Szukaj
Close this search box.

10 wskazówek jak uniknąć nadmiernych wydatków na wakacjach

Jak najefektywniej wykorzystać swoje ciężko zarobione pieniądze podczas podróżowania? Niezależnie od tego czy jest to krótki urlop, czy długa pełna przygód podróż do zamorskich krajów, na wakacjach łatwo jest ulec chwili i kupić wiele niepotrzebnych rzeczy lub pozwolić sobie na zbyt wiele gofrów. Dlatego przychodzimy z pomocą, mamy 10 wskazówek, jak podróżować z ograniczonym budżetem, aby nie wspominać wakacji z żalem nad niepotrzebnie utraconymi pieniędzmi.

1. Ustal swój budżet

Ustanowienie realistycznego rozsądnego budżetu na urlop, nie sprawi, że nie będziesz mógł się dobrze bawić. Pomoże Ci jedynie upewnić się, że wystarczy Ci środków na realizację swoich planów. W takim budżecie powinny być rozpisane wszystkie wydatki na podróż, wliczając w to koszty transportu, noclegu, jedzenia i picia, wydarzeń, wycieczek, atrakcji, pieniędzy na nieprzewidziane sytuacje i tak dalej. Dzięki temu możesz ustalić swój dzienny limit wydatków, abyś mógł cieszyć się takimi rzeczami jak zwiedzanie i zrelaksować się ze świadomością, że nie przekroczyłeś swojego budżetu.

2. Rozejrzyj się trochę przed dokonaniem rezerwacji

Ze względu na rosnącą konkurencję w branży turystycznej, nigdy w historii, nie było chyba jeszcze tylu możliwości porównania ofert z różnych biur podróży czy noclegów. Przegląd ofert na portalach podróżniczych pomoże Ci znaleźć tą najwłaściwszą, dzięki czemu już na samym wstępie będziesz mieć możliwość wybrania tego, co chcesz po możliwie najkorzystniejszej cenie. W niektórych sytuacjach pomocnym może okazać się bezpośredni kontakt z biurem podróży, hotelem lub innym miejscem pobytu, aby upewnić się, że na pewno skorzystasz z tej najkorzystniejszej oferty. Co prawda, podróżowanie jest przeważnie tańsze, gdy samemu planujesz podróż niż gdybyś korzystał z ofert biur podróży. Każdy musi sam osądzić co mu bardziej odpowiada. Niektórzy wolą mieć całe planowanie z głowy, powierzając sprawy organizacyjne pośrednikowi, inni zaś z pasją planują każdy szczegół swoich wymarzonych wakacji.

3. Upewnij się, że wykupiłeś ubezpieczenie

Ubezpieczenie podróżne nie musi dotyczyć tylko urazów czy kwestii zdrowotnych, ale może uwzględniać również inne nieprzyjemności, które mogą spotkać Cię na urlopie, takie jak utrata bagażu, anulowanie opłaconej z góry wycieczki czy zakwaterowania bez zwrotu kosztów, uszkodzenie wynajętego samochodu lub utknięcie w obcym kraju bez paszportu. Dobrej jakości ubezpieczenie można uzyskać już od kilkudziesięciu złotych za osobę, a w trudnej sytuacji może okazać się bezcenne.

4. Unikaj zbędnych kosztów

Wydawanie pieniędzy na minibar, może po kilku drinkach wydawać się zabawnym pomysłem, ale kiedy jedna paczka małych orzeszków będzie kosztować Cię 30 złotych, już kilka takich paczek może okazać się całkiem sporym wydatkiem. Cieszenie się urokami życia w kurorcie jest jak najbardziej w porządku, ale powinieneś pamiętać o dodatkowych kosztach takich jak opłaty za parkowanie, przechowanie bagażu, pranie czy sprzątanie. Jeśli zapytasz się jakie są dodatkowe koszty jeszcze przed wyjazdem lub zaraz po przyjeździe, podczas wyjazdu nie będą czekały na Ciebie żadne kosztowne niespodzianki. Wybierając się za granicę, zwróć również uwagę na wydatki związane z roamingiem i kosztami Internetu w Twoim telefonie. Zastanów się nad korzystaniem z miejscowej karty SIM bądź wyłączeniem roamingu lub na korzystaniu z niego tylko, gdy tego potrzebujesz.

5. Uważaj na przewalutowanie DCC

DCC (Dynamic Currency Conversion) jest to opcja, którą w większości zaoferuje Ci bankomat lub terminal sprzedawcy, gdy kupujesz za granicą. DCC da Ci możliwość wyboru, czy chcesz, aby transakcja została przetworzona w złotych, czy w walucie kraju, w którym się znajdujesz. Ze względu na to, że widzisz opcję w polskich złotych, wybór waluty może wydawać się intuicyjny. Płacąc w polskiej walucie będziesz od razu wiedział, ile zapłaciłeś.

Jednakże, w większości przypadków taka opcja będzie tą niekorzystną. Wynika to z faktu, że gdy korzystasz z przeliczania walut, zastosowany kurs wymiany będzie często znacznie gorszy niż ten, który otrzymujesz z banku. Najbezpieczniej jest zatem wybrać transakcję w lokalnej walucie i unikać DCC. Bardzo możliwe, że interfejs terminalu płatniczego lub bankomatu będzie podprogowo sugerował skorzystanie z przewalutowania DCC. Na przykład wybór lokalnej waluty będzie umieszczony w czerwonym okienku lub wybór tej opcji będzie potrzebował naciśnięcia przycisku, który w innym przypadku anulowałby całą transakcję.

6. Karta kredytowa vs debetowa

Chociaż karty kredytowe i debetowe są często mylone, dobrze jest wiedzieć jakie są między nimi różnice i która się bardziej opłaca.

Karta debetowa jest bezpośrednio powiązana z Twoim rachunkiem bankowym, a zatem możesz wydać tylko tyle ile faktycznie posiadasz. Tym samym daje Ci to psychologiczną kontrolę nad Twoimi wydatkami. Jeśli chcesz więc mieć większą kontrolę swoich wydatków na wakacjach, karta debetowa będzie w tym zdecydowanie bardziej pomocna.

Karta kredytowa z kolei jest formą pożyczki od banku. Jeśli kupisz coś za jej pomocą, faktycznie pożyczasz pieniądze od banku. Dlatego właśnie korzystanie z karty kredytowej jest dosyć niebezpieczne, ponieważ łatwo można stracić kontrolę nad tym, ile pieniędzy faktycznie się wydaje. Zadłużanie się w ten sposób może przynieść bardzo przykre konsekwencje. Jeśli nie uda Ci się zwrócić środków w okresie bez odsetek, wraz z ich naliczaniem, dług może zacząć gwałtownie narastać. Rozsądne korzystanie z karty kredytowej wymaga bardzo dużej samokontroli. Świadomość, że gdy płacisz kartą kredytową nic nie ubywa z salda na Twoim koncie bankowym, nie oznacza, że faktycznie nie będziesz musiał oddać tych pieniędzy. Pomijając ewentualne opłaty za kartę kredytową, w innym przypadku, może być ona ciekawą opcją uzyskania darmowego kredytu ze stosunkowo krótkim bezodsetkowym (zazwyczaj 50-60 dni) okresem spłaty.

Karta kredytowa ma zatem i swoje zalety. Być może zetknąłeś się już z tym, że wynajmując samochód za granicą, wypożyczalnia wymagała posiadania karty kredytowej? Jest to swoisty standard. Dzięki karcie kredytowej o wiele łatwiej będzie Ci skorzystać z takiej usługi. Inną zaletą jest to, że znajdują się na niej pieniądze banku. Tak więc, jeśli karta zostanie skradziona czy jej dane wykorzystane przy oszustwie to bank zajmie się problemem.

7. Przemieszczaj się transportem publicznym

Dla niektórych to normalka, a dla innych koszmar, którego chcą uniknąć. To oczywiście zależy, od tego, gdzie spędzamy nasze wakacje, ale jedno jest pewne, korzystanie z transportu publicznego będzie zdecydowanie tańsze niż wynajem auta, czy nawet poruszanie się własnym autem. Po pierwsze w grę wchodzą koszty wynajmu auta, a to jest dosyć droga zabawa. Po drugie koszty paliwa. Następnie w grę wchodzą mniej oczywiste koszty, takie jak opłaty za parkowanie czy koszty ubezpieczenia. Ponadto, co dla niektórych będzie kwestią istotną – mniej stresu związanego z prowadzeniem samochodu, na przykład w innym kraju oraz poszukiwaniem miejsc parkingowych.

Nie ulega wątpliwości, że podróżowanie transportem publicznym również ma swoje wady, jednak dla osób chcących zaoszczędzić może to być świetna opcja. Nie zapominajmy, że w ten sposób nie tylko zaoszczędzimy swoje pieniądze, ale możemy nawet lepiej poznać dany kraj czy miejsce i niejednokrotnie przeżyć wiele przygód, które będzie się wspominać po latach. Wiele miejsc oferuje bilety jedno bądź wielodniowe, co może uczynić koszty transportu podczas wakacji jeszcze tańszymi. Z kolei niektóre miasta sprzedają specjalne karty, których jednorazowe zakupienie uprawnia do przejazdów w określonej strefie i odwiedzania wyznaczonych obiektów muzealnych.

8. Korzystaj z darmowych atrakcji

Wiele miast oferuje darmowy wstęp do galerii sztuki, muzeów, parków rekreacyjnych, ogrodów, zabytków. Sprawdź czy podczas Twojego pobytu nie będą odbywały się darmowe wydarzenia kulturalne, na przykład festiwale, noce muzeów czy noce kultury, podczas, których będziesz mógł zwiedzić obiekty lub wziąć udział w wydarzeniach, które normalnie byłyby płatne.

Prawda jest taka, że jesteśmy znudzeni standardową ofertą turystyczną. Odrobina wysiłku i poszukiwanie nieoczywistych atrakcji mogą być kluczem do spędzenia wyjątkowych i udanych wakacji. Takie imprezy jak festiwale czy jarmarki często są organizowane z myślą o lokalnych mieszkańcach, dzięki czemu mamy szanse zagłębić się w swojską kulturę danego miejsca, spróbować lokalnych specjałów, czy posłuchać lokalnych wykonawców. Poszukując darmowych atrakcji z pewnością unikniesz monotonii. Zatem, jeśli Twoim utęsknionym marzeniem nie jest wylegiwanie się tylko na plaży to z pewnością docenisz takie możliwości, tym bardziej, że jest to również sposób na to jak zaoszczędzić na wakacjach.

9. Uważaj na pamiątki

Powszechne jest przywożenie pamiątek z wakacji dla swoich bliskich i przyjaciół, ale nikt nie będzie Cię osądzał, jeśli przywieziesz coś skromnego. Zastanów się, jak duże jest grono Twoich przyjaciół i bliskich, których chcesz obdarować. Może warto jest kupić jakiś jeden taki sam rodzaj pamiątki dla wszystkich, mydło zapachowe, lokalny produkt czy magnes na lodówkę? Być może tylko część osób powinna dostać coś bardziej osobistego? Zastanów się też czy kupowanie pamiątek w ogóle ma sens. Produkty tego typu często są niskiej jakości oraz w rzeczywistości nie są nikomu potrzebne. Nie ulegaj zatem zbytecznej presji, a wysokość kwoty, którą chcesz przeznaczyć na pamiątki i podarunki zaplanuj już przed wyjazdem.

10. Ograniczenie wydatków nie oznacza braku zabawy

Wakacje to wspomnienia, radość z życia i nagroda za ciężką pracę. Ograniczenie wydatków nie powinno oznaczać ograniczenia przeżywanej radości, chęci do zabawy czy apetytu na przygody. Paradoksalnie, ustanowienie budżetu, może wzbogacić Twoje wakacje, ponieważ mając wyobrażenie, ile to wszystko będzie Cię kosztować, nie będziesz musiał się zastanawiać nad każdym wydatkiem i odpadnie Ci sporo niepotrzebnych wątpliwości, stresu i poczucia winy. Całą tę energię będziesz mógł włożyć w kreowanie niepowtarzalnych i wyjątkowych przeżyć.

Ponadto, gdy udowodnisz sobie, że jesteś w stanie jeździć na wakacje z zaplanowanym budżetem, wakacje w kolejnych latach staną się dla Ciebie jeszcze bardziej przystępne. Świadomość, że nie okażą się one czarną dziurą, na którą wydasz wszystkie swoje oszczędności, zupełnie zmieni Twoje myślenie o planowaniu kolejnych wakacji. Dzięki planowaniu wakacyjnego budżetu nauczysz się również wyjeżdżać na wakacje bez zakłócania swoich długoterminowych celów finansowych.

—————————————————————–

Na co zwrócić uwagę po przeczytaniu artykułu?

– Niniejszy artykuł nie jest rekomendacją inwestycyjną, a Portu nie świadczy usługi doradztwa inwestycyjnego.

– Historyczne wyniki inwestycji nigdy nie są gwarancją przyszłych zysków.

– Inwestycje na rynkach kapitałowych są zawsze ryzykowne.

– Portu nie gwarantuje osiągnięcia zysków z inwestycji.

– Nie jesteś pewien, jaki profil ryzyka jest dla Ciebie odpowiedni? Wypełnij naszą ankietę inwestycyjną, by to sprawdzić.

– Ten artykuł jest materiałem marketingowym.

Najnowsze artykuły

Lepsze miejsce dla Twoich pieniędzy

Uwolnij potencjał swojego kapitału. Konta oszczędnościowe nie chronią pieniędzy przed inflacją. Z kolei wysokie opłaty funduszy inwestycyjnych zabierają Twoje zyski. Na szczęście jest sposób, by inwestować lepiej – Ty decydujesz, a eksperci pracują dla Ciebie. Portu oferuje nowoczesny i efektywny sposób inwestowania dla każdego. Przygotujemy portfel na miarę Twoich potrzeb.