Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka najciekawszych nowości ze świata Fintech z ubiegłego tygodnia.
Fińska firma fintechowa Membrance Finance uruchamia EUROe
Co się stało:
Jest to pierwszy (dotychczas jedyny) regulowany przez Unię Europejską stablecoin o pełnej rezerwie (FRDC). Moneta EUROe jest powiązana z eurem – jeden EUROe ma zawsze równowartość jednego euro, a na każde wyemitowane EUROe przypada co najmniej jedno fiat euro w europejskiej instytucji finansowej lub banku, odrębnym od Membrane Finance.
Co to oznacza: Według fińskiego regulatora finansowego Fin-FSA, jest jedyną kryptowalutą typu stablecoin oficjalnie regulowaną przez Unię Europejską. EUROe umożliwia przejrzyste i niemal natychmiastowe płatności na całym świecie przy niemal zerowych kosztach. Dzięki temu osoby prywatne, firmy i rządy mogą korzystać z EUROe unikając ryzyka i problemów związanych z płaceniem kryptowalutami, które cechuje bardzo duża zmienność.
Inne wiadomości ze świata Fintech
Czy płacenie kryptowalutami w sklepach jest już coraz bliżej? Binance rozpoczął program pilotażowy we Francji w ramach współpracy z Ingenico. W wybranych punktach we Francji za pomocą rozwiązania Binance Pay klient będzie mógł zapłacić jedną z 50 różnych kryptowalut w punktach handlowo usługowych Le Carlie i Miss Opera, które korzystają z terminali firmy Ingenico Axium. Klient nie będzie musiał wcześniej wymieniać kryptowalut na euro. Na początku punkty biorące udział w programie będą przyjmować płatność w kryptowalucie, na następnym etapie programu środki będą zamieniane na euro już w trakcie przeprowadzania transakcji. W dalszej przyszłości, tego typu integracja planowana jest również w innych krajach, również w Polsce, we Włoszech, na Litwie, w Hiszpani, Cyprze i w Szwecji.
NBP dostrzega ryzyko dla konsumentów korzystających z usług typu BNPL (buy now pay later). Jak donosi Obserwatorfinansowy.pl, którego właścicielem jest Narodowy Bank Polski, usługi BNPL stają się coraz bardziej popularne, a w związku z tym zachodzi potrzeba jasnego ich zdefiniowania i być może poddania konkretnym regulacjom. Autorzy artykułu zauważają, że realizacja usługi polega na udzieleniu klientowi finansowania przez przedsiębiorcę, co nie jest niczym innym jak jedynie zaawansowaną technicznie formą kredytu konsumenckiego. Nawet jeśli często w grę wchodzą niewielkie kwoty, to wciąż występuje ryzyko popadnięcia konsumenta w spiralę zadłużenia. Jak pokazują badania z rynku brytyjskiego, klientami firm oferujących usługę są często młodzi ludzie dokonujący zakupów pod wpływem impulsu. Z tego względu autorzy artykułu stwierdzają, że objęcie nadzorem sektora BNPL przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa klientów. Należy także, stale obserwować sytuację i monitorować, czy regulacje są w tym zakresie wystarczające.
Ryzyko związane z usługami typu BNPL dostrzega także już Krajowy Rejestr Długów. W swojej publikacji z ubiegłego tygodnia zwraca uwagę, że wzrasta zainteresowanie usługą w kraju. Operatorzy odroczonych płatności pobrali w zeszłym roku 1,69 miliona raportów z KRD, czyli o 1/3 więcej niż w 2021 i aż 28 razy więcej niż 3 lata temu. Prezes KRD Adam Łącki zaznacza, że ważna jest weryfikacja potencjalnych kupujących, ochroni ona zarówno operatorów płatności, a także samych konsumentów. Okazuje się także, że z BNPL często korzystają mikro-przedsiębiorcy, dla których jest to spore ułatwienie w działalności pozwalające na nieprzerwane świadczenie usług. Ze względu na wysoką inflację i utrudnienia kredytowe, usługi BNPL są atrakcyjnym rozwiązaniem pomagającym odroczyć płatności za produkty potrzebne do prowadzenia działalności.
—————————————————————–
Na co zwrócić uwagę po przeczytaniu tego artykułu?
– Artykuł nie jest rekomendacją inwestycyjną.
– Historyczne wyniki inwestycji nigdy nie są gwarancją przyszłych zwrotów.
– Inwestycje na rynkach kapitałowych są zawsze ryzykowne.
– Portu nie gwarantuje osiągnięcia zysków z inwestycji na rynkach kapitałowych.
– Nie jesteś pewien, jaki profil ryzyka jest dla Ciebie odpowiedni lub czy np. inwestowanie tematyczne jest dla Ciebie? Wypełnij naszą ankietę inwestycyjną, by to sprawdzić