W dobie rosnącej inflacji pilnowanie własnych finansów jest bardzo ważne. Każdy powinien starać się przeznaczać część swoich dochodów na czarną godzinę. Jak udowadnia obecny kryzys energetyczny, czy niedawna pandemia, trudno jest przewidywać przyszłość, a nieoczekiwane sytuacje są częścią naszego ludzkiego doświadczenia zarówno w skali mikro jak i makro.
Dlatego właśnie, nie powinniśmy zapominać o wytworzeniu poduszki finansowej, czyli zabezpieczenia, które może przydać się w razie niespodziewanej sytuacji. Wystarczająca rezerwa finansowa jest fundamentem do zapewnienia sobie odpowiedzialnej przyszłości finansowej, dzięki której unikniemy wielu kłopotów.
Wysokość środków w poduszce finansowej to bardzo indywidualna sprawa. Najczęściej eksperci zgadzają się, co do tego, że suma ta powinna pokrywać koszty życia na przynajmniej od 3 do 6 miesięcy.
Niestety wielu Polaków, nie posiada poduszki finansowej, która wystarczałaby im chociażby na 3 miesiące. Według badania Wellbeing 2022 Study, liczba tych osób odpowiada 30,7% rodaków. Z kolei w oparciu o badanie PAYBACK Opinion Poll dowiadujemy, że 25% Polaków odkłada miesięcznie pomiędzy 100-200 złotych, a aż 83% rodaków odkłada miesięcznie poniżej 1 000 złotych, z tym, że Ci którzy odkładają więcej niż 1 000 złotych, w znakomitej większości nie oszczędzają więcej jak 2 000 złotych miesięcznie.
Warto jednak zauważyć, że przed pandemią, dzięki względnej stabilności gospodarczej, Polacy byli o wiele mniej świadomi finansowo. Obecnie, ze względu na szereg ostatnich nieszczęść na świecie, poczynając od pandemii poprzez wojnę, inflację i rosnące ceny energii, Polacy zostali zmuszeni zastanawiać się nad każdą wydawaną złotówką. Strach o przyszłość zmusza nas do przewartościowania naszych postaw finansowych motywując do odkładania pieniędzy na czarną godzinę.
Coraz większą popularność zyskuje także inwestowanie, co jest dobrą wiadomością. Obecna sytuacja jest przykładem tego, że rynki nie święcą wyłącznie na zielono notując nieustanny wzrost, spadek wartości papierów wartościowych to rzecz normalna.
Inwestorzy nie powinni rezygnować z regularnego inwestowania ze względu na strach przed dalszymi spadkami, również w dobie kryzysu. Logika pokazuje nawet coś wprost przeciwnego, zmienne rynki w momencie spadków stwarzają okazję do tanich zakupów papierów wartościowych i tym samym zwiększenia zysków ze sprzedaży w momencie wzrostów.
Oszczędzaj poprzez zmianę nawyków
W idealnym świecie, każdy powinien być uczony już od najmłodszych lat, że tworzenie puli oszczędności i regularne inwestowanie długoterminowe są niezbędnymi elementami naszej higieny finansowej. Takie praktyki zabezpieczą Cię nie tylko w kontekście materialnym, ale także w kontekście psychologicznym, podnosząc ogólny poziom satysfakcji życiowej. Właśnie dlatego warto wytworzyć sobie nawyk odkładania pieniędzy niezależnie od tego w jakim jesteś wieku.
Na przeszkodzie do utworzenia rezerwy finansowej mogą stać, niestety, nasze niegospodarne nawyki finansowe. Jednym z najczęstszych jest dokonywanie zakupów pod wpływem emocji.
W emocjach skłaniamy się nabywać przedmioty, których nie będziemy potrzebować, lub na które nas nie stać. Potem zaś robimy sobie wyrzuty, w momencie, w którym z trudem zbieramy grosz do grosza, by wypełnić nasze bieżące zobowiązania finansowe. Gdy dokonujemy zakupu wskutek nieprzemyślanej decyzji, nie bierzemy pod uwagę naszych możliwości budżetowych, nie bierzemy pod uwagę naszych kosztów życia ani tego na jaki konkretny cel moglibyśmy przeznaczyć utracone pieniądze w przyszłości (na przykład samochód, komputer, wakacje). Dokonywanie przemyślanych decyzji jest również szczególne istotne, jeśli chodzi o duże wydatki, ponieważ tych, już w ogóle nigdy nie powinniśmy dokonywać pod wpływem emocji, na przykład kupując wymarzony samochód na kredyt, nie posiadając poduszki finansowej, przez co tracąc pracę nie bylibyśmy w stanie go spłacać.
Zaskakujący może być fakt, że również codzienne drobne wydatki są w stanie gruntownie drenować nasz budżet. Często nabieramy różnych nawyków, przywykamy do codziennego picia kawy w naszej ulubionej kawiarni. Oczywiście, samo w sobie nie jest to nic złego, ale gdy dodamy do tego jeszcze obiady w restauracjach podczas przerw w pracy, kupowanie słodyczy i uleganie magicznym napisom „SALE” podczas wizyty w centrum handlowym, okaże się, że w ten sposób jesteśmy w stanie miesięcznie przejeść setki, jeśli nie tysiące złotych. Prosta zmiana nawyków, jak przygotowywanie gotowych obiadów do pracy w domu, rezygnacja ze słodyczy czy omijanie centrum handlowego szerokim łukiem 😊 może sprawić, że po paru miesiącach, będziemy w stanie wytworzyć całkiem przyzwoitą poduszkę finansową. Obserwacja rosnącej kupki pieniędzy na Twoim koncie może być źródłem dużej satysfakcji, a także dodać Ci wiatru w żagle, zachęcając do dalszego pomnażania pieniędzy, na przykład inwestując.
Dlatego w Portu nieustannie staramy się edukować naszych klientów i wszystkich, którzy czytają nasz blog o finansach i inwestycjach. Jest tak dlatego, że budowanie Twoich umiejętności finansowych jest dla nas priorytetem.
Na naszym blogu zajmujemy się rozwijaniem Twojej wiedzy inwestycyjnej, tłumaczymy koncepty ze świata finansów osobistych i inwestowania. Regularnie tworzymy nowe artykuły odsłaniające sens, który stoi za inwestowaniem pasywnym, dywersyfikacją czy też ukazując Ci korzyści wynikające z nieulegania emocjom podczas inwestowania.
Inwestuj regularnie
Chcemy, by Portu było jak najbardziej dostępne dla wszystkich, dlatego dla chcących inwestować długoterminowo przygotowaliśmy specjalny program zniżkowy. Dla każdego portfela Portu lub strategii istnieje możliwość ustawienia zadeklarowanego okresu inwestycji, z czym związane jest stosowne obniżenie opłaty.
Na przykład, jeśli w swoim portfelu na miarę ustawisz zadeklarowany okres na 15 lat, od tego momentu, przez kolejnych 15 lat będziesz korzystał ze zniżki w wymiarze 40%. W takim przypadku za zarządzanie Twoją inwestycją zapłacisz nie 1%, a jedynie 0,60%. Dzięki temu Twoja inwestycja będzie osiągać lepszy wynik, co oznacza wyższy zysk dla Ciebie. Idealnym uzupełnieniem będzie również systematyczne dokonywanie wpłat zasilających Twoją inwestycję. Pomóc w tym może odpowiedzialne podejście do własnych finansów osobistych, wypracowanie odpowiednio wysokiej poduszki bezpieczeństwa, a następnie systematyczne realizowanie swoich celów inwestycyjnych.
Obserwowanie opłat i wyników Twojego portfela inwestycyjnego jest bardzo ważne, ale jeszcze ważniejsze jest umiejętne rozporządzanie budżetem, którym dysponujesz. Ukrócenie impulsywnych zakupów i regularne inwestycje są idealnym fundamentem do zbudowania pomyślnej przyszłości finansowej.
—————————————————————–
Na co zwrócić uwagę po przeczytaniu tego artykułu?
– Artykuł nie jest rekomendacją inwestycyjną.
– Historyczne wyniki inwestycji nigdy nie są gwarancją przyszłych zwrotów.
– Inwestycje na rynkach kapitałowych są zawsze ryzykowne.
– Portu nie gwarantuje osiągnięcia zysków z inwestycji na rynkach kapitałowych.
– Nie jesteś pewien, jaki profil ryzyka jest dla Ciebie odpowiedni lub czy np. inwestowanie tematyczne jest dla Ciebie? Wypełnij naszą ankietę inwestycyjną, by to sprawdzić