Szukaj
Close this search box.

Przegląd FinTech – negatywne nastawienie PayPal nie opłaciło się i inne wiadomości ze świata FinTech

Przedstawiamy podsumowanie najciekawszych wiadomości ze świata FinTech z mijającego tygodnia 👇

PayPal ponownie rozczarowuje inwestorów, akcje gwałtownie spadają

Co się stało?

PayPal boryka się z rosnącą konkurencją, w szczególności ze strony Google Pay i Apple Pay, co bezpośrednio wpływa na jego zyski. Akcje PayPal spadły o 11% po opublikowaniu wyników kwartalnych i obecnie są o ponad 80% niżej od swojego najwyższego poziomu. Podczas gdy firma przewyższyła oczekiwania analityków pod względem liczby transakcji, przychodów i średniego zysku na akcję (EPS) w czwartym kwartale 2023 roku, to inwestorzy są rozczarowani prognozami firmy na rok 2024, które nie przewidują zwiększenia zysków.

Co to oznacza?

PayPal pozostaje jedną z ostatnich firm „Big Tech”, która nie zdołała podnieść się po wcześniejszych spadkach. Wskazuje to na rosnący wpływ dużych firm technologicznych, które integrują swoje rozwiązania płatnicze bezpośrednio ze swoimi usługami i urządzeniami.

Więcej aktualności ze świata FinTech

Nowy stablecoin euro z Hiszpanii. Stablecoin typu ticker EURM będzie zarządzany przez Bank Hiszpanii. Chociaż projekt jest rozwijany przez prywatną firmę, udział administracji państwowej sprawia, że jest to praktycznie projekt zarządzany centralnie. Zdolność transakcyjna EURM będzie testowana na początku w trybie próbnym. Każdy użytkownik będzie musiał zweryfikować swoją tożsamość, przesłać swój portfel kryptowalutowy, wpłacić 10 euro na swoje konto i wymienić je na 10 EURM. Każdy EURM jest powiązany z euro w stosunku 1:1.

Tesco sprzedaje również banki. Barclays Bank ogłosił porozumienie w sprawie przejęcia bankowości detalicznej brytyjskiego giganta Tesco za 600 milionów funtów. Barclays poinformował, że w związku z tą transakcją powita około „2800 kolegów z Tesco”.

Komputery kwantowe pomogą w optymalizacji portfela. Citi Innovation Labs nawiązało współpracę z Classiq w celu sprawdzenia, w jaki sposób komputery kwantowe mogą poprawić optymalizację portfela przy użyciu usługi Amazon Braket. Firmy dążą do usprawnienia procesu doboru optymalnej kombinacji aktywów, takich jak akcje, obligacje i inne instrumenty finansowe, w celu osiągnięcia jak najwyższego zwrotu przy zachowaniu określonego poziomu ryzyka.

2% chashback na Allegro. Platforma zakupowa wprowadza nową metodę płatności – Allegro Cash, która oferuje cashback w wysokości do 2% wartości zakupów na platformie. Użytkownicy z aktywną usługą Smart mogą otrzymać cashback, otwierając bezpłatne konto online w aplikacji Allegro, a następnie zasilając je dowolną kwotą. Cashback będzie zależny od wartości zamówień u jednego sprzedawcy, od 1% za 100 złotych do 2% cashbacku za zamówienia od 200 złotych, z maksymalnym cashbackiem 20 zł za jednorazowe zamówienie i 50 zł za zamówienia w skali miesięcznej.

mObywatel coraz bardziej funkcjonalny. Asseco we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji i Centralnym Ośrodkiem Informatyki wprowadza nową funkcję w aplikacji mObywatel, umożliwiając mieszkańcom kolejnych miast regulowanie opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Nowość obejmuje miasta takie jak Włocławek, Stalowa Wola, Zabrze, Skierniewice, Ostrowiec Świętokrzyski, Łowicz i Kalisz. Dzięki integracji Systemu OTAGO z Platformą ePłatności, użytkownicy mogą skorzystać z bezprowizyjnych płatności BLIK za wywóz śmieci, rozszerzając tym samym funkcjonalności aplikacji mObywatel. To kolejna innowacja po dodaniu opcji regulowania opłat za podatek od nieruchomości. Z tego rozwiązania korzysta już 19 miast współpracujących z Asseco Data Systems, które wykorzystuje Zintegrowany System Informatyczny OTAGO do zarządzania obszarami działalności jednostek samorządu terytorialnego. Ministerstwo Cyfryzacji zapowiedziało dalszy rozwój aplikacji mObywatel, obejmujący poszerzenie portfolio dokumentów oraz dodanie funkcji zgłaszania kolizji drogowej i gromadzenia danych dotyczących działalności gospodarczej.

Zrób przelew w 10 sekund. Parlament Europejski przyjął nowe przepisy, które mają zapewnić, że środki przekazywane na rachunki bankowe klientów detalicznych i firm w całej Unii Europejskiej dotrą w ciągu dziesięciu sekund. Nowe rozporządzenie ma na celu eliminację oczekiwania na przelane środki, szczególnie dla małych i średnich przedsiębiorstw, jednocześnie zwiększając bezpieczeństwo transakcji. Przelewy w euro mają być przetwarzane natychmiast, niezależnie od dnia i godziny, z informacją dla płatnika o dostarczeniu środków w ciągu dziesięciu sekund. Nowe przepisy obejmą kraje spoza strefy euro, w tym Polskę, z okresem przejściowym wynoszącym od 33 do 50 miesięcy. Dodatkowe zabezpieczenia obejmują środki przeciwdziałania oszustwom, weryfikację tożsamości odbiorcy oraz możliwość określenia maksymalnej kwoty natychmiastowych przelewów przez klientów. Dostawcy usług płatniczych, którzy nie spełnią wymogów dotyczących zapobiegania oszustwom, mogą być zobowiązani do wypłaty odszkodowań klientom.

Coraz bardziej lubimy płacić ekspresowo. Według statystyk Krajowej Izby Rozliczeniowej liczba i wartość przelewów ekspresowych w systemie Express Elixir w styczniu 2024 roku znacznie wzrosły w porównaniu do tego samego okresu w 2023 roku. W ciągu tego miesiąca zrealizowano 36,62 milionów transakcji o wartości 18,9 miliarda złotych, co stanowi wzrost o 58% pod względem liczby transferów i 38% pod względem ich wartości w porównaniu ze styczniem 2023 roku. Statystyki systemów Elixir i Euro Elixir również ujawniają wzrost liczby transakcji oraz ich wartości w porównaniu do stycznia 2023 roku. W systemie Elixir przetworzono 185,02 milionów transakcji o wartości 730,77 miliarlda złotych, a w systemie Euro Elixir rozliczono 4,35 milionów transakcji o wartości 28,15 miliardów euro.

Najnowsze artykuły

Lepsze miejsce dla Twoich pieniędzy

Uwolnij potencjał swojego kapitału. Konta oszczędnościowe nie chronią pieniędzy przed inflacją. Z kolei wysokie opłaty funduszy inwestycyjnych zabierają Twoje zyski. Na szczęście jest sposób, by inwestować lepiej – Ty decydujesz, a eksperci pracują dla Ciebie. Portu oferuje nowoczesny i efektywny sposób inwestowania dla każdego. Przygotujemy portfel na miarę Twoich potrzeb.