Jak realizować swoje cele finansowe – ustalając priorytety!

Ja realizować swoje cele finansowe - Ustalając priorytety!

Nawet jeśli chcielibyśmy pozwolić sobie w życiu na wszystko, niestety życie stawia przed nami różne ograniczenia, większe bądź mniejsze. Ograniczeni miejscem, czasem i środkami, którymi dysponujemy musimy wybierać pomiędzy tym, co chcemy, co jest dla nas ważne, a co najważniejsze. Dlatego dobrze jest, od czasu do czasu podsumować swoje finanse, by móc ocenić, kiedy będziemy mogli zrealizować nasze cele, ile czasu, pieniędzy i cierpliwości będzie nas to wszystko kosztować? Zatem, jakie wydatki czekają Cię w przyszłości? Które z nich są dla Ciebie najważniejsze? Przygotowaliśmy klika drobnych, ale skutecznych pomysłów na to, jak zaprząc swoją własną machinę finansową do spełniania Twoich życiowych oczekiwań i marzeń szybciej i bardziej efektywnie. Zapoznaj się z naszymi wskazówkami i spróbuj porównać przy ich pomocy powoli, ale skrupulatnie swoje priorytety finansowe. Nie zapomnij ich sobie zapisać, ponieważ według badań Dominican University w Kalifornii ludzie mają o 42% wyższe prawdopodobieństwo, że osiągną swój cel, kiedy go zapiszą. Zaczynajmy.

1. Uświadom sobie co już masz, a czego chcesz

Zestawiając portfel najważniejsze jest zrozumienie swojej bieżącej sytuacji finansowej, a także wyobrażenie sobie jak chcesz by wyglądała ona w przyszłości. Czy wiesz jakie wydatki mogłyby zaskoczyć Twój budżet? Do zbioru naszych celów finansowych zaliczają się zarówno te wydatki, które są przyjemne jak zakup nowego auta, jak również te nieuniknione jakim jest na przykład odkładanie na emeryturę. Jedną z podstawowych zdrowych praktyk finansowych jest zestawienie listy wydatków, które czekają nas w przyszłości. Czasem nawet nie pomyślimy o pewnych wydatkach, mimo, że nas przecież nie ominą. Myśląc na przykład o posiadaniu dzieci, nie próbujemy nawet policzyć jakie to przyniesie koszty na przestrzeni lat. Nie wspominając o standardowych wydatkach bieżących jak ubrania czy jedzenie, czekają nas także komunia, zajęcia dodatkowe, studia, czy po prostu coś co będziemy chcieli im zostawić po sobie. Co z nami? Często nawet nie zastanawiamy się nad tym, jak małe są szanse na to, że emerytura państwowa, za najbliższych kilkadziesiąt lat absolutnie nie będzie nam wystarczyć, jak pokazują prognozy analityków. Dobrze byłoby już teraz rozpocząć budowanie alternatywnego źródła środków finansowych na złote lata. W tym przypadku rozsądne inwestowanie jest jednym z najlepszych sposobów, by osiągnąć ten cel. Nie zapominajmy o tym, że szczęście sprzyja tym, którzy są na nie gotowi.

Przygotowaliśmy dla Ciebie przegląd najczęstszych sytuacji, na które są nam w życiu często potrzebne pieniądze, aby ułatwić Ci analizę Twojej sytuacji finansowej i pomóc w precyzyjnym wyznaczeniu celów finansowych.

Przykładowe cele finansowe

2. Bądź precyzyjny

Po wstępnym wyznaczeniu Twoich potencjalnych wydatków nastał czas, by uszeregować te sytuacje według ważności. Która z nich czeka Cię najprędzej? Która z nich jest bardziej odległa w czasie, ale będziesz potrzebował na nią dużej ilości środków? Ze względu na to, że w obecnej chwili może być trudno odgadnąć do jakiej szkoły wybierze się Twoje dziecko, lub ile będzie potrzebować na organizację wesela, opłaci się być w tych punktach tak precyzyjnymi jak to tylko możliwe, a wszystkie potencjalne sytuacje głęboko przemyśleć. Odpowiedz sobie na konkretne pytania:

Zaoszczędzona równowartość ilu pensji sprawi, że będę mógł spokojnie spać?

Za jaki czas chcę kupić mieszkanie lub dom?

W jakim wieku chcę odejść na emeryturę?

Jasno przedstawione cele i wyznaczenie dla nich horyzontu czasowego są kluczowe – jedynie w ten sposób będziesz mógł właściwie rozpisać swój budżet i zaplanować inwestycje.

3. Kości zostały rzucone

Po uczciwej analizie swoich potencjalnych przyszłych wydatków, nadeszła chwila by przypisać każdej sytuacji pozycję na podstawie ważności. Innymi słowy uszeregować te cele według Twoich priorytetów, zarówno jeżeli chodzi o pierwszeństwo w czasie, jak i to jak realizacja danego celu jest dla Ciebie istotna/konieczna w porównaniu z innymi. Na przykład:

#1 Spłata wysoko oprocentowanej pożyczki

#2 Rezerwa finansowa na nieoczekiwane wydatki (poduszka finansowa)

#3 Inwestowanie na emeryturę

#4 Niezbędne wydatki (samochód, AGD, inne domowe potrzeby)

#5 Pieniądze dla dzieci na studia

#6 Inne wydatki (remont mieszkania/domu, wakacje i.t.p.)

Gratulujemy! Stworzyłeś swoją własną listę celów finansowych, których będziesz się trzymał w przyszłości. Jak często mówimy u nas na blogu zdając sobie sprawę z zasady działania odsetek składanych: najważniejsze to zacząć już.

4. Kiedy i ile?

Kolejnym krokiem jest oczywiście obliczenie i oszacowanie, ile pieniędzy na spełnienie poszczególnych punktów będzie potrzeba zaoszczędzić co miesiąc. W przypadku, w którym będziesz inwestować te pieniądze, nie zapomnij, by wziąć pod uwagę terminu realizacji każdego z Twoich celów. Jeśli planujesz zakup auta za 4 lata, środki powinny być zainwestowane w bardziej konserwatywny sposób niż te, które zainwestujesz z myślą o emeryturze w perspektywie 20 lat. Jak jednak upewnić się jakiego rodzaju inwestycja na realizację poszczególnych celów jest najbardziej korzystna?

Na naszej stronie Portu, pomożemy Ci z Twoim planem finansowym. Najlepiej byłoby założyć sobie portfel dla każdego ze swoich celów finansowych. Zakładając taki portfel wystarczy ustalić swój horyzont inwestycyjny, a Portu zaproponuje Ci najbardziej korzystny stopień ryzyka. Generalnie sprawdza się zasada, że im dłuższy horyzont inwestycyjny, to na tym bardziej ryzykowny portfel możesz sobie pozwolić. Następnie ustal wysokość kwoty, którą planujesz uzyskać, by Portu mogło zarekomendować Ci, ile powinieneś wpłacić na początek i jak wysokich wpłat miesięcznych miałbyś dokonywać, by osiągnąć ustalony cel w planowanym przez Ciebie terminie.

Portu kalkulator - wkład na hipotekę

5. Realizuj cele krok po kroku i miej z nich radość

Dzięki temu, że uszeregowałeś poszczególne cele według ważności, możesz teraz skoncentrować się na ich realizacji zgodnie z ustalonymi przez Ciebie priorytetami. Na przykład: spłaciłeś już pożyczkę? Super, możesz teraz skupić się na wytworzeniu poduszki finansowej. W realizacji Twoich priorytetów pomóc może ustalenie konkretnych kwot, które będziesz oszczędzał każdego miesiąca w związku z ustalonymi przez Ciebie celami. Weź pod uwagę swoje szacunki, swoje aktualne możliwości finansowe oraz czas, w którym spodziewasz się osiągnąć każdy poszczególny cel, aby rozdzielić poszczególne sumy we właściwych proporcjach zgodnych z Twoimi priorytetami, możliwościami i czasem realizacji. Na przykład:

400 złoty miesięcznie na emeryturę

1 400 złotych miesięcznie na przyszły wkład do hipoteki

300 złotych miesięcznie na nowy samochód

600 złotych miesięcznie na poduszkę finansową

W momencie, w którym spełnisz niektóre ze swoich celów, możesz rozpocząć spełnianie następnych, zgodnie z Twoimi priorytetami, lub przekierować wolne środki na spełnianie wciąż niespełnionych celów. Nie zapomnij nagrodzić się czymś co da Ci radość, dziękując sobie za zrealizowany cel 😊

6. Dostosowuj i ulepszaj swoje cele

Jak wszyscy wiemy, życie jest często nieprzewidywalne. Dlatego może się tak przytrafić, że niektóre z Twoich celów staną się bardziej aktualne niż inne. Może się także zdarzyć, że wraz z zyskiwaniem doświadczenia życiowego zmienisz priorytety i będziesz chciał zrealizować zupełnie inne cele. Dlatego, rewiduj swoje plany i w razie potrzeby dostosowuj cele finansowe do nowej sytuacji, ale nie pozwól sobie na to, by użyć zmian zachodzących w Tobie i w Twoich priorytetach jako wymówki, by pochopnie skonsumować inwestowane środki przed czasem.

Nie zapomnij także o funkcji Rozsądnego obniżania ryzyka, jeśli znasz konkretny moment w przyszłości, w którym będziesz potrzebował zamknąć swoją inwestycję. Bowiem, wraz z kończącym się horyzontem inwestycyjnym warto zmieniać profil ryzyka na niższy. Dzięki temu można stopniowo zabezpieczać wartość portfela przed nieprzewidywalnymi wahaniami wraz ze zbliżającym się momentem realizacji inwestycji. W swoim portfelu na miarę w Portu wystarczy, że włączysz funkcję Rozsądnego obniżania ryzyka na swoim profilu związanym z konkretnym portfelem, by Portu zajęło się tym za Ciebie na przestrzeni lat.

Trzymamy kciuki za realizację Twoich celów, zarówno tych finansowych jak i niefinansowych.

—————————————————————–

Na co zwrócić uwagę po przeczytaniu tego artykułu?

– Artykuł nie jest rekomendacją inwestycyjną.

– Historyczne wyniki inwestycji nigdy nie są gwarancją przyszłych zwrotów.

– Inwestycje na rynkach kapitałowych są zawsze ryzykowne.

– Portu nie gwarantuje osiągnięcia zysków z inwestycji na rynkach kapitałowych.

– Nie jesteś pewien, jaki profil ryzyka jest dla Ciebie odpowiedni lub czy np. inwestowanie tematyczne jest dla Ciebie? Wypełnij naszą ankietę inwestycyjną, by to sprawdzić.

Najnowsze artykuły

Lepsze miejsce dla Twoich pieniędzy

Uwolnij potencjał swojego kapitału. Konta oszczędnościowe nie chronią pieniędzy przed inflacją. Z kolei wysokie opłaty funduszy inwestycyjnych zabierają Twoje zyski. Na szczęście jest sposób, by inwestować lepiej – Ty decydujesz, a eksperci pracują dla Ciebie. Portu oferuje nowoczesny i efektywny sposób inwestowania dla każdego. Przygotujemy portfel na miarę Twoich potrzeb.