Szukaj
Close this search box.

#35 – S&P 500 pokonuje rekordy

S&P500 pokonuje rekordy – główny obrazek newslettera 35

Na rynkach nadal panują dobre nastroje, a indeksy w dalszym ciągu pokonują swoje rekordy. W ciągu ostatniego tygodnia S&P 500 wzrósł o 1,1%, a Nasdaq Composite o 1,4%. Europejski indeks Euro Stoxx 50 również radził sobie dobrze, zyskując 1,1%. Japoński Nikkei 225 dodał 1,5%, a chiński Hang Seng po dłuższej przerwie zyskał również 1,5%.

S&P 500 bije kolejne rekordy. Dziś najsłynniejszy indeks S&P 500 po raz pierwszy w historii przekroczył granicę 5000 punktów. S&P 500 obejmuje 500 największych amerykańskich spółek pod względem kapitalizacji rynkowej, a spółki wchodzące w jego skład stanowią około 80% amerykańskiego rynku akcji. Choć zawiera wyłącznie firmy z USA, dzięki ich globalnej obecności jest jednym z najlepszych wskaźników stanu światowej gospodarki. Pomimo tego, że osiąga on coraz lepsze wyniki nie powinniśmy polegać wyłącznie na indeksie S&P 500. Sytuacja może się odwrócić w każdej chwili. Dlatego nadal ważne jest, aby posiadać odpowiednio zdywersyfikowany portfel inwestycyjny.

Indie siłą napędową. Według Międzynarodowego Funduszu Walutowego gospodarka światowa powinna w tym roku wzrosnąć o 3,1%, czyli o 0,2 pp więcej niż poprzednio szacowano. W 2025 r. wzrost PKB powinien osiągnąć 3,2%. Głównym motorem światowej gospodarki mogą być wówczas Indie, których gospodarka powinna rosnąć o 6,5% r/r. Oczekuje się, że w strefie euro nastąpi znaczne przyspieszenie z 0,9% r/r w 2024 do 1,7% w 2025 r. Zapowiada się na to, że Chiny zwolnią i osiągną najwolniejszy wzrost od dekady, PKB Stanów Zjednoczonych również będzie hamować.

Spirala deflacyjna w Chinach? Podczas gdy Zachód nadal boryka się z inflacją, Chiny doświadczają deflacji, czyli spadku cen konsumpcyjnych. W styczniu ceny dóbr konsumenckich spadły w państwie Środka o 0,8%, to najwięcej od 14 lat. Deflacja może być bardziej niebezpieczna niż inflacja, może mieć negatywne skutki dla gospodarki takie jak spadek cen towarów i usług, wzrost realnych stóp procentowych, spadek produkcji i wzrost bezrobocia, spadek wartości aktywów oraz trudności dla polityki monetarnej. W Chinach rośnie zatem presja na rząd, aby podjął działania przeciwko zbliżającej się spirali deflacyjnej.

Sztuczna pomoc Pekinu. Pozostaniemy przy Chinach, które desperacko starają się wzmocnić zaufanie inwestorów i sztucznie ratują lokalną giełdę. Na przykład w środę odwołano przewodniczącego chińskiej Komisji Regulacji Papierów Wartościowych. Chiny starają się także wspierać zadłużonych deweloperów, z których kilku znalazło się już w stanie likwidacji. Ale interwencje te najwidoczniej „pomagają” rynkom. Zakupy akcji przez chińskie banki i inne instytucje po raz pierwszy w tym roku pomogły podnieść przepływ środków pieniężnych na chińskim rynku kapitałowym do wartości dodatnich.

Wiatr > gaz. Produkcja energii elektrycznej z gazu i węgla w UE spada, natomiast energetyka wiatrowa zyskuje na popularności, stając się drugim co do wielkości źródłem energii elektrycznej z udziałem na poziomie około 18%. Na pierwszym miejscu pozostaje energetyka jądrowa, która odpowiada za jedną czwartą produkcji energii elektrycznej, choć tu tendencja jest spadkowa. Produkcja energii słonecznej rośnie w podobnym tempie jak produkcja energii wiatrowej. To początek końca ery paliw kopalnych?

OpenAI w rozkwicie. Amerykańska firma OpenAI, będąca twórcą fenomenu ChatGPT, przy wsparciu Microsoftu osiągnęła w grudniu obroty na poziomie 2 miliardów dolarów. Start-up zajmujący się sztuczną inteligencją wierzy, że w przyszłym roku może podwoić tę kwotę. Pomaga w tym duże zainteresowanie klientów korporacyjnych, którzy chcą wykorzystać jej technologię do wprowadzenia generatywnych narzędzi AI w miejscu pracy. Ponadto szef OpenAI, Sam Altman, prowadzi rozmowy z kilkoma inwestorami w sprawie założenia nowej firmy produkującej chipy.

Amazon nadal rządzi. Amazon w dalszym ciągu ze znaczną przewagą pozostaje liderem infrastruktury chmurowej. W czwartym kwartale 2023 roku udział Amazona w rynku chmur obliczeniowych wyniósł 33% wobec 31% w poprzednim roku. Główny rywal Amazona, Microsoft, również powoli nadrabia zaległości, osiągając rekordowy udział 24%. W połączeniu z Google, które ma 11% udziału na rynku, razem stanowią „wielką trójkę”, która dominuje na rynku technologii chmurowych.

PayPal szoruje po dnie. Akcje PayPal spadły o 11% po opublikowaniu wyników kwartalnych, to spadek o ponad 80% w stosunku do ich szczytu. Spółkę niepokoi wzmożona konkurencja, zwłaszcza ze strony Google Pay i Apple Pay, co bezpośrednio wpływa na jej marże. Inwestorów szczególnie przestraszyły perspektywy spółki, która nie przewiduje wzrostu zysków w porównaniu do roku ubiegłego. Tym samym PayPal pozostaje jedną z ostatnich firm z kategorii „Big Tech”, która nie podniosła się po wcześniejszych spadkach.

Stopy bez ruchu. Wysokość inflacji za styczeń bieżącego roku poznamy dopiero 15 lutego, a będzie to jedynie flash, ponieważ finalne statystyki zostaną przedstawione w marcu, po zmianach koszyka inflacyjnego, więc możliwa jest korekta wskaźnika flash. Rada Polityki Pieniężnej, korzystając zapewne z wewnętrznych danych NBP, podjęła na lutowym posiedzeniu decyzję, jakiej spodziewała się większość ekspertów: stopy procentowe pozostały bez zmian na poziomie 5,75%. I, jak podczas konferencji prasowej po posiedzeniu RPP zdradził prezes Glapiński, do końca roku zapewne się to nie zmieni. U naszych południowych sąsiadów sprawy mają się inaczej, Narodowy Bank Czeski obniżył w tym tygodniu stopy o 50 pb. do poziomu 6,25%.

Koniec darmowych laptopów. Program „Laptop dla ucznia” zostanie zawieszony. Ministerstwo edukacji ujawniło, że był on słabo przygotowany, źle zarządzany, nie posiadał wsparcia w ramach programów Unii Europejskiej, a laptopy były rozdawane w sposób budzący kontrowersje. Co więcej, program nie miał zabezpieczonego finansowania na 2024 rok oraz nie spełnił oczekiwań dotyczących infrastruktury szkół, bezpieczeństwa uczniów czy higieny cyfrowej. Ale bez obaw, zastąpi go nawiązujący program „Cyfrowy uczeń”, który ma być bardziej kompleksowy i uwzględniać edukację cyfrową. Ministrowie planują skonsultowanie tego programu z ekspertami i uzyskanie wsparcia ze środków UE. Tymczasem, 12 tysięcy laptopów, które pozostały z poprzedniego roku będzie jeszcze rozdysponowane między uczniów szkół zawodowych oraz uczniów z biedniejszych regionów i mniejszych miejscowości.

Co z Belką? Nie znamy jeszcze szczegółów, ale media coraz częściej donoszą, że coś wreszcie dzieje się w tym temacie. Ministerstwo Finansów nie podaje jeszcze ostatecznych propozycji zmian w podatku od zysków kapitałowych (tzw. podatku Belki). Pomysł, o którym słychać najczęściej to ograniczenie obowiązku podatkowego od posiadanych oszczędności lub inwestycji kapitałowych do kwoty 100 000 złotych. Potwierdza to Jarosław Neneman – podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, który zaznacza także, że najważniejsze, aby przeprowadzić zmiany rzetelnie z uwzględnieniem wszystkich aspektów, w szczególności ich wpływ na sektor finansów publicznych oraz na rynek kapitałowy.

Polska drugim Tajwanem? Chyba jeszcze nie. Ogłoszona największą zagraniczną inwestycją w Polsce – budowa fabryki półprzewodników przez Intel, została celowo opóźniona, ponieważ rząd planuje renegocjować warunki umowy. Początkowo budowa miała ruszyć już wkrótce, w I kwartale 2024 roku, ale z powodu braku wysłania wniosku o zgodę na pomoc publiczną do Komisji Europejskiej, termin ten zostanie przesunięty. Wartość inwestycji ma wynieść około 20 miliardów złotych, a Polska ma przekazać 6 miliardów złotych. Obecny rząd chce uzyskać jednak od Intela więcej niż poprzedni, oczekuje deklaracji inwestycji w polską naukę i planuje renegocjować umowę. Jednocześnie Politechnika Wrocławska podpisała już umowę z Intelem w zakresie wspólnych projektów badawczo-rozwojowych.

Co nowego w Portu?

Portu zostało nominowane w konkursie Invest Cuffs w kategorii Firma Inwestycji Alternatywnych – serdecznie zachęcamy do głosowania!

 

Miłego weekendu! 

 


NOWOŚCI NA BLOGU

Co się bardziej opłaca, inwestowanie w nieruchomości czy inwestowanie indeksowe?

Postanowiliśmy porównać dwa typy inwestycji – inwestycje w nieruchomości oraz w pasywny portfel inwestycyjny skoncentrowany na globalnym rynku akcji. Przedstawimy wady i zalety obu inwestycji oraz ile możemy zyskać wybierając każdą z nich. Porównamy, ile wysiłku należy włożyć w to, aby uzyskać pożądany wynik, a Tobie pozostawimy ocenę, co ma większy sens.


Pfizer – ikona farmacji na kolanach?

W tym artykule prezentujemy kolejną spółkę, w akcje której można inwestować na Portu w ramach Własnych strategii. Tym razem przyjrzeliśmy się firmie Pfizer. Spółka ta jest jedną z najbardziej znanych firm farmaceutycznych na świecie.


Przegląd FinTech – negatywne nastawienie PayPal nie opłaciło się i inne wiadomości

PayPal rozczarował inwestorów, jego akcje spadają. Nowy stablecoin z Hiszpanii. Komputery kwantowe pomogą w optymalizacji portfela. Nowe funkcjonalności mObywatela i więcej wiadomości ze świata FinTech w najnowszym przeglądzie. Zapraszamy do lektury.

Najnowsze artykuły

Lepsze miejsce dla Twoich pieniędzy

Uwolnij potencjał swojego kapitału. Konta oszczędnościowe nie chronią pieniędzy przed inflacją. Z kolei wysokie opłaty funduszy inwestycyjnych zabierają Twoje zyski. Na szczęście jest sposób, by inwestować lepiej – Ty decydujesz, a eksperci pracują dla Ciebie. Portu oferuje nowoczesny i efektywny sposób inwestowania dla każdego. Przygotujemy portfel na miarę Twoich potrzeb.