Przygotowaliśmy kilka najciekawszych nowości ze świata Fintech z mijającego tygodnia.
Apple uruchamia własną usługę odroczonych płatności
Co się stało:
Apple w końcu uruchomiło w USA usługę Apple Pay Later. Chodzi o usługę kup teraz, zapłać później (Buy Now, Pay Later). Usługa umożliwi użytkownikom dzielenie zakupów na cztery równe płatności.
Użytkownicy mogą ubiegać się o pożyczki od 50 do 1000 USD do wykorzystania na zakupy online i w aplikacjach na iPhone i iPad. Spłata następuje w czterech równych ratach rozłożonych na sześć tygodni. Jednocześnie klienci nie będą płacić żadnych odsetek ani opłat. Użytkownicy będą móc kontrolować cały proces w aplikacji Apple Wallet.
Co to znaczy:
Apple współpracuje z Goldman Sachs i Mastercard nad tą usługą. Oprócz tego założył swoją córkę Apple Financing, która będzie oferować pożyczki.
Nowa usługa płatnicza firmy pojawia się w czasie, gdy wielu sprzedawców akceptuje płatności z aplikacji BNPL, takich jak to Affrm, Klarna, Afterpay czy czeskie Twisto. Ostatnio jednak spółki BNPL borykają się z kontrowersjami, ponieważ tego rodzaju FinTechom rzadko udaje się osiągać zyski.
Inne wiadomości ze świata FinTech
Australijczycy sprzedali czeskie Twisto. Firma po niespełna dwóch latach zmienia właścicieli. Obecny właściciel, Zip, sprzedał go, zgodnie z oświadczeniem na swojej stronie internetowej, nadal jednak nie wiadomo jeszcze, kto kupił czeski fintech.
NASDAQ uruchamia usługę przechowywania kryptowalut. Z doniesień wynika, że NASDAQ chce uruchomić usługę w drugim kwartale tego roku. Jako jeden z powodów, dla których firma chce wejść na scenę kryptowalut jeden z dyrektorów NASDAQ wymienił brak zaufania do branży krypto.
Amerykański regulator pozywa Binance. Amerykańska komisja ds. kontraktów terminowych i handlu towarami (CFTC) oskarżyła Binance (największą giełdę kryptowalut na swiecie) i członków jej najwyższego kierownictwa o prowadzenie działalności bez wymaganego zezwolenia i łamanie różnych przepisów, w tym tych o praniu brudnych pieniędzy. Sprawa może zakończyć się zbanowaniem tej giełdy w USA. Na inwestorów inwestujących za pośrednictwem Portu Crypto problemy Binance nie mają bezpośredniego wpływu, prywatne klucze cyfrowe do monet na Portu Crypto są przechowywane w bezpiecznych depozytach emitentów ETP.
Klarna użyje ChatGPT do rekomendacji zakupów. Użytkownicy Klarna po zainstalowaniu wtyczki ChatGPT, mogą zadawać pytania. Na przykład: „Mam 150 USD, na jakie słuchawki mnie stać?” jako odpowiedź otrzymają wybór przedmiotów, który odpowiada ich zapytaniu.
—————————————————————–
Na co zwrócić uwagę po przeczytaniu tego artykułu?
– Artykuł nie jest rekomendacją inwestycyjną.
– Historyczne wyniki inwestycji nigdy nie są gwarancją przyszłych zwrotów.
– Inwestycje na rynkach kapitałowych są zawsze ryzykowne.
– Portu nie gwarantuje osiągnięcia zysków z inwestycji na rynkach kapitałowych.
– Nie jesteś pewien, jaki profil ryzyka jest dla Ciebie odpowiedni lub czy np. inwestowanie tematyczne jest dla Ciebie? Wypełnij naszą ankietę inwestycyjną, by to sprawdzić