Szukaj
Close this search box.

Przegląd FinTech – płacenie za pomocą danych biometrycznych coraz bardziej popularne w Azji i inne wiadomości FinTech

Przegląd FinTech – Płacenie za pomocą danych biometrycznych coraz bardziej popularne w Azji i inne wiadomości FinTech

Przedstawiamy podsumowanie najciekawszych wiadomości ze świata FinTech z ubiegłego tygodnia 👇

NEC Corporation oraz Mastercard chce spopularyzować płatności biometryczne twarzą w Azji

Co się stało?

NEC Corporation współpracuje z Mastercard w celu rozszerzenia programu Mastercard Biometric Checkout w regionie Azji i Pacyfiku (APAC). Partnerstwo obejmuje integrację technologii rozpoznawania twarzy i weryfikacji tożsamości. Obie firmy podpisały memorandum zgodnie, z którym będą starały się zachęcić i ułatwić sprzedawcom w regionie przyjęcie nowego rozwiązania.

Co to oznacza?

Współpraca oznacza dążenie do zwiększenia bezpieczeństwa i wygody płatności w regionie APAC poprzez uwierzytelnianie biometryczne. Dzięki zaawansowanej technologii biometrycznej japońskiej firmy technologicznej NEC zintegrowanej z programem Mastercard, użytkownicy będą mogli uwierzytelniać transakcje za pomocą rozpoznawania twarzy, co ma doprowadzić do skrócenia kolejek, zwiększenia bezpieczeństwa i bardziej higienicznego procesu płatności.

Posunięcie to jest zgodne z rosnącą akceptacją dla metod uwierzytelniania biometrycznego. Na fakt ten wskazuje zeszłoroczne badanie przeprowadzone przez Mastercard, które pokazało, że aż 82% respondentów w regionie APAC korzystało już z przynajmniej jednej formy biometrycznej weryfikacji tożsamości. Obie firmy chcą zapewnić użytkownikom płynny i bezpieczny sposób dokonywania płatności w sklepach, umożliwiając jednocześnie integrację programów lojalnościowych w celu uzyskania spersonalizowanych ofert.

Więcej aktualności ze świata FinTech

BlackRock złożył wniosek, aby utworzyć ETF na Ethereum. BlackRock, największy na świecie zarządzający aktywami z portfelem o wartości ponad 8 bilionów dolarów, złożył w czwartek formalny wniosek o zatwierdzenie ETF dla drugiej co do wielkości kryptowaluty, Ethereum. Nowy ETF nazywałby się iShares Ethereum Trust i, jeśli zostanie zatwierdzony przez amerykański organ regulacyjny, byłby notowany na giełdzie NASDAQ. Tym samym, inwestorzy mogą uzyskać bezpieczniejszy dostęp do Ethereum – drugiej najpopularniejszej i największej kryptowaluty – bez konieczności jej bezpośredniego posiadania.

Apple Pay wprowadza bankowość otwartą zintegrowaną z aplikacją Wallet w Wielkiej Brytanii. Użytkownicy Apple Pay w Wielkiej Brytanii mogą teraz korzystać z nowej funkcji, która wykorzystuje algorytmy bankowości otwartej i pozwala im łączyć karty oraz wyświetlać saldo konta bezpośrednio w aplikacji Wallet. Użytkownicy mogą również wygodnie przeglądać szczegóły swojego konta debetowego i historię wydatków dla kart debetowych i kredytowych, płatności, wpłat i wypłat w jednym miejscu przy zastosowaniu aplikacji Wallet.

Commerzbank pierwszym bankiem w Niemczech, który uzyskał licencję na przechowywanie kryptowalut. Bank złożył wniosek o licencję w kwietniu 2022 r., podczas gdy jego rywal Deutsche Bank złożył taki wniosek dopiero w czerwcu tego roku. Celem Commerzbanku jest stworzenie bezpiecznej, niezawodnej i w pełni zintegrowanej platformy, aby móc wspierać swoich klientów instytucjonalnych w przechowywaniu środków w oparciu o technologie blockchain.

Prezes OpenAI, Sam Altman, został zwolniony. Doszło do tego podczas spotkania 17 listopada, kiedy to zarząd zarzucił mu brak „konsekwentnej szczerości w komunikacji”. Przez moment to Mira Murati przejęła tymczasowo jego obowiązki, jednak praktycznie od razu zrezygnowała z pełnienia tej roli. Nowym prezesem OpenAI zostanie zatem Emmett Shear, były CEO i współzałożyciel Twitcha, podczas gdy Altman dołączy do Microsoftu, gdzie będzie kierował zespołem ds. sztucznej inteligencji. Decyzję podjęto po serii negocjacji i kontrowersji, które doprowadziły do odejścia Altmana oraz kilku innych pracowników.

Najnowsze artykuły

Lepsze miejsce dla Twoich pieniędzy

Uwolnij potencjał swojego kapitału. Konta oszczędnościowe nie chronią pieniędzy przed inflacją. Z kolei wysokie opłaty funduszy inwestycyjnych zabierają Twoje zyski. Na szczęście jest sposób, by inwestować lepiej – Ty decydujesz, a eksperci pracują dla Ciebie. Portu oferuje nowoczesny i efektywny sposób inwestowania dla każdego. Przygotujemy portfel na miarę Twoich potrzeb.