Jedną z najbardziej udanych innowacji w świecie finansowym w ciągu ostatnich 30 lat są niewątpliwie fundusze ETF, czyli fundusze inwestycyjne notowane na giełdzie. Są one niskokosztowe, zdywersyfikowane pomiędzy setkami lub tysiącami firm i długoterminowo osiągają lepsze wyniki niż aktywnie zarządzane fundusze inwestycyjne. Niemniej jednak część ludzi, którzy w nie inwestują, nie osiąga lepszych zysków. Dlaczego tak się dzieje? Czy ETF-y są temu winne? Odpowiedź na to pytanie przedstawia badanie przeprowadzone przez Uniwersytet Nauki i Technologii w Hongkongu.
ETF-y nie służą do spekulacji
Kiedy zdecydujesz się już inwestować w pasywne ETF-y śledzące indeks, zwykle oczekujesz, że osiągniesz zadowalające wyniki, zwłaszcza jeśli przedtem inwestowałeś w drogie, aktywnie zarządzane fundusze inwestycyjne. Ale co, jeśli po kilku latach spojrzysz na swoje wyniki i nie widzisz zwysokich zwrotów? Pojawiają się pytania: wybrałem odpowiednie ETF-y? Dlaczego tak się dzieje? Akademicy, którzy porównywali różne zachowania inwestorów przez kilka lat, obejmując również kryzys w latach 2008-2009, przynoszą odpowiedzi.
Wyniki badań wskazują, że sama wymiana aktywnie zarządzanych instrumentów na te pasywne (ETF) nie oznacza jeszcze pewnego sukcesu. Kluczowe wnioski przyniosła analiza kontrfaktyczna, która porównuje wyniki rzeczywistych sytuacji z wieloma alternatywnymi scenariuszami, które również mogłyby się zdarzyć w przypadku odmiennych zachowań inwestorów.
Jedną z hipotez było to, że gorsze wyniki są wynikiem złego wyboru ETF – na przykład wyboru takiego, który źle śledzi indeks bazowy lub jest ściśle skoncentrowany wyłącznie na jednym sektorze. Jednakże, analiza tego nie potwierdziła. Ludzie nie osiągają gorszych wyników ze względu na zły wybór ETF-ów.
Winny okazał się być inny czynnik – a mianowicie ludzka skłonność do sprzedaży i wymiany poszczególnych ETF-ów w stosunkowo krótkich odstępach czasu. Zatem, inwestorzy nie tracą pieniędzy, sięgając po złe ETF-y, ale przede wszystkim dlatego, że w złych momentach dokonują zakupu i sprzedaży – czyli stosują niekorzystny timing rynkowy. Nawet jeśli pominiemy koszty transakcyjne (które mogą być wysokie ze względu na częste zlecenia kupna i sprzedaży), lepsze wyniki osiągnęliby inwestorzy, którzy w czasie badania trzymaliby się prostej strategii „kupuj i trzymaj” i nie wymieniali poszczególnych ETF-ów spekulując i handlując nimi.
Kupuj i trzymaj, aby cieszyć się najwyższą prawdopodobną stopą zwrotu
Podsumowanie badania wyraża proste stwierdzenie: ETF-y nie muszą pomóc inwestorom w uzyskaniu lepszych wyników, jeśli zaczną (nadużywać) ich w celach spekulacyjnych dokonując częstych transakcji kupna i sprzedaży oraz starając się stosować techniki timingu rynkowego, innymi słowy – aktywnie nimi handlując. Według badania, przeciętny inwestor osiągnie lepsze wyniki, aż o 2 punkty procentowe rocznie, jeśli przestrzega podstawowych zasad, takich jak – śledzenie indeksów poprzez globalnie zdywersyfikowany portfel i stosowanie strategii „kup i trzymaj” (buy and hold) bez względu na aktualnie wahania rynkowe.
Podsumowując, ETF-y są wspaniałym narzędziem pasywnym, charakteryzują się niskimi kosztami, szeroką dywersyfikacją i długoterminowo wyższym zwrotem. Jeśli inwestor długoterminowy chce w pełni wykorzystać ich potencjał, powinien ich używać w odpowiedni sposób. Ich wysoka płynność i możliwość szybkiego kupna oraz sprzedaży na giełdzie – być może niezgodnie z ich pasywnym charakterem– stwarzają pokusę dla niektórych do spekulacji tymi instrumentami. Jednakże, jeśli uda Ci się temu oprzeć, nagrodą mogą być dla Ciebie o wiele lepsze wyniki w kontekście długoterminowym. Portu chętnie Ci w tym pomoże.
*Bhattacharya, Loos, Meyer, Hackethal., 2013
—————————————————————–
Na co zwrócić uwagę po przeczytaniu tego artykułu?
– Artykuł nie jest rekomendacją inwestycyjną.
– Historyczne wyniki inwestycji nigdy nie są gwarancją przyszłych zwrotów.
– Inwestycje na rynkach kapitałowych są zawsze ryzykowne.
– Portu nie gwarantuje osiągnięcia zysków z inwestycji na rynkach kapitałowych.
– Nie jesteś pewien, jaki profil ryzyka jest dla Ciebie odpowiedni lub czy np. inwestowanie tematyczne jest dla Ciebie? Wypełnij naszą ankietę inwestycyjną, by to sprawdzić.
– Niniejszy artykuł jest materiałem marketingowym.