Szukaj
Close this search box.

Portu świętuje 5. urodziny – 200 tys. użytkowników, 800 milionów euro pod zarządzaniem

Radim Krejčí, Head of Portu

W Portu umożliwiamy niskokosztowe inwestowanie pasywne już od 2018 roku, w tym roku mija zatem 5 lat od kiedy zaczęli z nami inwestować pierwsi inwestorzy. Każdego roku wprowadzamy nowe funkcje i możliwości dla inwestorów, których szeregi stale rosną. Działo się tak nawet pomimo pandemii, czy wojny na Ukrainie oraz związanych z nimi spadków na giełdach. Portu rozwija się tak dynamicznie, ponieważ oferujemy dobry produkt inwestycyjny, a nasi inwestorzy wiedzą, że krótkoterminowe wahania są naturalne na drodze do spełnienia swojego celu inwestycyjnego.

Nie inaczej było również w ubiegłym roku, kiedy ceny praktycznie wszystkich aktywów spadały, przede wszystkim akcji i obligacji. Rosła inflacja i stopy procentowe. Mimo to większość inwestorów na Portu zachowała się racjonalnie i zdyscyplinowanie. Wykorzystali spadki na rynkach do inwestowania wyższych kwot, które wcześniej trzymali na zwykłych rachunkach bankowych, a także skorzystali z naszego najbardziej konserwatywnego produktu – Rezerwy inwestycyjnej (już niedługo dostępnej w Polsce). Całkowita ilość środków, którą zarządza obecnie Portu wynosi 809 milionów euro, to 100% wzrost w ciągu ostatniego roku.

Jak Portu rozwinęło się w ciągu 5 lat?

Pomysł na stworzenie platformy Portu miałem już w 2017 roku. Pierwsze kroki stawialiśmy oczywiście na rynku czeskim. Do tamtej pory inwestowanie w Czechach było dostępne raczej tylko dla bogatszych ludzi, chciałem przybliżyć inwestowanie naprawdę wszystkim. Zainspirowały mnie inne platformy oferujące zautomatyzowane inwestowanie, dlatego zdecydowałem się założyć pierwszego robodoradcę w tej części Europy.

Pomysł nabrał rozpędu i Portu zaczęło pomału powstawać pod skrzydłami czeskiej grupy inwestycyjnej WOOD & Company, firmy, która dzięki swojej 30-letniej historii stwarzała najlepsze warunki do zapewnienia tak kompleksowej usługi. Na początku przy projekcie pracowało ze mną tylko kilku ludzi, z którymi wspólnie zbudowaliśmy solidne fundamenty dla Portu. Po roku pracy i przygotowań w 2018 roku ukończyliśmy fazę testową i weszliśmy odważnie na rynek.

Ucieszyłem się, że Czesi polubili nową usługę, liczba klientów i wysokość powierzanych środków szybko rosła. W związku z tym pojawiła się potrzeba powiększenia zespołu, który mógłby się zajmować klientami i ich portfelami inwestycyjnymi. Na początku Portu rozwijało się w biurach WOOD & Company, jednak kiedy nasz zespół się powiększył, przeprowadziliśmy się do naszej własnej siedziby. Obecnie w Portu pracuje już ponad 40 osób i stale poszukujemy nowych kolegów. Jeśli interesowałaby Cię praca w Portu, odezwij się do nas.

Jak rosła liczba klientów?

Już od samego momentu powstania, Portu bardzo szybko zyskiwało popularność. W pierwszych miesiącach mieliśmy tysiące klientów, rok później były to dziesiątki tysięcy, a liczba ta stale rosła. Granicę 100 tysięcy użytkowników przekroczyliśmy już w 2021 roku, a obecnie mamy ich już ponad 200 tysięcy.

Mniej więcej od początku wojny na Ukrainie rynki finansowe doświadczają spadków. Już grubo od ponad roku inwestorzy nie są zadowoleni z wysokiej inflacji, która jest problemem dla wszystkich, a banki centralne, które są odpowiedzialne za stabilność cen muszą na tę sytuację odpowiednio reagować. Po latach, w których stopy procentowe utrzymywały się na niskich poziomach przyszedł czas, w którym oprocentowanie kredytów znacznie wzrosło. Jest to problem dla wielu ludzi i firm na świecie, jednocześnie stwarza to zagrożenie, że gospodarki na całym świecie popadną w recesje, na co reagują akcje, przez co ich kursy ostatnio zniżkowały.

Taka sytuacja mogłaby doprowadzić do tego, że zainteresowanie inwestowaniem się obniży. Patrząc jednak na liczbę użytkowników Portu, widzimy, że obecna „przecena” na rynkach nie zniechęciła inwestorów. Tym samym, liczba naszych użytkowników nieustannie rośnie mimo niepewności na rynkach, a ostatnio przekroczyła 200 tysięcy. Gdy rośnie liczba klientów, rośnie również ilość pieniędzy, którymi zarządzamy w Portu. Bardzo szybko od samego uruchomienia platformy zarządzaliśmy już dziesiątkami milionów polskich złotych. Blisko 200 milionów złotych świętowaliśmy już na jesieni 2020 roku. W ubiegłym roku przekroczyliśmy 2 miliardy złotych, a w marcu 2023 roku 3,5 miliarda złotych. Biorąc pod uwagę jedynie poprzedni rok, ilość środków pod zarządzaniem wzrosła o 140%.

Rośnie także średnia wysokość zainwestowanych środków przypadających na jednego klienta. Zaraz po uruchomieniu platformy w 2018 roku, przeciętny klient na Portu inwestował około 2 000 zł. Ta liczba jednak nieustannie rośnie, obecnie przeciętny klient na Portu zainwestował już blisko 20 000 zł.

Jak można zauważyć, nawet w trudnych ekonomicznie czasach, nasi klienci nadal regularnie odkładają część pieniędzy. Wzrost ten dotyczy wszystkich produktów Portu. Najpopularniejsze są ciągle Portfele na miarę, które stanowią 70% aktywów, którymi zarządza Portu. Dużą popularnością cieszą się też konta dla dzieci, których mamy już ponad  10 000.

Co nowego w Portu?

W Portu nie chcemy spocząć na laurach, dlatego stale wsłuchujemy się w potrzeby naszych klientów. Na ich podstawie dokonujemy ulepszeń i proponujemy nowe produkty. Jedynie w poprzednim roku wprowadziliśmy cały szereg nowości.

Popularnością cieszy się na przykład Rezerwa inwestycyjna (która w najbliższych tygodniach zostanie udostępniona również polskim klientom). Jest to najbardziej konserwatywny produkt z palety rozwiązań Portu. Jej podstawę stanowi oprocentowana gotówka, a wysokość uzyskiwanych odsetek jest zależna od stopy bazowej banku centralnego.

Ze względu na zainteresowanie inwestorów uruchomiliśmy także usługę Portu Crypto skierowaną dla bardziej odważnych inwestorów, którzy znają się na kryptowalutach, szukają możliwości zyskania ekspozycji na te aktywa bez konieczności kupienia fizycznego lub założenia wirtualnego portfela kryptowalutowego, rejestrowania się na zagranicznych rynkach i zabezpieczania swoich krypto inwestycji na inne sposoby. Z tej usługi na Portu korzysta już ponad 3 000 inwestorów.

Pod koniec 2022 roku uruchomiliśmy także Odpowiedzialne portfele, czyli portfele, które w swojej konstrukcji kierują się zasadami ESG. Są one alternatywą dla klasycznych portfeli i zbudowane są z myślą o środowisku (E), które nas otacza, dbaniu o aspekt społeczny w biznesie (S) oraz kładące nacisk na aspekt ładu korporacyjnego (G). Odpowiedzialne portfele również zyskały uznanie klientów, a zgodnie ze swoimi przekonaniami inwestuje w nie już ponad 5 000 klientów.

W ramach Własnych strategii klienci mogą także inwestować w poszczególne akcje, a nawet ich części ułamkowe. Dzięki temu mogą zbudować ekspozycje na największe spółki świata już od 100 złotych. Apple, Amazon, Microsoft, Facebook, Siemens, Pfizer czy BMW mogą wreszcie znaleźć się w portfelach drobnych inwestorów. 

To oczywiście nie wszystko. Nieustannie staramy się ulepszać produkty będące już w ofercie.  Zmodernizowaliśmy także naszą aplikację mobilną, która jest dostępna zarówno na platformie iOS jak i Android.

Na tym nie koniec!

Moim celem jest demokratyzacja inwestowania. Dlatego w Portu staramy się, aby ludzie gospodarowali swoimi pieniędzmi lepiej niż dotychczas, by nie pozostawiali ich leżących bezczynnie na bieżących rachunkach bankowych, ani by nie dawali się naciągać oszustom. Z tego powodu stworzyliśmy produkt, który oferuje wszystkim prosty i efektywny sposób na pomnażanie pieniędzy, bez względu na to, jak są bogaci lub jakie mają cele.

Z podobną misją chcemy rozwijać się także w Polsce, gdzie systematycznie budujemy naszą rozpoznawalność i pozyskujemy nowych klientów. W poprzednim roku zwiększyliśmy także o 300% liczbę użytkowników na Słowacji i zbliżamy się do granicy 10 000 użytkowników. 

Pasywne inwestowanie nie jest dla spekulantów, ale dla cierpliwych inwestorów długoterminowych, którzy nie chcą zbytecznie obciążać się zarządzaniem inwestycjami sami. Kluczem do tego jak odnieść sukces w inwestowaniu jest czas. Gdy tylko rynki zaczną gwałtownie rosnąć, będzie już za późno na rozpoczęcie inwestowania. Dlatego najlepszy moment, aby rozpocząć inwestowanie jest dzisiaj, a najlepszą radą dla tych, którzy są już w trakcie swojej przygody z inwestowaniem będzie to, aby trzymali się swojej strategii inwestycyjnej.

—————————————————————–

Na co zwrócić uwagę po przeczytaniu artykułu?

– Artykuł nie jest rekomendacją inwestycyjną, a Portu nie świadczy usługi doradztwa inwestycyjnego.

– Historyczne wyniki inwestycji nigdy nie są gwarancją przyszłych zysków.

– Inwestycje na rynkach kapitałowych są zawsze ryzykowne.

– Portu nie gwarantuje osiągnięcia zysków z inwestycji.

– Nie jesteś pewien, jaki profil ryzyka jest dla Ciebie odpowiedni? Wypełnij naszą ankietę inwestycyjną, by to sprawdzić.

– Niniejszy artykuł jest materiałem marketingowym.

Najnowsze artykuły

Lepsze miejsce dla Twoich pieniędzy

Uwolnij potencjał swojego kapitału. Konta oszczędnościowe nie chronią pieniędzy przed inflacją. Z kolei wysokie opłaty funduszy inwestycyjnych zabierają Twoje zyski. Na szczęście jest sposób, by inwestować lepiej – Ty decydujesz, a eksperci pracują dla Ciebie. Portu oferuje nowoczesny i efektywny sposób inwestowania dla każdego. Przygotujemy portfel na miarę Twoich potrzeb.