Podstawowym celem każdego inwestora jest pomnażanie majątku, a tym samym osiągniecie niezależności finansowej w bliskiej lub dalekiej przyszłości. Jednakże droga do tego celu wybrukowana jest mnóstwem fałszywych porad i pułapek, które miałyby inwestorowi pomóc, a w rzeczywistości czynią na opak.
Instytucje oferujące karty kredytowe i pożyczki wmawiają nam, że każdy powinien móc popuścić sobie pasa, nie patrząc na oszczędności, czy też zapożyczając się w celu zaznania odrobiny luksusu. Równolegle stale rośnie presja ze strony firm propagujących produkty, jakimi są perfumy, ubrania czy chociażby samochody. Dlaczego ktoś miałby oszczędzać pieniądze, jeśli wystarczy kupić sobie modną rzecz, by poczuć się jakby o szczebel wyżej w hierarchii społecznej? Podobnie zdradliwe są obietnice różnych loterii i gier, które przekonują, że wysyłając los nie będziesz już musiał pracować do końca życia i problem z głowy.
Powinno być oczywiste, że żadna z tych rad nie jest prawidłowa, jeżeli mówimy o zdrowym podejściu do finansów.
Jedyną osobą odpowiedzialną za Twój sukces jesteś Ty. Nie Twoi rodzicie, nie pracodawca ani nie bank. Jeśli zdecydujesz się przekazać tę odpowiedzialność na kogoś innego, wystawiasz się na ryzyko nawet utraty pieniędzy, jeśli te wpadną w niepowołane ręce.
Kompetencje finansowe
Wiedza finansowa to pierwszy krok do finansowej niezależności. Inwestor powinien być obeznany z terminami ze świata finansów takimi jak ETF, akcje, obligacje czy index. Jeśli dopiero zaczynasz inwestować, może wydawać się, że tych skomplikowanych terminów jest wiele, chociaż z większością z nich stykamy się także w życiu codziennym. Te powyżej to zaledwie podstawowe pojęcia, które naprawdę każdy inwestor powinien znać.
Droga do niezależności finansowej nie jest prosta. Człowiek musi się nieustannie uczyć, aby dotrzymywać kroku najnowszym finansowym i ekonomicznym rozwiązaniom. Wobec tego pierwszym krokiem musi być edukacja. Z kolei drugim krokiem będzie posługiwanie się swą wiedzą w codziennej praktyce.
Plan finansowy
Potrzebujesz utworzyć plan finansowy, którego będziesz trzymać się, bazując na swojej wiedzy finansowej. Można to porównać do czegoś w rodzaju biblii inwestora. Przy inwestowaniu bardzo ważne jest by trzymać się jednej strategii inwestycyjnej, tak by w obliczu krótkotrwałych spadków nie reagować pochopnie i nie ulegać emocjom.
Tworząc plan finansowy trzeba sobie wyznaczyć plan krótkoterminowy (do jednego roku), średnioterminowy (1-5 lat) i długoterminowy (5 lub więcej lat). Plany te powinny uwzględniać to, co chcesz osiągnąć w przyszłości, wyznaczają kroki milowe, do których starasz się dążyć i których się trzymasz. Dzięki tym celom inwestycyjnym inwestowanie jest prostsze, ponieważ człowiek ma jasną wizję, tego jak długo musi odkładać, by swój cel zrealizować i nie robi tego na ślepo.
Przepływ gotówki (Cash flow)
Przepływ gotówki to różnica między przychodami i wydatkami, a u pojedynczego człowieka opisuje jego zdolność do oszczędzania pieniędzy. Nie chodzi o to, ile pieniędzy miesięcznie zarobisz, ważniejsze jest to, co z nimi zrobisz. Jeśli top menedżer będzie wydawał całą swoją wypłatę na dobre jedzenie, drogie trunki i wynajem mieszkania w Warszawie, z punktu widzenia przepływu gotówki, będzie wyglądał tak samo jak człowiek z płacą minimalną, którego wynagrodzenie idzie na produkty z tej samej kategorii, ale z niższej półki finansowej. Podwyższenie poziomu przepływu gotówki można osiągnąć na wiele sposobów, między innymi:
1. Wzrost dochodów
Z punktu widzenia pracodawcy podwyższenie płacy poszczególnych pracowników to wysokie koszty, dlatego nie zawsze dzieje się to samoistnie. Z drugiej strony musisz zastanowić się, jeśli za swoją pracę lub jako profesjonalista w swojej dziedzinie uzyskujesz adekwatne wynagrodzenie. Rozwój kariery może i powinien wpłynąć na wysokość zarobków. Poszerzając swoją wiedzę, umiejętności, uzyskując certyfikaty i kończąc kursy zyskasz przewagę na rynku pracy, i będziesz o krok do przodu przed innymi. Opcji, jak przekonasz swojego pracodawcę, by dostawać więcej pieniędzy jest wiele, ale to już od Ciebie zależy jakim sposobem wyegzekwujesz swoje cele. Jeśli jednak nie masz możliwości rozwijać swojej kariery w swojej obecnej pracy, być może powinieneś rozważyć jej zmianę.
Nawet niewielkie podwyższenie pensji może mieć znaczenie, ze względu na zmiany wartości pieniądza w czasie. Wyobraź sobie, że każdego miesiąca do swojego konta na Portu dokładałbyś dodatkowych 400 zł (4800 zł rocznie), które uzyskałbyś w wyniku podwyżki w pracy. Dane historyczne wskazują na to, że rynki rosną rocznie średnio o 6%-12%, w zależności od proporcji akcji i obligacji w portfelu. Regularnymi, comiesięcznymi wpłatami po 400 złotych do Portu, za 10 lat możesz zyskać nawet 62 000 złotych. To odpowiada wzrostowi wartości czystego wkładu o więcej jak 40 procent.
Graf: Wzrost wartości inwestycji 400 złotych miesięcznie przez 10 lat z 7% rocznym wzrostem wartości, w porównaniu z regularnym kontem bankowym.
2. Obniżenie zobowiązań finansowych
Posiadanie wysokich przychodów jest głównym sposobem na to, by podwyższyć przepływ pieniędzy, aczkolwiek są także inne sposoby, które warto rozważyć. Jednym z nich jest obniżenie swoich zobowiązań finansowych, takich jak długi czy hipoteka. Może okazać się, że obniżenie wydatków sprawi, że potrzeba podwyższenia dochodów nie będzie tak pilna, by uzyskać wyższy i pozytywny przepływ gotówki. Nie możesz jednak zapominać o tym by nie popadać w skrajności i jednak cieszyć się życiem, długo nie pociągniesz na samym chlebie i wodzie, dlatego warto znaleźć idealny balans pomiędzy inteligentnym oszczędzaniem finansowym, a satysfakcjonującym korzystaniem z życia. Ten balans dla każdego jest nieco inny, a od niego będzie zależeć poziom przepływu pieniądza w Twoich finansach.
3. Zwiększenie ilości zainwestowanych pieniędzy
Jednym z następnych sposobów na podwyższenie poziomu przepływu gotówki jest obniżenie ilości pieniędzy, które leżą odłogiem. W momencie, w którym Twoje pieniądze leżą na zwykłym koncie bankowym, każdego roku tracą swą wartość. Dzieje się tak z powodu inflacji, która obecnie jest bardzo wysoka. Jeżeli jednak zainwestujesz pieniądze, masz szansę na podwyższenie wartości swoich pieniędzy zgodnie z podjętym ryzykiem i długością trwania swojej inwestycji. (Im dłuższy horyzont tym większa szansa wyraźnego wzrostu wartości inwestycji)
Sukcesu w świecie finansów nie da się sobie zapewnić po przeczytaniu jednego artykułu lub książki. Potrzebne jest wiele lat praktyki, sukcesów i porażek na których człowiek może się uczyć. Nawet najlepsi inwestorzy byli kiedyś na dnie bądź stracili dużą część swych inwestycji. Właśnie z tego względu ważne jest, aby nie spekulować, nieustannie dokształcać się przyglądając się finansom i inwestowaniu z różnych punktów widzenia, ponieważ nigdy nie jest tak, że tylko jeden z nich jest prawdziwy.
—————————————————————–
Na co zwrócić uwagę po przeczytaniu tego artykułu?
- Artykuł nie jest rekomendacją inwestycyjną, a Portu nie świadczy usług doradztwa inwestycyjnego.
- Historyczne wyniki inwestycji nigdy nie są gwarancją przyszłych zwrotów.
- Przedstawione w materiale scenariusze stanowią oszacowanie przyszłych wyników w oparciu o dane z przeszłości i nie są dokładnym wskaźnikiem. Uzyskany wynik będzie się różnić w zależności od funkcjonowania rynku i okresu posiadania
inwestycji. - Inwestycje na rynkach kapitałowych są zawsze ryzykowne.
- Portu nie gwarantuje osiągnięcia zysków z inwestycji na rynkach kapitałowych.
- Nie jesteś pewien, jaki profil ryzyka jest dla Ciebie odpowiedni lub czy np. inwestowanie tematyczne jest dla Ciebie? Wypełnij naszą ankietę inwestycyjną, by to sprawdzić.
- Nieniejszy artykuł jest materiałem marketingowym.