Szukaj
Close this search box.

EBI emituje obligacje w blockchain i inne nowości ze świata FinTech

EBI emituje obligacje w blockchain i inne wiadomości z dziedziny FinTech

Chcielibyśmy się podzielić odrobiną najciekawszych wiadomości ze świata FinTechu z poprzedniego tygodnia.

Europejski Bank Inwestycyjny emituje cyfrowe obligacje

Europejski Bank Inwestycyjny (EIB) wyemitował już w ubiegłym roku dwuletnie obligacje o wartości 100 mln euro z wykorzystaniem publicznej technologii blockchain we współpracy z Goldman Sachs, Santander i Societe Generale. W tym tygodniu EIB poszła o krok dalej i wyemitowała obligacje cyfrowe o wartości 50 mln funtów wykorzystując kombinację prywatnego i publicznego blockchainu. Obligacje są obsługiwane i udostępniane za pośrednictwem platformy z tokenami HSBC Orion.

Co to oznacza:

Zaszyfrowany prywatny blockchain jest wykorzystywany jako zapis własności prawnej obligacji cyfrowych i zapewnia ramy operacyjne do zarządzania instrumentem o zmiennej stopie i możliwej zmienności w całym cyklu trwania obligacji. Publiczny blockchain jest zaś wykorzystywany w celach informacyjnych i zapewnia inwestorom oraz rynkowi przejrzystość, podczas gdy posiadanie obligacji cyfrowych pozostaje anonimowe.

Obligacje cyfrowe będą przechowywane na rachunkach cyfrowych papierów wartościowych prowadzonych w systemie HSBC Orion. W przypadku już istniejących klientów HSBC Orion, którzy zainwestują w omawiane obligacje, powiernikami będą BNP Paribas Securities Services w Luksemburgu, RBC i HSBC.

EBI twierdzi, że emisja obligacji „może utorować drogę” dużym graczom rynkowym emitującym aktywa, aby wykorzystywali do emisji papierów wartościowych technologię blockchain, w której sieć uczestników weryfikuje transakcje za pomocą bloków uporządkowanej i niezmiennej sekwencji.

Inne wiadomości ze świata FinTechu

Blackrock zaoferuje w Europie plany oszczędnościowe ETF. Balckrock w partnerstwie z platformą cyfrową BUX wprowadzi produkty oszczędnościowe ETF w ośmiu europejskich krajach. W ramach umowy inwestorzy będą mogli nabywać ETF-y iShares za pośrednictwem platformy oszczędnościowej BUX przy minimalnej inwestycji w wysokości 10 euro miesięcznie i opłacie za transakcję w wysokości 1 euro.

Fintechy łączące technologię i finanse z troską o przyrodę (tak zwane Climate Fintech) w 2022 roku pobiły rekord. Według nowego raportu firmy CommerzVentures, która zajmuje się kapitałem wysokiego ryzyka, inwestorzy na całym świecie w 2022 roku włożyli do firm typu Climate Fintech 2,9 miliarda dolarów, co jest rekordowym wzrostem w porównaniu z wynikiem 1,2 miliarda dolarów w 2021 roku.

Banki uruchamiają automaty do recyklingu kart kredytowych. Na przykład w Wielkiej Brytani od 2017 roku wyprodukowano więcej niż 380 ton odpadów z kart plastikowych. Banki eksperymentują z wprowadzeniem nowatorskich urządzeń, które oferują bezpieczny i ekologiczny sposób recyklingu żużytych kart płatniczych. Automaty przyjmują również czytniki kart oraz plastikowe butelki.

—————————————————————–

Na co zwrócić uwagę po przeczytaniu artykułu?

– Niniejszy artykuł nie jest rekomendacją inwestycyjną.

– Historyczne wyniki inwestycji nigdy nie są gwarancją przyszłych zysków.

– Inwestycje na rynkach kapitałowych wiążą się z ryzykiem.

– Portu nie gwarantuje osiągnięcia zysków z inwestycji.

– Nie jesteś pewien, jaki profil ryzyka jest dla Ciebie odpowiedni? Wypełnij naszą ankietę inwestycyjną, by to sprawdzić.

Najnowsze artykuły

Lepsze miejsce dla Twoich pieniędzy

Uwolnij potencjał swojego kapitału. Konta oszczędnościowe nie chronią pieniędzy przed inflacją. Z kolei wysokie opłaty funduszy inwestycyjnych zabierają Twoje zyski. Na szczęście jest sposób, by inwestować lepiej – Ty decydujesz, a eksperci pracują dla Ciebie. Portu oferuje nowoczesny i efektywny sposób inwestowania dla każdego. Przygotujemy portfel na miarę Twoich potrzeb.