Szukaj
Close this search box.

Przegląd Fintech – Parlament Europejski planuje cyfrową tożsamość i inne wiadomości

Przegląd Fintech – parlament europejski planuje cyfrową tożsamość i inne wiadomości

Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka najciekawszych nowości ze świata Fintech z mijającego tygodnia.

Europosłowie wsparli plany utworzenia tożsamości cyfrowej

Co się stało:

Nowe europejskie ramy tożsamości cyfrowej (eID) umożliwią stworzenie europejskiego portfela cyfrowego, który pozwoli potwierdzać tożsamość obywateli online, bez konieczności korzystania z komercyjnych pośredników. Użytkownicy tym samym zyskają „pełną kontrolę” nad ich danymi osobowymi i sami będą mogli decydować o tym, jakie informacje i komu będą chcieli udostępniać – głosi Parlament Europejski.

Obecnie obywatele UE muszą przy potwierdzaniu swojej tożsamości w Internecie zwracać się do dostawców komercyjnych, co według Europejskiego Parlamentu „wywołuje obawy z zakresie wiarygodności i ochrony prywatności”.

Co to oznacza?

Tak zwany europejski portfel cyfrowy ma nam umożliwić przechowywanie danych osobowych w jednym cyfrowym dowodzie osobistym. Będą tam znajdować się dane o naszym obywatelstwie, zdrowiu, życiu zawodowym, czy też dane kontaktowe. Ułatwi on logowanie się na strony instytucji publicznych i rejestrację na portalach usługowych za pomocą jednego ID. Dostęp ma być zapewniony za pomocą odcisku palca lub skanu źrenicy oka.

Obejmujący wszystkie państwa Unii system będzie wymagał od wszystkich państw członkowskich, aby utworzyły tylko jedną formę tego typu portfela cyfrowego i to właśnie w ramach omawianego systemu tak, by wszystkie systemy narodowe były ze sobą zintegrowane. Miałoby to zapobiec temu, aby poszczególne kraje utworzyły własne narzędzia do weryfikacji tożsamości online, które nie byłyby uznawane w innych krajach Unii Europejskiej.

Urzędnicy Unii Europejskiej planują również, żeby dostęp do danych w portfelu był ściśle regulowany, aby zapobiec wglądu firm komercyjnych w dane użytkowników. Jeśli ktoś zdecyduje się przechowywać swoje dane w takim portfelu cyfrowym, powinien mieć pewność, że jego dane będą bezpieczne.

Inne wiadomości ze świata Fintech

Wielka Brytania rozważa wprowadzenie funtów cyfrowych. Tamtejsze ministerstwo finansów pracuje wspólnie z bankiem centralnym nad sposobem wprowadzenia takiej waluty. Obie instytucje chcą udostępnić społeczeństwu pieniądz dostosowany do dzisiejszych cyfrowych czasów, z którego można będzie jednocześnie łatwo korzystać. Ważne jest, aby było on wymienny na gotówkę i żeby mógł być wpłacany do banku, wspierając „innowacyjność, wybór i efektywność” w ramach płatności krajowych.

Płatnośći BNPL (płatności odroczone) wrosły o więcej niż 10%. Powodem może być zwiększenie kosztów życia. Tak wynika z najnowszego badania pośród brytyjskich konsumentów. W sumie płatności odroczone stanowią 12% wszystkich zakupów online. Wzrosła również średnia wartość przeciętnych zakupów, gdyż klienci kupują towary i usługi, które są droższe.

Robinhood chce z powrotem odkupić udziały od szefa FTX. W maju poprzedniego roku wyszło na jaw, że firma Emergent Fidelity Technologies, której jedynym właścicielem jest Sam Bankman-Fried, zyskała 7,6% udziałów firmy Robinhood. Jason Warnick, dyrektor finansowy Robinhood, twierdzi teraz, że władze firmy zleciły mu, aby odkupił te udziały z powrotem.

—————————————————————–

Na co zwrócić uwagę po przeczytaniu artykułu?

– Niniejszy artykuł nie jest rekomendacją inwestycyjną.

– Historyczne wyniki inwestycji nigdy nie są gwarancją przyszłych zysków.

– Inwestycje na rynkach kapitałowych wiążą się z ryzykiem.

– Portu nie gwarantuje osiągnięcia zysków z inwestycji.

– Nie jesteś pewien, jaki profil ryzyka jest dla Ciebie odpowiedni? Wypełnij naszą ankietę inwestycyjną, by to sprawdzić.

Najnowsze artykuły

Lepsze miejsce dla Twoich pieniędzy

Uwolnij potencjał swojego kapitału. Konta oszczędnościowe nie chronią pieniędzy przed inflacją. Z kolei wysokie opłaty funduszy inwestycyjnych zabierają Twoje zyski. Na szczęście jest sposób, by inwestować lepiej – Ty decydujesz, a eksperci pracują dla Ciebie. Portu oferuje nowoczesny i efektywny sposób inwestowania dla każdego. Przygotujemy portfel na miarę Twoich potrzeb.