Szukaj
Close this search box.

Pięć rad, które jako inwestor powinieneś wziąć sobie do serca

Zarządzanie pieniędzmi i inwestowanie nie są wiedzą tajemną. Potrzeba do tego jedynie trochę odwagi i ochoty do nauki nowych rzeczy. Poniższe rady mogą przydać się nie tylko początkującym inwestorom.

1. Kontroluj swoje finanse osobiste
Jeśli finanse osobiste to dla Ciebie czeski film, nie bój się poprosić o pomoc fachowca. Aczkolwiek, prawda jest taka, że nikt nie zadba o Twoje pieniądze lepiej niż Ty sam. Co więcej, w obecnej dobie można ściągnąć do telefonu bądź komputera mnóstwo różnych programów i aplikacji, które Ci z tym pomogą. Również Internet (na przykład blog Portu) jest pełen porad i artykułów o tym jak efektywnie zarządzać pieniędzmi. Nie bój się, że nie znasz perfekcyjnie wszystkich produktów finansowych, nie oznacza to jeszcze, że jesteś finansowo nierozgarnięty

2. Korzystaj z czasu, który masz do dyspozycji
Im wcześniej wejdziesz na rynek, tym więcej zyskasz, nie będziesz także musiał inwestować tak dużo by osiągnąć swój cel, jak byś musiał, zaczynając na przykład kilka dekad później. Na Twoją korzyść oddziałuje przede wszystkim zasada procenta składanego, czyli czerpania zysków z wcześniejszych zysków. Jeśli masz dwadzieścia lat, jesteś w najlepszej pozycji startowej, ale nawet mając lat czterdzieści warto w końcu zacząć.

Działanie procenta składanego

3. Zrozum, że ryzyko jest częścią środowiska rynkowego
Jeśli chcesz osiągnąć wyższe zyski, będziesz musiał podjąć pewne ryzyko. Oczywiście, nikt nie mówi, że powinieneś wszystko natychmiast zainwestować do start-upów lub innych ryzykownych projektów, ale musisz mieć świadomość, że od ryzyka ponoszenia strat na rynkach nie da się uciec. Przede wszystkim przedstawiciele młodszych roczników powinni mieć bardziej dynamiczny portfel, w którym w nagrodę za poniesienie wyższego ryzyka powinni oczekiwać przyzwoitych zwrotów.

4. Zapomnij o drodze na skróty
Kto nie chciałby szybko wzbogacić się i mieć spokój do końca życia? Na wszystko jednak potrzeba czasu. Nie wierz w cuda obiecujące kilkudziesięciuprocentowe zwroty w przeciągu roku. Z inwestowaniem jest jak z ogrodem, jeśli będziesz dbał o swoje warzywa, uzyskasz urodziwe plony, ale nie spodziewaj się, że znajdziesz w sklepie jakieś magiczne fasolki.

5. Nie kieruj się opiniami swoich znajomych
Czy Twój znajomy przechwala się, że zarobił na rynku więcej niż Ty? Może zbił fortunę na kryptowalutach? Pogratuluj mu, ale zdecydowanie nie próbuj wydobyć z niego strategii z myślą, że Ty także możesz jej użyć. Każdy inwestor ma inny cel, swój poziom tolerancji ryzyka, inne potrzeby finansowe i możliwości. Fakt, że ktoś zarobi więcej na rynku, nie oznacza automatycznie, że jest lepszy niż Ty.


—————————————————————–

Na co zwrócić uwagę po przeczytaniu tego artykułu?

– Artykuł nie jest rekomendacją inwestycyjną.

– Historyczne wyniki inwestycji nigdy nie są gwarancją przyszłych zwrotów.

– Inwestycje na rynkach kapitałowych są zawsze ryzykowne.

– Portu nie gwarantuje osiągnięcia zysków z inwestycji na rynkach kapitałowych.

– Nie jesteś pewien, jaki profil ryzyka jest dla Ciebie odpowiedni lub czy np. inwestowanie tematyczne jest dla Ciebie? Wypełnij naszą ankietę inwestycyjną, by to sprawdzić.

Najnowsze artykuły

Lepsze miejsce dla Twoich pieniędzy

Uwolnij potencjał swojego kapitału. Konta oszczędnościowe nie chronią pieniędzy przed inflacją. Z kolei wysokie opłaty funduszy inwestycyjnych zabierają Twoje zyski. Na szczęście jest sposób, by inwestować lepiej – Ty decydujesz, a eksperci pracują dla Ciebie. Portu oferuje nowoczesny i efektywny sposób inwestowania dla każdego. Przygotujemy portfel na miarę Twoich potrzeb.