Przedstawiamy podsumowanie najciekawszych wiadomości ze świata FinTech z mijającego tygodnia 👇
Rosnąca liczba oszustw zniechęca konsumentów do bankowości cyfrowej
Co się stało?
Jak wynika z najnowszych badań, gwałtownie rosnąca liczba oszustw związanych z autoryzowanymi płatnościami zniechęca konsumentów do bankowości cyfrowej. Fałszowanie autoryzowanych płatności (APP) jest powszechne, a jeden na trzech brytyjskich konsumentów pada jego ofiarą, przy czym ponad połowa (53%) twierdzi, że coraz trudniej jest wykryć takie oszustwo.
Co to oznacza?
Wyniki badania pokazują, że podczas gdy prawie trzy piąte brytyjskich konsumentów (58%) czuje się pewnie w zarządzaniu swoimi finansami, to osoby, które padły już ofiarą oszustwa APP mogą zacząć zmieniać swoje nawyki związane z zarządzaniem pieniędzmi. Prawie jedna piąta (19%) respondentów, którzy padli ofiarą takiego oszustwa, stwierdziła, że oszustwo zmniejszyło ich zaufanie do bankowości cyfrowej, a ponad jedna trzecia (35%) stwierdziła, że wpłynęło to negatywnie na ich zaufanie względem niesprawdzonych wcześniej kontrahentów finansowych.
Ponadto jeden na trzech respondentów stwierdził, że ich zdrowie psychiczne ucierpiało w wyniku oszustwa APP, a prawie połowa (45%) czuła się zagrożona możliwością, że znowu padną ofiarą oszustów.
Więcej aktualności ze świata FinTech
Oszustwo kryptowalutowe o wartości 1,9 miliarda dolarów. Amerykański Departament Sprawiedliwości oskarżył dwie osoby i zaakceptował przyznanie się do winy trzeciej osoby za zorganizowanie szeroko zakrojonego oszustwa kryptowalutowego. Firma HyperFund twierdziła między innymi, że w ramach „członkostwa” inwestorzy będą otrzymywać każdego dnia pasywną nagrodę w wysokości od 0,5% do 1% zainwestowanej kwoty. Odsetki miały być wypłacane z przychodów generowanych przez wydobycie kryptowalut. W rzeczywistości jednak firma wcale nie prowadziła takiej działalności.
PayPal zlikwiduje 2500 miejsc pracy. Firma będzie na przestrzeni roku dokonywać bezpośrednich cięć i likwidować wolne stanowiska w odpowiedzi na rosnącą konkurencję i spadające ceny akcji. Łącznie firma ma zredukować zatrudnienie o około 9%. Akcje firmy spadły o ponad 20% od stycznia ubiegłego roku, a szereg nowoczesnych rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji zaprezentowanych przez firmę na początku tego miesiąca nie zrobił większego wrażenia na rynku.
Mastercard chce wyłapywać oszustwa przy użyciu AI. Technologia wykrywania oszustw wykorzystująca generatywną sztuczną inteligencję ma być w stanie przeskanować biliony danych i przewidzieć, czy dana transakcja jest rzeczywiście wiarygodna, czy jednak nie. Narzędzie Decision Intelligence, giganta płatniczego już teraz pomaga bankom oceniać i bezpiecznie zatwierdzać 143 miliardy transakcji rocznie.
91% liderów biznesowych liczy na wzrost produktywności w przedsiębiorstwie dzięki AI. W ciągu najbliższych trzech lat, aż 80% liderów biznesowych przewiduje transformację swoich firm w wyniku zastosowania generatywnej sztucznej inteligencji, co stanowi bezprecedensowy wpływ na sposób funkcjonowania przedsiębiorstw – wynika z raportu „The State of Generative AI in the Enterprise” przygotowanego przez Deloitte. Równocześnie 78% ankietowanych uznaje potrzebę wprowadzenia odpowiednich regulacji prawnych dotyczących sztucznej inteligencji, podkreślając jej rosnące znaczenie i potencjalne wyzwania. Raport podkreśla dynamiczny rozwój generatywnej AI oraz jej kluczową rolę w przekształcaniu różnych sektorów biznesowych.
W 2023 roku wartość inwestycji typu VC (Venture Capital) w Polsce wyniosła o 42% mniej niż w 2022 roku. Dokładnie mówimy o kwocie 2,1 miliarda złotych, wypłaconych przez 210 funduszy w 438 transakcjach z 399 spółkami. ElevenLabs uzyskało status jednorożca, pozyskując około 320 milionów złotych, a inwestorami były międzynarodowe fundusze, takie jak Andreessen Horowitz i Sequoia Capital. Pomimo spadku średniej wartości transakcji, inwestycje z obszaru zdrowia nadal przyciągają najwięcej pieniędzy, stanowiąc 15,8% wszystkich transakcji, a model biznesowy SaaS pozostaje tym najpopularniejszym.
Firma Neuralink Elona Muska po raz pierwszy wszczepiła swoje urządzenie do ludzkiego mózgu, a pacjent powraca do zdrowia. Neuralink, specjalizujący się w neurotechnologii, opracowuje implant, który ma pomóc pacjentom z ciężkim paraliżem w obsłudze urządzeń zewnętrznych za pomocą sygnałów neuronowych. Projekt, nazwany Telepathy, przechodzi pierwsze badania kliniczne na ludziach, mające na celu umożliwienie komunikacji i dostępu do mediów społecznościowych poprzez sygnały neuronowe, zwłaszcza dla osób z chorobami zwyrodnieniowymi. Neuralink planuje dalsze etapy badań i komercjalizację swojego rozwiązania po uzyskaniu zgody od amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA).
USA są opóźnione na rynku FinTech z powodu wolno postępujących prac nad cyfrowym dolarem. Sprawia to, że inne rynki, takie jak te w Chinach, Indiach i czy Unii Europejskiej, wyprzedzają je w innowacjach płatniczych – twierdzi think tank Atlantic Council. Think tank ostrzega, że brak amerykańskiego zaangażowania w kwestii CBDC może prowadzić do podziału rynku na różne projekty i standardy, co zamiast przyspieszyć innowacje, może sprawić, że rynek stanie się bardziej podzielony i mniej bezpieczny. Autorzy raportu apelują o większe zaangażowanie Fed w pracach nad stworzeniem wspólnego zintegrowanego systemu walut cyfrowych.