Szukaj
Close this search box.

Przegląd FinTech – Afrykańskie FinTechy osiągają rekordowe wyceny i inne wiadomości z branży FinTech

Przedstawiamy podsumowanie najciekawszych wiadomości ze świata FinTech z ostatniego tygodnia. 👇

Afrykańskie FinTechy osiągają sukces dzięki hybrydowemu podejściu

Co się stało?

Afrykańskie fintechy, TymeBank z RPA i Moniepoint z Nigerii, osiągnęły status jednorożców, dzięki wycenom przekraczającym miliard dolarów. Obie firmy odniosły sukces, dostosowując nowoczesne modele fintechowe do afrykańskich realiów, gdzie połowa populacji nie korzysta z banków. Przyjęły hybrydowe podejście łącząc cyfrowe usługi z fizycznymi punktami kontaktu, co pozwoliło im efektywnie obsługiwać klientów indywidualnych i biznesowych. To podejście umożliwiło zaproponowanie całej gamy dodatkowych produktów takich jak kredyty i ubezpieczenia oraz znaczne rozszerzenie zasięgu geograficznego ich usług.

Co to oznacza?

Sukces TymeBank i Moniepoint pokazuje, że w Afryce hybrydowe modele bankowości są bardziej efektywne niż podejścia wyłącznie cyfrowe, co jest odpowiedzią na ograniczony dostęp do internetu, dominację gotówki i brak zaufania do systemów online. Model ten może być również zastosowany w innych sektorach, takich jak telemedycyna czy e-commerce, aby lepiej obsługiwać rynki nieformalne. Dalsza ekspansja obu firm na rynki azjatyckie, wskazuje na rosnącą atrakcyjność hybrydowych modeli także poza Afryką. Jednocześnie udowadnia, że takie podejście może stanowić podstawę innowacji, łącząc efektywność cyfrową z lokalnymi potrzebami użytkowników.

Więcej aktualności ze świata FinTech

Putin nakazał Sberbankowi współpracę z Chinami nad rozwojem sztucznej inteligencji. Tym krokiem Rosja chce wzmocnić swój rozwój technologiczny, który obecnie jest zahamowany przez sankcje i ograniczony dostęp do mikroprocesorów z Zachodu. Najwięksi światowi producenci mikrochipów całkowicie wstrzymali eksport do Rosji. Współpraca z Chinami i krajami BRICS ma stworzyć przeciwwagę dla zachodniej dominacji w dziedzinie sztucznej inteligencji.

Amerykański urząd ds. ochrony konsumentów pozywa JPMorgan, Bank of America i Wells Fargo. Urząd twierdzi, że banki umożliwiły dokonanie oszustw na platformie P2P Zelle. Klienci stracili przez to ponad 870 milionów dolarów. Urząd oskarża banki również o niewystarczającą ochronę użytkowników i słabo funkcjonujące mechanizmy rozpatrywania skarg. Zelle to sieć płatnicza należąca do siedmiu banków, w tym JPMorgan i BofA. Korzysta z niej ponad 143 miliony amerykańskich konsumentów i małych firm.

Chińscy hakerzy przełamali zabezpieczenia amerykańskiego Departamentu Skarbu. Grupa wspierana przez państwo komunistyczne wykorzystała skompromitowany klucz cyfrowy, aby uzyskać dostęp do systemu, gdzie zdobyła szereg dokumentów. USA określiły incydent jako „poważny”. Departament Skarbu współpracuje teraz z FBI w celu oceny szkód. Chiny wszystkiemu zaprzeczają.

Ile wyłudzili oszuści za pomocą transakcji oszukańczych w III kwartale 2024 roku? Narodowy Bank Polski poinformował, że w III kwartale 2024 roku liczba transakcji oszukańczych spadła o 8,8% w porównaniu z poprzednim kwartałem, jednak ich łączna wartość wzrosła o 7,8%, osiągając 170,2 milionów złotych. Wyłudzenia oparte na przelewach odpowiadały za 13,9% liczby fraudów, lecz stanowiły aż 86,6% ich wartości, z czego większość opierała się na manipulacji płatnikiem z wykorzystaniem socjotechnik. Liczba oszustw z wykorzystaniem kart płatniczych spadła o 9,6%, podobnie jak ich łączna wartość, która spadła o 8%. NBP uspokaja, że skala fraudów pozostaje marginalna, stanowiąc 0,003% liczby i 0,0009% wartości wszystkich operacji kartami płatniczymi i przelewami.

NBP nie chce maksymalizować rezerw walutowych za pomocą kryptowalut. Narodowy Bank Polski (NBP) nie planuje inwestować rezerw walutowych w kryptowaluty, uznając je za aktywa o wysokim ryzyku, niespełniające kryteriów bezpieczeństwa i płynności. Bank podkreśla, że zarządzanie rezerwami skupia się przede wszystkim na zapewnieniu stabilności, a działania dążące do maksymalizacji długoterminowej stopy zwrotu mogą być podejmowane dopiero po spełnieniu warunku stabilności. NBP pozostaje również sceptyczny wobec emisji własnego cyfrowego pieniądza banku centralnego (CBDC), mimo że wiele innych krajów bada lub wprowadza takie rozwiązania.

—————————————————————–

Na co zwrócić uwagę po przeczytaniu niniejszego artykułu?

– Artykuł nie jest rekomendacją inwestycyjną, a Portu nie świadczy usługi doradztwa inwestycyjnego.

– Historyczne wyniki inwestycji nigdy nie są gwarancją przyszłych zysków.

– Inwestycje na rynkach kapitałowych są zawsze ryzykowne, a Portu nie gwarantuje osiągnięcia zysków z inwestycji.

– Nie jesteś pewien, jaki profil ryzyka jest dla Ciebie odpowiedni? Wypełnij naszą ankietę inwestycyjną, by to sprawdzić.

– Artykuł jest materiałem marketingowym.

Najnowsze artykuły

Lepsze miejsce dla Twoich pieniędzy

Uwolnij potencjał swojego kapitału. Konta oszczędnościowe nie chronią pieniędzy przed inflacją. Z kolei wysokie opłaty funduszy inwestycyjnych zabierają Twoje zyski. Na szczęście jest sposób, by inwestować lepiej – Ty decydujesz, a eksperci pracują dla Ciebie. Portu oferuje nowoczesny i efektywny sposób inwestowania dla każdego. Przygotujemy portfel na miarę Twoich potrzeb.