Szukaj
Close this search box.

Pokonaj swój lęk #1 – Arachnofobia lęk przed pająkami

Pokonaj swój strach

W Portu w tym roku pokonujemy swoje lęki. Niezależnie od tego czy są to te bardziej powszechne lęki jak strach przed zwierzętami czy wysokością, czy też strach przed inwestowaniem lub rozmową o finansach. Jeśli i Ty zmagasz się z jednym z nich, teraz jest czas, aby spróbować go pokonać.

Strach przed własnym strachem. Właśnie tak wielu definiuje fobię. Jedną z najczęstszych jest arachnofobia czyli strach przed pająkami.

Zacznijmy jednak od podstaw, czyli od lęku przed zwierzętami, który jest określany mianem zoofobii. Może on przybierać różne formy, nawet te bardziej intensywne, które negatywnie wpływają na nasze życie. Najczęściej ludzie obawiają się pająków, psów czy owadów żądlących, niektórzy doświadczają także strachu przed ptakami.

W praktyce, każdy z tych rodzajów fobii ma swoją konkretną nazwę. Strach przed wężami to ophiodofobia, przed owadami to entomofobia, przed kotami ailurofobia, a przed ptakami to ornitofobia.

Kiedy jest to fobia, a kiedy zwykły lęk?

Strach przed zwierzętami typowo zaczyna się już w młodym wieku, najczęściej w dzieciństwie. W trakcie rozwoju dziecka, strach przed różnymi zwierzętami to rzecz normalna. Diagnozuje się go dopiero jako fobię, gdy jest naprawdę silny, negatywnie wpływa na codzienne życie i trwa dłużej niż 6 miesięcy.

Jednym z najczęstszych rodzajów fobii specyficznych jest właśnie arachnofobia lub inaczej nadmierny i irracjonalny strach przed pająkami. Wielu, którzy cierpią z tego powodu zdaje sobie sprawę z tego, że ten strach nie jest racjonalny, ale nie potrafią nic z tym zrobić. Nawet jeśli górujemy nad pająkiem wzrostem, siłą i inteligencją, nie zmienia to faktu, że budzi on w nas paniczny strach, który może doprowadzić do ataku paniki. Atakowi paniki może zaś towarzyszyć płacz, drgawki, nieregularny oddech czy podwyższone tętno oraz silne poczucie niepokoju i braku kontroli nad sytuacją.

Jak człowiek może nabawić się fobii?

  • Traumatyczne przeżycia: strach przed pająkami po nieprzyjemnym przeżyciu, które mogło mieć miejsce w dzieciństwie bądź w dorosłości.
  • Dziedziczność: lęk przed pająkami może być dziedziczny, oznacza to, że ludzie są bardziej podatni, jeśli ktoś z rodziny wcześniej także cierpiał na tego typu fobię.
  • Wpływ społeczny: strach przed pająkami może się także zrodzić wskutek zapoznania się ze przykrymi i złymi doświadczeniami innych osób.
  • Czynniki psychologiczne: niektórzy ludzie silniej odczuwają lęki niż inni, i są bardziej podatni na doznawanie ataków paniki, które objawiają się płaczem, drgawkami, nieregularnym oddechem czy podwyższonym pulsem.

 

Strach sprawia, że człowiek unika miejsc i sytuacji, które mogłyby go przywołać. To może w dużym stopniu wpływać na nasze życie. Istnieje jednak kilka sposobów na to, jak radzić sobie ze strachem przed pająkami:

  • Odwrażliwianie (desensytyzacja): stopniowo zwiększaj swoją ekspozycję na pająki, na przykład oglądając je na zdjęciach lub filmach wideo, albo przyglądaj się żywym pająkom z bezpiecznej odległości. Tylko pamiętaj niektóre skaczą!
  • Techniki relaksacyjne: naucz się technik relaksacyjnych, takich jak ćwiczenia oddechowe czy medytacja, które pomogą Ci uspokoić się przy spotkaniu z pająkiem.
  • Zmiana perspektywy: spróbuj na to spojrzeć tak, że pająki są bardzo pożyteczne dla ekosystemu, a większość z nich nie stwarza żadnego niebezpieczeństwa dla ludzi.
  • Zapobieganie: jak już wiemy, ta choroba może mieć również genetyczne podłoże. Jeśli cierpi na nią rodzic, jest duże prawdopodobieństwo, że będzie na nią również cierpieć dziecko. Przeciwdziałaj jej pojawieniu się i pokaż dziecku jak radzić sobie z tym lękiem.

Jaką mamy dla Ciebie radę na koniec? Spróbuj znaleźć szczegółowe informacje na temat Twojego strachu, porozmawiaj o nim z bliskimi czy specjalistami. Staraj się racjonalnie ocenić zagrożenie związane z Twoim strachem, zastanów się, co wywołuje reakcje lękową, dlaczego tak się dzieje i od czego to się zaczęło. Dobrym sposobem, aby pomóc sobie z pokonaniem strachu przed pająkami jest spotkanie z nimi twarzą w twarz, odwiedzając na przykład Wystawę Pająków. Dowiedz się o nich czegoś więcej, zapoznaj się z różnymi gatunkami, a jeśli zbierzesz się na odwagę, możesz spróbować potrzymać pająka na ręce. Pozwoli Ci to pokonać swój lęk, a także przełamać negatywne przekonania odnośnie pająków.

Najnowsze artykuły

Lepsze miejsce dla Twoich pieniędzy

Uwolnij potencjał swojego kapitału. Konta oszczędnościowe nie chronią pieniędzy przed inflacją. Z kolei wysokie opłaty funduszy inwestycyjnych zabierają Twoje zyski. Na szczęście jest sposób, by inwestować lepiej – Ty decydujesz, a eksperci pracują dla Ciebie. Portu oferuje nowoczesny i efektywny sposób inwestowania dla każdego. Przygotujemy portfel na miarę Twoich potrzeb.