Przedstawiamy podsumowanie najciekawszych wiadomości ze świata FinTech z mijającego tygodnia 👇
Jedna czwarta osób korzystających z BNPL została obciążona opłatami za opóźnienia w płatnościach
Co się stało?
Popularność usług typu „kup teraz, zapłać później” (BNPL) wciąż rośnie. Badanie przeprowadzone przez organizację charytatywną Centre for Financial Capability wykazało jednak, że pomimo tego wzrostu, konsumenci mają problemy z terminowym regulowaniem płatności. Okazało się, że około jedna czwarta osób korzystających z usług BNPL została obciążona opłatami za opóźnienia w płatnościach, w tym nawet jedna trzecia to osoby w wieku 18-34 lat.
Według tego samego badania, około jedna czwarta użytkowników usług BNPL nie spłaciła jednej lub więcej rat w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, a z ponad jedną czwartą z tych osób skontaktowały się firmy windykacyjne.
Co to oznacza?
Wspomniane powyżej liczby są szczególnie niepokojące, kiedy przyjrzymy się temu, ile osób korzysta z usług typu BNPL. W Wielkiej Brytanii jedna trzecia (33%) dorosłych korzystała w przeszłości z usług BNPL, a wśród osób w wieku 18-34 lat odsetek ten wzrósł do 40%. Wyniki ankiety z 2023 roku pokazują również zwiększony poziom obaw w okresie świątecznym, szczególnie w kontekście rosnącej niepewności gospodarczej i rosnących kosztów życia.
Niepokojące jest również to, że około jedna piąta użytkowników usługi kup teraz, zapłać później nie orientuje się, jakie będą opłaty za opóźnienia w płatnościach (21%) i nie ma świadomości, co do wpływu braku płatności na ich zdolność kredytową (21%).
Więcej aktualności ze świata FinTech
EBC poszukuje dostawców dla cyfrowego euro. Europejski Bank Centralny otworzył przetarg na dostawców komponentów i powiązanych usług dla potencjalnego cyfrowego euro. Wartość kontraktów może przekroczyć 1 miliard euro. Po długiej fazie badawczej, EBC przeszło do fazy przygotowań do przyjęcia cyfrowego euro w październiku, chociaż ostateczna decyzja w sprawie jego wdrożenia nie została jeszcze podjęta.
Wykorzystanie gotówki w ostatnim czasie rośnie. Najnowsze dane brytyjskiego banku oszczędnościowego Nationwide pokazują, że w ubiegłym roku z jego sieci bankomatów wypłacono o około 4% więcej gotówki niż w 2022 roku. Jest to zgodne z innym grudniowym badaniem, które wykazało, że wykorzystanie gotówki w Wielkiej Brytanii wzrosło po raz pierwszy od dekady.
EBC przeprowadza pierwsze testy na odporność cybernetyczną. Testy, przeprowadzone z udziałem 109 banków, opierają się na scenariuszu, w którym cyberatak zakłóca codzienne operacje biznesowe banków. Następnie banki mają przetestować swoje sposoby reagowania i odzyskiwania danych, w tym aktywację procedur awaryjnych i planów bezpieczeństwa oraz przywrócenie normalnej działalności.
Najnowsze rozwiązania w dziedzinie cyber-bezpieczeństwa zabezpieczą naszą tożsamość przed DeepFake. IDENTT, firma z Wrocławia, pracuje nad innowacyjnym rozwiązaniem KYC (Know Your Customer), które ma zwalczać przestępstwa oparte na kradzieży tożsamości, zwłaszcza te wykorzystujące technologię DeepFake. W 2022 roku 43 miliardy dolarów zniknęło z kont bankowych z powodu kradzieży tożsamości. IDENTT łączy autorską technologię z modułem wykrywania żywotności opartym na analizie głębi obrazu, tworząc rozwiązanie KYC odpowiadające na zaawansowane ataki, zwłaszcza oparte na sztucznej inteligencji. Projekt ma na celu opracowanie modułu do biometrycznej weryfikacji tożsamości użytkowników, obiecując wyższy poziom bezpieczeństwa niż inne rozwiązania KYC.
Binance zapłaciło rekordową karę w wysokości 4,3 miliarda dolarów. Największa giełda kryptowalut Binance, oskarżona o złamanie sankcji i przepisów przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy, zdecydowała się na ugodę z amerykańskim organem nadzorującym, płacąc rekordową karę w wysokości 4,3 miliarda dolarów. Oskarżenia obejmują brak odpowiedniego programu przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy, nieprzestrzeganie procedur Know Your Customer oraz naruszenie prawa sankcyjnego. Binance umożliwiło między innymi transakcje z osobami powiązanymi z organizacjami terrorystycznymi i krajami objętymi sankcjami. Ugoda związana jest z całkowitym wyjściem Binance z rynku amerykańskiego, a firma musi poddać się pięcioletniemu nadzorowi, z dostępem do ksiąg i systemów. Wprowadzenie restrykcyjnych regulacji w USA i postęp w regulacjach w Europie mogą wpłynąć na globalny rynek kryptowalut.
Spółka polskiego sektora medtech notowana na GPW – Urteste, uzyskała ponad 38 milionów złotych dofinansowania. Uzyskane środki będą pochodziły od Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) i zostaną przeznaczone na projekt rozwoju PANURI oraz złożenie 9 zgłoszeń patentowych w trybie PCT dla projektu MULTI-CANCER. Całkowita wartość projektu wynosi około 68,1 milionów złotych, z czego 38,3 milionów złotych dofinansuje PARP. Efektem ma być innowacyjny test kliniczny wykrywający raka trzustki oraz opracowanie 4 prototypów innych tego typu testów diagnostycznych w 2024 roku.