Szukaj
Close this search box.

Przegląd FinTech – Gamifikacja tradingu zwiększa apetyt na ryzyko i inne nowości z branży FinTech

Przedstawiamy podsumowanie najciekawszych wiadomości ze świata FinTech z ubiegłego tygodnia 👇

Gamifikacja tradingu sprawia, że mamy większy apetyt na ryzyko

Co się stało?

Według najnowszych badań elementy grywalizacji, takie jak powiadomienia push i losowania nagród wykorzystywane w aplikacjach do tradingu, mogą zwiększać apetyt na ryzyko wśród użytkowników. Brytyjski organ nadzoru stworzył eksperymentalną platformę handlową w celu przetestowania wpływu różnych praktyk cyfrowych na zachowania traderów. Eksperyment, w którym wzięło udział 9000 osób, wykazał, że powiadomienia push zwiększyły liczbę dokonywanych transakcji o 11%, podczas gdy bonusowe punkty i losowania nagród doprowadziły do 12% wzrostu.

Co to oznacza?

Jak wynika z przeprowadzonego badania, elementy grywalizacji mają zróżnicowany wpływ na różne grupy osób. Apetyt na ryzyko wzrósł najbardziej pośród osób o niskim zakresie wiedzy finansowej. Grywalizacja wywierała również większy wpływ na kobiety i osoby młodsze w wieku od 18 do 34 lat.

Aplikacje do tradingu mają zatem potencjał do zmiany zachowań niektórych wybranych grup inwestorów, a jednocześnie niektóre funkcje aplikacji mogą skłaniać użytkowników do częstszego lub bardziej ryzykownego inwestowania, co nie będzie korzystne dla wszystkich.

Więcej aktualności ze świata FinTech

Pierścienie płatnicze stają się coraz bardziej powszechne. Inteligentne urządzenia do noszenia, takie jak smart ringi, są dostępne na rynku już od około dekady, ale pomimo eksplozji innych form płatności zbliżeniowych, nie zyskały one jeszcze znaczącej popularności. Wkrótce może się to jednak zmienić, ponieważ Niceboy i mBank wprowadzili ostatnio wspólnie własne pierścienie płatnicze w Czechach. Podobnie, pierścień do płatności zbliżeniowych, który jest bezpłatny, został również wprowadzony we Włoszech przez dostawcę technologii płatności ubieralnych MuchBetter. Niedługo będzie również wprowadzony między innymi w Polsce, a także w Niemczech, Austrii, Wielkiej Brytanii oraz Irlandii.

Według Europejskiego Banku Centralnego, cyfrowe euro pozwoli zachować swobodę wyboru metody płatności. Wraz ze zbliżaniem się Europy do wprowadzenia cyfrowego euro, EBC przechodzi do ofensywy, zapewniając obywateli w mediach na całym kontynencie, że nowa metoda płatności jedynie uzupełni, a nie zastąpi gotówkę i da użytkownikom większą swobodę wyboru. Mimo że ostateczna decyzja w sprawie emisji cyfrowego euro nie została jeszcze podjęta, EBC w ubiegłym roku rozpoczął dwuletnią fazę przygotowawczą przed ostatecznym wdrożeniem, które ma nastąpić najwcześniej w 2026 roku.

Banki centralne powinny częściej wykorzystywać AI. Sztuczna inteligencja będzie miała transformujący wpływ na system finansowy, rynki pracy, produktywność i wzrost gospodarczy. Banki centralne będą miały okazję dopracować swoje prognozy, wykorzystując dane w czasie rzeczywistym do lepszego przewidywania inflacji i innych zmiennych ekonomicznych. Pozwoli im to lepiej zapobiegać i zarządzać ryzykiem, na przykład wysoką inflacją.

To AI decyduje czy dostaniesz kredyt czy nie. Przynajmniej w PKO Bank Polski, który wykorzystuje sztuczną inteligencję do podejmowania ponad 80% decyzji kredytowych, w tym również do monitorowania portfeli kredytowych i terminowości spłat zobowiązań. AI pomaga bankowi w ocenie ryzyka kredytów konsumenckich, sektora MŚP oraz części kredytów hipotecznych i korporacyjnych. Dzięki zastosowaniu algorytmów uczenia maszynowego, bank może tworzyć dokładniejsze modele oceny ryzyka, uwzględniając setki zmiennych, co podnosi poziom akceptowalności wniosków kredytowych o 2 punkty procentowe. PKO BP planuje, aby 90% procesów oceny ryzyka było zautomatyzowanych przy wsparciu AI.

Świeże rogaliki i inne zakupy będą dowozić nam Czesi? Czeska firma Rohlik, zajmująca się dostawami produktów spożywczych, pozyskała 170 milionów dolarów finansowania, głównie od Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOiR). Firma planuje wykorzystać te środki na ekspansję w Europie, zamierzając uruchomić działalność w 10 nowych miastach w ciągu najbliższych sześciu lat oraz rozwijać swoją technologię logistyczną i analityczną. Być może jedno z tych miast leży właśnie w Polsce, ponieważ już od jakiegoś czasu, słyszy się o tym, że Rohlik planuje ekspansję również do Polski. Na ten moment, Rohlik obsługuje obecnie 800 tysięcy klientów i działa w kilku krajach, w tym w Austrii, Niemczech, na Węgrzech i w Rumunii. Spółka dąży do osiągnięcia 1 miliarda euro przychodów do końca 2024 roku, a jej przychody mają rosnąć średnio o 40% rocznie.

Już nie długo zapłacisz za swoje rachunki z wykorzystaniem aplikacji mObywatel. Wspomniana aplikacja wkrótce wzbogaci się o możliwość płatności kartami oraz za pośrednictwem Apple Pay i Google Pay, co ma nastąpić w najbliższych miesiącach. Obecnie użytkownicy mogą opłacać podatki i opłaty komunalne za pomocą BLIKA, a nowo dodane formy płatności będą mogły jeszcze  podmieść wygodę użytkowników. System płatności jest jeszcze w fazie pilotażu, z którego korzysta już około 50 gmin, a kolejne 70 oczekuje na dołączenie.

Najnowsze artykuły

Lepsze miejsce dla Twoich pieniędzy

Uwolnij potencjał swojego kapitału. Konta oszczędnościowe nie chronią pieniędzy przed inflacją. Z kolei wysokie opłaty funduszy inwestycyjnych zabierają Twoje zyski. Na szczęście jest sposób, by inwestować lepiej – Ty decydujesz, a eksperci pracują dla Ciebie. Portu oferuje nowoczesny i efektywny sposób inwestowania dla każdego. Przygotujemy portfel na miarę Twoich potrzeb.