EBI emituje obligacje w blockchain i inne nowości ze świata FinTech

EBI emituje obligacje w blockchain i inne wiadomości z dziedziny FinTech

Chcielibyśmy się podzielić odrobiną najciekawszych wiadomości ze świata FinTechu z poprzedniego tygodnia.

Europejski Bank Inwestycyjny emituje cyfrowe obligacje

Europejski Bank Inwestycyjny (EIB) wyemitował już w ubiegłym roku dwuletnie obligacje o wartości 100 mln euro z wykorzystaniem publicznej technologii blockchain we współpracy z Goldman Sachs, Santander i Societe Generale. W tym tygodniu EIB poszła o krok dalej i wyemitowała obligacje cyfrowe o wartości 50 mln funtów wykorzystując kombinację prywatnego i publicznego blockchainu. Obligacje są obsługiwane i udostępniane za pośrednictwem platformy z tokenami HSBC Orion.

Co to oznacza:

Zaszyfrowany prywatny blockchain jest wykorzystywany jako zapis własności prawnej obligacji cyfrowych i zapewnia ramy operacyjne do zarządzania instrumentem o zmiennej stopie i możliwej zmienności w całym cyklu trwania obligacji. Publiczny blockchain jest zaś wykorzystywany w celach informacyjnych i zapewnia inwestorom oraz rynkowi przejrzystość, podczas gdy posiadanie obligacji cyfrowych pozostaje anonimowe.

Obligacje cyfrowe będą przechowywane na rachunkach cyfrowych papierów wartościowych prowadzonych w systemie HSBC Orion. W przypadku już istniejących klientów HSBC Orion, którzy zainwestują w omawiane obligacje, powiernikami będą BNP Paribas Securities Services w Luksemburgu, RBC i HSBC.

EBI twierdzi, że emisja obligacji „może utorować drogę” dużym graczom rynkowym emitującym aktywa, aby wykorzystywali do emisji papierów wartościowych technologię blockchain, w której sieć uczestników weryfikuje transakcje za pomocą bloków uporządkowanej i niezmiennej sekwencji.

Inne wiadomości ze świata FinTechu

Blackrock zaoferuje w Europie plany oszczędnościowe ETF. Balckrock w partnerstwie z platformą cyfrową BUX wprowadzi produkty oszczędnościowe ETF w ośmiu europejskich krajach. W ramach umowy inwestorzy będą mogli nabywać ETF-y iShares za pośrednictwem platformy oszczędnościowej BUX przy minimalnej inwestycji w wysokości 10 euro miesięcznie i opłacie za transakcję w wysokości 1 euro.

Fintechy łączące technologię i finanse z troską o przyrodę (tak zwane Climate Fintech) w 2022 roku pobiły rekord. Według nowego raportu firmy CommerzVentures, która zajmuje się kapitałem wysokiego ryzyka, inwestorzy na całym świecie w 2022 roku włożyli do firm typu Climate Fintech 2,9 miliarda dolarów, co jest rekordowym wzrostem w porównaniu z wynikiem 1,2 miliarda dolarów w 2021 roku.

Banki uruchamiają automaty do recyklingu kart kredytowych. Na przykład w Wielkiej Brytani od 2017 roku wyprodukowano więcej niż 380 ton odpadów z kart plastikowych. Banki eksperymentują z wprowadzeniem nowatorskich urządzeń, które oferują bezpieczny i ekologiczny sposób recyklingu żużytych kart płatniczych. Automaty przyjmują również czytniki kart oraz plastikowe butelki.

—————————————————————–

Na co zwrócić uwagę po przeczytaniu artykułu?

– Niniejszy artykuł nie jest rekomendacją inwestycyjną.

– Historyczne wyniki inwestycji nigdy nie są gwarancją przyszłych zysków.

– Inwestycje na rynkach kapitałowych wiążą się z ryzykiem.

– Portu nie gwarantuje osiągnięcia zysków z inwestycji.

– Nie jesteś pewien, jaki profil ryzyka jest dla Ciebie odpowiedni? Wypełnij naszą ankietę inwestycyjną, by to sprawdzić.

,