Strach przed inwestowaniem jest jak strach przed ciemnością. Przerażają nas przede wszystkim wytwory naszej wyobraźni. W obu przypadkach boimy się czegoś, czego nie widzimy na pierwszy rzut oka, ale nasz mózg projektuje dziesiątki sytuacji, które mogą nas zaskoczyć. Wiemy jednak, że gdybyśmy zapalili światło, nie byłoby tam nic strasznego. Z inwestowaniem jest podobnie. Jak, zatem, oswoić nieznane w świecie akcji?
Na początku inwestowania nasze obawy wynikają przede wszystkim z braku wiedzy w tej dziedzinie. Boimy się utraty pieniędzy, oszustw i ewentualnej niedostępności zainwestowanych pieniędzy. Najskuteczniejszym krokiem do przezwyciężenia tych obaw jest dowiedzieć się, czym jest inwestowanie.
Czy w ogóle można stracić wszystko?
Co dzieje się z pieniędzmi, które inwestujemy? Kupuje się za nie określone akcje, obligacje, surowce lub inne aktywa. Dzięki nim otrzymujemy drobne części własności rzeczywistych firm, surowców itp. Gdy ich wartość wzrasta, wzrasta także wartość naszej inwestycji. Przyjrzyjmy się obawie o utratę zainwestowanych pieniędzy. Na przykład, jeśli posiadasz małą część firm takich jak Apple lub Microsoft, stracisz całą inwestycję, jeśli te firmy zbankrutują. Jednak czy uważasz, że tak ogromne firmy, których produkty są używane przez każdego, nagle zbankrutują? Jest to mało prawdopodobne. To samo dotyczy wartości odpowiednio zdywersyfikowanego portfela. Na pewno jego wartość będzie podlegać nieustannym zmianom, ale jest bardzo mało prawdopodobne, że stracisz wszystkie pieniądze, tak jak jest mało prawdopodobne, że nagle wszystkie firmy upadłyby w jednym momencie.
Jak uniknąć oszustw?
Rzeczywiste ryzyko utraty pieniędzy pochodzi od oszustów finansowych. Istnieją ludzie, którzy są bardziej zainteresowani Twoimi pieniędzmi niż podnoszeniem ich wartości. Inwestuj tylko poprzez firmy, którym naprawdę ufasz. Zawsze sprawdź ich przeszłość, doświadczenia innych inwestorów i czy mają zgodę KNF na prowadzenie działalności w Polsce.
Niedostępność pieniędzy
Często kojarzymy inwestowanie długoterminowe z brakiem dostępności zainwestowanych pieniędzy. Na szczęście to już przeszłość. W Portu oferujemy naszym inwestorom tylko ETF-y i akcje o wysokiej płynności, co oznacza, że inwestorzy mogą je sprzedać w dowolnym momencie, a ich pieniądze zostaną zaksięgowane na ich rachunku bankowym w ciągu kilku dni.
Jak więc rozpocząć inwestowanie bez obaw?
- Zawsze wygospodaruj poduszkę finansową, której nigdy nie zainwestujesz.
- Unikaj inwestycji spekulacyjnych (takich jak kryptowaluty, obligacje małych firm, itp.).
- Inwestuj swoje pieniądze tylko w portfele i aktywa, co do których jesteś przekonany, że będą prosperować w długim okresie, nawet jeśli ich wartość doświadczałaby tymczasowych spadków.
- Inwestuj tylko pieniądze, których nie planujesz użyć przez co najmniej 3 lata.
- Rozdziel swoją inwestycję na mniejsze części i inwestuj regularnie.
- Potem, wystarczy już po prostu nie kopiować błędów innych.
Najczęstszym powodem strat w inwestowaniu są emocje. Strach przed utratą pieniędzy i nadmierny optymizm (chciwość) w dążeniu do maksymalnego zysku. Jak możesz trzymać te emocje pod kontrolą? Przed rozpoczęciem inwestowania, musisz liczyć się i stale pamiętać o dwóch rzeczach:
- wartość Twojej inwestycji będzie się zmieniać (zarówno rosnąć, jak i spadać)
- nie da się kupować i sprzedawać tylko w najlepszych momentach
Większość ludzi rozpoczyna inwestowanie, gdy rynki rosną. Jednakże wcześniej czy później doświadczą spadków na rynkach i zmniejszenia wartości swoich inwestycji. To może sprawić, że ulegną strachowi i sprzedadzą swój portfel poniżej jego pierwotnej wartości, a tym samym zrealizują stratę. To powszechny błąd początkujących. Doświadczeni inwestorzy kontynuują regularne inwestowanie podczas spadków na rynku, ponieważ dzięki temu mogą kupować po bardziej korzystnych cenach.
Długoterminowe inwestowanie zmniejsza ryzyko i strach
Im dłuższy horyzont inwestycyjny, tym bardziej prawdopodobne, że Twoja inwestycja będzie na plusie. Na przykład prawdopodobieństwo pozytywnego zwrotu z inwestycji w znany indeks S&P 500 po 3 latach wynosi 83,7%, po 10 latach do 94,2%, a po 20 latach 100%. Oznacza to, że jeśli zainwestowałbyś w S&P 500 w dowolnym momencie między 1926 i 2002 rokiem, a potem wytrzymał 20 lat, w każdym przypadku ostateczna wartość inwestycji byłaby wyższa niż początkowo zainwestowana kwota.
Jak więc przezwyciężyć swój strach?
Najskuteczniejszym sposobem na przezwyciężenie strachu jest zrozumienie, czego tak naprawdę się boimy. Ten artykuł może być Twoim pierwszym krokiem w przezwyciężaniu lęku przed inwestowaniem. Następnie najskuteczniejszym sposobem będzie dokształcanie się i uświadomienie sobie podstawowych zasad inwestowania. Świetną pozycją literacką dla początkujących inwestorów jest powszechnie uznana i napisana w naprawdę przystępny sposób książka Benjamina Grahama „Inteligentny Inwestor”.
Przyjaznym źródłem informacji jest także nasz blog i nasze media społecznościowe. Zapisz się również do naszego newslettera i bądź na bieżąco. Regularnie publikujemy artykuły na blogu wyjaśniające podstawy inwestowania, analizujące ważniejsze wydarzenia ze świata inwestycji i dajemy porady, co do tego jak mądrze zarządzać swoimi pieniędzmi i jak je inwestować, żeby zrealizować swoje cele i wzbogacać się.
—————————————————————–
Na co zwrócić uwagę po przeczytaniu tego artykułu?
– Artykuł nie jest rekomendacją inwestycyjną.
– Historyczne wyniki inwestycji nigdy nie są gwarancją przyszłych zwrotów.
– Inwestycje na rynkach kapitałowych są zawsze ryzykowne.
– Portu nie gwarantuje osiągnięcia zysków z inwestycji na rynkach kapitałowych.
– Nie jesteś pewien, jaki profil ryzyka jest dla Ciebie odpowiedni lub czy np. inwestowanie tematyczne jest dla Ciebie? Wypełnij naszą ankietę inwestycyjną, by to sprawdzić