy by nie zabrakło? Brzmi to jak science fiction? A wcale nim jest, bo właśnie taką możliwość oferuje reguła 4%. Jak to możliwe?
Reguła 4% zakłada, że jeśli będziesz każdego roku wypłacał jedynie 4% ze swojego portfela inwestycyjnego, nigdy nie zabraknie Ci pieniędzy.
Reguła opiera się na wnioskach wypływających z kilku badań naukowych, analizujących dane historyczne dotyczące rynków kapitałowych. Należy wspomnieć, iż warto traktować tę regułę ze znaczną dozą rozsądku ze względu na jej teoretyczne ograniczenia. Sprawdza się jednak świetnie jako źródło inspiracji i motywacji do odpowiedzialnego pracowania z pieniędzmi i mądrego odkładania na emeryturę.
Jak działa reguła 4%?
Zilustrujmy regułę 4% na prostym przykładzie. Załóżmy, że miesięcznie potrzebujesz na życie 5 tysięcy złotych, rocznie zatem będzie to 60 000 złotych. Jeśli więc w chwili przejścia na emeryturę posiadałbyś portfel inwestycyjny o wartości 1,5 miliona złotych, rocznie mógłbyś z niego wypłacać 4% wartości (60 000 zł), a pieniądze nigdy nie powinny Ci się skończyć. Dlaczego?
Dane historyczne wskazują na to, że rynki kapitałowe rosną średniorocznie około 7%. W momencie, w którym każdego roku będziesz wypłacał 4% wartości portfela, teoretycznie Twoja inwestycja w ciągu roku korzystania z wypłaconych środków, odbuduje swoją wartość. Oczywiście, coś tu się nie zgadza, czemu zatem nie mógłbym wypłacić sobie 7%? Odpowiedź na to pytanie jest prosta, brakujące 3% z równania to uwzględniona inflacja. Przytoczone wartości są jedynie orientacyjne, ale faktem historycznym, jest to, że rynki długoterminowo rosną w granicach 7-11% rocznie (w zależności od branego pod uwagę okresu), a cel inflacyjny większości banków centralnych na świecie to nawet mniej niż zakłada omawiana reguła, bo 2%. Dlatego, każdorocznie wybierając jedynie 4% wartości inwestycji, w ciągu każdego roku Twoja inwestycja (przynajmniej teoretycznie) powinna odbudować swoją pierwotną wartość. Innymi słowy, powinieneś mieć stale około 1,5 miliona złotych w portfelu inwestycyjnym i każdorocznie móc wypłacać z niego 60 000 złotych, a w każdym następnym roku, kolejne 60 000 złotych czekałoby na Ciebie z powrotem.
Jednak życie jest bardziej skomplikowane niż jakikolwiek prosty model teoretyczny, nawet jeśli dane, które wykorzystano do jego stworzenia pochodzą z realnego środowiska. To, że rynki średniorocznie rosły o około 7% w długim okresie, nie oznacza, że rosną w sposób liniowy rok do roku. Jednego roku mogą zaznać dużych, kilkudziesięcioprocentowych spadków, by w następnym wrócić do poprzednich poziomów, czy nawet osiągnąć nowe maksima. Podobnie jest z inflacją. Mimo, że banki centralne starają się utrzymywać ją na niskim poziomie 2% to, jak jesteśmy tego świadkami aktualnie, zdarza się, że inflacja wymyka się spod kontroli i jest znacznie wyższa.
Jest to uproszczony przykład, który jest oparty jednak na szeregu badań. Reguła ma oparcie w historycznych wynikach z rynków kapitałowych, dlatego nie możemy zapominać, że wyniki historyczne nie są gwarancją takich samych wyników w przyszłości. Powinniśmy traktować tę regułę mając to wszystko na uwadze.
Reguła 4% jest popularna wśród osób, które chciałyby osiągnąć wolność finansową, które często nazywane są wyznawcami ruchu FIRE. Zwolennicy FIRE – Financial independence, retire early (Wolność finansowa, wczesna emerytura) starają się uzyskać wystarczającą ilość środków finansowych, aby nie musieć już nigdy więcej martwić się o pieniądze. Najpierw ich celem jest praca, w której będą zarabiać wystarczająco dużo, aby móc regularnie inwestować. Następnie, głównym celem jest odejście z pracy i życie z pieniędzy wypracowanych w ramach inwestycji. Najbardziej ekstremalni przedstawiciele ruchu FIRE łączą swoje dążenie do wolności finansowej z minimalizmem, żyjąc z dnia na dzień na bardzo podstawowym poziomie, ograniczając wydatki, często inwestując nawet 75% swoich pensji, by możliwie jak najszybciej wejść w stan pełnej wolności finansowej.
Skąd wzięła się reguła 4%?
Planując własną wolność finansową, należy wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii. Najważniejszą kwestią jest chyba potrzeba zastanowienia się nad tym na jak długo będziesz potrzebował zgromadzonych oszczędności. Chcesz z nich korzystać 15, 20, 30 lat lub więcej? Inną kwestią jest także odpowiedź na pytanie, z czego zbudować swój portfel inwestycyjny. Najczęstszym wyborem jest połączenie akcji i obligacji w różnych proporcjach.
Przyjrzyjmy się teraz kilku artykułom branżowym i wynikom badań akademickich, które koncentrują się na tej kwestii nieco szerzej, starając się odpowiedzieć na pytanie, w jakim stopniu można polegać na wypłatach z portfela inwestycyjnego w ramach reguły 4%.
Za twórcę reguły 4% uważa się amerykańskiego doradę finansowego Billa Bengena. W swoim artykule wykorzystał on dane historyczne z amerykańskich rynków kapitałowych, aby zbadać jaką część wartości portfela inwestycyjnego można wypłacać w optymalny sposób. Bengen także założył, że dana osoba miałaby czerpać pieniądze przez okres 30 lat. Ciekawostką jest fakt, że wysokość wypłaty nie powinna być zawsze taka sama, ale powinna brać pod uwagę aktualną sytuację na rynkach.
Na podobne pytanie stara się odpowiedzieć szereg innych badań, na przykład badania Trinity, Kitces i inne. Wyniki tych analiz różnią się od siebie jedynie nieznacznie i zgadzają się, co do tego, że wypłaty z portfela inwestycyjnego w wysokości 3-4% wartości portfela przez okres 30 lat powinny wystarczyć.
Należy wziąć jednak również pod uwagę, że większość tych badań opiera się na danych historycznych amerykańskiego rynku kapitałowego z XIX wieku lub przełomu XIX i XX wieku, a także późniejszych lat XX wieku. Zatem, jeśli planujesz wypłacać pieniądze przez okres dłuższy niż 30 lat, opierając się jedynie na tych badaniach, ta decyzja może okazać się dla Ciebie dość ryzykowna. Na przykład zwolennicy ruchu FIRE chcieliby mieć możliwość korzystania z zainwestowanych pieniędzy przez nieograniczony czas. Natomiast w ramach zarządzania ryzykiem, przy dokonywaniu wypłat z portfela inwestycyjnego, powinieneś mieć zawsze na względzie aktualną sytuację rynkową, by dostosować odpowiednią wysokość wypłacanej sumy, aby pieniądze rzeczywiście starczyły na 30 lat, czy nawet, żeby nigdy się nie skończyły.
Jaką sumę pieniędzy potrzebujesz zgromadzić?
Wróćmy do przykładu z początku artykułu, gdzie, aby móc wypłacać sobie 5 000 złotych miesięcznie praktycznie bez końca, potrzebowałbyś zgromadzić 1,5 miliona złotych. Przyjmijmy, że zaczniesz wypłacać sobie te pieniądze w momencie przejścia na emeryturę, a na wybudowanie odpowiednio dużego portfela masz jeszcze na przykład 30 lat. W takim przypadku należałoby odkładać miesięcznie kwotę 1 650 złotych.
Jeśli uważasz, że to mogło by być do zrealizowania, ale zauważasz, że kwota 5 000 złotych za 30 lat będzie miała zupełnie inną wartość ze względu na inflację, słusznie. My jednak, uwzględniliśmy ją w naszej kalkulacji. W naszych obliczeniach przyjęliśmy średnioroczną aprecjację na poziomie 7,5% pomniejszoną o inflację na poziomie 2%, czyli realna roczna stopa zwrotu w naszym modelu to 5,5%. Dokonując comiesięcznych wpłat stopniowo powiększaj sumę 1 650 złotych o inflację, by odpowiednio zwiększać wartość swojego portfela inwestycyjnego.
Wysokość kwoty, która na emeryturze zapewni Ci wygodne życie, jest kwestią indywidualną, podobnie jak suma pieniędzy, którą jesteś w stanie zaoszczędzić. Kiedy już któregoś dnia osiągniesz wolność finansową, pamiętaj, że to nie koniec, a dopiero nowy początek. Po porzuceniu pracy będziesz miał wciąż możliwość oddawania się swoim pasjom i być może nawet zarabiać pieniądze poświęcając się czemuś co lubisz robić. Zajrzyj do naszego wcześniejszego artykułu, gdzie przygotowaliśmy orientacyjne tabele, dzięki którym będziesz mógł sprawdzić, ile miesięcznie i przez ile lat musiałbyś inwestować, by uzyskać pożądaną sumę. Być może wolność finansowa jest bliżej niż myślisz?
Podsumowanie
Popularna zasada inwestycyjna zwana regułą 4% mówi, że jeśli będziesz wypłacał ze swojego portfela inwestycyjnego 4% rocznie, to nigdy w życiu nie powinno zabraknąć Ci pieniędzy. Badania pokazują, że przy pewnych ograniczeniach reguła ta może się rzeczywiście sprawdzić. Więcej o regule 4% możesz przeczytać tutaj.
Jeśli marzyłeś kiedyś o tym by zostać rentierem, to reguła 4% jest świetnym narzędziem, które pomoże Ci określić konkretne kwoty przybliżające Cię do spełnienia takiego marzenia. Najlepszym sposobem, dzięki, któremu Twoja inwestycja będzie kopiować długoterminowe wzrosty na rynkach kapitałowych może być inwestowanie w fundusze ETF. Właśnie tym zajmujemy się w Portu. Inwestujemy pasywnie i długoterminowo w szeroko zdywersyfikowane i niskokosztowe ETF-y. Wystarczy klika chwil byś również i Ty mógł stać się posiadaczem starannie przygotowanego dla Ciebie Portfela na miarę, uwzględniającego Twój horyzont i potrzeby inwestycyjne. Sprawdź, ile musisz inwestować i przez jak długo, aby uzyskać wolność finansową i zacznij inwestować już teraz. Wystarczy wypełnić ankietę, dzięki której zbudujemy dla Ciebie idealnie dopasowany portfel inwestycyjny.
—————————————————————–
Na co zwrócić uwagę po przeczytaniu tego artykułu?
– Artykuł nie jest rekomendacją inwestycyjną.
– Historyczne wyniki inwestycji nigdy nie są gwarancją przyszłych zwrotów.
– Inwestycje na rynkach kapitałowych są zawsze ryzykowne.
– Portu nie gwarantuje osiągnięcia zysków z inwestycji na rynkach kapitałowych.
– Nie jesteś pewien, jaki profil ryzyka jest dla Ciebie odpowiedni lub czy np. inwestowanie tematyczne jest dla Ciebie? Wypełnij naszą ankietę inwestycyjną, by to sprawdzić