Przedstawiamy podsumowanie najciekawszych wiadomości ze świata FinTech z ostatniego tygodnia. 👇
TikTok został ukarany w UE grzywną w wysokości 345 milionów euro za naruszenie ochrony danych osobowych
Co się stało?
Irlandzki organ ochrony danych (DPC), główny organ regulacyjny UE, nałożył w tym tygodniu grzywnę na giganta technologicznego TikTok w wysokości 345 mln euro za naruszenie przepisów o ochronie danych. W oświadczeniu DPC jako przyczynę kary podano sposób, w jaki platforma przetwarza dane osobowe dzieci.
W okresie od 31 lipca 2020 r. do 31 grudnia 2020 r. TikTok rzekomo nie zweryfikował, czy użytkownik jest rzeczywiście rodzicem lub opiekunem użytkownika dziecięcego, gdy jest połączony za pośrednictwem funkcji „parowania rodziny”. Dodatkowo konta użytkowników poniżej 16 roku życia zostały domyślnie ustawione jako publiczne.
Co to oznacza?
Wiadomość ta pojawia się zaledwie sześć miesięcy po tym, jak dyrektor generalny TikTok, Shou Zi Chew, pojawił się przed Kongresem USA, gdy firma spotkała się z intensywną kontrolą i rosnącymi wezwaniami do wprowadzenia zakazu w USA w związku z podobnymi twierdzeniami, że chińscy inżynierowie mieli dostęp do amerykańskich danych.
TikTok ogłosił w tym tygodniu uruchomienie TikTok Shop w USA. W sklepie internetowym ludzie mogą teraz prezentować kupować produkty bezpośrednio poprzez aplikację bez konieczności przechodzenia do innych stron.
Inne aktualności ze świata FinTech
Revolut wprowadza konkurencyjne dla Swift rozwiązanie RevTag. Ekosystem natychmiastowych i bezpłatnych płatności RevTag umożliwia firmom wypłacanie wynagrodzeń pracownikom i dostawcom w ponad 150 krajach na całym świecie. Nowa usługa ma konkurować ze Swift, firmą obsługującą większość płatności międzynarodowych.
Cyfrowe euro nie będzie wykorzystywane do śledzenia użytkowników. Zdaniem ich przedstawicieli Europejski Bank Centralny nie jest zainteresowany monitorowaniem i przechowywaniem prywatnych informacji użytkowników, którzy będą korzystać z cyfrowego euro. Choć ostateczna decyzja w sprawie cyfrowego euro nie została jeszcze podjęta, EBC bada możliwości jego ewentualnego wprowadzenia. Może to nastąpić najwcześniej w 2026 roku.
Liczba płatności bezgotówkowych osiągnie 1,3 biliona. Do końca tego roku na świecie dokona się łącznie 1,3 biliona płatności bezgotówkowych. Oznacza to wzrost o 16,6% rok do roku, a liczba ta będzie nadal rosła. W skali globalnej wartość pieniężna transakcji płatniczych przedsiębiorstw przewyższała wartość płatności bankowości detalicznej, stanowiąc 56% w porównaniu z 44% całkowitej wartości transakcji.
Polacy lubią korzystać z rozwiązań FinTech. Raport „Stan #Tech w Polsce 2023”przygotowany przez Akademię Leona Koźmińskiego i portal Fintek.pl pokazuje, że ponad 80% Polaków korzysta z rozwiązań fintech w codziennym życiu. Badanie wykazało, że Polacy aktywnie korzystają z technologii finansowych, zwłaszcza w obszarze płatności. Ponadto, nie ma istotnych różnic między pokoleniem Z a starszymi generacjami w częstotliwości korzystania z fintech, co wskazuje na równomierne przyjmowanie nowych technologii przez różne grupy wiekowe, ankietowani również w podobnym stopniu doceniają możliwość wykorzystania rozwiązań fintech w dowolnym miejscu i momencie.