Szukaj
Close this search box.

Przegląd FinTech – Bank umożliwi zakup tokenów na złoto i inne aktualności ze świata Fintech

Przegląd FinTech – Bank umożliwi zakup tokenów na złoto i inne aktualności ze świata Fintech

Przedstawiamy podsumowanie najciekawszych wiadomości ze świata FinTech z ostatniego tygodnia 👇

HSBC jako pierwszy bank na świecie zaoferuje tokeny na złoto

Co się stało?

Bank HSBC zaprezentował platformę, która wykorzystuje technologię rozproszonego rejestru do tokenizacji fizycznego złota posiadanego przez klientów instytucjonalnych oraz przechowywanego w londyńskim skarbcu banku. Dzięki temu tokeny na złoto będą mogły być przedmiotem handlu klientów instytucjonalnych za pośrednictwem platformy banku lub za pomocą interfejsu API.

Co to oznacza?

Bank twierdzi, że ztokeniozowane złoto pozwala inwestorom efektywniej i taniej dysponować posiadanym kruszcem. Na ten moment typowa londyńska sztabka złota waży 400 uncji trojańskich, jeden token na platformie HSBC odpowiada 0,001 uncji trojańskiej. Podział na tak niskie jednostki w przyszłości umożliwi handel również klientom detalicznym

Więcej aktualności ze świata FinTech

Nowy software ma pomóc instytucjom finansowym w walce z wylesianiem. Platforma Forest IQ może być wykorzystywana przez instytucje finansowe do sprawdzania stworzonych przez nich portfeli pod kątem znajdowania się w nich spółek mających coś wspólnego z wylesianiem. Dzięki temu, instytucje finansowe będą jeszcze lepiej zarządzać ryzykiem w kontekście wylesiania i osiągać cele związane z klimatem i przyrodą.

Według Elona Muska, X (Twitter) zdoła zastąpić konta bankowe w ciągu roku. Musk już od dłuższego czasu chwali się swoimi planami, aby wprowadzić X na inny poziom, wykraczający poza publikowanie krótkich postów informacyjnych. X ma stać się aplikacją, która będzie potrafić robić wszystko, włącznie z zapewnianiem usług finansowych. Według Elona Muska, nie będziemy już potrzebować tradycyjnego konta bankowego, wszystkim zajmie się superaplikacja.

Założyciel FTX został uznany winnym oszustwa. Sam Bankman-Fried dopuścił się defraudacji miliardów dolarów. Za dokonanie jednego z największych oszustw w historii Stanów Zjednoczonych 31 letniemu przedsiębiorcy grozi aż 115 lat za kratkami. W listopadzie 2022 roku, tuż przed upadkiem FTX była największą giełdą kryptowalut na świecie, a dla milionów ludzi była pośrednikiem przy pierwszym kontakcie z rynkiem aktywów cyfrowych.

Polski fintech Autopay Mobility został wybrany jako autoryzowany dystrybutor elektronicznych winiet i opłat odcinkowych w Austrii. Firma wygrała przetarg przeprowadzony przez austriacką spółkę ASFiNAG i rozpocznie sprzedaż pod koniec ostatniego kwartału 2023 roku. Autopay Mobility oferuje rozwiązania, które pozwalają na zakup winiet na przejazd autostradami między innymi w Czechach, na Słowacji czy Węgrzech. Winiety do Austrii sprzedawane za pośrednictwem polskiego fintechu będą najpierw dostępne na rynku niemieckim, a następnie polskim oraz innych rynkach europejskich. Początkowo winiety będzie można kupić poprzez stronę internetową, a następnie w aplikacji.

Przedstawiciele pokoleń Z i Millenialsów chcą kupować z pomocą sztucznej inteligencji. Niemal 9 na 10 przedstawicieli tych generacji uważa, że AI może usprawnić ich doświadczenia zakupowe. Badanie przeprowadzone przez firmę Harris Poll wykazało, że aż 88% Zetek i 86% Millenialsów chce korzystać z udogodnień oferowanych przez AI. Interesuje ich przede wszystkim wsparcie w zakresie porównywania cen, znajdowania okazji cenowych, rekomendowania produktów i asystencji podczas zakupów.

Najnowsze artykuły

Lepsze miejsce dla Twoich pieniędzy

Uwolnij potencjał swojego kapitału. Konta oszczędnościowe nie chronią pieniędzy przed inflacją. Z kolei wysokie opłaty funduszy inwestycyjnych zabierają Twoje zyski. Na szczęście jest sposób, by inwestować lepiej – Ty decydujesz, a eksperci pracują dla Ciebie. Portu oferuje nowoczesny i efektywny sposób inwestowania dla każdego. Przygotujemy portfel na miarę Twoich potrzeb.