Szukaj
Close this search box.

Przegląd FinTech – BBVA podpisuje umowę z OpenAI i inne wiadomości z branży

Przedstawiamy podsumowanie najciekawszych wiadomości ze świata FinTech z mijającego tygodnia 👇

BBVA masowo udostępnia ChatGPT swoim pracownikom

Co się stało:

Hiszpańska grupa bankowa BBVA zwiększa wykorzystanie sztucznej inteligencji. Jest to pierwszy europejski bank, który podpisał umowę z OpenAI, umożliwiając tysiącom swoich pracowników korzystanie z ChatGPT. Obecnie przewidziano wydanie aż 3000 licencji wersji ChatGPT Enterprise poszczególnym pracownikom, aby zwiększyć produktywność i wydajność procesów oraz pobudzić innowacje. OpenAI zobowiązało się również do organizacji szkoleń i aktualizowania swoich zaawansowanych modeli językowych, na których opiera się ChatGPT. BBVA stwierdziło, że dzięki ścisłej współpracy z OpenAI, bank będzie mógł funkcjonować z maksymalną wydajnością.

Co to oznacza:

Bank rozpoczął już proces wydawania licencji swoim pracownikom w swojej hiszpańskiej centrali i wkrótce będzie go kontynuował w innych kluczowych krajach, w których prowadzi działalność. Każdy pracownik posiadający licencję musi przejść szkolenie. Celem jest zadbanie o to, aby wszystkie departamenty i oddziały banku miały dostęp do ChatGPT, czyli aby w każdym zespole pracowały osoby z licencją.

Ponadto, bank chce również zbadać, jak w bezpieczny i odpowiedzialny sposób generatywna sztuczna inteligencja może przyspieszyć procesy i zwiększyć produktywność oraz napędzać innowacje. W jakim stopniu generowanie tekstu, obrazu oraz przetwarzanie informacji, które oferuje ChatGPT może na to wpłynąć.

Więcej aktualności ze świata FinTech

PayPal buduje platformę reklamową, która wykorzysta dane klientów do lepszego targetowania reklam. Firma zatrudniła Marka Grethera z Ubera, aby zbudował spersonalizowaną platformę, która poprawi skuteczność reklam i będzie oferować konsumentom atrakcyjne oferty. Platforma PayPal Advanced Offers umożliwia sprzedawcom dotarcie do klientów na podstawie ich wyborów zakupowych. Diego Scotti z PayPal uważa, że platforma ta stanie się wkrótce istotnym kanałem marketingowym dla wszystkich sprzedawców.

Visa i Mastercard zgodziły się zapłacić 197 milionów dolarów w ramach ugody w sprawie pozwu zbiorowego dotyczącego sztucznego zawyżania opłat za wypłaty z bankomatów. Visa zapłaci 104,6 miliona dolarów, a Mastercard 92,8 miliona dolarów, przy czym porozumienie oczekuje jeszcze na zatwierdzenie przez sąd. Oferta pojawiła się po tym, jak Sąd Najwyższy USA odrzucił apelację obu firm. W 2021 roku trzy banki – Bank of America, JPMorgan Chase i Wells Fargo – uregulowały już podobne roszczenia na kwotę 66 milionów dolarów.

JP Morgan zapłaci 100 milionów dolarów w ramach ugody w dochodzeniu prowadzonym przez amerykańską komisję CFTC (Commodity Futures Trading Commission). Komisja stwierdziła nieodpowiednie monitorowanie miliardów transakcji klientów w latach 2014-2021. Problem powstał z powodu błędnej konfiguracji źródeł danych, co uniemożliwiło właściwe śledzenie danych handlowych. Bank przyznał się do niektórych zarzutów i został ukarany grzywną w wysokości 200 milionów dolarów przez CFTC, ale kwota ta została zmniejszona o 100 milionów dolarów ze względu na wcześniejsze ugody. JP Morgan pomniejszał swoją winę tym, że sam odkrył problem i podjął działania naprawcze.

Banki stojące na czele wdrażania technologii cyfrowych osiągają wyższe stopy zwrotu dla swoich akcjonariuszy średnio o 5 punktów procentowych. Banki zaawansowane technologicznie osiągają lepsze wyniki finansowe i zyskują wyższą lojalność klientów, jak wynika z analiz Bain & Company. Dzieje się to za sprawą uproszczonych systemów informatycznych, analizy doświadczeń klienta oraz zbieranych danych, jak również wykorzystania sztucznej inteligencji. Banki przodujące w cyfryzacji osiągają wyższe stopy zwrotu dla akcjonariuszy, ponoszą niższe koszty w stosunku do dochodów i zyskują bardziej lojalnych klientów w porównaniu z resztą rynku. Tradycyjne banki mają trudności z wdrażaniem innowacji technologicznych z powodu skomplikowanych i przestarzałych procesów IT. Na świecie najlepsze wyniki osiągają banki takie jak BBVA, DBS, Capital One i JPMorgan Chase, które koncentrują się na cyfryzacji, upraszczaniu procesów i doświadczeniu klienta.

Polska znajduje się w pierwszej dziesiątce państw, które gospodarczo mogą zyskać najwięcej na wdrożeniach technologii AI. Analiza EY wskazuje, że szybkie tempo rozwoju sztucznej inteligencji przyczyni się do znaczącego wzrostu aktywności gospodarczej w ciągu najbliższych lat. Branża AI może podnieść światowe PKB od 1,5% do 2,5% w ciągu dekady. Polska znalazła się na siódmym miejscu wśród gospodarek z potencjałem na najlepsze wykorzystanie AI. Wykorzystanie sztucznej inteligencji może wygenerować w naszym kraju wartość odpowiadającą pracy nawet 4,9 miliona osób, co w wynagrodzeniach odpowiada 90 miliardom dolarów wartości produkcyjnej rocznie.

Czy czeka nas powtórka z bitcoina? Tym razem w roli głównej druga najbardziej popularna kryptowaluta świata – Ethereum. Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) zatwierdziła kluczowe dokumenty związane z funduszami ETF na Ethereum, co stanowi ważny krok w kierunku ich wprowadzenia na rynek USA. Chociaż decyzja ta nie jest jeszcze ostateczna, analitycy przewidują, że końcowa decyzja może być podjęta w ciągu kilku tygodni, co umożliwi pojawienie się 8 spotowych funduszy ETF na Ethereum na amerykańskich giełdach. Przy okazji tej wiadomości Binance zauważa, że na świecie istnieje już 27 aktywnych ETF-ów na Ethereum i 32 spotowe ETF-y na Bitcoin. Binance przewiduje stabilne i znaczące napływy inwestycji w nowe fundusze ETF na Ethereum, podobnie jak miało to miejsce z niedawno wprowadzonymi na amerykańskiej giełdzie ETF-ami na Bitcoin. Jeśli tak się stanie będzie to kolejny krok w kierunku szerszej akceptacji i regulacji aktywów cyfrowych na całym świecie.

Najnowsze artykuły

Lepsze miejsce dla Twoich pieniędzy

Uwolnij potencjał swojego kapitału. Konta oszczędnościowe nie chronią pieniędzy przed inflacją. Z kolei wysokie opłaty funduszy inwestycyjnych zabierają Twoje zyski. Na szczęście jest sposób, by inwestować lepiej – Ty decydujesz, a eksperci pracują dla Ciebie. Portu oferuje nowoczesny i efektywny sposób inwestowania dla każdego. Przygotujemy portfel na miarę Twoich potrzeb.