Przedstawiamy podsumowanie najciekawszych wiadomości ze świata FinTech z ostatniego tygodnia. 👇
Ilość transakcji w stablecoinach przekroczyła liczbę transakcji kartami Visa i Mastercard łącznie
Co się stało?
Stablecoiny, czyli kryptowaluty zaprojektowane tak, aby utrzymywały stabilną wartość dzięki mechanizmom opartym na tradycyjnych walutach fiat, zyskały na popularności w 2024 roku. Widać to po wolumenie transakcji – w ubiegłym roku z wykorzystaniem stablecoinów przesłano równowartość około 27,6 biliona dolarów, co stanowi więcej o 7,7% do łącznego wolumenu transakcji z wykorzystaniem Visy i Mastercard.
Co to oznacza?
USDT firmy Tether, czyli największy stablecoin na świecie pod względem kapitalizacji rynkowej, odpowiadał średnio za 79,7% wolumenu obrotu stablecoinami, jednocześnie umacniając swoją pozycję w środowisku gwałtownie rosnących rezerw stablecoinów na scentralizowanych giełdach. Podaż stablecoinów wzrosła w 2024 roku o 59%, osiągając 1% całkowitej podaży amerykańskich dolarów.
Więcej aktualności ze świata FinTech
Grayscale uruchomił fundusz inwestycyjny dla dogecoina. Jest on przeznaczony dla inwestorów instytucjonalnych i oferuje ekspozycję na kryptowalutę, która została oparta na litecoinie, a obecnie jest najpopularniejszym memecoinem pod względem kapitalizacji rynkowej. Otworzenie funduszu zbiega się czasowo ze zwiększającym się zainteresowaniem memecoinami, co potwierdzają niedawne uruchomienie TRUMP memecoina na solanie oraz prośby o uruchomienie ETF na dogecoina i inne memecoiny.
Neobanki zdobywają coraz większy udział w rynku kosztem tradycyjnych banków. 9% Brytyjczyków posiada swoją główną kartę debetową jedynie w neobankach. Według badania RFI Global odsetek użytkowników cyfrowych usług finansowych wzrósł z 16% w 2018 roku do 50% w 2024 roku, podczas gdy udział dużych banków spadł z 85% do 71%. Neobanki cieszą się szczególną popularnością wśród młodszych klientów dzięki wygodzie i nowoczesnym funkcjom cyfrowym. Wzrost kosztów życia skłania Brytyjczyków do częstszego korzystania z oszczędności, kredytów i usług BNPL, a konkurencja między bankami prowadzi do atrakcyjniejszych ofert i bonusów.
Bankomaty Barclays „rozdawały” gotówkę. Bank w weekend zmagał się z awarią w obszarze usług online i mobilnych. Informacja o zaistniałym błędzie szybko rozprzestrzeniła się na TikToku, co doprowadziło do gromadzenia się tłumów w piżamach przy bankomatach. Policja w Londynie interweniowała, ostrzegając, że pieniądze nie są naprawdę darmowe i zostaną pobrane z kont po przywróceniu usług.
Polski fintech Wealthon pozyskał 531 milionów złotych finansowania. 31 milionów złotych kapitału od 3TS Capital Partners i aniołów biznesu oraz do 500 milionów złotych finansowania dłużnego od funduszy powiązanych z Fortress Investment Group. Środki te mają umożliwić spółce prace nad rozwojem nowych produktów finansowych, ekspansję zagraniczną oraz posłużyć jako kapitał do udzielania pożyczek swoim klientom. Wealthon, założony w 2019 roku, początkowo oferował jedynie pożyczki dla przedsiębiorców, obecnie jednak stał się fintechem o dużym potencjale, oferującym produkty pomagające zarządzać finansami dedykowane dla małych i średnich przedsiębiorstw.
InPost zainstalował już ponad 250 paczkomatów w sklepach Aldi w Wielkiej Brytanii. Spółka nie chce na tym poprzestać i planuje dalszą rozbudowę sieci logistycznej, co może stworzyć nawet 12 000 nowych miejsc pracy. Do 2029 roku firma zainwestuje w Wielkiej Brytanii prawie 1 miliard funtów, a w 2024 roku przejęła pełną kontrolę nad Menzies Distribution Limited, podwajając liczbę dostarczonych paczek do 93,2 milionów. Na koniec 2024 roku InPost miał w Wielkiej Brytanii 13 000 punktów OOH (ang. Out Of Home delivery) i 9 200 paczkomatów, a w całej Europie 82 000 punktów dostawy. W 2024 roku firma obsłużyła prawie 1,1 miliarda przesyłek i testowała wdrożenie płatności odroczonych w ramach usługi InPost Pay.
Nielegalny handel fałszywymi wersjami aplikacji mObywatel. Proceder rozwija się dynamicznie, umożliwiając między innymi rejestrację kart SIM, potencjalne fałszerstwa wyborcze czy zakup alkoholu niepełnoletnim. Mimo licznych zabezpieczeń oryginalnego mDowodu, brakuje skutecznych przepisów ograniczających proceder, a społeczeństwo często nie weryfikuje autentyczności e-dokumentu. Eksperci alarmują, że obecne metody sprawdzania mDowodu, jak animowana flaga Polski, są niewystarczające i zalecają skanowanie kodu QR. Rząd zapowiada kampanię edukacyjną w tej sprawie, ale nie prowadzi prac nad regulacjami, które mogłyby skutecznie zapobiec nadużyciom.
—————————————————————–
Na co zwrócić uwagę po przeczytaniu niniejszego artykułu?
– Artykuł nie jest rekomendacją inwestycyjną, a Portu nie świadczy usługi doradztwa inwestycyjnego.
– Historyczne wyniki inwestycji nigdy nie są gwarancją przyszłych zysków.
– Inwestycje na rynkach kapitałowych są zawsze ryzykowne, a Portu nie gwarantuje osiągnięcia zysków z inwestycji.
– Nie jesteś pewien, jaki profil ryzyka jest dla Ciebie odpowiedni? Wypełnij naszą ankietę inwestycyjną, by to sprawdzić.
– Artykuł jest materiałem marketingowym.