Szukaj
Close this search box.

#13 – (Wirtualne) złoto

Na rynkach finansowych utrzymuje się podwyższona zmienność. Inwestorzy nadal zastanawiają się, jak ostatnie wydarzenia w amerykańskim i europejskim sektorze bankowym wpłyną na globalną gospodarkę. Niemniej, upływający właśnie tydzień główne indeksy giełdowe kończą na plusie. Indeks amerykański S&P 500 zyskał 0,3%, technologiczny NASDAQ 0,9%, a europejski Stoxx 600 0,8%. Giełdy zamknęły się też na plusach w Azji. Japoński Nikkei 225 zyskał, 0,2%, a chiński Hang Seng wzrósł o 2,0%.

Stopy w górę. Zawirowania w sektorze bankowym nie przeszkodziły Amerykańskiej Rezerwie Federalnej w kolejnym podniesieniu stóp procentowych do poziomu 4,75%-5,00%. Fed złagodził jednak retorykę i chce dać sobie więcej czasu na analizę ostatnich wydarzeń. Stopy procentowe poszły też w górę w strefie euro, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii czy Norwegii. Walka z inflacją trwa więc nadal i główne banki centralne pozostają na kursie “zduszenia” inflacji. W Polsce Rada Polityki Pieniężnej utrzymuje stopy procentowe na niezmienionym poziomie od września zeszłego roku.

Bank z przeceny. Za około 3 mld CHF (ponad 19 mld PLN) przeżywający kłopoty szwajcarski bank Credit Suisse zostanie kupiony przez swojego głównego krajowego konkurenta UBS. To zaplanowana wraz ze szwajcarskim regulatorem transakcja mająca na celu ustabilizowanie sytuacji w tamtejszym systemie bankowym. Credit Suisse od wielu lat zmagał się z problemami oraz słabą zyskownością, a w samym 2022 roku kurs akcji banku spadł o prawie 70%. Po transakcji UBS stanie się kluczowym graczem na europejskim rynku inwestycyjnym.

Ostatnie wydarzenia w amerykańskim i europejskim sektorze bankowym nie mają bezpośredniego przełożenia na sytuację polskich banków. Choć kursyich akcji  ostatnio spadły, to w polskim systemie nie widać żadnych oznak stresu bankowego. A same spadki cen akcji banków to naturalne zjawisko w momencie, w którym globalnie spółki z sektora finansowego nie cieszą się, łagodnie mówiąc, najlepszą prasą. 

Złoto na rocznym maksimum. Niepewność na rynku bankowym zwiększyła zainteresowanie złotym kruszcem, którego cena 23 marca przekroczyła próg 2000 USD za uncję. Dzięki temu złoto pozostaje jedną z lepszych klas aktywów w ostatnim czasie, dostarczając inwestorom od października ponad 20% zwrot w dolarze.

Wirtualne złoto? Bitcoin jest jak Disco Polo – niektórzy go kochają, inni nienawidzą. Jego fani cały czas twierdzą, że najsłynniejsza kryptowaluta będzie w stanie utrzymywać wartość, w przeciwieństwie do zwykłych walut. „Hejterzy” śmiali się, widząc ogromną zmienność Bitcoina i jego korelację z ryzykownymi akcjami spółek technologicznych. Ale kiedy pojawiły się problemy w sektorze bankowym, cena Bitcoina wzrosła o 25%. Może to oznaczać, że rzeczywiście w pewnych okolicznościach można go uważać za „wirtualne złoto”. Dla rynku krypto to pierwszy od dłuższego czasu pozytywny impuls, który może na nowo wznowić zainteresowanie tym rynkiem.

Regulatorzy nie lubią kryptowalut. Sposób, w jaki kryptowaluty są oceniane przez inwestorów, to jedno, a sposób, w jaki postrzegają je organy regulacyjne, już drugie. Amerykańskie organy regulacyjne ostrzegły inwestorów, że firmy oferujące kryptowaluty nie muszą przestrzegać lokalnych przepisów. Komisja Papierów Wartościowych i Giełd nazwała całą branżę „dzikim zachodem”, a największa amerykańska giełda kryptowalut, Coinbase, po przeprowadzonym dochodzeniu otrzymała ostrzeżenie. Stwierdzono poważne nieprawidłowości, które mogą skutkować podjęciem kroków prawnych. W ramach Portu możliwość inwestowania w kryptowaluty odbywa się wyłącznie za pomocą funduszy ETP, dzięki czemu nasi inwestorzy nie muszą obawiać się problemów z giełdami kryptowalut.

Nie zamarzliśmy. Chociaż pewien kraj z największym terytorium na świecie nam tego życzył, Europa przetrwała zimę bez większych problemów. Wynik? Cena gazu ziemnego dla kontynentu europejskiego osiągnęła poziom poniżej 40 euro za MWH i jest najniższa od lipca 2021 r. Główny powód? Cieplejsza pogoda i pełne zbiorniki. Pozdrawiamy towarzyszy z pewnego kraju.

FAANG vs. ci inni. Od grudnia ubiegłego roku akcje spółek technologicznych Meta (Facebook), Amazon, Apple, Microsoft i Google zdecydowanie pokonują wyniki indeksu S&P 500. Wygląda na to, że akcje spółek technologicznych wracają do łask inwestorów. Na rękę idzie im również trochę bardziej zrelaksowana polityka banku centralnego USA. Z drugiej strony spadają akcje banków zawarte w indeksie S&P 500.

Miliarderów ubywa. W tym tygodniu przynosimy również smutne wieści. W zeszłym roku ponad 400 osób straciło status miliardera, w większości z Chin. Jaka szkoda. Powodem jest osłabienie dużych firm IT, którym szkodził chiński rząd, rosnące stopy procentowe i konsekwencje pandemii. W Chinach 229 osób straciło status dolarowego miliardera, to ponad połowa z poprzednich 445. Zatem na całym świecie jest już tylko 3112 dolarowych miliarderów, podczas gdy rok temu ten status miało 3381 osób.

Londyn się kurczy. Jesteśmy świadkami degradacji brytyjskiego rynku akcji. Na początku tysiąclecia wartość firm notowanych w Wielkiej Brytanii wynosiła około 13% światowej kapitalizacji. Dziś to tylko 4%. W 2016 r. kapitał pozyskiwany za pośrednictwem IPO (wejście firmy na giełdę) w Londynie wynosił 16%, teraz to mniej niż 1%. W rzeczywistości w ostatnich latach firmy częściej odchodzą z brytyjskiej giełdy papierów wartościowych niż na nią wchodzą. Brexit był zdecydowanie dobrym pomysłem…

Renesans przemysłu zbrojeniowego w UE. Rosyjska inwazja na Ukrainę otworzyła oczy Europie, która zintensyfikowała zbrojenia. Od początku konfliktu firmy zbrojeniowe skoczyły przez dziesiątki do setek procent. Na swoich długoterminowych maksimach znajdują się akcje Rheinmetall, Bae Systems, Thales i Leonardo. Przemysł zbrojeniowy ma wesprzeć również porozumienie ws. wspólnego zakupu amunicji poprzez kraje członkowskie UE.

Inflacja w cenie. Główny Urząd Statystyczny oraz Narodowy Bank Polski opublikowali najnowsze dane o inflacji z początku 2023 roku. Ta nadal nie odpuszcza. Istotne wzrosty cen obserwujemy praktycznie we wszystkich kategoriach. Co ważne również, coraz bardziej rozpędza się tak zwana inflacja bazowa, czyli inflacja z wyłączeniem zmian cen żywności i paliw. Problem inflacyjny jest więc nadal daleki od rozwiązania, co powoduje, że pozostawienie środków na rachunku bankowym może szybko doprowadzi do utraty ich siły nabywczej.

Inflacja wynagrodzeń. Inflacja widoczna jest również na rynku pracy. Płace wzrosły bowiem w lutym o 13,6% r/r do poziomu 7065,56 zł brutto. To dane dla średniej płacy brutto w przedsiębiorstwach zatrudniających ponad 9 pracowników. W lutym największy podwyżki z tej grupy otrzymali górnicy. Z jednej strony cieszy nas, że średnio wszyscy zarabiamy więcej. Z drugiej, taki wzrost płac jest zupełnie oderwany od realnej gospodarki i będzie nadal oznaczał problemy inflacyjne.

Bessa mieszkaniowa. Mimo, że na rynku mieszkaniowym nie obserwujemy obecnie istotnych spadków cen, to już po uwzględnieniu inflacji sytuacja ta zaczyna wyglądać zupełnie inaczej. Wzrosty stóp procentowych oraz narzucona przez regulatora zmiana w podejściu do wyliczania limitów kredytowych zamroziły rynek kredytów hipotecznych. Poprzedni rynek niedźwiedzia na polskim rynku mieszkaniowym trwał 5 lat. Jak będzie tym razem?

Miłego weekendu!


Odpowiedzialne portfele – 5 mitów o odpowiedzialnym inwestowaniu ESG

5 mitów o odpowiedzialnym inwestowaniu ESG

Termin ESG w ostatnich latach przebił się do świadomości wielu inwestorów, jest również często obecny w mediach. Podobnie jak z wrzawą medialną w kontekście ochrony klimatu z odpowiedzialnym i zrównoważonym inwestowaniem związanych jest także wiele mitów.


Zmienność – powód do strachu czy okazja?

Zmienność – powód do strachu czy okazja?

Zmienność to miara, która mówi jak szybko i mocno zmienia się cena w określonym okresie. Większa zmienność wskazuje teoretycznie na większe ryzyko, ale również i ewentualny zysk. Jak sobie z nią radzić? Przyglądamy się w artykule


Przegląd FinTech

Przegląd FinTech – Płatności biometryczne nadchodzą i inne aktualności

JP Morgan zamierza przetestować płatności biometryczne. Celebryci ukarani za promowanie kryptowalut. Co oprócz tego działo się w świecie FinTech? Przedstawiamy w artykule


 

Najnowsze artykuły

Lepsze miejsce dla Twoich pieniędzy

Uwolnij potencjał swojego kapitału. Konta oszczędnościowe nie chronią pieniędzy przed inflacją. Z kolei wysokie opłaty funduszy inwestycyjnych zabierają Twoje zyski. Na szczęście jest sposób, by inwestować lepiej – Ty decydujesz, a eksperci pracują dla Ciebie. Portu oferuje nowoczesny i efektywny sposób inwestowania dla każdego. Przygotujemy portfel na miarę Twoich potrzeb.