Przegląd FinTech – Badanie BlackRock zaleca posiadanie Bitcoinów w swoim portfelu oraz inne wiadomości

Przedstawiamy podsumowanie najciekawszych wiadomości ze świata FinTech z ostatniego tygodnia. 👇

Badanie przeprowadzone przez BlackRock zaleca alokację 84,9% Bitcoinów w celu zoptymalizowania portfela

Co się stało:

BlackRock, największy i najbardziej wpływowy zarządzający aktywami na świecie, twierdzi w swoim badaniu alokacji aktywów, że Bitcoin dla inwestorów chcących zmaksymalizować zyski powinien stać się instrumentem kluczowym. Badanie, opublikowane już w 2022 roku, ponownie znalazło się w centrum uwagi.

Ustalenia BlackRock pokazują, że dla portfela 60-40 (60% akcji i 40% obligacji) ze stałą awersją do ryzyka γ = 1,50, optymalna alokacja w Bitcoin powinna wynosić oszałamiających 84,9%. Autorzy badania zalecają podzielenie pozostałych 15,1% między akcje i obligacje.

Co to oznacza:

Poglądy BlackRock na Bitcoina zmieniły się znacząco w ostatnich latach. Jeszcze w 2017 r. dyrektor generalny firmy, Larry Fink, określał najstarszą kryptowalutę mianem „indeksu do prania brudnych pieniędzy”. Jednak od tego czasu zarówno on, jak i firma zmienili zdanie, a w lipcu 2023 r. BlackRock złożył wniosek do amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd o utworzenie funduszu ETF na Bitcoin.

W Europie w Bitcoina można już inwestować również za pośrednictwem tak zwanych funduszy ETP. Niesie to ze sobą szereg korzyści; są one notowane na regulowanych rynkach finansowych, nie musisz również obawiać się na przykład kradzieży swojego portfela kryptowalutowego. Możliwość inwestowania w kryptowaluty poprzez fundusze ETP, również w Bitcoina, oferuje Portu Crypto.

Inne wiadomości z branży FinTech

Inwestycje w FinTech spadły o 17%. Globalne finansowanie FinTechów spadło do 52,4 mld USD w pierwszej połowie 2023 r., czyli o 17% w porównaniu z drugą połową 2022 r., przy czym największy udział w inwestycjach miały Stany Zjednoczone. W Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce inwestycje w FinTechy spadły o mniej niż połowę.

Francuski organ nadzorujący prywatność kwestionuje legalność Worldcoin. Kryptowaluta Worldcoin, o której pisaliśmy na przykład w naszym newsletterze, zwróciła uwagę francuskich władz, ponieważ gromadzenie przez nią danych biometrycznych „wydaje się wątpliwe”.

Australijski regulator pozywa brokera eToro. Australijska Komisja Papierów Wartościowych i Inwestycji pozywa internetową platformę inwestycyjną za rzekomy brak uczciwego i sprawiedliwego działania przy sprzedaży kontraków na różnice kursowe (CFD – contract for differences), w wyniku czego 77% klientów detalicznych straciło pieniądze.

—————————————————————–

Na co zwrócić uwagę po przeczytaniu artykułu?

– Artykuł nie jest rekomendacją inwestycyjną, a Portu nie świadczy usługi doradztwa inwestycyjnego.

– Historyczne wyniki inwestycji nigdy nie są gwarancją przyszłych zysków.

– Inwestycje na rynkach kapitałowych są zawsze ryzykowne.

– Portu nie gwarantuje osiągnięcia zysków z inwestycji.

– Nie jesteś pewien, jaki profil ryzyka jest dla Ciebie odpowiedni? Wypełnij naszą ankietę inwestycyjną, by to sprawdzić.

– Niniejszy artykuł jest materiałem marketingowym.

Najnowsze artykuły

Lepsze miejsce dla Twoich pieniędzy

Uwolnij potencjał swojego kapitału. Konta oszczędnościowe nie chronią pieniędzy przed inflacją. Z kolei wysokie opłaty funduszy inwestycyjnych zabierają Twoje zyski. Na szczęście jest sposób, by inwestować lepiej – Ty decydujesz, a eksperci pracują dla Ciebie. Portu oferuje nowoczesny i efektywny sposób inwestowania dla każdego. Przygotujemy portfel na miarę Twoich potrzeb.