Szukaj
Close this search box.

Po co inwestować? 5 głównych powodów, dlaczego inwestowanie się opłaca

Po co inwestować? 5 głównych powodów, dlaczego inwestowanie się opłaci

Inwestycje zyskują na popularności. Nie ma się czemu dziwić, inwestowanie jest teraz dostępne dla każdego, łatwiejsze niż kiedykolwiek przedtem. Znaczenie inwestowania dodatkowo wzmacnia aktualna dwucyfrowa inflacja, która w pełni pokazuje, co się dzieje z naszymi pieniędzmi, kiedy po prostu pozostają na zwykłym koncie bankowym. Ale powodów do inwestowania może być znacznie więcej.

Stale rosnące ceny zmniejszają siłę nabywczą naszych oszczędności. Innymi słowy, za oszczędzone pieniądze (na przykład przez miesiąc lub pół roku) będziemy mogli kupić mniej niż wcześniej. Efekty aktualnej inflacji z pewnością odczuł już każdy, ale błędne jest myślenie, że inflacja pojawiła się nagle. Wzrost cen jest normalnym zjawiskiem gospodarczym, a kiedy jest pod kontrolą, rozpatrywany jest jako zjawisko pozytywne.

Dlatego właśnie cel inflacyjny banków centralnych kształtuje się zwykle około poziomu 2% w skali roku. Jest to, można powiedzieć, przyjazny poziom inflacji, którego nie odczuwa się nawet na przestrzeni kilku miesięcy czy lat. Jednakże w długim horyzoncie, również tak bardzo niski poziom inflacji, wywiera negatywny wpływ na nasze oszczędności, co świetnie obrazuje przykład poniżej.

Tabelka pokazuje, jak nasze pieniądze tracą na tym, kiedy ceny rosną rocznie o 2%. Wariant A przedstawia oszczędności w wysokości 500 000 złotych. Jeśli ich nigdy nie zainwestujesz i nie dasz im pracować na siebie w jakiś sposób, ich realna wartość w przeciągu 20 lat spadnie do poziomu 340 000 złotych. Jest to spadek wartości rzędu 32%, blisko trzecia część zgromadzonych środków. Wariant B zakłada, że każdego roku udaje się zaoszczędzić 20 000 złotych rocznie startując od zera. W takim przypadku, zaoszczędzona suma w przeciągu 20 lat, wyniesie aż 400 000 złotych, choć ich realna wartość obniży się ze względu na inflację i wyniesie 332 000 złotych, czyli mniej o 17%.

Inwestowanie jest podstawową bronią przeciwko inflacji

Nie powinieneś ignorować inflacji, ponieważ jest ona niewidzialnym złodziejem naszych pieniędzy, a walka z nią, jest jednym z podstawowych powodów, dla których ludzie inwestują.

Sam termin „inwestowanie” może dla niektórych wydawać się egzotyczny lub wywoływać strach. Na szczęście, dzisiaj na rynku są dostępne produkty zaspokajające potrzeby nawet najmniej doświadczonych inwestorów. Brak dostatecznej wiedzy nie jest już barierą, a już na pewno nie powinien być wymówką, by pozwolić swoim pieniądzom tracić na wartości leżąc bez celu. Jak pokazują historyczne wyniki, rynki długoterminowo rosną, a fakt ten jest wykorzystywany przez gamę różnych produktów inwestycyjnych dostępnych na rynku. Pozwalają inwestować bezpiecznie, niskokosztowo, łatwo, małe kwoty, nawet osobom, które nie są jeszcze doświadczone w inwestowaniu. Doskonałym przykładem platformy oferującej takie produkty jest Portu.

Rynki finansowe w długim horyzoncie rosną

Głównym powodem, dla którego warto inwestować, może być właśnie fakt, że rynki długoterminowo rosną. Rynki akcji mają ponad 150 letnią historię, w trakcie której były światkiem wielu wydarzeń – dwie wojny światowe, Wielki Kryzys w latach 1929-1939, era stagflacji w latach siedemdziesiątych, pęknięcie bańki dotcomów w 1999 i 2000 roku, kryzys finansowy z 2008 roku czy też pandemia koronawirusa. Na przekór wszystkiemu jednak, rynki się odbudowywały i kontynuowały wzrosty.

Jak wysokiej stopy zwrotu można spodziewać się inwestując w rynek akcji? Wyniki głównego amerykańskiego akcyjnego indeksu giełdowego S&P 500, w ciągu ostatnich 30 lat wynosiły średnio nieco poniżej 10% rocznie. Jest to dużo powyżej celu inflacyjnego banków centralnych. Należy jednak przypomnieć naczelną regułę inwestowania – zyski z przeszłości nie są gwarancją przyszłych zysków. Mimo to możemy powiedzieć z wielką prawdopodobnością, że globalny rynek akcji będzie nadal wzrastał, dzięki czemu Ci, którzy zdecydują się na inwestowanie w długim horyzoncie powinni ochronić swoje środki przed inflacją, a także pomnażać ich wartość.

Inwestowanie jako droga do spełnienia marzeń

Ze względu na to, że inwestowanie pozwala zwiększać wartość środków finansowych ponad stopień inflacji, jest również postrzegane jako środek do spełniania marzeń, co dla wielu stanowi bardzo ważny powód by inwestować. Jeśli wytyczysz sobie konkretny cel, na przykład kupno auta, mieszkania czy domu, lub chcesz zabezpieczyć dzieci na przyszłość, potrzebujesz przygotować plan inwestycyjny, dzięki któremu osiągniesz swoje cele. Wzorcowy plan inwestycyjny składa się z trzech elementów, w co inwestować, jak długo i ile.

Powyżej przedstawiamy model przewidywanego rozwoju inwestycji na Portu. Model ten zakłada inwestycję początkową w wysokości 4000 złotych z miesięcznymi regularnymi wpłatami w wysokości 200 złotych, przez okres 10 lat. Suma czystego wkładu za ten okres wyniesie 28 000 złotych. Wybierając stopień ryzyka na poziomie 8, oczekiwany wynik, zakładając neutralny scenariusz, to 47 414 złotych. Optymistyczny scenariusz zakłada wynik 82 693 złotych, pesymistyczny scenariusz przewiduje wynik w wysokości 27 795 złotych. Swój własny model możesz wytworzyć na naszej platformie inwestycyjnej.

Rynki lecą w dół

Wielu ludzi do inwestowania zniechęca strach przed tym, że rynki mogą odnotować gwałtowne spadki. Nikt przecież nie chce stracić swoich ciężko zarobionych pieniędzy. Aktualnie również jesteśmy świadkami relatywnie dużego spadku na rynkach. Wierzymy jednak, że to kolejny z wielu powodów, dla których warto zainwestować. Dlaczego?

Powyższy wykres przedstawia zachowanie rynku akcji w ostatnich 65 latach. Możemy zauważyć, że spadki są zupełnie naturalną częścią ewolucji rynku. Wielokrotnie zdarzylo się, że po każdym wielkim spadku indeksy odbudowywały straty, by następnie osiągać kolejne maksima.

Kolejnym faktem jest, że rynek niedźwiedzia, który charakteryzuje się ostrymi spadkami, zwykle trwa bardzo krótko (tylko jeden raz trwał dłużej niż dwa lata, podczas kryzysu finansowego w 2008 roku).  Z drugiej strony, rynek byka, który charakteryzuje się wzrostami na rynku, trwa zawsze dłużej. Przekładając to na obecną sytuację, wydaje się więc, że to tylko kwestia czasu, kiedy sytuacja się obróci, a rynki poszybują do góry. Warto także przyjrzeć się, jak bardzo rynki wzrastają po okresie spadków. Zwykle są to dziesiątki bądź nawet setki procent, dlatego właśnie warto postrzegać dekoniunkturę jako szansę na kupno papierów wartościowych po atrakcyjnych cenach.

Sposób na budowanie bogactwa

Domyślamy się, że prawdopodobnie nie urodziłeś się z takim talentem i pasją do inwestowania jak Warren Buffett, ale nie oznacza to wcale, że nie możesz stosować reguł, którymi on się kierował. Zasada procenta składanego działa tak samo u każdego i w prosty sposób ukazuje, że inwestowanie ma efekt śniegowej kuli. Efekt procentu składanego jest najbardziej widoczny w długim horyzoncie, co doskonale ilustruje grafika poniżej. Pokazuje ona wzrost bogactwa Warrena Buffetta wraz z jego wiekiem.

Buffett zaczynał od zera, ale dzięki ponadprzeciętnym wynikom, regularnemu i długoterminowemu inwestowaniu udało mu się w wieku 30 lat zarobić pierwszy milion. W wieku 52 lat było to już 376 milionów dolarów, a cztery lata później jego fortuna sięgnęła 1 miliarda dolarów. Teraz, Buffett mający już ponad 90 lat, dysponuje majątkiem sięgającym wartości 100 miliardów dolarów, będąc jednym z najbogatszych ludzi na świecie. Podstawowymi zasadami inwestowania są więc konsekwencja w inwestowaniu (na przykład comiesięczne wpłaty) i wystarczająco długi horyzont inwestycyjny.

Bonus: Dlaczego inwestować? Bo jest Portu!

Właśnie tych zasad trzymają się inwestujący pasywnie klienci Portu. Mają oni do wyboru Portfele na miarę lub też Własne strategie oraz Strategie tematyczne, które są dedykowane dla bardziej doświadczonych inwestorów. Czym jest Portu? Dodatkowym powodem, by inwestować.

Już wspominaliśmy o tym, że inwestowanie jest dużo bardziej dostępne niż kiedykolwiek wcześniej. Może być bezpieczne, zyskowne, łatwe i przystępne nawet przy małych kwotach (od 100 złotych). Właśnie taki styl inwestowania oferuje platforma inwestycyjna Portu. Jest ceniona przez ekspertów za innowacyjne podejście, dziś ma już więcej niż 181 000 użytkowników i zarządza aktywami o wartości ponad 690 milionów euro.

—————————————————————–

Na co zwrócić uwagę po przeczytaniu tego artykułu?

– Artykuł nie jest rekomendacją inwestycyjną.

– Historyczne wyniki inwestycji nigdy nie są gwarancją przyszłych zwrotów.

– Inwestycje na rynkach kapitałowych są zawsze ryzykowne.

– Portu nie gwarantuje osiągnięcia zysków z inwestycji na rynkach kapitałowych.

– Nie jesteś pewien, jaki profil ryzyka jest dla Ciebie odpowiedni lub czy np. inwestowanie tematyczne jest dla Ciebie? Wypełnij naszą ankietę inwestycyjną, by to sprawdzić.

Najnowsze artykuły

Lepsze miejsce dla Twoich pieniędzy

Uwolnij potencjał swojego kapitału. Konta oszczędnościowe nie chronią pieniędzy przed inflacją. Z kolei wysokie opłaty funduszy inwestycyjnych zabierają Twoje zyski. Na szczęście jest sposób, by inwestować lepiej – Ty decydujesz, a eksperci pracują dla Ciebie. Portu oferuje nowoczesny i efektywny sposób inwestowania dla każdego. Przygotujemy portfel na miarę Twoich potrzeb.