Szukaj
Close this search box.

Konto inwestycyjne – jak założyć i zarządzać swoimi środkami?

Spis treści

Inwestowanie to proces alokacji kapitału w celu osiągnięcia przyszłego zysku lub wzrostu wartości. Można to robić na wiele sposobów, na przykład wesprzeć swoimi pieniędzmi biznes przyjaciela, w nadziei, że w przyszłości przyniesie to nam o wiele więcej pieniędzy niż włożyliśmy. Jednak da się jeszcze prościej. W celu założenia konta inwestycyjnego nie trzeba już wybierać się osobiście do banku czy domu maklerskiego, można założyć je przez Internet w parę minut, a tym samym otworzyć na oścież drzwi do rynków z całego świata i wszystko to z zacisza własnego domu.

Jeśli chcesz mądrze inwestować w instrumenty, które odzwierciedlają rozwój indeksów z rynków na całym świecie, z różnych branż, na różne rodzaje aktywów, nie pozostaje Ci nic innego jak otworzyć konto inwestycyjne na Portu. Jak to zrobić?

Proces otwierania konta inwestycyjnego

Zanim przystąpisz do procesu rejestracji, zastanów się i odpowiedz sobie na parę pytań. Po pierwsze jaką sumę chciałbyś zainwestować w pierwszej wpłacie? Następnie, ile chcesz inwestować regularnie? Czy rzeczywiście jesteś w stanie inwestować planowane sumy bez ryzyka, że przerwiesz inwestowanie z powodu nieoczekiwanych wydatków? Jeśli nie, zanim zaczniesz inwestować – zbuduj poduszkę finansową. Możesz to zrobić również z nami, ponieważ mamy stosowne produkty, które świetnie nadają się do takich celów. Dlatego, śmiało możesz kontynuować lekturę tego artykułu, ok idziemy dalej.

1. Zarejestruj się 

Po przemyśleniu podstawowych kwestii jesteś już gotowy, aby wypełnić ankietę inwestycyjną. Można ją wypełnić nawet w parę minut. Warto jednak zastanowić się nad każdym pytaniem i podać szczerą odpowiedź, dzięki czemu Twoja inwestycja idealnie dopasuje się do Twoich potrzeb.

Na początku wejdź na stronę Portu.pl i kliknij na przycisk w prawym górnym rogu strony Zacznij inwestować. Rejestrując się poprzez aplikację znajdziesz go po kliknięciu na drabinkę menu w prawym górnym rogu, wtedy jako jedna z opcji wyświetli się zielony przycisk Zacznij inwestować.

Następnie przejdziesz na stronę z formularzem do rejestracji i logowania, gdzie musisz wprowadzić swój adres email oraz utworzyć bezpieczne, znane tylko Tobie hasło. Jeśli rejestrujesz się z kodem polecającym wpisz go poniżej formularza.

2. Wypełnij ankietę

Czas odpowiedzieć sobie na kilka kluczowych pytań, które pozwolą wygenerować portfel idealnie dopasowany do Twoich potrzeb. To nie jest test, w którym jakieś odpowiedzi są właściwe, albo złe. Tutaj liczą się tylko prawdziwe odpowiedzi, ponieważ pozwoli nam to na przygotowanie inwestycji jak najlepiej dopasowanej właśnie dla Ciebie.

Zaczynamy

Na samym początku wybierz, czy zakładasz inwestycję dla siebie czy dla dziecka. Na początku otworzysz inwestycję dla siebie. Jednak w przyszłości wcale nie musisz w nią inwestować, jeśli zdecydujesz się tylko na inwestowanie dla dziecka. Słowem dygresji  na Portu w ogóle nie ma żadnych przymusów czy zobowiązań. Warto od razu zaznaczyć, że przy okazji wszelkich wpłat i wypłat, panuje pełna dowolność. Tworząc portfel, poprosimy Cię o zadeklarowanie wpłat określonych sum, ale ma to wyłącznie cel orientacyjny, abyśmy mogli przygotować odpowiedni portfel oraz funkcję motywacyjną, abyś mógł łatwiej osiągnąć założenia swojego planu inwestycyjnego.

Następnie otrzymasz serię pytań. Pamiętaj, aby odpowiadać szczerze. Po tym jak odpowiesz już na wszystkie pytania, będziesz mógł wybrać właściwą dla siebie inwestycję.

Pierwszą opcją jest Portfel na miarę, który został stworzony dla Ciebie na podstawie odpowiedzi w ankiecie. Być może jednak chcesz być bardziej ostrożnym, może nie wiesz jeszcze jak chcesz inwestować, ale masz pieniądze, które mogłyby na siebie pracować w międzyczasie. Opcją dla Ciebie będzie Rezerwa Inwestycyjna. Ten produkt posłuży także świetnie jako miejsce, w którym przechowujesz środki finansowe w ramach poduszki finansowej, czyli inaczej funduszu awaryjnego. Nie potrzebujesz ich na co dzień, a więc mają one szansę wypracować solidne odsetki, ale gdybyś ich nagle potrzebował, będziesz mógł je swobodnie wypłacić, nie likwidując przy tym jednej ze swoich inwestycji, realizując na przykład stratę, albo zaburzając proces tworzenia się efektu odsetek składanych przy inwestycji długoterminowej.

Następnie, jeśli na podstawie odpowiedzi w ankiecie system uzna, że jesteś wystarczająco doświadczonym inwestorem, aby móc inwestować samodzielnie, możesz wybrać także opcję tworzenia Własnych strategii inwestycyjnych. Przygotowaliśmy także serię Strategii tematycznych, które są już przygotowanym zestawieniem instrumentów o różnej tematyce.

Kolejną opcją do wyboru jest Portu Crypto. Otworzenie inwestycji w Crypto będzie wymagało także wypełnienia kolejnej ankiety, ale o tym później.

Co się stanie, gdy wybierzesz Rezerwę Inwestycyjną?

Po odpowiedzi na pytanie odnośnie preferencji inwestowania zgodnie z kryteriami ESG, przejdziesz do panelu, w którym możesz przystosować Rezerwę inwestycyjną do swoich własnych potrzeb. Nadaj jej konkretną nazwę, na przykład Poduszka inwestycyjna lub cokolwiek innego. Wpisz jak dużo środków chcesz uzbierać. Potem ustaw długość horyzontu inwestycyjnego (co prawda w przypadku Rezerwy, która jest przystosowana raczej do celów krótkoterminowych, nie ma to tak wielkiego znaczenia, niemniej jednak ustawiając ten parametr zobaczysz jak długo będziesz musiał odkładać, żeby uzyskać konkretną sumę). Następnie podaj wysokość środków, które chcesz tam wpłacić jednorazowo, a także w regularnych odstępach czasu. To wszystko, zatwierdź i Rezerwa jest gotowa. Wystarczy tylko dokonać wpłaty i zasilić Rezerwę pierwszymi pieniędzmi.

Portfel na miarę jest podstawową inwestycją na Portu. Jeżeli mówimy o robodoradcy, mamy właśnie na myśli przede wszystkim ten produkt, w którym zasadniczo wszystkie procesy są zautomatyzowane. Nie oznacza to, że robot decyduje za inwestora w co ma inwestować, nie ma tutaj mowy o żadnej spekulacji lub innych typowych formach inwestowania aktywnego. Portfele zostały przygotowane wcześniej przez ekspertów, a instrumenty zestawione są w taki sposób, aby jak najlepiej równoważyły ryzyko jednocześnie dając możliwość uzyskania możliwie jak najwyższej stopy zwrotu.

O tym, który poziom ryzyka jest najlepiej dostosowany do Twojej inwestycji, dowiesz po wybraniu Portfela na miarę jako swojej pierwszej inwestycji. Twoje odpowiedzi w ankiecie posłużyły właśnie temu, aby Portu mogło dobrać portfel, który jest najlepiej przystosowany do Twojej sytuacji.

Na początku zostaniesz zapytany o to, czy chcesz inwestować odpowiedzialnie – czyli zgodnie z ideami zrównoważonego rozwoju. Odpowiedzialne portfele ESG są bardzo podobne do klasycznych Portfeli na miarę, wybrano jednak w nich instrumenty, które wykluczają wszystkie spółki z niską oceną w ratingu ESG (E – Środowisko, S – Społeczeństwo, G – Ład korporacyjny) Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

W następnej kolejności zostaniesz przeniesiony do panelu z ustawieniami Twojego nowo utworzonego Portfela. Zobaczysz jaki Portfel został dla Ciebie przygotowany przez Portu, zobaczysz tam także niektóre parametry, które określiłeś wypełniając ankietę, takie jak wysokość wpłat, czy długość trwania inwestycji.

Swojej inwestycji możesz teraz nadać dowolną nazwę. Możesz określić kwotę docelową, czyli ustalić finansowy cel Twojej inwestycji. W następnej kolejności manipulując wysokością wpłat będziesz mógł jeszcze precyzyjniej ustalić, ile musisz regularnie wpłacać, aby osiągnąć swój cel finansowy w określonym czasie. Po prawej stronie na wykresie ujrzysz różne scenariusze dla Twojej inwestycji. Pamiętaj, że są to tylko scenariusze, a nie obietnice przyszłych zysków. Wyniki jakiejkolwiek inwestycji są zależne od zbyt wielu czynników, aby móc z pewnością przewidywać ich wynik. Niemniej jednak, przygotowane scenariusze uwzględniają już pobrane opłaty oraz na bazie analiz statystycznych starają się przewidzieć wynik inwestycji w różnych wariantach możliwie najprecyzyjniej.

Jak już wspominaliśmy, wszystkimi parametrami inwestycji możesz manipulować. Nie zalecamy jednak robienia tego, jeśli nie masz dużego doświadczenia w inwestowaniu. W takim przypadku lepiej pozostań z inwestycją, którą przygotował dla Ciebie system. Niektóre osoby, mogą mieć także ograniczoną możliwość manipulowania ryzykiem portfela w jego górnych zakresach. Jest tak, ze względu na to, że na podstawie odpowiedzi udzielonych w ankiecie, system uznał, że tak wysoki poziom ryzyka nie byłby bezpieczny dla zainwestowanych przez Ciebie środków w określonej długości horyzontu inwestycyjnego.

Na samym dole panelu ustawień Portfela, możesz ujrzeć wszystkie instrumenty, które wchodzą w skład Portfela. Zmieniając poziom ryzyka, zmienią się również niektóre z nich, a także podział procentowy różnego rodzaju aktywów. Na przykład portfel numer 10 składa się praktycznie w całości z akcji, gdy tymczasem portfel numer 1 posiada ich tylko 24% – za to w 74% składa się z obligacji.

Jeśli jesteś już pewien wszystkich ustalonych parametrów w Portfelu, możesz kliknąć na zielony przycisk – Dalej. Nie musisz się obawiać, zawsze możesz później wrócić do możliwości modyfikacji Portfela, klikając na opcje w prawym dolnym rogu na granatowym tle pod wykresem Modyfikuj portfel. Licz się jednak z tym, że wszelkie zmiany w momencie, w którym środki finansowe zostały już zainwestowane w Portfelu, mogą spowodować odsprzedaż części aktywów oraz zakup innych, a tym samym wygenerować obowiązek podatkowy, wskutek realizacji potencjalnego zysku. Nie jest to jednak duży problem, a inwestorzy dostają na początku każdego roku stosowne Zestawienie podatkowe pozwalające się w łatwy sposób rozliczyć z fiskusem.

Super, Twój Portfel jest już gotowy!

Wówczas na początku dostaniesz się do panelu, w którym możesz wybierać spośród przygotowanych już przez nas Strategii tematycznych lub założyć swoją Własną strategię zestawioną z dostępnych w naszej ofercie funduszy ETF oraz akcji.

Załóżmy, że na samym początku chcesz jednak wybrać, którąś z naszych Strategii tematycznych. Masz wiele do wyboru, ale bez obaw, nasze Strategie tematyczne są nazwane w bardzo jasny i klarowny sposób. Są stosownie opisane oraz masz także wgląd w ich historyczne wyniki oraz z jakich instrumentów się składają. Analizując ich wyniki oraz rodzaj aktywów znajdujących się w danej Strategii tematycznej, możesz ocenić jej poziom ryzyka. Ponadto, wybierając daną Strategię tematyczną nie masz obowiązku jej utworzenia, a wchodząc w panel tworzenia Strategii będziesz mógł dowiedzieć się jeszcze więcej.

Każdej wybranej przez Ciebie Strategii możesz nadać dowolną nazwę. Możesz także manipulować wagami poszczególnych instrumentów Strategii. Ważne, aby suma wyniosła 100%, a także jeśli nie czujesz się na tyle doświadczony, aby samodzielnie ustalać tego typu parametry inwestycji, nie musisz tego robić i zalecamy Ci trzymanie się parametrów przygotowanych już przez naszych ekspertów.

Jeśli jednak, opierając się na swoim doświadczeniu widzisz, że jakiś konkretny ETF lub nawet konkretne akcje mogłyby się świetnie komponować z Twoim pomysłem inwestycyjnym, możesz dodać taki instrument poprzez kliknięcie na – Zmień wybór instrumentów. Aby dodać konkretny ETF lub akcje kliknij na plusik w kolumnie Dodaj.

Wracając do panelu tworzenia Strategii, na samym środku widnieje wykres, który pokazuje rozłożenie konkretnych aktywów w Strategii. Dalej po prawej stronie możesz manipulować długością horyzontu inwestycyjnego. Im dłuższy horyzont inwestycyjny, zgodnie z teorią inwestowania pasywnego, tym na instrumenty o wyższym ryzyku możesz sobie pozwolić. Poniżej możesz zadeklarować jeszcze inną wysokość comiesięcznej wpłaty, pamiętaj, że zadeklarowana kwota pełni jedynie funkcję orientacyjną oraz motywacyjną, deklaracja ta nie makłada obowiązku dotrzymywania wpłat.

Ostatecznie, możesz ocenić poziom ryzyka Twojej Strategii w pięciostopniowej skali. Jest to podpowiedź, która pozwoli Ci ocenić, czy poziom ryzyka jest wystarczająco dopasowany do Twoich osobistych preferencji i możliwości akceptacji ryzyka, a także do długości horyzontu inwestycyjnego. To podsumowanie, w którym określamy poziom ryzyka inwestycji może być szczególnie pomocne dla inwestorów, który dokonali własnych zmian w wybranych przez siebie uprzednio Strategiach tematycznych.

To wszystko, jeśli Twoja Strategia tematyczna jest gotowa, jedyne co Ci pozostaje, to rozpocząć inwestowanie.

Nic bardziej prostszego. Na samym początku kliknij w przezroczysty przycisk Załóż własną, a dostaniesz się do panelu, w którym możesz wybrać poszczególne instrumenty. Staramy się, aby w naszej ofercie nie znajdowały się przypadkowe ETF-y, a wybieramy tylko takie, które doskonale kopiują indeksy, które śledzą, których emitenci są powszechnie uznani, oraz których płynność pozwala na natychmiastową sprzedaż lub kupno. Podobnie w przypadku akcji, znajdziesz u nas akcje spółek, których fundamenty są wyjątkowo silne, i które są częścią najbardziej popularnych indeksów w USA oraz Europie. Innymi słowy, mówimy o większości najsilniejszych spółek w Stanach Zjednoczonych i Europie.

Nawet pomimo twardej selekcji, której podlegają instrumenty wybierane do naszej oferty, stale, szczególnie na początku, niektórzy mogą się w tym stracić. Przewidzieliśmy również i taką sytuację. Po pierwsze klienci mogą przełączać pomiędzy ofertą ETF-ów oraz akcji, a także dodatkowo filtrować wyniki wyszukiwania w oparciu o różne liczne parametry, które widać na zdjęciu poniżej.

Każdy instrument jest szczegółowo opisany. Po kliknięciu na jego nazwę pojawi się zakładka, w której znajdują się wszystkie podstawowe informacje oraz link, który odsyła na stronę emitenta, gdzie znajdują się dalsze szczegółowe informacje o danym instrumencie. Ponadto w zakładce można odnaleźć także wykres z wynikami w różnych okresach, a także dokument z Kluczowymi informacjami dotyczącymi inwestycji (KIID) w języku polskim oraz angielskim.

Zresztą, żeby wyrobić sobie ogólny pogląd o poziomie ryzyka danego instrumentu oraz jego wynikach historycznych wystarczy prześledzić wszystkie kolumny, bez potrzeby rozklikiwania zakładek.

Żeby dodać wybrany instrument do Własnej strategii wystarczy kliknąć na plusik w ostatniej kolumnie. Liczba instrumentów, które możesz umieścić w Strategii jest ograniczona jedynie liczbą instrumentów w naszej ofercie. Zatem, jeśli dokonałeś już stosownego wyboru instrumentów, możesz kliknąć na przycisk na dole strony – Dalej. Bez obaw, w każdym momencie tworzenia Strategii będziesz mógł dodać kolejny instrument lub go usunąć.

W tym miejscu, możesz nazwać swoją Strategię. Portu nadaje równe wagi każdemu z dodanych instrumentów automatycznie. Możesz jednak te proporcje zmienić samodzielnie według własnego uznania. Również na tym etapie, możesz wybrać opcję automatycznego rebalancingu. Jeśli jej nie wybierzesz od razu, pamiętaj, że w trakcie inwestowania na Portu, w każdym momencie będziesz mógł dokonać Jednorazowego rebalancingu na życzenie, lub uruchomić opcję automatycznego rebalancingu również później. To żaden problem.

Podobnie, nawet w późniejszym okresie, będziesz mógł wprowadzać zmiany odnośnie ilości instrumentów w Strategii, czy rozłożenia ich wag, czy nawet zmienić długość horyzontu inwestycyjnego, który pełni głównie funkcję orientacyjną i pomaga trzymać się planu inwestycji. Nie będzie wiązało się to z żadnymi dodatkowymi opłatami.

Jeśli Twoja Własna strategia jest już gotowa – Zacznij inwestować.

Gdy chcesz inwestować w kryptowaluty na Portu, w pierwszej kolejności wyskoczy okienko informujące o specyfice takiej inwestycji, przeczytaj te informacje uważnie, a następnie potwierdź, że rozumiesz.

Na Portu nie inwestujemy w kryptowaluty bezpośrednio. Nie musisz więc posiadać fizycznego portfela kryptowalutowego. Inwestujemy w fundusze notowane na giełdzie ETP, które śledzą rozwój cen kryptowalut. Dzieje się tak, ponieważ emitenci funduszu posiadają określone kryptowaluty bezpośrednio. Ty stajesz się właścicielem udziałów funduszu notowanego na giełdzie, którego ceny zmieniają się niemal identycznie do zmian cen aktywów bazowych. W praktyce, dla użytkownika naszej platformy, nie różni się to niczym od innych form inwestowania na Portu.

Po zatwierdzeniu, że rozumiesz specyfikę inwestycji w kryptowaluty, wyświetli się krótka ankieta do wypełnienia. Kryptowaluty są aktywami o wysokiej zmienności, ich ceny mogą się zmieniać w dużym zakresie nawet w ciągu jednego dnia. Z jednej strony tworzy to częstą okazję do wzbogacenia się, ale tak samo dużą szansę na poniesienie strat. Ankieta jest po to, aby chronić niedoświadczonych inwestorów przed poniesieniem ryzyka, na które nie są gotowi.

Może się zdarzyć, że po wypełnieniu ankiety nie będziesz miał możliwości inwestowania w krypto na Portu. W takiej sytuacji będziesz mógł powtórzyć wypełnienie ankiety, aż za 3 miesiące. Jeśli jednak uważasz, że wypełniałeś ankietę nieuważnie, napisz do nas w tej sprawie, a my rozpatrzymy Twój przypadek indywidualnie.

Po pomyślnym odpowiedzeniu na wszystkie pytania w ankiecie, Twoim oczom ukaże się lista instrumentów dostępnych w naszej ofercie w ramach Portu Crypto. Jest to osiem funduszy ETP replikujących rozwój cen tych bardziej znanych kryptowalut, takich jak bitcoin czy ethereum. Ponadto, jeden ETP to koszyk kryptowalutowy, który zawiera kilka kryptowalut, w przypadku których przewiduje się, że w 2050 roku będą miały najwyższą kapitalizację rynkową. Tak, również inwestowanie w kryptowaluty na Portu przystosowane jest do inwestowania długoterminowego. Mniej to na uwadze, z pewnością platforma Portu nie jest odpowiednia do spekulacji na kryptowalutach.

Aby mieć ogólne pojęcie czego można się spodziewać po poszczególnych kryptowalutach przyjrzyj się informacjom, które widnieją przy każdej z nich. Poziom ryzyka, rozwój cen na przestrzeni różnych okresów. Klikając na nazwę każdego z tych instrumentów, rozklikniesz zakładkę, w której znajdują się dalsze bardziej szczegółowe informacje.

Kiedy zdecydujesz się na jedną lub więcej kryptowalut, aby dodać je do swojej inwestycji wystarczy kliknąć na plusik w ostatniej kolumnie Dodaj. Gdy na tym etapie już jesteś gotowy, aby kontynuować tworzenie inwestycji, kliknij Kontynuuj. Pojawi się przed Toba panel podobny do tego, który służy też do modyfikacji konkretnych Strategii. Tu też możesz nazwać swoją inwestycję w sposób, który na przykład będzie związany z celem Twojej inwestycji. Możesz także ustalić rozłożenie proporcji pomiędzy poszczególnymi instrumentami w Twojej inwestycji. Jeśli wybrałeś kilka instrumentów, z automatu ich rozłożenie wagowe będzie równomierne, możesz to zmienić według swoich upodobań, pamiętaj jedynie, aby całość dawała 100%.

Po prawej stronie możesz określić długość horyzontu inwestycyjnego oraz wysokość wpłat. Informacje, które już się tam znajdują zostały wzięte z wypełnianej przez Ciebie ankiety.

Jeśli wszystko jest już gotowe, nadszedł czas na to, aby ostatecznie – Założyć Crypto inwestycję.

Dokończ rejestrację – Prześlij dokumenty

Po utworzeniu swojej pierwszej inwestycji, niezależnie od tego, którą inwestycję wybrałeś, zostaniesz poproszony o dokończenie rejestracji, podanie swoich danych osobowych oraz przesłanie dokumentów do weryfikacji. 

Naszym obowiązkiem, zgodnie z panującymi przepisami, jest sprawdzić Twoją tożsamość. Nie możemy zarządzać inwestycjami osób anonimowych. Przepisy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu narzucają na nas obowiązek ścisłego przestrzegania wytycznych w tym względzie. 

3. Podstawowe dane oraz weryfikacja numeru telefonu

W pierwszej kolejności zostaniesz poproszony o podanie swoich danych osobowych. Po ich uzupełnieniu, wyślemy kod SMS na Twój numer telefonu. Wystarczy go wpisać we właściwym miejscu, w ten sposób zweryfikujemy Twój numer.

4. Przesłanie dokumentów

Kolejnym ważnym krokiem jest przesłanie dokumentów. Ze względu na to, że wszystko odbywa się online, dla wyeliminowania ryzyka oszustwa, gdy jakaś osoba podszywa się pod inną, wymagamy potwierdzenia tożsamości poprzez dwa dokumenty. Musimy także potwierdzić Twój adres zameldowania.

Bez obaw, jest to łatwiejsze niż się wydaje. Akceptujemy zarówno zdjęcia jak i skany dokumentów. Przygotuj swój dowód osobisty, musimy zweryfikować jego obie strony. Pamiętaj, żeby wszystkie informacje w przesyłanych dokumentach były jednoznacznie czytelne. Jeśli posiadasz dowód z warstwą elektorniczną możesz również zweryfikować swoją tożsamość korzystając z aplikacji eDO (wtedy nie musisz nam przesyłać drugiego dokumentu tożsamości). 

Jak zarejestrować się z wykorzystaniem aplikacji eDO.

Drugim dokumentem tożsamości może być prawo jazdy, paszport, akt urodzenia lub jego odpis. Zwróć uwagę, aby wszystkie przesłane dokumenty były także aktualne. 

W końcu czas na potwierdzenie adresu. Zaznaczamy, że chodzi o Twój aktualny adres zameldowania. Musi to być ten sam adres, który następnie podasz jako swój główny adres.

Dokumenty, które akceptujemy:

 

Jeśli dokumentem potwierdzającym adres zameldowania jest faktura za usługi lub wyciąg bankowy, wystawiony dokument nie może być starszy jak 3 miesiące. 

Proces załączania dokumentów jest bardzo prosty, jeśli rejestrujesz się przez telefon, lub masz dobrej jakości kamerę w swoim komputerze. Wystarczy bowiem, że zrobisz zdjęcie dokumentu podczas rejestracji. Możesz jednak także załączyć plik zdjęcia lub skanu dokumentu. 

Po dodaniu zdjęć, możesz jeszcze na nie kliknąć i sprawdzić czy są wystarczająco czytelne, gdyż przesłanie czytelnych dokumentów przyspieszy proces rejestracji. 

5. Dodaj konto bankowe

Po wysłaniu dokumentów poprosimy Cię o dodanie swojego konta bankowego. Musi to być konto prowadzone na Twoje imię i nazwisko, z którego zostanie dokonana pierwsza wpłata. Jest ona jednocześnie płatnością weryfikacyjną, co oznacza, iż poprzez jej wykonanie weryfikujemy również Twoją tożsamość i zyskujemy pewność, że środki zasilające inwestycje pochodzą od Ciebie. Taką powinność również narzucają na nas przepisy. 

6. Źródło finansowania inwestycji

Te same przepisy wymagają również od nas, abyśmy określili źródło, z którego pochodzą środki, które mają zostać przeznaczone na inwestycje. Dlatego w dalszej kolejności zostaniesz zapytany o to, czy jesteś osobą zatrudnioną, może prowadzisz firmę, a być może jesteś już na przykład na emeryturze. Wybierz opcję prawdziwą dla Twojej sytuacji.

W przypadku, w którym nie jesteś osobą zatrudnioną, nie prowadzisz działalności gospodarczej lub nie pobierasz emerytury, renty lub świadczeń socjalnych i wybierzesz inne opcje, wyślemy do Ciebie email z prośbą o doprecyzowanie informacji w zależności od konkretnego przypadku. 

Ze względu na przeciwdziałanie korupcji poprosimy Cię także o odpowiedź na pytanie, czy jesteś osobą eksponowaną politycznie. 

W przypadku, w którym nie jesteś polskim rezydentem podatkowym, poprosimy Cię o podanie numeru identyfikacji podatkowej z kraju, którego rezydentem jesteś. Najczęściej jest to odpowiednik naszego numeru PESEL w danym kraju. 

7. Adres zameldowania

Następnie przechodzimy do podania adresu. Ważne jest to, by Twój adres główny lub korespondencyjny był adresem zgodnym z krajem rezydencji podatkowej.

Podany przez Ciebie adres zameldowania musi być także zgodny z tym, który potwierdzi przesłany przez Ciebie wcześniej dokument. Jeśli zaistnieje jakaś rozbieżność, będziemy kontaktować się w tej sprawie.

8. Podpisanie umowy

To wszystko, teraz możesz przejrzeć stronę podsumowującą wszystkie podane przez Ciebie informacje. Jeśli wszystko się zgadza możesz kontynuować, a pozostaje Ci tylko podpisanie umowy. Poniżej na tej samej stronie, znajduje się Umowa ramowa oraz Regulamin świadczenia usług, Zapoznaj się z nimi i jeśli akceptujesz warunki, zaznacz to. Wtedy zostanie do Ciebie wysłany automatycznie kod sms, który posłuży jako kod weryfikacyjny, wpisz go i w ten sposób dokończysz rejestrację.

Gratulacje!

Pierwsza wpłata

Ponownie, nic prostszego. Gdy ukończysz proces rejestracji dostaniesz się do naszego Panelu transakcyjnego, którego tajniki opisaliśmy w artykule – Narzędzia dostępne na koncie inwestycyjnym.

Teraz skupimy się jeszcze na tym jak wykonać pierwszą wpłatę. Przy okazji zakładania niektórych inwestycji takich jak Strategie, czy Portu Crypto zostaniesz poproszony o przesłanie środków, automatycznie po tym, gdy utworzysz swoją inwestycję. 

Możesz też wpłacać środki bezpośrednio z panelu głównego poprzez kliknięcie na duży zielony przycisk w prawym górnym rogu – Wpłać środki. Podobny przycisk znajduje się także przy każdej inwestycji, wówczas jesteś przekierowywany od razu do miejsca, w którym znajdują się wszystkie informacje potrzebne do wykonania wpłaty na daną inwestycję.

Jeśli kliknąłeś jednak na przycisk w prawym górnym rogu – Wpłać środki, wówczas sam wybierasz na którą inwestycję w wpłacasz w danym momencie środki. Na początku znajduje się tam pewnie tylko jedna inwestycja, ale na przyszłość wiedz, że możesz wybierać spośród wszystkich inwestycji, które posiadasz na danym koncie Portu. 

Wybierz tę inwestycję, która Cię interesuje, a wyświetlą się wszystkie dane potrzebne do dokonania wpłaty na tę konkretną inwestycję bezpośrednio. Najprościej byłoby skorzystać z opcji QR kodu, gdzie wszystkie dane potrzebne do przelewu uzupełnią się automatycznie. 

Jeśli jednak nie czujesz się z tym komfortowo lub Twoja bankowość internetowa nie daje Ci takich możliwości, możesz po prostu wykonać tradycyjny przelew. Wszystkie dane do przelewu znajdują się w zakładce, która została wyświetlona. Ważne: Pamiętaj, aby podać numer inwestycji w tytule przelewu. Dzięki temu, taka wpłata zaksięguje się automatycznie od razu tam, gdzie chcesz. Inaczej trafi na Portmonetkę – miejsce na Portu, w którym środki przechowywane są, bez ponoszenia żadnych opłat, w postaci gotówki. Tam właśnie trafi wpłata, gdy zapomnisz podać numeru inwestycji w tytule przelewu. Następnie w prosty sposób możesz przenieść te środki na dowolną inwestycję. 

Masz pytania?

To chyba wszystko, jeśli jednak dalej potrzebujesz z czymś pomocy zapraszamy Cię do kontaktu z naszą Obsługa klienta. Z chęcią rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości i odpowiemy na pytania. 


 

Na co zwrócić uwagę po przeczytaniu artykułu?

– Artykuł nie jest rekomendacją inwestycyjną, a Portu nie świadczy usługi doradztwa inwestycyjnego.

– Historyczne wyniki inwestycji nigdy nie są gwarancją przyszłych zysków.

– Inwestycje na rynkach kapitałowych są zawsze ryzykowne.

– Portu nie gwarantuje osiągnięcia zysków z inwestycji.

– Nie jesteś pewien, jaki profil ryzyka jest dla Ciebie odpowiedni? Wypełnij naszą ankietę inwestycyjną, by to sprawdzić.

– Niniejszy artykuł jest materiałem marketingowym.

Najnowsze artykuły

Lepsze miejsce dla Twoich pieniędzy

Uwolnij potencjał swojego kapitału. Konta oszczędnościowe nie chronią pieniędzy przed inflacją. Z kolei wysokie opłaty funduszy inwestycyjnych zabierają Twoje zyski. Na szczęście jest sposób, by inwestować lepiej – Ty decydujesz, a eksperci pracują dla Ciebie. Portu oferuje nowoczesny i efektywny sposób inwestowania dla każdego. Przygotujemy portfel na miarę Twoich potrzeb.