#24 – Kolejka górska

Koniunktura na rynkach w sierpniu pozostaje mieszana, choć na przestrzeni ostatniego tygodnia główne indeksy akcyjne lekko rosły. Indeks największych amerykańskich spółek S&P500 wzrósł o 0,2%, a technologiczny NASDAQ o 0,8%. Nieźle radziły sobie także europejskie spółki. Niemiecki DAX zyskał 1,0%, a francuski CAC 1,7%. W Azji Hang-Seng zyskał 1,9%, a japoński Nikkei 0,2%. Po słabej pierwszej połowie miesiąca straty odrabiały także obligacje i złoto. Spadki z kolei powróciły na rynek kryptowalut. Za euro płacimy 4,47, a za dolara 4,13.

Kolejka górska. Spadek aktywności gospodarczej w strefie euro pogłębił się w sierpniu znacznie bardziej niż oczekiwano. Wskaźnik PMI spadł do 47,0 z lipcowych 48,6 punktów. To najniższa wartość od listopada 2020 r. Europę w dół ciągnie niemiecka gospodarka, która ciągle nie może podnieść się po szoku energetycznym i pandemii. Pozostałe kraje strefy euro radzą sobie nieco lepiej, w tym zwłaszcza kraje południa, dla których sezon wakacyjny był wyjątkowo udany. Śledzący wiadomości dotyczące europejskiej gospodarki muszą czuć się jak na rollercoasterze. Dobre wieści przeplatają się ze złymi i odwrotnie.

BRICS => BRICSAEIES. Po naszej klawiaturze nie przebiegł kot. Ugrupowanie BRICS (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny, Republika Południowej Afryki) chce rozszerzyć się na Argentynę, Egipt, Iran, Etiopię i Arabię ​​Saudyjską. Blok chce walczyć o interesy „globalnego Południa” i stworzyć przeciwwagę dla państw G7. Oficjalnie o członkostwo w BRICS ubiegały się już 22 kraje, ale od 2010 roku ugrupowanie nie powiększyło się.

Turcja się budzi. Centralny Bank Turcji ponownie podniósł stopy procentowe o 7,5 p.p. do 25%. Pod przewodnictwem nowej szefowej banku centralnego Turcja powraca zatem do bardziej tradycyjnych metod walki z wysoką inflacją. Do niedawna na bank centralny wpływał prezydent Erdogan, który namawiał do obniżenia stóp procentowych pomimo wysokiej inflacji. Po ponownym zwycięstwie w wyborach nie jest już tak bezkompromisowy. Ciekawe.

Gorący towar. Wyniki za drugi kwartał opublikowała Nvidia, jedna z największych spółek na świecie i “gorący towar” tego roku. Akcje spółki wzrosły bowiem w tym roku już o prawie 230%. Nvidia przebiła oczekiwania analityków na każdym polu, potwierdzając, iż trend rozwoju i implementacji sztucznej inteligencji w biznesie przybiera na sile, a sama spółka jest jednym z jego głównych beneficjentów. Największe wrażenie na inwestorach zrobił szacunek przychodów na kolejny kwartał, który wyniósł 16 mld dolarów. Jeszcze rok temu przychody spółki w trzecim kwartale wyniosły niecałe 6 mld dolarów, co oznacza, że spółka spodziewa się w tym roku wzrostu o ponad 170%.

Subway na sprzedaż. Jedna z największych restauracji typu fast food Subway może mieć nowego właściciela. Sieć ma zostać sprzedana za 9,6 mld USD. Firma, która zapoczątkowała manię kanapkową w ostatnich latach spotkała się z wieloma kontrowersjami, w tym związanymi z molestowaniem dzieci. Następnie szybka ekspansja ustała i dziś jedna czwarta z ponad 27 000 amerykańskich punktów sprzedaży jest zamknięta.

Czerwone Diabły z Kataru. Katarski szejk Jassim bin Hamad Al-Thani przejmie stery Manchesteru United w październiku. Jassim zapłaci za jeden z najcenniejszych klubów sportowych na świecie 6 mld USD. W ostatnich latach angielska Premier League stała się zabawką najbogatszych ludzi świata. Zobaczymy, czy Jassimowi uda się przywrócić nieco utraconą chwałę Czerwonych Diabłów.

Kręcenie lodów. Niemcy są największym producentem, a Francja eksporterem lodów w UE wynika z danych Eurostatu. W 2022 roku w Unii Europejskiej wyprodukowano 3,2 miliarda litrów lodów, co oznacza wzrost o 5% w porównaniu z rokiem poprzednim. Najtańsze lody wyprodukowano w Niemczech (1,5 euro za litr) i Francji (1,9 euro za litr), najdroższe zaś w Austrii (7,0 euro za litr) i Danii (4,4 euro za litr).

PKB w odwrocie. Produkt krajowy brutto spadł w drugim kwartale o -0,5% r/r. To najniższy odczyt w historii danych z wyłączeniem okresu pandemii. Wzrost gospodarczy w całej pierwszej połowie 2023 roku wyniósł dokładnie 0,0. Polska gospodarka znajduje się więc w stagnacji, a zbyt wysoka inflacja hamuje możliwości rozwoju. Oczekiwane odbicie w drugiej części roku powinno być symboliczne, zwłaszcza, że koniunktura na zachodzie (strefa euro) i wschodzie (Chiny), też nie jest najlepsza.

Dziura w budżecie. Rząd przedstawił założenia budżetu na 2024 rok. Deficyt sektora finansów publicznych ma wynieść aż -4,5% PKB.  W projekcie budżetu rząd podtrzymał przyjęte w czerwcu założenia przewidujące, że wzrost PKB w przyszłym roku ma wynieść ok. 3,0%, a inflacja CPI 6,6%. Wzrost deficytu w Polsce wedle wszelkich dostępnych prognoz będzie szedł w sprzeczności do konsolidacji fiskalnej obserwowanej w Unii Europejskiej.

Ostrożny konsument. Sprzedaż detaliczna spadła w lipcu o -4,0% r/r. Polacy najmocniej ograniczyli zakupy prasy, książek i pozostałych artykułów w sklepach wyspecjalizowanych (-13,6% r/r), zwiększyli zaś zakupy pojazdów samochodowych, motocykli i części (+3,8% r/r). Cały czas obserwujemy również, iż konsumenci chcą więcej wydawać na usługi, niż towary, czego w miesięcznych danych GUS nie zobaczymy.

Płace znowu na minusie. Wzrost płac rok do roku po uwzględnieniu inflacji ponownie okazał się ujemny, choć zmiana względem czerwca nie była znacząca. Wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw wzrosły w lipcu o 10,4%, przy inflacji na poziomie 10,8%. Oznacza to, że siła nabywcza pracowników spadła o -0,4% r/r. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w segmencie przedsiębiorstw wyniosło 7485 PLN.

Jak kupujemy? Blisko jedna trzecia polaków (30%) dokonuje zakupów online co najmniej raz w ciągu tygodnia, wynika z badania “Pulse Shopping” przeprowadzonego przez firmę Klarna. Głównie klienci korzystają z komputera (49%) i telefonu (46%). Według analizy, aż 57% ankietowanych uważa, że jakość ogólnego doświadczenia zakupowego online jest lepsza niż w tradycyjnym sklepie stacjonarnym. Zgodnie z danymi uzyskanymi z badania najczęściej nabywanymi produktami w sieci są ubrania (46%), kosmetyki (36%), elektronika (30%), rozrywka (29%) oraz akcesoria samochodowe (23%).

Dodatkowa emerytura. Prezydent podpisał ustawę o ogólnoeuropejskim indywidualnym produkcie emerytalnym (OIPE), która wprowadza nowy produkt zabezpieczenia emerytalnego w III filarze systemu emerytalnego. Kwestia OIPE jest w agendzie naszych działań na najbliższe lata i prowadzimy prace w zakresie wprowadzenia tego produktu do oferty. Tymczasem ponad połowa Polaków (59%) byłaby skłonna pracować o rok dłużej w zamian za podniesienie wysokości emerytury o 400 zł, wynika z sondażu przeprowadzonego przez UCE Research na zlecenie Business Insider Polska. Do inwestowania i oszczędzania na emeryturę (i nie tylko) zapraszamy do Portu!

Co nowego w Portu?

Zostaliśmy nominowani do nagrody Pasywny Rewolucjonista 2023 zachęcamy serdecznie do oddania głosu. Portu zostało nominowane w kategorii Doradztwo i zarządzanie aktywami.

 

Miłego weekendu!

 


 

NOWOŚCI NA BLOGU

10 powodów dlaczego inwestowanie z Portu jest bezpieczne

W obliczu wielu ostrzeżeń przed oszustwami w Internecie, wszyscy musimy wykazywać się zwiększoną ostrożnością, gdy ktoś prosi nas o przesłanie dokumentów lub pyta nas o nasze dane osobiste. Dlatego zachęcamy Cię do sprawdzenia jak największej ilości informacji o nas i naszej firmie, abyś mógł być pewny komu chcesz powierzyć swojej pieniądze.


Co oferujemy w Portu? Krótki przegląd naszych usług

Jesteśmy pierwszą platformą inwestycyjną z funkcją robo-doradztwa w środkowej Europie. Początki Portu można datować już na 2017 rok. Dzięki nam inwestorzy mogą inwestować łatwo, niskokosztowo i efektywnie już od 100 złotych.


Jak inwestować w obligacje w prosty sposób?

Obligacje są jednym z najbardziej popularnych instrumentów inwestycyjnych. Dzięki nim, rządy, korporacje lub inne podmioty gospodarcze mają możliwość pozyskiwania kapitału od inwestorów.

Najnowsze artykuły

Lepsze miejsce dla Twoich pieniędzy

Uwolnij potencjał swojego kapitału. Konta oszczędnościowe nie chronią pieniędzy przed inflacją. Z kolei wysokie opłaty funduszy inwestycyjnych zabierają Twoje zyski. Na szczęście jest sposób, by inwestować lepiej – Ty decydujesz, a eksperci pracują dla Ciebie. Portu oferuje nowoczesny i efektywny sposób inwestowania dla każdego. Przygotujemy portfel na miarę Twoich potrzeb.