W Portu często powtarzamy, że plan jest podstawą inwestycji. Bez odpowiedniej strategii niemożliwe jest osiągnięcie założonych celów, zatem przed rozpoczęciem inwestowania niezbędne jest opracowanie planu. Jak się do tego zabrać? Na początek warto zadać sobie pytanie – dlaczego właściwie chcę inwestować? Co chcę osiągnąć inwestując?
Po określeniu celów łatwiej będzie opracować plan, który pomoże nam je osiągnąć. W niniejszym artykule podpowiadamy, jakie kroki warto podjąć by opracować plan inwestycyjny oparty o nasze cele.
1. Dlaczego chcesz inwestować i co chciałbyś osiągnąć?
W kontekście Twojej strategii inwestycyjnej bardzo istotne są Twoje krótkoterminowe lub długoterminowe cele, które chciałbyś osiągnąć w życiu. Chcesz kupić dom? Chciałbyś stworzyć pasywny dochód? A może Twoim celem jest odpowiednie zabezpieczenie na emeryturę, w każdym z przypadków powinieneś stworzyć konkretny plan finansowy – na przykład nazwijmy go planem dochodów emerytalnych. Plan powinien obejmować przyszłe przychody i wydatki, ale także wartości konta inwestycyjnego, w tym wszystkie depozyty i wypłaty. Pomoże Ci on zdefiniować moment, w którym możesz wykorzystać swoje pieniądze z konta inwestycyjnego. Definiując cel i moment, w którym chciałbyś go osiągnąć będziesz móc zastanowić się czy wybrać inwestycję krótko, średnio czy długoterminową, a co za tym idzie jak ryzykowna może być Twoja inwestycja.
2. Oceń swoją obecną sytuację finansową
Kolejnym krokiem w tworzeniu planu inwestycyjnego jest ewaluacja obecnej sytuacji finansowej.
Jaka jest Twoja aktualna sytuacja finansowa? Przyglądając się jej podsumuj wszystkie swoje przychody, wydatki, długi oraz oszczędności, spróbuj przygotować swój budżet. Na jego podstawie będziesz móc określić jaką kwotę mógłbyś regularnie inwestować. Oczywiste jest, że nie każdy może inwestować dziesiątki tysięcy złotych miesięcznie. Całkowicie to rozumiemy. Jeśli jednak inwestowanie jest dla Ciebie ważne, nie powinno być najmniej ważną pozycją w Twoim budżecie.
Spróbuj pomyśleć o tym, ile możesz przeznaczyć na inwestycje z każdej wypłaty. Nie musi to być znaczna kwota, w wielu przypadkach nawet 100 złotych miesięcznie może wystarczyć, by rozpocząć udaną karierę inwestycyjną. Dzięki procentowi składanemu nawet kilkaset złotych miesięcznie może zamienić się w majątek, jeśli masz wystarczająco długi horyzont inwestycyjny i cierpliwość. Zainwestuj tyle, ile chcesz i inwestuj regularnie. Najważniejszą rzeczą w całej inwestycji jest jej rozpoczęcie. Oczywiście, jeśli masz większą kwotę do zainwestowania, masz więcej opcji. Jeśli nie wiesz w co zainwestować, Portu pomoże Ci stworzyć zróżnicowany portfel. Możesz także skorzystać z alternatywnych inwestycji lub współpracować z doradcą finansowym, ostatni wariant może być jednak najdroższy, wybierając go musisz również uważać by doradca dbał przede wszystkim o Twój interes, a nie swoje prowizje.
3. Ustal, do jakiego stopnia możesz ryzykować
Inwestując, zakładasz, że z czasem pomnożysz swoje fundusze, ale podczas inwestowania na rynku akcji zawsze musisz liczyć się z ryzykiem. Jak wysokie ryzyko jesteś w stanie znieść biorąc pod uwagę to, co chcesz osiągnąć i ile masz na to czasu?
Jeśli chcesz odłożyć pieniądze na emeryturę i przejść na nią za 30 lat, masz dużo czasu, aby pomnożyć swoje pieniądze i odrobić ewentualne straty po różnych spadkach na rynku więc możesz sobie pozwolić na bardziej agresywną strategię inwestycyjną. Jeśli jednak masz tylko kilka lat do emerytury, lepiej będzie, jeśli wybierzesz bardziej konserwatywną inwestycję, która będzie obarczona możliwie jak najniższym ryzykiem straty.
Stopień ryzyka, który możesz tolerować, jest osobistą decyzją, której zdecydowanie nie należy bagatelizować. Nie chodzi o to, jak szybko osiągniesz swoje cele, ale czy naprawdę je osiągniesz.
Jednym z łatwych sposobów ograniczenia ryzyka jest dywersyfikacja inwestycji. Dzięki dywersyfikacji możesz zmniejszyć ryzyko pełnej straty zainwestowanych środków z powodu złego timingu lub innych niefortunnych okoliczności. Inwestując w zdywersyfikowany portfel, w którym znajdą się różne rodzaje aktywów (akcje, obligacje, surowce) z różnych części świata, nie stawiasz wszystkiego na jedną kartę i prawdopodobieństwo, że ewentualne spadki dotkną wszystkich składników Twojej inwestycji, staje się niższe. Uważaj na inwestycje, które obiecują wysokie zyski bez ryzyka, tego typu nierealne obietnice mogą sprawić, że stracisz swoje środki. Nie ma inwestycji bez ryzyka.
4. Określ horyzont czasowy swojej inwestycji
Bardzo ważne w inwestowaniu jest także określenie ram czasowych. Jeśli potrzebujesz pieniędzy na zakup samochodu za rok lub dwa, stworzysz inny plan inwestycyjny, niż jeśli chcesz korzystać ze środków z inwestycji na emeryturze.
Cele inwestycyjne muszą być powiązane z celami życiowymi. Rozpoczynając inwestycję powinieneś wiedzieć na co chcesz przeznaczyć zgromadzone środki – wtedy łatwiej będzie Ci trzymać się ustalonego planu – a to jest kluczem do sukcesu w inwestycji.
Wszystkie elementy przygotowania planu inwestycyjnego są ze sobą ściśle powiązane, inwestycja powinna być przemyślana, a decyzja o jej rozpoczęciu podjęta ze świadomością ewentualnych strat, czy krótkoterminowych spadków. Portu może pomóc Ci dobrać odpowiednią inwestycję, z uwzględnieniem Twoich celów, horyzontu inwestycyjnego i stosunku do ryzyka. Więcej o tym jak inwestujemy możesz poczytać tutaj.
—————————————————————–
Na co zwrócić uwagę po przeczytaniu tego artykułu?
– Artykuł nie jest rekomendacją inwestycyjną.
– Historyczne wyniki inwestycji nigdy nie są gwarancją przyszłych zwrotów.
– Inwestycje na rynkach kapitałowych są zawsze ryzykowne.
– Portu nie gwarantuje osiągnięcia zysków z inwestycji na rynkach kapitałowych.
– Nie jesteś pewien, jaki profil ryzyka jest dla Ciebie odpowiedni lub czy np. inwestowanie tematyczne jest dla Ciebie? Wypełnij naszą ankietę inwestycyjną, by to sprawdzić.