Szukaj
Close this search box.

Przegląd FinTech – Google uruchomi płatności odroczone BNPL i inne aktualności ze świata FinTech

Przedstawiamy podsumowanie najciekawszych wiadomości ze świata FinTech z tego tygodnia 👇

Google dodaje opcję płatności BNPL do swojego portfela mobilnego

Co się stało?

Google zaoferuje amerykańskim konsumentom robiącym zakupy za pomocą Google Pay opcję płatności znaną jako kup teraz, zapłać później (BNPL). Użytkownicy będą mogli wybierać między dostawcami BNPL Zip i Affirm oraz dzielić swoje płatności na regularne raty. Jeśli użytkownik wybierze jedną z firm, otrzyma informację o warunkach, a następnie przejdzie przez kilka kroków, aby sfinalizować zakup.

Co to oznacza?

Ten ruch Google jest odpowiedzią na rosnące zainteresowanie BNPL. Wiosną tego roku również Apple wprowadziło własne rozwiązanie tego typu. Z drugiej strony coraz częściej pojawiają się głosy krytyczne odnośnie tej metody płatności. Powód jest prosty, jest to nic innego jak typ pożyczki, w ten sposób konsumenci zaciągają realny dług. Zwykle dostawcy kredytów są pod ścisłą kontrolą organów regulacyjnych, ale w przypadku dostawców BNPL nie dzieje się tak w każdym przypadku. Istnieje ryzyko, że ta forma płacenia będzie nadużywana przez osoby, które nie będą mogły sobie poradzić ze spłatą.

Więcej aktualności ze świata FinTech

Wielka Brytania może ograniczyć opłaty międzybankowe. Opłata międzybankowa (interchange) to termin używany w branży kart płatniczych w odniesieniu do opłaty uiszczanej przez banki za akceptowanie transakcji przeprowadzanych przy użyciu karty płatniczej. Brytyjski regulator dąży do ograniczenia transgranicznych opłat tego typu za płatności kartami kredytowymi i debetowymi, aby chronić brytyjskie firmy przed rosnącymi kosztami. Regulator uważa, że opłaty te „prawdopodobnie wzrosły do nieracjonalnie wysokiego poziomu” ze szkodą dla brytyjskich przedsiębiorstw.

Sztuczna inteligencja niesie ze sobą duże ryzyko dla instytucji finansowych. Tak twierdzi amerykański Urząd Kontroli Walut (US Office of the Comptroller of the Currency) w swoim najnowszym raporcie. Podkreślono w nim, że pomimo korzyści płynących z powszechnego przyjęcia sztucznej inteligencji, w postaci redukcji kosztów, poprawy usług i wzrostu wydajności, banki mogą również napotkać problemy w zakresie zgodności z prawem, ryzyka kredytowego, utraty reputacji i ryzyka operacyjnego.

BlackRock wprowadza własną sztuczną inteligencję dla swoich pracowników i klientów. Największa na świecie firma zarządzająca aktywami wykorzystuje już generatywną sztuczną inteligencję do wspierania swoich wewnętrznych systemów zarządzania ryzykiem (Aladdin i eFront). Teraz, BlackRock planuje podzielić się tymi udogodnieniami ze swoimi klientami, którzy będą mogli korzystać z nich w ramach korzystania z aplikacji.

Dla 45% inwestorów kryptowalutowych głównym celem jest uzyskanie dodatkowego dochodu. Badanie opublikowane przez giełdę kryptowalut Binance przedstawia główne motywy inwestowania w kryptowaluty. Według wyników, 19% respondentów zadeklarowało, że chce zaoszczędzić pieniądze, a 9% inwestuje w celu zabezpieczenia się przed inflacją. Wśród uczestników badania, 36% wskazało, że wysokie opłaty i długi czas transakcji w tradycyjnych systemach finansowych stanowią dla nich główny powód zainteresowania kryptowalutami. Ponadto, 76% respondentów uznaje kryptowaluty za narzędzie redukujące nierówności dochodowe, a 36% z nich używa cyfrowych walut regularnie przy dokonywaniu zakupów, zwłaszcza online. Badanie obejmowało 1172 użytkowników platformy Binance z różnych regionów i zostało przeprowadzone w dniach 15 listopada do 6 grudnia 2023 roku.

FreeNow, aplikacja umożliwiająca zamawianie przejazdów taxi, zintegrowała się z platformą carsharingową Traficar. Od teraz aż w 10 polskich miastach możliwe jest wynajęcie samochodu na kilometry. To pierwsza pełna integracja platform tego typu w Polsce. Usługa carsharingu dostępna jest m.in. w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu i Trójmieście. Użytkownicy FreeNow mogą skorzystać z promocji na start, a płatność za wynajem odbywa się automatycznie. Aplikacja FreeNow, oprócz taxi, dotychczas oferowała także wynajem hulajnóg, a teraz do oferty dołączył również carsharing z Traficar.

Polski fintech Wealthon pozyskał 32 milionów złotych na rozwój. Z czego 12 milionów złotych to inwestycja bezpośrednia od funduszy 4growth VC i NCBR Investment Fund, a 20 milionów złotych to finansowanie dłużne zorganizowane przez CVI Dom Maklerski. Środki te będą głównie przeznaczone na rozwój produktów oferowanych przez firmę. Wealthon, założony w 2018 roku, specjalizuje się w udzielaniu pożyczek dla przedsiębiorców korzystających z terminali płatniczych w oparciu o analizę obrotów generowanych przez pożyczkobiorców.

Najnowsze artykuły

Lepsze miejsce dla Twoich pieniędzy

Uwolnij potencjał swojego kapitału. Konta oszczędnościowe nie chronią pieniędzy przed inflacją. Z kolei wysokie opłaty funduszy inwestycyjnych zabierają Twoje zyski. Na szczęście jest sposób, by inwestować lepiej – Ty decydujesz, a eksperci pracują dla Ciebie. Portu oferuje nowoczesny i efektywny sposób inwestowania dla każdego. Przygotujemy portfel na miarę Twoich potrzeb.