Szukaj
Close this search box.

Przegląd FinTech – Pokolenie Z i millenialsi preferują kryptowaluty od akcji i inne wiadomości FinTech

Przedstawiamy podsumowanie najciekawszych wiadomości ze świata FinTech z ubiegłego tygodnia 👇

Pokolenie Z i millenialsi wolą kryptowaluty od akcji

Co się stało?

Nowe badanie pokazuje, że młodzi Amerykanie częściej są właścicielami kryptowalut niż akcji. Wskazuje to na zmianę ich podejścia do finansów i inwestowania w porównaniu ze starszymi pokoleniami. Badanie wykazało, że 20% pokolenia Z (18-26 lat) i 22% milenialsów (27-42 lat) jest znacznie bardziej skłonnych do inwestowania w aktywa alternatywne, takie jak kryptowaluty i NFT, w zestawieniu ze starszymi generacjami.

Co to oznacza?

Niektóre wcześniejsze badania sugerowały już, że pokolenie Z i milenialsi są w najwększym stopniu skłonni wybierać kryptowaluty w porównaniu z innymi grupami osób. Badania te pokazują, jak młodsze pokolenia dywersyfikują swoje portfele inwestycyjne z pominięciem nieruchomości i tradycyjnych rynków kapitałowych skłaniając się ku rynkowi krypto.

Więcej aktualności ze świata FinTech

Wycena Revolut wzrosła o 45%. Firma Schroder zwiększyła wycenę swoich udziałów w Revolut o 45%. Zmiana ta oznacza, że wartość Revolut wzrosła do 25,7 miliardów dolarów z 17,7 miliardów dolarów w ubiegłym roku. Ruch ten jest reakcją na ogólny wzrost wartości spółek fintechowych na ryknu. Wartość Revolut jest jednak nadal niższa niż jeszcze 31 grudnia 2021 roku, kiedy to firma była wyceniana na 33 miliardów dolarów.

Rząd Stanów Zjednoczonych jest jednym z największych posiadaczy kryptowalut. Dzięki nowemu narzędziu można śledzić kryptowaluty posiadane przez poszczególne rządy w czasie rzeczywistym. Według statystyk, rząd Stanów Zjednoczonych jest największym bitcoinowym wielorybem wśród państw świata, posiadając ponad 200 tysięcy bitcoinów. Rząd Wielkiej Brytanii, zajmujący drugie miejsce, posiada ponad 61 tysięcy bitcoinów, podczas gdy rząd Niemiec znajduje się na trzecim miejscu z prawie 50 tysiącami bitcoinów. Rząd Salwadoru – pierwszego kraju, który wprowadził bitcoina jako legalny środek płatniczy we wrześniu 2021 roku – posiada znacznie mniej tej kryptowaluty niż inne kraje, według dostępnych danych, szacuje się, że ilość posiadanych przez nich bitcoinów to około 6 tysięcy.

Sztuczna inteligencja będzie kluczowa dla sektora finansów. Generatywna sztuczna inteligencja zdobywa szturmem rynek usług finansowych, a banki i firmy FinTech powinny poważnie się nią zainteresować i zacząć reagować na obecną sytuację. Wykorzystanie generatywnej sztucznej inteligencji w bankowości do gromadzenia i interpretowania danych finansowych umożliwi menedżerom banków podejmowanie świadomych decyzji, oferowanie spersonalizowanych usług, wykrywanie oszustw i podejrzanych transakcji, ocenę ryzyka i wykonywanie szeregu innych ważnych zadań.

Sztuczna inteligencja niepostrzeżenie coraz bardziej wkracza do naszego życia. BNP Paribas wprowadza pilotażowy projekt z generatywną sztuczną inteligencją o nazwie GENiusz, wspierając pracowników w dostępie do wewnętrznej bazy wiedzy banku. Chatbot ten jest dostępny dla pracowników z różnych obszarów, takich jak bankowość detaliczna, korporacyjna, ESG, cyberbezpieczeństwo i HR. GENiusz dostarcza spójnych odpowiedzi i wskazuje odpowiednie dokumenty źródłowe, a jego funkcjonalność jest ciągle rozwijana z planami rozszerzenia dostępu dla kilku tysięcy pracowników. Aplikacja GENiusz jest oparta na technologii GenAI.

Polska na czwartym miejscu w regionie EMEA pod względem najwyższych wydatków na przeciwdziałanie przestępczości finansowej. Według badania LexisNexis Risk Solutions i Forrester Consulting, roczne koszty compliance w Polsce wynoszą ponad 10 miliardów dolarów. Głównymi czynnikami zwiększającymi te koszty są koszty pracy (40%), technologii (32%), infrastruktury (15%) i outsourcingu (13%). Respondenci z Polski wyrażają również rosnące obawy dotyczące korupcji, łapownictwa w łańcuchach dostaw oraz prania pieniędzy z wykorzystaniem handlu, co wskazuje na zwiększone zagrożenia związane z handlem międzynarodowym.

Coraz więcej stron i reklam podszywa się pod znane marki i instytucje, uważajmy! W 2023 roku liczba domen phishingowych zablokowanych przez zespół do spraw cyber-bezpieczeństwa CSIRT KNF wzrosła do ponad 30 tysięcy podczas gdy rok wcześniej było ich 17,2 tysiąca. Ponadto, zespół zgłosił także blisko 8 tysięcy oszukańczych reklam w mediach społecznościowych, z których wiele wykorzystywało wizerunek takich marek jak Baltic Pipe, PGNiG czy Tesla. Najczęściej wykrywane oszustwa dotyczyły fałszywych inwestycji, a ogólna liczba domen phishingowych wzrosła z 11 468 w 2021 roku do 30 140 w 2023 roku. Raport CSIRT KNF wskazuje na fałszywe inwestycje jako jedno z głównych zagrożeń dla klientów rynku finansowego w Polsce, a także podkreśla znaczenie edukacji w zakresie cyber-bezpieczeństwa.

Najnowsze artykuły

Lepsze miejsce dla Twoich pieniędzy

Uwolnij potencjał swojego kapitału. Konta oszczędnościowe nie chronią pieniędzy przed inflacją. Z kolei wysokie opłaty funduszy inwestycyjnych zabierają Twoje zyski. Na szczęście jest sposób, by inwestować lepiej – Ty decydujesz, a eksperci pracują dla Ciebie. Portu oferuje nowoczesny i efektywny sposób inwestowania dla każdego. Przygotujemy portfel na miarę Twoich potrzeb.