Przygotowaliśmy kilka najciekawszych nowości ze świata Fintech z mijającego tygodnia.
Apple uruchomiło własne konto oszczędnościowe
Co się stało:
Użytkownicy Apple Card w USA mogą sobie teraz założyć konto oszczędnościowe Apple. Podobnie jak w przypadku Apple Card, Apple i tym razem współpracuje z bankiem Goldman Sachs. Rachunek oszczędnościowy jest darmowy, bez konieczności przesyłania minimalnych miesięcznych wpłat ani wymagań dotyczących salda. Zdeponowane pieniądze będą oprocentowane na 4,15% w skali roku. Według danych FDIC to oprocentowanie jest dziesięciokrotnie wyższe niż średnia w USA.
Co to oznacza:
Jedna z najlepiej wycenionych firm na świecie Apple już od jakiegoś czasu nie jest jedynie producentem iPhonów, MacBooków i oprogramowania towarzyszącego. Oprócz, na przykład własnych samochodów, firma stara się także zadomowić w obszarze usług finansowych.
Od momentu wydania pierwszych kart kredytowych w 2019 roku Apple współpracuje z bankiem Goldman Sachs. Jednakże, również od tego momentu, gigant technologiczny czyni kroki, aby zapewnić sobie niezależność w tej branży. Długo trwały spekulacje dotyczące tego, czy Apple będzie współpracować z Goldman Sachs również do zapewnienia swoich usług BNPL (płatności odroczone). Współpracę nawiązano, ale Goldman Sachs jest jedynie pośrednikiem, pożyczek zaś udziela Apple za pośrednictwem spółki zależnej.
W Polsce jeszcze musimy poczekać na tego typu usługi od Apple. Wszystkie produkty finansowe Apple są dostępne jedynie w USA. Tak naprawdę, firma jeszcze nie określiła się w kwestii tego, czy podobne usługi będą udostępnione w innych krajach.
Inne wiadomości ze świata FinTech
Parlament europejski przegłosował nowe prawa odnośnie kryptowalut. MiCA (Markets in Crypo-Assets) jest pierwszą regulacją na świecie, która narzuca wymóg, aby firmy z branży kryptowalutowej uzyskiwały specjalną licencję, by móc zapewniać usługi związane z kryptowalutami. W ten sposób będą teraz zobowiązane spełniać wymagania przeciwdziałające praniu brudnych pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.
Societe Generale wyemitowała własny stablecoin. EUR CoinVertible będzie oparty na Ethereum. Francuski bank, który przez wiele lat był właścicielem Euro Banku S.A., chce aby nowy stablecoin stanowił pomost pomiędzy tradycyjnymi rynkami kapitałowymi i ekosystemem kryptowalut.
Banki zwracają się do FinTechów, by ulepszać doświadczenia klientów. Według badania, trzy na cztery z banków na świecie planuje w ciągu najbliższych 18 miesięcy nawiązać współpracę ze średnio trzema startupami typu FinTech w trosce o zwiększenie poziomu zaawansowania cyfrowego swoich produktów i usług.
—————————————————————–
Na co zwrócić uwagę po przeczytaniu tego artykułu?
– Artykuł nie jest rekomendacją inwestycyjną.
– Historyczne wyniki inwestycji nigdy nie są gwarancją przyszłych zwrotów.
– Inwestycje na rynkach kapitałowych są zawsze ryzykowne.
– Portu nie gwarantuje osiągnięcia zysków z inwestycji na rynkach kapitałowych.
– Nie jesteś pewien, jaki profil ryzyka jest dla Ciebie odpowiedni lub czy np. inwestowanie tematyczne jest dla Ciebie? Wypełnij naszą ankietę inwestycyjną, by to sprawdzić