Szukaj
Close this search box.

#30 – Inflacja straszy coraz mniej

Na rynki finansowe powrócił optymizm. Trzy miesiące spadków głównych indeksów giełdowych odrobione zostało w zaledwie kilka tygodni. Odwagi inwestorom dodał ostatni odczyt inflacji w USA, który definitywnie potwierdził, iż amerykański bank centralny kończy podwyżki stóp procentowych. Amerykański indeks S&P 500 wzrósł w ciągu ostatniego tygodnia o 2,3%, zaś w ostatnim miesiącu o 7,0%. Technologiczny Nasdaq zwyżkował o 2,3% na przestrzeni tygodnia i aż o 8,4% w ostatnim miesiącu. Podobnej skali wzrosty obserwowaliśmy także w Europie i Japonii. Standardowo już inwestorom najmniej dały zarobić spółki notowane w Hong-Kongu. Wzrosty obserwowaliśmy także na obligacji. Fundusz ETF oparty o 20-letnie obligacje amerykańskie zyskał w ostatnim miesiącu prawie 7%. Gorąco jest także na rynku kryptowalut. Cena Bitcoina z impetem przebiła 30 tys. USD i wynosi obecnie powyżej 37 tys. USD. Dalej umacnia się polski złoty, co negatywnie wpływa na polskich inwestorów inwestujących globalnie. Za euro płacimy 4,37, a za amerykańskiego dolara 4,00.

Zło prawie pokonane. Inflacja w USA spadła w październiku do 3,2% r/r, czyli więcej niż oczekiwano. Dane o inflacji potwierdziły prognozy rynkowe i gospodarcze, że Fed najprawdopodobniej nie podniesie już stóp procentowych w tym cyklu. W tym przekonaniu dodatkowo wzmocniła uczestników rynku sprzedaż detaliczna czy dane o produkcji przemysłowej, które wskazują na lekkie spowolnienie gospodarcze za oceanem. Inwestorzy na dane o inflacji z USA zareagowali pozytywnie, wzrosły ceny zarówno akcji jak i obligacji, co mogliśmy również obserwować na Portfelach Portu.

Wiele inflacji, jeden bank centralny. Jak wskazywaliśmy powyżej inflacja w strefie euro wyniosła w październiku 2,9% r/r. Wskaźniki inflacji w Europie różnią się jednak znacząco w zależności od kraju. Najwyższa inflacja utrzymuje się na Węgrzech (9,6% r/r), najniższa zaś w Belgii (-1,7% r/r). W Polsce inflacja według metodologii unijnej wyniosła w październiku 6,3% r/r. Krajem strefy euro z najwyższą inflacja pozostaje Słowacja (7,8% r/r). Przed Europejskim Bankiem Centralnym twardy orzech do zgryzienia. Bank centralny ustala bowiem stopy procentowe dla całej strefy euro, w której jak widać w niektórych krajach można zaobserwować deflację, w innych zaś nadal wysoką inflację.

Czy USA tracą zaufanie? Po tym jak agencja Fitch obniżyła rating USA do AA+, agencja Moody’s również jest czujna. Choć ta nie odebrała jeszcze USA najwyższej oceny AAA, zmienia perspektywę wiarygodności kredytowej ze stabilnej na negatywną. Powodem jest wysoki deficyt i wysokie stopy procentowe, które zwiększają koszty obsługi długu. Departament Skarbu (oczywiście) nie zgadza się z tą perspektywą, stwierdzając, że „gospodarka amerykańska pozostaje silna, a amerykańskie obligacje skarbowe są najbezpieczniejszymi i najbardziej płynnymi aktywami na świecie”.

Europa kuleje. Komisja Europejska obniżyła tegoroczny szacunek wzrostu gospodarczego w strefie euro i całej UE do 0,6% r/r. To wzrost słabszy o dwie dziesiąte punktu procentowego niż oczekiwano pod koniec lata. Na gorsze perspektywy wpłynęły wysokie koszty życia, słaby popyt zagraniczny i oczywiście wysokie stopy procentowe, które negatywnie wpływają na kondycję gospodarki. W przyszłym roku PKB strefy euro powinien wzrosnąć o 1,2%, a UE o 1,3%. W ostatnim kwartale gospodarka strefy euro skurczyła się o 0,1% kwartał do kwartału.

Nie mam ochoty na chińszczyznę. Po raz pierwszy od 25 lat wielkość bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Chinach była ujemna. Oznacza to, że zagraniczni inwestorzy szybciej wycofują pieniądze z kraju, niż w nim inwestują. Powodem jest napięcie geopolityczne, wojna handlowa między Chinami a USA, wsparcie Rosji, ale także spowolnienie drugiej co do wielkości gospodarki świata. Kolejny problematyczny element chińskiej mozaiki.

Inflacja żywności w dół. Specjalizujący się w branży spożywczej i rolnej holenderski Rabobank twierdzi, że ceny żywności spadną w 2024 r. wraz ze spadkiem cen kluczowych towarów, takich jak cukier, kawa, kukurydza i soja, w związku ze zwiększeniem produkcji przez plantatorów w odpowiedzi na wysokie ceny. Ceny żywności, pod wpływem cen podstawowych towarów rolnych, wzrosły w 2020 r. w wyniku zakłóceń w łańcuchach dostaw i ponownie w ubiegłym roku w odpowiedzi na inwazję Rosji na Ukrainę – jednego z największych na świecie eksporterów zbóż i nasion oleistych.

Złote czasy dla firm zbrojeniowych. Jak wynika z analiz słowackiego Finstatu, wojna na Ukrainie przyniosła złote czasy czeskim i słowackim firmom zbrojeniowym. W ubiegłym roku sprzedaż 10 największych czeskich koncernów zbrojeniowych wzrosła z około 660 mln euro do prawie 1,5 mld euro. W przypadku Słowacji jest to wzrost z ok. 260 mln euro do 362 mln euro. Wpływ na to miały nie tylko z dostawy broni i amunicji na Ukrainę, ale także wyższe wydatki na obronę ze strony członków UE.

Ropa spada. Cena amerykańskiej ropy WTI spadła poniżej 75 dolarów za baryłkę po tym, jak amerykańska Agencja Informacji Energetycznej (EIA) podała, że ​​zapasy amerykańskiej ropy wzrosły w zeszłym tygodniu o 3,6 mln baryłek do 421,9 mln baryłek, czyli o 1,8 mln więcej niż oczekiwano. Dane EIA wykazały również, że produkcja ropy w USA utrzymuje się na rekordowym poziomie 13,2 mln baryłek dziennie. Z kolei kartel OPEC stwierdził w swoim miesięcznym raporcie, że rynek ropy naftowej pozostaje stosunkowo silny, a obecny spadek cen ropy nie jest zasługą wysokiej produkcji i zapasów, ale spekulantów.

Najcenniejsze jednorożce. Aktualnie najcenniejszym startupem jest chińska firma zajmująca się sztuczną inteligencją i mediami ByteDance. Wartość spółki-matki TikToka wynosi obecnie 225 miliardów dolarów. ByteDance obsługuje również w Chinach platformę Toutiao, która wykorzystuje uczenie maszynowe do dostosowywania kanału informacyjnego ze źródeł medialnych do każdego widza. Na liście ośmiu najcenniejszych startupów na świecie znajduje się tylko jedna firma spoza Ameryki i Chin, a jest nią brytyjski fintech Revolut.

Otyłość przeszłością? Leki odchudzające firmy Novo Nordisk i Eli Lilly przynoszą im miliardy. W III kwartale Novo Nordisk zwiększył zysk o 56% rok do roku do 3 miliardów euro, a Eli Lilly o 36% do 9 miliardów dolarów. Wzrost mógłby być jeszcze większy, gdyby firmy były w stanie produkować te leki. Walkę z otyłością doceniono także na Wall Street. Akcje obu spółek podwoiły swoje ceny w ciągu ostatnich 5 lat i dziś są to dwie najcenniejsze firmy farmaceutyczne na świecie.

Rating bez zmian. Odwrotnie jak w przypadku USA, agencja Fitch utrzymała rating kredytowy Polski na poziomie A-. Według Fitch wzrost PKB Polski wyniesie 0,4% w 2023 r. i 2,4% w 2024 r. Deficyt sektora finansów publicznych ma wynieść 5,3% PKB w 2023 r. oraz 4,6% w 2024 r., a inflacja ma osiągnąć cel inflacyjny (2,5%) w 2025 roku. Według agencji w latach 2024-2025 możliwe są skromne obniżki stóp procentowych. Na poziomie A- Fitch ocenia także rating kredytowy Chile, Irlandii, Łotwy, Portugalii i Hiszpanii.

PKB w górę. Produkt krajowy brutto (PKB) polskiej gospodarki wzrósł w trzecim kwartale o 0,4% r/r. To pierwszy wzrost w ujęciu rocznym od czwartego kwartału 2022 roku. Dane są lepsze od oczekiwań analityków, którzy spodziewali się wzrostu PKB o 0,3% w ujęciu rocznym. Główny Urząd Statystyczny dokonał także rewizji poprzednich odczytów. Według najnowszych danych polska gospodarka systematycznie rosła w każdym kwartale tego roku. Dołek koniunktury przypadł zaś na ostatni kwartał 2022 roku, kiedy to w obawie o ceny węgla, energii i gazu gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa istotnie ograniczały wydatki. Gdy kryzys energetyczny nie zmaterializował się, gospodarka zaczęła odbijać.

Polacy lubią promocje. Według badania i analizy Boston Consulting Group podczas Black Friday i Cyber Monday zakupy planuje 78% Polaków. To znacznie więcej niż chociażby w  Szwajcarii (57%), Wielkiej Brytanii (64%) czy w Niemczech (67%), ale podobnie do Stanów Zjednoczonych (77%), w którym tradycja przedświątecznych zakupów jest najdłuższa.

Więcej online. W porównaniu z ubiegłym rokiem zauważalnie zwiększyła się liczba osób dokonujących zakupów online kilka razy w ciągu miesiąca, wynika z badania Santander Consumer Banku „Polaków Portfel Własny: trendy e-commerce 2023”. Z danych uzyskanych od respondentów dokonujących zakupów internetowych wynika, że najczęstszym wyborem w kwestii płatności jest korzystanie z systemu BLIK (62%). Bank postanowił również zbadać świadomość ankietowanych dotyczącą integratorów płatności i firm umożliwiających błyskawiczne uregulowanie należności za produkty i usługi w e-commerce. Badani respondenci najczęściej wskazywali na znajomość marki PayPal (94%) oraz Przelewy24 (92%).

Rośnie świadomość ESG. Zgodnie z badaniem przeprowadzonym przez firmę konsultingową Bain & Company, konsumenci wykazują gotowość do zapłacenia średnio o 12% więcej za produkty spełniające kryteria zrównoważonego rozwoju. Wzrost świadomości związanej z ochroną środowiska jest głównie wynikiem ekstremalnych zjawisk pogodowych oraz obaw dotyczących zmian klimatu. 60% kupujących deklaruje, że ich niepokój związany z globalnym ociepleniem nasilił się w ostatnich dwóch latach.

Koniec Belki? Wypowiedzi członków nowej większości parlamentarnej wskazują na możliwość wprowadzenia korzystnych dla inwestorów zmian w podatku od zysków kapitałowych (tak zwanym podatku „Belki”). W przedstawionym przed wyborami przez Koalicję Obywatelską planie „100 konkretów” temat ten został opisany następująco: „Zaproponujemy zniesienie podatku od zysków kapitałowych dla oszczędności i inwestycji (do 100 tys. zł, powyżej 1 roku).” Czekamy z niecierpliwością na szczegóły!

Co nowego w Portu?

W ubiegłym tygodniu byliśmy obecni na konferencji Women Invest – zapraszamy serdecznie do przeczytania naszej relacji z tego wydarzenia.

Natomiast w tym tygodniu (w dniach 24 i 25 listopada) będziemy obecni w Warszawie na Forum Finansów i Inwestycji. Zapraszamy serdecznie, wstęp na konferencję jest bezpłatny, a dla wszystkich, którzy odwiedzą nasze stoisko przygotowaliśmy również specjalną ofertę.

Do zobaczenia!

Miłego tygodnia!

 


NOWOŚCI NA BLOGU

Jak stworzyć skuteczny plan finansowy w 5 krokach?

Jak stworzyć skuteczny plan finansowy w 5 krokach?

Szukasz sposobu, aby lepiej radzić sobie ze swoimi pieniędzmi? Rozpoczęcie od sporządzenia planu finansowego jest jedną z najlepszych rzeczy jakie możesz zrobić. Jak się za to zabrać – zdradzamy w artykule.


Akademia inwestowania Portu #21: Rezerwa Inwestycyjna i regularne przelewy

Akademia Portu – Rezerwa Inwestycyjna i regularne przelewy

Wytworzenie poduszki finansowej to jeden z pierwszych kroków udanego życia finansowego. Niejednokrotnie mówi się, że jest to pierwszy krok do osiągnięcia bogactwa. Tych kroków jest oczywiście więcej, a niezwykle pomocne we wzbogacaniu się jest mądre wykorzystanie odpowiednich instrumentów finansowych.


Przegląd FinTech – Płacenie za pomocą danych biometrycznych coraz bardziej popularne w Azji i inne wiadomości FinTech

Przegląd FinTech – płacenie za pomocą danych biometrycznych coraz bardziej popularne w Azji

NEC Corporation oraz Mastercard chce spopularyzować płatności biometryczne twarzą w Azji. BlackRock złożył wniosek o utworzenie ETF na Ethereum i inne wiadomości ze świata FinTech z ubiegłego tygodnia.

 

Najnowsze artykuły

Lepsze miejsce dla Twoich pieniędzy

Uwolnij potencjał swojego kapitału. Konta oszczędnościowe nie chronią pieniędzy przed inflacją. Z kolei wysokie opłaty funduszy inwestycyjnych zabierają Twoje zyski. Na szczęście jest sposób, by inwestować lepiej – Ty decydujesz, a eksperci pracują dla Ciebie. Portu oferuje nowoczesny i efektywny sposób inwestowania dla każdego. Przygotujemy portfel na miarę Twoich potrzeb.