Przygotowaliśmy kilka najciekawszych nowości ze świata Fintech z mijającego tygodnia.
Giełda kryptowalut Bittrex ogłosiła bankructwo w USA
Co się stało:
W marcu firma Bittrex ogłosiła, że do końca kwietnia zakończy swoją działalność w USA z uwagi na tamtejsze nieprzyjazne środowisko regulacyjne i ekonomiczne. Jednak w między czasie amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) zdążyła w zeszłym miesiącu oskarżyć firmę o prowadzenie niezarejestrowanej giełdy.
Teraz Bittrex złożył wniosek o upadłość. Według danych podanych przez giełdę, ma ona ponad 100 tysięcy wierzycieli, a jej zobowiązania i aktywa szacowane są na kwotę pomiędzy 500 milionów, a 1 milardem dolarów.
Co to oznacza:
Firma dołącza do innych firm kryptowalutowych FTX, Celsius, Voyager i BlockFi, które ogłosiły upadłość w ciągu ostatniego roku. Przedstawiciele poinformowali, że firma nadal przechowuje kryptowaluty amerykańskich klientów, którzy nie wycofali środków przed 30 kwietnia.
Według Brittexu, aktywa te pozostają bezpieczne, a firma ma poprosić sąd upadłościowy o ponowne ograniczone otwarcie kont dla klientów, aby mogli oni wypłacić swoje środki.
Ciekawym jest to, że problem nie dotyczy Brittex Global, które będzie nadal na bieżąco świadczyć usługi klientom spoza USA.
Na inwestorów inwestujących za pośrednictwem Portu Crypto, koniec działalności Brittex nie ma bezpośredniego wpływu. Nie wiąże się to z zagrożeniem bezpieczeństwa, prywatne klucze cyfrowe do monet na Portu Crypto są przechowywane w bezpiecznych depozytach emitentów ETP.
Inne wiadomości ze świata FinTech
Szef centralnego banku w Irlandii nazywa kryptowaluty schematem Ponziego. Gubernator Gabriel Makhlouf napisał, że podczas gdy bank pozostaje otwarty na potencjał jaki posiadają „tokeny z pokryciem” – kryptowaluty bez pokrycia są zupełnie inną propozycją i powinny być dokładnie regulowane.
Najnowszy raport firmy PayPal ujawnił, co najbardziej irytuje polskich klientów podczas zakupów online. Podczas gdy zaufanie i bezpieczeństwo są najważniejszymi czynnikami dla większości europejskich konsumentów, dla 46% polskich klientów to długość procesu zakupowego jest największym problemem powstrzymującym ich przed dokonywaniem większej ilości zakupów online. Co ciekawe, 44% respondentów podało za powód obawy dotyczące bezpieczeństwa.
Parlament Europejski odradza wdrażanie cyfrowego euro. Ta rekomendacja mogłaby zmienić się jedynie w przypadku pojawienia się nowych okoliczności sprzyjających takiej decyzji. Raport PE wskazuje bowiem, że pojawienie się cyfrowego euro wiąże się z wieloma zagrożeniami. CBDC (pieniądze cyfrowe) konkurowałyby z bankami i fintechami, co mogłoby zaszkodzić sektorowi bankowemu. Z drugiej strony CBDC mogłyby pomóc na przykład w rozwiązaniu problemu wysokich kosztów i opóźnień w przypadku międzynarodowych przekazów pieniężnych.
—————————————————————–
Na co zwrócić uwagę po przeczytaniu artykułu?
– Artykuł nie jest rekomendacją inwestycyjną, a Portu nie świadczy usługi doradztwa inwestycyjnego.
– Historyczne wyniki inwestycji nigdy nie są gwarancją przyszłych zysków.
– Inwestycje na rynkach kapitałowych są zawsze ryzykowne.
– Portu nie gwarantuje osiągnięcia zysków z inwestycji.
– Nie jesteś pewien, jaki profil ryzyka jest dla Ciebie odpowiedni? Wypełnij naszą ankietę inwestycyjną, by to sprawdzić.
– Niniejszy artykuł jest materiałem marketingowym.