Szukaj
Close this search box.

Przegląd FinTech – Akcje Better.com straciły w pierwszym dniu notowań 93% i więcej aktualności

Przegląd FinTech – Akcje Better.com straciły w pierwszym dniu notowań 93% i więcej aktualności

Przedstawiamy podsumowanie najciekawszych wiadomości ze świata FinTech z ostatniego tygodnia. 👇

Akcje Better.com spadły o ponad 93% w pierwszym dniu notowań

Co się stało:

Akcje spółki Better.com (BETR) spadły o 93% w dniu debiutu podczas czwartkowych notowań na giełdzie Nasdaq, już w połowie dnia z ponad 16 dolarów do poziomu 1,19 USD za akcję. Better, amerykańska firma prowadząca platformę internetową do udzielania kredytów hipotecznych i powiązanych usług, wstąpiła na giełdę za pośrednictwem fuzji ze spółką specjalnego przeznaczenia (SPAC) Aurora Acquisition Corp.

Co to oznacza:

Better.com chciało wstąpić na giełdę już dwa lata temu, ale w międzyczasie napotkało szereg problemów. W grudniu 2021 roku spółka znalazła się pod ostrzałem krytyki ze względu na zwolnienie 900 pracowników za pośrednictwem rozmowy wideo na platformie Zoom. Firma obniżyła liczbę swoich pracowników o 91% w ciągu 18 miesięcy. To jednak nie koniec problemów. W materiale filmowym, który wyciekł do sieci, CEO firmy Vishal Garg opowiadał o swoich przemyśleniach, dlaczego firmie nie najlepiej się powodzi. Oskarżył byłych pracowników o kradzież, ponieważ według niego zamiast pracować 8 godzin pracowali po 2 godziny dziennie.

Krótko po tym pojawiły się dalsze szczegóły kontrowersyjnego zachowania Garga, miał być wybuchowy, używać niewłaściwego języka wobec pracowników i tworzyć atmosferę strachu. Vishal Garg wciąż jest dyrektorem generalnym i według własnych słów – przeszedł przemianę. Jak widać, inwestorzy nie dają wiary tym słowom, co przejawiło się spadkiem cen akcji.

Inne wiadomości z branży FinTech

Portfel kryptowalut nieznanego właściciela stał się 3 największym portfelem bitcoinów na świecie. W ciągu zaledwie 3 miesięcy portfel kryptowalut zgromadził ich aż 118 300 o wartości ponad 3 miliardów dolarów. Tożsamość właściciela pozostaje tajemnicą, co rodzi różne teorie. Według niektórych może on należeć do BlackRock.

W Wielkiej Brytanii korzystanie z gotówki będzie poddane ochronie. Pomimo tego, że płatności cyfrowe oraz cyfrowe pieniądze są coraz bardziej popularne, brytyjski urząd nadzorujący rynki finansowe (FCA) obiecał, że będzie pracował nad zachowaniem infrastruktury dającej dostęp do gotówki. O tym, czy warto zrezygnować z gotówki na świecie dyskutuje się coraz częściej.

Inwestorzy „małpich” NFT pozywają ich promotorów. Firma Sotheby’s, razem z celebrytami takimi jak Justin Bieber czy Paris Hilton są obwiniani za propagację kolekcji „Bored Apes” NFT, bez ujawnienia swoich powiązań finansowych z firmą. Oczywiście, warto dodać, że cena „małpich” NFT drastycznie spadła.

Badanie Fundacji Wolności Gospodarczej ukazuje, że Polacy obawiają się przyjęcia euro. Powodem jest brak wiedzy i zaufania do państwa. Obawy dotyczą wzrostu cen i destabilizacji gospodarczej w postaci zapanowania „euro-drożyzny” oraz utraty kontroli nad polityką monetarną kraju. Ankietowani dostrzegli również ewentualne plusy wprowadzenia wspólnej europejskiej waluty, w postaci ułatwienia międzynarodowych przepływów pieniężnych oraz zwiększenia atrakcyjności Polski w oczach inwestorów oraz turystów. My w tym miejscu jedynie przypominamy, jeśli posiadasz oszczędności w euro możesz odłożyć je na naszej Rezerwie inwestycyjnej i cieszyć się stabilnym wzrostem wartości powierzonych środków.

W 2023 roku użytkownicy BLIKA przeprowadzili już ponad miliard transakcji, co jest nowym rekordem. Dane Polskiego Standardu Płatności (PSP – właściciel marki Blik) pokazują wzrost popularności BLIKA wśród użytkowników aplikacji bankowych, których jest już ponad 14 milionów. System BLIK umożliwia rozliczenia online i offline, wypłaty i wpłaty w bankomatach oraz przelewy na telefon. W samym tylko drugim kwartale 2023 roku zrealizowano 426 milionów transakcji o wartości 57,9 miliarda złotych. PSP rozwija również swoją działalność za granicą, działa już na Słowacji i pracuje również nad upowszechnieniem systemu płatności mobilnych BLIK w Rumunii.

—————————————————————–

Na co zwrócić uwagę po przeczytaniu artykułu?

– Artykuł nie jest rekomendacją inwestycyjną, a Portu nie świadczy usługi doradztwa inwestycyjnego.

– Historyczne wyniki inwestycji nigdy nie są gwarancją przyszłych zysków.

– Inwestycje na rynkach kapitałowych są zawsze ryzykowne.

– Portu nie gwarantuje osiągnięcia zysków z inwestycji.

– Nie jesteś pewien, jaki profil ryzyka jest dla Ciebie odpowiedni? Wypełnij naszą ankietę inwestycyjną, by to sprawdzić.

– Niniejszy artykuł jest materiałem marketingowym.

Najnowsze artykuły

Lepsze miejsce dla Twoich pieniędzy

Uwolnij potencjał swojego kapitału. Konta oszczędnościowe nie chronią pieniędzy przed inflacją. Z kolei wysokie opłaty funduszy inwestycyjnych zabierają Twoje zyski. Na szczęście jest sposób, by inwestować lepiej – Ty decydujesz, a eksperci pracują dla Ciebie. Portu oferuje nowoczesny i efektywny sposób inwestowania dla każdego. Przygotujemy portfel na miarę Twoich potrzeb.