Przedstawiamy podsumowanie najciekawszych wiadomości ze świata FinTech z mijającego tygodnia 👇
Skala wykorzystania złośliwego oprogramowania w bankowości mobilnej wzrosła o 32%
Co się stało?
W ciągu ostatnich 12 miesięcy odnotowano znaczny wzrost liczby użytkowników napotykających trojany w bankowości mobilnej. Liczba ataków na użytkowników Androida wzrosła o 32% w porównaniu do 2022 roku. Z kolei liczba użytkowników dotkniętych złośliwym oprogramowaniem na komputerach stacjonarnych spadła o 11% w 2023 roku.
Co to oznacza?
Głównym celem ataków nadal pozostają konsumenci – 61,2% ataków skierowanych jest właśnie w ich kierunku. Istotnym zagrożeniem pozostał phishing finansowy, który w przypadku użytkowników biznesowych stanowił 27,32% wszystkich ataków phishingowych, a w przypadku zwykłych konsumentów – 30,68%. Najczęściej spotykane były próby podszycia się pod sklepy internetowe, które stanowiły 41,65% wszystkich raportowanych prób phishingu finansowego. W raporcie podkreślono również wzrost phishingu kryptowalutowego o 16% rok do roku. Liczba ataków wzrosła z 5,04 miliona w 2022 roku na 5,84 w 2023 roku.
Więcej aktualności ze świata FinTech
Kolejna grzywna dla Binance. Kanada ukarała Binance grzywną w wysokości 6 milionów dolarów kanadyjskich za naruszenie ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy (AML). Firma nie zarejestrowała się jako zagraniczna instytucja pieniężna w Kanadzie. Ponadto firma nie zgłosiła tysięcy dużych transakcji w wirtualnych walutach o wartości przekraczającej 10 000 dolarów kanadyjskich. Binance musi zapłacić grzywnę, pomimo że rok temu opuściło rynek kanadyjski, podając jako powód tamtejsze otoczenie regulacyjne.
Vodafone chce zintegrować portfele kryptowalutowe z kartami SIM. Brytyjski dostawca usług telekomunikacyjnych, który działa również w Polsce (do grupy Vodafone należy sieć PLUS), ma nadzieję na udostępnienie technologii blockchain użytkownikom smartfonów poprzez integrację portfeli kryptowalutowych z kartami SIM.
Z BLIKA korzysta już aktywnie 16,3 milionów użytkowników. W pierwszym kwartale 2024 roku BLIK odnotował znaczący wzrost liczby transakcji o blisko 40% w porównaniu z tym samym okresem poprzedniego roku. Przeprowadzono łącznie 518 milionów operacji o wartości 73,9 miliarda złotych. Największy wzrost zanotowano przy okazji transakcji online, gdzie wartość zakupów wzrosła o 28% osiągając wartość 37,8 miliardów złotych, przy czym najwięcej operacji płatniczych zostało zrealizowanych na platformach typu marketplace. Dynamicznie rośnie również popularność przelewów na telefon BLIK oraz transakcji w sklepach stacjonarnych, gdzie użytkownicy dokonali 105,2 milionów płatności o wartości 5,9 miliarda złotych. Godny odnotowania jest również zauważalny wzrost wykorzystania płatności zbliżeniowych. BLIK kontynuuje swój rozwój, coraz bardziej wpisując się w rzeczywistość płatniczą Polaków. Stale wprowadza nowe funkcje, takie na przykład jak BLIK Płacę Później, która jest już dostępna dla klientów wybranych banków. BLIK jest także coraz częściej wykorzystywany w przestrzeni administracji publicznej.
Przeciętny Polak pracuje 40,4 godziny w tygodniu. Nie dziwi więc, że Polacy zapytani o 4-dniowy tydzień pracy wyrazili swój entuzjazm. Badanie przeprowadzone przez ClickMeeting pokazuje, że większość Polaków preferuje 4-dniowy tydzień pracy, choć 40% z tych osób uważa, że taka zmiana nie wpłynie na obniżenie dochodów. Ponadto, 54% respondentów wskazało na pracę zdalną/hybrydową jako alternatywę, jeśli skrócenie tygodnia pracy nie jest możliwe. Polska znajduje się w czołówce krajów o najdłuższym tygodniu pracy w Europie, co skłania do dyskusji nad wprowadzeniem bardziej efektywnych modeli. Badania sugerują, że skrócenie tygodnia pracy może poprawić efektywność i zdrowie zawodowe pracowników oraz nie musi negatywnie wpływać na dochody firm, co potwierdzają wyniki badań z Wielkiej Brytanii.
Każdego dnia Polacy wykonują 23,3 miliona transakcji zbliżeniowych. Według danych NBP, niemal wszystkie płatności w terminalach w drugiej połowie 2023 roku były transakcjami zbliżeniowymi, co wskazuje na dominację tej formy płatności. Liczba wydanych kart umożliwiających płatności bezdotykowe wzrosła do 97,2% na koniec grudnia 2023 roku. Średnia wartość pojedynczej płatności bezdotykowej wyniosła w II połowie poprzedniego roku 64,4 złotych. Natomiast, łączna wartość transakcji wzrosła aż o 10,1% w drugim półroczu 2023 roku w porównaniu z pierwszymi 6 miesiącami, co wskazuje na szybko rosnącą popularność tego sposobu płacenia. Nie ulega wątpliwości, że płatności zbliżeniowe stały się dominującą metodą realizacji transakcji, wykorzystujemy do tego nie tylko tradycyjne plastikowe karty, ale także rozwiązania płatnicze dostępne poprzez smartfony czy smartwatche.