Szukaj
Close this search box.

Jak stworzyć plan inwestycyjny?

Jak stworzyć swój plan inwestycyjny?

Kilkukrotnie wspominaliśmy jak ważne jest posiadanie planu inwestycyjnego i wybranie odpowiedniej strategii pozwalającej osiągnąć cel inwestycyjny, jeszcze przed rozpoczęciem inwestowania. Inwestowanie bez planu i strategii możemy porównać do budowy domu bez solidnych fundamentów. Jeśli chcesz stworzyć swój plan inwestycyjny, który doprowadzi Cię do upragnionych celów, w pierwszej kolejności musisz wiedzieć, dlaczego chcesz inwestować.

Kiedy zidentyfikujesz już swój cel będzie o wiele łatwiej wytyczyć do niego drogę. Ten artykuł podpowie Ci jak przygotować solidny plan inwestycyjny w oparciu o Twoje cele i jak Portu może pomóc Ci w tym w parę minut.

Dlaczego chcesz inwestować i co chcesz osiągnąć?

Chcesz mieć swój dom, ale musi minąć wiele lat byś mógł sobie na niego pozwolić? Być może, chciałbyś w ciągu 5 lat kupić swoje wymarzone auto? Może chciałbyś zapewnić sobie w przyszłości dochód pasywny i osiągnąć wolność finansową? Przyjrzyjmy się bliżej planowaniu finansowemu na przykładzie emerytury. Załóżmy, że chcesz zapewnić sobie godną starość, zacznij więc od nazwania swojego planu na przykład „Plan emerytalny”. Następnie możesz kierować się wskazówkami i tabelami, które odnajdziesz w następującym artykule. Zastosowanie się do nich pomoże Ci określić wysokość majątku, który powinieneś zgromadzić, ile miesięcznie i jak długo musisz odkładać, by zgromadzić odpowiednią sumę, następnie dowiesz się, przez ile lat będziesz mógł korzystać z tych pieniędzy. Wyliczenia we wspomnianym artykule uwzględniają inflację.

Oceń swoją obecną sytuację finansową

Następnym krokiem przy tworzeniu planu inwestycyjnego jest ocena własnej sytuacji finansowej.

Odpowiedz sobie na kilka pytań. Czym charakteryzuje się Twoja sytuacja finansowa? Jak prezentuje się budżet Twojego gospodarstwa domowego, jakie osiągasz przychody, jak duże masz wydatki, stale masz długi czy kredyty do spłacenia? Czy masz stworzoną poduszkę finansową, jak duże są Twoje oszczędności? Mając przejrzysty wgląd w swoją sytuację finansową będziesz mógł łatwiej ocenić, jakie kwoty jesteś w stanie przeznaczyć na inwestycje bez uszczerbku dla swojej płynności finansowej. Taki przegląd finansów osobistych pomoże Ci także wprowadzić odpowiednie zmiany w zakresie nawyków finansowych, dzięki czemu będziesz mógł gospodarniej zarządzać swoim domowym budżetem i być może oszczędzać lub inwestować więcej pieniędzy.

Zastanów się nad tym, ile realnie możesz przeznaczać na inwestowanie. W Portu można inwestować już od 100 złotych. Jeśli Twój horyzont inwestycyjny jest wystarczająco długi, nawet niskie sumy mogą przynieść solidną stopę zwrotu dzięki procentowi składanemu. W przypadku inwestowania bardzo ważne jest po prostu, by zacząć, tylko wtedy dasz swoim pieniądzom szansę zyskiwać na wartości. 

Określ ryzyko na jakie możesz sobie pozwolić

Kiedy wiesz już jak długi jest Twój horyzont inwestycyjny, jaką kwotę możesz bezpiecznie zainwestować i jakie kwoty możesz systematycznie przeznaczać na zasilenie swojej inwestycji, przyszedł czas na oszacowanie ryzyka, które jesteś w stanie zaakceptować i na które możesz sobie pozwolić.

Podstawowym sensem inwestowania jest podnoszenie wartości swoich pieniędzy w czasie. Jednak nie jest ono pozbawione ryzyka, bowiem wartość różnych aktywów jest zmienna w czasie. Niektóre klasy aktywów takie jak akcje charakteryzują się dużą zmiennością, a inne mniejszą, na przykład obligacje. Z tego względu inwestując w akcje zachodzi wyższe ryzyko spadku wartości inwestycji niż w przypadku inwestycji w obligacje. Zatem, to na jakie ryzyko możesz sobie pozwolić zależy w dużej mierze od tego jak długi jest Twój horyzont inwestycyjny. Wiedząc o tym, że ceny obligacji nie doświadczają dużych wahań są one bardziej odpowiednie dla inwestycji krótkookresowych. Na podstawie wyników historycznych, wartość rynku akcji długoterminowo rośnie, dlatego dają one dużą szansę na wysoką stopę zwrotu, ale dopiero właśnie w dłuższym okresie. W krótkim horyzoncie ze względu na swoją zmienność, inwestycja w akcje może być dość ryzykowna.

Na przykład, jeśli Twoim celem jest zapewnienie sobie dodatkowych środków na emeryturę, a brakuje Ci do niej 30 lat, wówczas jest mnóstwo czasu na wzrost wartości środków i możesz pozwolić sobie inwestować bardziej agresywnie. Nawet, jeśli światowa gospodarka zaliczyłaby po drodze kilka poważnych kryzysów. Jeśli zaś do emerytury pozostaje Ci zaledwie kilka lat, korzystniejsze będzie skorzystanie z bardziej konserwatywnej inwestycji. Wówczas ryzyko jest zbyt duże, by pozwolić sobie na aktywa o dużej zmienności. Celem nadrzędnym jest zabezpieczenie tych środków przed niepotrzebnym ryzykiem i jego uwzględnienie przy wyborze odpowiednich instrumentów, które dają szansę na przewidywalny zysk.

Poziom ryzyka, który jest dla Ciebie akceptowalny jest Twoja osobistą decyzją, której nie należy lekceważyć. Nie chodzi o to jak szybko osiągnąć swoje cele, ale o to jak je osiągnąć skutecznie.

Jednym z dobrych sposobów na to jak obniżyć ryzyko inwestycyjne jest dywersyfikacja. Dzięki dywersyfikacji będziesz mógł zmniejszyć ryzyko całkowitej straty z powodu złego timingu rynkowego (dywersyfikacja w czasie) lub innych niefortunnych zdarzeń, które mogą przytrafić się poszczególnym klasom aktywów, spółkom, sektorom czy nawet państwom (dywersyfikacja ze względu na aktywa, sektory, rejon geograficzny).

Przy okazji warto wspomnieć coś o czym już pewnie słyszałeś. Nie ma czegoś takiego jak wysoka stopa zwrotu przy niskim ryzyku.

W Portu inwestujemy pasywnie w szeroko zdywersyfikowane portfele składające się z niskokosztowych funduszy ETF. Dlatego nie musisz się martwić o wybór konkretnych akcji czy obligacji lub głowić nad tym jak prawidłowo zdywersyfikować swój portfel. Jest on już w całości przygotowany dla Ciebie. Wystarczy parę minut, by wypełnić ankietę i zarejestrować się na Portu.

Pozwól Portu zaplanować swoją inwestycję

Mogłoby się zdawać, że przygotowanie planu inwestycyjnego to duże wyzwanie, które wymaga dużej wiedzy o rynkach. O ile określenie horyzontu czasowego, wyznaczenie celu finansowego i ocena własnej sytuacji finansowej wydaje się stosunkowo proste, to określenie poziomu ryzyka i wybór konkretnych instrumentów, jest już bardziej zaawansowaną kwestią. Nawet jeśli będziemy już wiedzieć, że jesteśmy w stanie przyjąć na siebie na przykład duże ryzyko, bo nasz horyzont to 30 lat, to wciąż pozostaje pytanie – w które instrumenty inwestować? Jak ma wyglądać inwestycja odpowiadająca mojej sytuacji finansowej?

Wiesz, że Twój horyzont czasowy jest długi, i słyszysz, że miałbyś inwestować w akcje, ale być może pytasz siebie – dobrze, ale w jakie akcje konkretnie?

Właśnie tutaj z pomocą przychodzi Portu. Stworzyliśmy ankietę inwestycyjną na podstawie, której przygotowujemy Portfele na miarę dla naszych klientów. Nie jest to nic innego jak właśnie plan inwestycyjny przygotowany precyzyjnie z uwzględnieniem Twojej sytuacji.

Na początku określ jak długo chcesz inwestować, ile chcesz wpłacić jednorazowo, a ile chcesz wpłacać regularnie w celu zasilania inwestycji. Następnie sprawdzimy jakie ryzyko jesteś w stanie zaakceptować, sprawdzimy Twoją elementarną wiedzę z zakresu inwestowania oraz ocenimy Twoją sytuację finansową.

Na podstawie Twoich odpowiedzi zestawimy dla Ciebie Portfel na miarę. Dobierzemy odpowiedni poziom ryzyka dla Twojej inwestycji i wybierzemy właściwe instrumenty, które pozwolą Ci osiągnąć jak najwyższą stopę zwrotu w oparciu o parametry, które wprowadziłeś. Co więcej, określ swój cel finansowy, a algorytm Portu policzy jak wysoka powinna być jednorazowa wpłata i comiesięczne wpłaty, by osiągnąć go w ustalonym horyzoncie czasowym.

Dlatego nie trać czasu, zastanów się nad tym jak długi jest horyzont czasowy inwestycji, którą planujesz. Spójrz na swoje finanse i określ sumę, którą możesz i chcesz przeznaczyć na inwestycję. Następnie zarejestruj się na Portu i otrzymaj propozycję planu finansowego dostosowaną do Twoich potrzeb i mozliwości.

—————————————————————–

Na co zwrócić uwagę po przeczytaniu tego artykułu?

– Artykuł nie jest rekomendacją inwestycyjną.

– Historyczne wyniki inwestycji nigdy nie są gwarancją przyszłych zwrotów.

– Inwestycje na rynkach kapitałowych są zawsze ryzykowne.

– Portu nie gwarantuje osiągnięcia zysków z inwestycji na rynkach kapitałowych.

– Nie jesteś pewien, jaki profil ryzyka jest dla Ciebie odpowiedni lub czy np. inwestowanie tematyczne jest dla Ciebie? Wypełnij naszą ankietę inwestycyjną, by to sprawdzić

Najnowsze artykuły

Lepsze miejsce dla Twoich pieniędzy

Uwolnij potencjał swojego kapitału. Konta oszczędnościowe nie chronią pieniędzy przed inflacją. Z kolei wysokie opłaty funduszy inwestycyjnych zabierają Twoje zyski. Na szczęście jest sposób, by inwestować lepiej – Ty decydujesz, a eksperci pracują dla Ciebie. Portu oferuje nowoczesny i efektywny sposób inwestowania dla każdego. Przygotujemy portfel na miarę Twoich potrzeb.